Motorsport
FIA European Truck Racing 2012 – S českou účastí
-MAR/TH- 18.01.2013 08:37
Evropské mistrovství tahačů slavilo na mosteckém okruhu dvacáté výročí; česká účast ovšem trvá celé čtvrtstoletí, takže téměř od zrození šampionátu...
V historii evropského mistrovství dosáhli reprezentanti České republiky až na stupně nejvyšší; zatím poslední tituly šampiona dobyl David Vršecký (Buggyra); před ním to byli Martin Koloc a Stanislav Matějovský, kteří dokonce prosazovali tradiční české značky Praga (na základě Sisu) a Tatra (na základě MAN). Veterán Frankie Vojtíšek, jenž spolu s Jiřím Moskalem debutoval na Hungaroringu 1987 s ryze českým tahačem LIAZ, dosáhl celkově nejlépe na dvě druhá a dvě třetí místa, pokusil se prosadit značku Škoda, byl tváří Renaultu, ale letos se po dvouleté absenci znovu vrátil na závodní okruhy.
Podobně jako kdysi autokros patří také tahače k nejúspěšnějším disciplínám českého autosportu, neboť k nejlepším týmům šampionátu náleží roudnická Buggyra (nyní upravené tahače Freightliner) a tým MKR Technology ze severočeských Židovic, který vede zkušený německý konstruktér Mario Kress s tovární podporou Renault Trucks. Přestože Buggyra stále používá svou značku, jež vznikla v éře speciálů, po změně předpisů výhradně na dvounápravové tahače odvozené ze sériové produkce jsou její vozy v materiálech FIA označeny původní americkou značkou Freightliner. Před sezonou oba týmy pečlivě vybíraly jezdce, ale nakonec zůstalo vesměs u osvědčených sestav.
Buggyra pokrátila nasazení na jediný ostrý vůz pro ex-mistra Vršeckého, ale oznámila nominaci testovacího jezdce Václava Janíka se zkušenostmi ze závodů do vrchu, přestože po skončení minulé sezony Buggyru zkoušeli britský mistr Dave Jenkins, Maďar Norbert Kiss, navrátilec Daniel Landa a Martin Matzke, jezdec sportovních vozů GT. Během sezony pak na druhé Buggyře debutoval Michal Matějovský (syn Stanislava), když současně vítězil v ETCC (Seat León) a mezinárodním mistrovství ČR (Audi A4 DTM). Zkoušel rovněž MKR Renault, kde se svezli i Moritz Oestreich (syn Markuse), Stefi Halmová a veterán Ludovic Faure... Mario Kress však vozy MKR Technology Renault nakonec stejně jako loni svěřil čtveřici Markus Oestreich, Adam Lacko, Markus Bösiger a Antony Janiec. Hned první závod na bývalé trati Velké ceny Turecka nedaleko Istanbulu však vyzněl ve prospěch úřadujícího mistra Jochena Hahna, který s tahačem MAN nedal nikomu šanci a vyhrál všechny čtyři závody!
V italském Misanu mu ovšem patřilo už jen jedno vítězství, dvakrát skóroval David Vršecký (Buggyra) a jednou další favorit Antonio Albacete ze Španělska (MAN). V dalších závodech občas překvapil ojedinělým triumfem některý z outsiderů, víkend se totiž skládá z hlavního a handicapového závodu v sobotu i v neděli, přičemž ve druhém klání se pořadí prvních osmi na startu pro větší dramatičnost obrátí (osmý startuje první). Adam Lacko (MKR Renault) začal pilně sbírat body (třeba v Misanu byl čtyřikrát čtvrtý) a ve vrcholném závodě roku na Nürburgringu (obrovská kulisa 180 tisíc diváků!) vyjel týmu MKR Technology první vítězství 2012, což v neděli zopakoval Markus Oestreich.
Podobně si vedl David Vršecký, když vyhrál sobotní handicap v Doningtonu. František Vojtíšek po rozchodu s Renaultem měl dvouletou přestávku, ale nevzdal se. Spojil se s maďarským týmem OXXO Racing, v Jablonci nad Nisou připravil tři tahače MAN Evo 012, a během sezony postupně nasadil do závodů. Jeden vůz pro sebe, další pro Norberta Kisse (první triumf v nedělním handicapu v Doningtonu) a třetí pro ruského závodníka Alexandera Lvova. V létě se už potřetí jelo na ruském okruhu Smolenskoje kolco, na jehož návrhu se podílel Herman Tilke, a dvěma triumfy si vedoucí pozici v šampionátu nadále jistil osmatřicetiletý Jochen Hahn. V severočeském Mostě se poprvé jelo v roce 1992 a domácí publikum opět očekávalo vítězství našich jezdců. Přestože první dva závody patřily Albacetovi a třetí Hahnovi, nakonec je nezklamal David Vršecký, když prolétl v neděli odpoledne cílem první před Oestreichem, navrátilcem Gerdem Körberem (nyní IVECO), Albacetem, Bösigerem a Hahnem.
Souboj bývalých mistrů Albaceta a Hahna dostal dramatické rozměry, po Mostu je dělil jediný bod při skóre 378:377, zatímco bývalý jezdec cestovních vozů Markus Oestreich už zaostával o dalších 142 bodů, ovšem byl jen o tři před Adamem Lackem! Do konce šampionátu zbývaly tři závody v Zolderu, Jaramě a Le Mans. Adam Lacko (MKR Renault) přidal další vítězství z posledního klání v Zolderu, jinak se nic moc nezměnilo, pouze MKR Technology Renault pečetil celkové prvenství v šampionátu týmů. Španělská Jarama potvrdila nadvládu dvojice Hahn/Albacete, Lacko dvěma druhými místy posílil svou šanci na celkově třetí místo, ale nakonec ho nikdo nepřekonal, což je pro rodáka z Čeladné obrovský úspěch! V Le Mans už Jochen Hahn jen jistil titul s náskokem 49 bodů na Antonia Albaceta (oba MAN); celkově třetí zůstal Adam Lacko, čtvrtý Markus Oestreich (oba MKR Renault), pátý David Vršecký (Buggyra) a šestý Markus Bösiger (MKR Renault). Další dvě vítězství v handicapu vynesla Norberta Kisse na celkově desáté místo, čímž jen potvrdil, že už v sezoně 2011 nebyl nováčkem roku nadarmo. Připomeňme, že všichni jezdci používají řadové šestiválcové motory do objemu 13 litrů s výkonem přes 772 kW (1050 k), manuální řazení (automaty jsou zakázány) a musí dodržovat limit rychlosti 160 km/h.
Převzato z časopisu