Motorsport
Auto GP World Series 2012 – Třetí ročník
-TH/JN- 16.01.2013 07:03
Závody AutoGP vycházejí z někdejší formule 3000, resp. A1 Grand Prix; všichni mají shodnou techniku a šampionát před třemi lety odstartoval v Brně...
Formule AutoGP má za sebou třetí ročník a Českou republiku v sezoně 2012 vynechala, když Brno přišlo o mistrovství světa cestovních automobilů ve prospěch okruhů v Maďarsku a na Slovensku. AutoGP se totiž jezdí společně s WTCC a zvyšuje atraktivitu těchto sportovních víkendů, ostatně osmiválcových formulí už mnoho na světě nezbývá! Enzo Coloni, italský automobilový závodník a šéf úspěšných týmů (pokusil se i o formuli 1), zorganizoval závody AutoGP jako náhradu za zaniklou F3000, přičemž využil jednotné monoposty Lola B05/52, tedy stroje první generace světového šampionátu národů A1 Grand Prix.
Automobily britského výrobce Lola Cars vycházejí z F3000, ale mají větší motor Zytek 3,4 litru z A1 Grand Prix. Odpočátku AutoGP vzbudila zájem týmů zvučných jmen, v první sezoně k nim patřila česko-lucemburská sestava Charouz – Gravity Racing a naše barvy hájili Jan Charouz (celkově čtvrtý), Adrien Tambay (šestý), Walter Grubmüller a Natacha Gachnangová (sestřenice Sébastiena Buemiho); v týmu zaskočili také Esteban Guerrieri a Stefano Coletti. V hodnocení 2010 byl náš tým celkově druhý za francouzským DAMS; ještě před Super Novou, Tridentem, Durangem a dalšími. Prvním mistrem 2010 se stal Romain Grosjean, nyní jezdec Lotus – Renault F1.
Ve druhé sezoně 2011 se Charouz – Gravity Racing soustředil na formuli Renault 3.5; pouze v první polovině nasazoval Adriena Tambaye ve spolupráci s DAMS, ale pak mladého Francouze přenechal jiným. Mistrovství 2010 mělo začínat v Portimau, ale po odřeknutí portugalského pořadatele debutovala série AutoGP u nás v Brně! Vůbec první závod vyhrál Ital Luca Filippi (Euronova), ve druhém překvapil triumfem Vladimír Arabadžijev z Bulharska (DAMS). V další sezoně 2011 v Brně triumf zopakoval Luca Filippi (Super Nova), druhý závod vyhrál jeho krajan Samuele Buttarelli (TP Formula), a tím starty AutoGP na českém území skončily. Mistrem se stal osmnáctiletý Ital Kevin Ceccon (Ombra Racing), který se pak svezl při testu Toro Rosso ve formuli 1. Enzo Coloni vyhlásil na sezonu 2012 velkolepý program s globálním záběrem, společně s WTCC se jezdci AutoGP vypravili také do Maroka, Brazílie a Kalifornie (USA).
Shodné monoposty Lola B05/52, průběžně vylepšované, pohání osmiválec Zytek 3.4/ 404 kW (550 k) se šestistupňovou sekvenční převodovkou XTrac; vůz s dlouhým rozvorem náprav tři metry a hmotností 695 kilogramů včetně jezdce dosahuje na rovinkách největší rychlosti 310 km/h. Šampionát 2012 tvořilo pět podniků po dvou závodech, začínalo se na italské Monze (spolu s WTCC), ale už tam se začala rýsovat pětice favoritů. Jedenadvacetiletý Angličan Adrian Quaife-Hobbs z Tonbridge, příslušník rodiny výrobců závodních převodovek a diferenciálů Quaife, získal místo ve špičkovém týmu Super Nova (šéfem tam je britský ex-závodník David Sears) a vykročil tvrdě za ziskem titulu; ve finále k jeho největším soupeřům patřili jen o pět dnů starší Paul Varhaug ze Stavangeru (Team Virtuosi UK), který chce být prvním norským jezdcem formule 1, a mladičký ruský závodník Sergej Sirotkin (narodil se 25. srpna 1995 v Moskvě), jenž po zisku titulu evropského mistra formule Abarth 2011 (a italského vicemistra) podepsal smlouvu s dalším věhlasným týmem Euronova (vede Vincenzo Sospiri, 1995 mistr F3000).
Adrian Quaife-Hobbs vyhrál druhý závod na Monze a první ve Valencii; Varhaug dominoval při ouvertuře na Monze a Sirotkin dobyl druhé klání ve Valencii. Na silničním okruhu, vytyčeném na předměstí marocké Marrákeše, přišli ke slovu další vítězové Chris van der Drift (Manor MP Motorsport), Novozélanďan nizozemského původu, a Sergio Campana (MLR71), úřadující italský mistr formule 3. Čtvrtý podnik se jel na Hungaroringu, o triumfy se podělili znovu Varhaug a Quaife-Hobbs, který pak zvýšil náskok v šampionátu po dvojnásobném vítězství v portugalském Portimau (Algarve). Pak se karavana jezdců vypravila do zámoří. V brazilské Curitibě se však objevil nový favorit, šanci dostal někdejší jezdec formule 1 Antonio Pizzonia a v domácím prostředí nedal nikomu šanci. Při debutu v týmu Ombra Racing nejprve odkázal na další místa Varhauga, Sirotkina, van der Drifta a Quaife-Hobbse; ve druhém závodě za ním dojeli ostatní jezdci v pořadí van der Drift, De Jong, Sirotkin, Varhaug atd., když vedoucí Quaife-Hobbs havaroval čtyři kola před cílem, ale přesto pečetil titul šampiona.
Velkou podívanou sliboval kalifornský okruh Sonoma Raceway; pořadatelé navíc nasadili Pippu Mannovou (Campos Racing), Angličanku se zkušenostmi z Indy Caru, a osmnáctiletého Japonce Kotara Sakuraie (Euronova). Nejrychlejší jezdci Quaife-Hobbs, Pizzonia (nyní Zele Racing) a Sirotkin po startu bojovali na ostří nože, ale když se první dva srazili, Sirotkin se dokázal vyhnout, ale hodně ztratil. Vyhrál Nor Varhaug, Sirotkinovi se to podařilo až ve druhé jízdě, závěrečném dějství šampionátu. Byl to vynikající sportovní výkon, porazil těsně Quaife-Hobbse, ale přesto tóny ex-sovětské hymny na kalifornském okruhu byly pro našince poněkud zvláštním zážitkem. Adrian Quaife-Hobbs po úspěchu bude testovat novou aerodynamicky upravenou verzi monopostu Lola B05/52 Zytek pro sezonu 2013 a za odměnu také formuli GP2 Series (Dallara) v týmu Super Nova International. „Ve formuli AutoGP získáte poznatky o velkém výkonu a taktice s pneumatikami, což je důležité v GP2 Series i ve formuli 1,“ prohlásil šťastný vítěz. Od sezony 2012 se totiž v Auto GP používají nové pneumatiky Kumho a jezdec musí povinně přezouvat měkkou a tvrdou směs během závodu, stejně jako v Grand Prix. Vozy mají též tlačítko overboost, kterým jezdci krátkodobě aktivují 37 kW (50 k) navíc, nejvíce však desetkrát za závod.
Převzato z časopisu