Technika
Mobilní plnička Devinn – Vývoj pokračuje
Branko Remek 15.04.2025 06:41
Foto: Devinn
Koncem roku 2023 představila společnost Tatra Trucks a.s. ve světové premiéře prototyp těžkého nákladního automobilu s elektrickým pohonem a palivovými články (FCEV); viz AR 2/’24.
Malý tým pod vedením ředitele výzkumu a vývoje Ing. Radomíra Smolky a vedoucího vývoje ústrojí pohonu Ing. Jakuba Pončíka navrhl a postavil v rekordně krátké době první český vodíkový nákladní elektromobil, jehož vývoj nadále úspěšně pokračuje. Daleko větším problémem, než je nová, praxí dostatečně neprověřená technika, je infrastruktura plnicích vodíkových stanic, z nichž ty veřejné jsou zatím v ČR jen dvě! Protože na vývoji vozu se podílí ÚJV Řež, Centrum výzkumu Řež, VŠCHT a agilní společnost Devinn, není divu, že právě ta poslední ze jmenovaných představila jednoduché řešení, umožňující překlenutí slabé domácí infrastruktury vodíkových plnicích stanic.
Vodíková plnicí stanice Devinn je autonomní mobilní zařízení v rozměrech standardního ISO kontejneru, transportovatelné na podvozku nákladního automobilu s tzv. hákovým nakladačem. Na platformě „Flat rack“ je v tlakových lahvích uloženo pod tlakem 50 MPa (500 bar) 100 kg vodíku, který pro palivové články musí být extrémně čistý (99,9 %). Výdejní zařízení umožňuje snadno plnit pod tlakem 35 MPa tlakové nádrže vozidel.
Foto: Devinn
Prototyp sklápěče Tatra Force e-Drive s celkovou/užitečnou hmotností 44/22 t je postaven na podvozku Tatra 8x6 s třetí zadní nepoháněnou zvedací nápravou. Hnací jednotkou je střídavý motorgenerátor Danfoss EM-PMI 540 700 A, pracující v režimu motor nebo generátor (rekuperace) s výkonem 480/580 kW (trvalý/krátkodobý) a točivým momentem 2300 N.m, spolu s pětistupňovou automatizovanou převodovkou Tatra a sestupným dvoustupňovým převodem (silnice/terén), rovněž značky Tatra. Stejnosměrný elektrický proud zajišťují dva palivové články Ballard 2x 106 kW, 280–560 V, společně s baterií akumulátorů LiNMC (Lithium-Nikl-Mangan-Cobalt oxid). Jeden článek Kokam má 53 Ah a celková kapacita baterie je 171 kWh. Zásoba 30 kg vodíku pro palivové články je pod tlakem 35 MPa (350 bar) v šesti tlakových nádobách Wortington Typ 3. Výkonové měniče AC/DC pro motorgenerátor a DC/DC pro palivové články pracují s napětím až 350 A. Z hlediska ochrany životního prostředí je přínosem, že jedinou emisí z přeměn energií je jen čistá voda a teplo. Nespornou výhodou je krátká doba plnění nádrží vodíkem, zcela srovnatelná s dobou čerpání nafty (za předpokladu odpovídajícího výkonu plničky), tedy asi 15 minut. V současném stavu vývoje je dojezd vozidla 400 až 500 km, což může být pro některé specifické druhy provozu již dostačující. Vozidlo je proti bateriovým elektromobilům (BEV) nezávislé na veřejné síti elektrických dobíjecích stanic.
Vodík je perspektivní palivo budoucnosti, nejen pro palivové články, ale i pro plynové spalovací motory. Zkušební vodíkový jednoválec Tatra je již na brzdě v laboratoři Ústavu automobilů, spalovacích motorů a kolejových vozidel Strojní fakulty ČVUT v Roztokách u Prahy. Jeho nároky na čistotu vodíku nejsou tak striktní jako v případě palivového článku. Na poslední prestižní výstavě IAA Transportation (viz AR 11/’24) získal cenu TIA (Truck Innovation Award) MAN hTGX se spalovacím motorem na vodík (HICE) a své prototypy vystavila řada předních výrobců, např. Cummins, Daimler Trucks, Ford Trucks či Toyota. Zdá se, že jde, vzhledem ke stávající politicko-hospodářské situaci, o dobře rozehranou partii. Konečně ekologičtí snílci začali naslouchat hlasu odborníků. Výsledky jsou zřejmé, Euro 7 je vlastně jen rozšířené Euro 6, rok 2035 není koncem spalovacích motorů a Green Deal lehce bledne.
Převzato z časopisu