Historie
50 let BMW řady 3 – Kontinuita na sedmou
Petr Hanke 09.04.2025 06:38
Foto: BMW
Kontinuita na sedmou. Před 50 lety BMW představilo první generaci řady 3, která stále zůstává jeho nejúspěšnější modelovou řadou. I když každá generace do střední třídy přinesla různé novinky, společným jmenovatelem všech zůstává v daném segmentu unikátní kombinace potěšení z jízdy a každodenní použitelnosti.
Co řada 3 pro BMW hned od začátku její kariéry znamenala, to hezky ilustrují následující čísla: zatímco v roce 1974 mnichovská automobilka vyrobila přibližně 184 tisíc vozů, o čtyři roky později jich už bylo 320 tisíc. Z velké části měla na tomto nárůstu zásluhu právě řada 3, jejíž premiéra proběhla na jaře 1975. BMW v 70. letech zažívalo obrovský rozmach, který umožnil úspěch modelů Neue Klasse (například BMW 1500, 1600 nebo 2000), představených v roce 1962. Z velké části je to zásluhou tehdejšího předsedy představenstva Eberharda von Kuenheima, jenž do vedoucí pozice nastoupil v roce 1970 a zůstal v ní celých 23 let.
Foto: BMW
Právě on začal postupně stavět komplexní a hierarchicky jasně uspořádaný výrobní program, v němž jednotlivé modelové řady měly vlastní čísla. Původní čtyřdveřové sedany Neue Klasse tak v roce 1972 nahradila první generace BMW řady 5. Jako další přišla právě řada 3 vyvinutá jako nástupce modelů 02, které byly zkrácenými dvoudveřovými variantami odvozenými od Neue Klasse.
Design sportovně laděné novinky navrhl Paul Bracq, jenž vytvořil také zmiňovanou první generaci řady 5. Automobil si přesto zachoval určité prvky modelů 02, nicméně celkově byl modernější a větší. Zatímco podvozek s přední nápravou typu MacPherson a zadními kyvnými rameny vycházel z předchůdce, palubní deska přišla s novátorským řešením v podobě natočení středového panelu na řidiče, což v modifikované podobě zůstává až do současnosti.
Řada 3 se představila ve verzích 316, 318 a 320 se čtyřválci, jejichž zdvihový objem v litrech odpovídal poslední dvojici čísel v označení. Základní varianta s pohotovostní hmotností 1010 kg disponovala výkonem 66 kW (90 k). Až v roce 1981 se objevil nový základ nabídky v podobě verze 315 s motorem 1,6 l o výkonu 55 kW (75 k). Když se na konci výroby bilancovalo, ukázalo se, že z takřka 1,4 milionu celkem vyrobených kusů patřila téměř jedna třetina šestiválcovým verzím 320/6 a 323i, z nichž první měla premiéru v roce 1977. Odlišit je bylo možné pomocí dvou párů hlavních světlometů namísto dvojice světelných zdrojů čtyřválcových variant.
V roce 1982 měla premiéru druhá generace řady 3 (E30), která hodlala úspěch svého předchůdce posunout dál. I když technika podvozku i motorů byla i přes přepracovanou zadní nápravu s oddělenými tlumiči a pružinami evolucí, vůz měl například o 35 mm větší rozchod kol. I tak ale byly srovnatelné varianty o 30 kg lehčí. Druhá generace vznikla pod vedením šéfdesignéra Klause Lutheho, jenž měl „na svědomí“ také následující, revolučněji pojatou řadu 3 (E36).
Foto: BMW
Zcela zásadní význam druhé generace řady 3 spočívá ve značném rozšíření nabídky nejen karosářských variant, ale také typů pohonu. Původní dvoudveřové verze doplnil o rok později čtyřdveřový sedan, v roce 1985 čtyřmístný kabriolet a v roce 1987 vůbec první kombi od BMW s doplňkovým jménem Touring. To už byl od roku 1984 v nabídce rovněž vznětový motor a od následujícího roku také vůbec první pohon všech kol v útrobách vozu BMW. Nabídka zážehových motorů pokrývala široké spektrum motorů od čtyřválce 1,6 l po šestiválec 2,5 l o výkonu 126 kW (171 k). Kromě vznětových šestiválců 324d a 324td byl zajímavostí také model 325e s šestiválcem 2,7 l zaměřeným na nízkou spotřebu paliva se standardní výbavou katalyzátorem.
V rámci druhé generace řady 3 nesmíme opomenout ani sportovní model M3, jenž měl premiéru v roce 1985 a jehož výroba začala o rok později. Vůz vybavený čtyřválcem 2,3 l (později i 2,5 l) prošel značnými úpravami navrženými tak, aby závodní varianta, jež dodnes patří mezi nejúspěšnější závodní cestovní vozy, získala homologaci. Vzniklo také přibližně 600 kusů otevřené varianty modelu M3.
Třetí generace řady 3 nebyla revoluční pouze svým designem, ale rovněž podvozkem s víceprvkovou zadní nápravou. Pojetím svého vzhledu s dvojicí kruhových světlometů ukrytých pod jedním sklem, ostrými liniemi a relativně velkou zasklenou plochou ovlivnila vzhled mnichovských vozů na několik desítek let dopředu. Změnami prošla také nabídka karoserií, protože jako první se nyní představil čtyřdveřový sedan, jejž v roce 1995 doplnilo kombi. Před tím ale v roce 1992 vzniklo kupé, tedy nová podoba dvoudveřové varianty, jež měla více skloněná skla a nižší střechu. Celkově působila sportovněji a elegantněji. Samozřejmostí bylo odvozené otevřené provedení. V roce 1994 nabídku rozšířila třídveřová varianta Compact, která měla pozici vstupu do světa BMW. Vůz využívající zadní nápravu a část palubní desky z řady E30 vyšlapával cestu první generaci řady 1. Velkou proměnou prošel také interiér, jenž řidiče doslova obepínal.
Foto: BMW
Spolu s novým podvozkem se v nabídce objevily další moderní prvky, jako například protiprokluzový systém, proměnné časování ventilů Vanos nebo automatizovaná převodovka SMG. Nabídka motorů stoupala od čtyřválců 316i a 318i přes šestiválce 320i a 325i (později 323i a 328i) až po vrcholný typ M3 s šestiválcem 3,0 l a později 3,2 l o výkonu 236 kW (321 k) v poslední specifikaci. Nechyběly ani vznětové motory v podobě čtyřválce 318tds a šestiválců 325td a 325tds (105 kW/143 k). Varianty s pohonem všech kol v této generaci k dispozici nebyly.
V roce 1998 měla premiéru čtvrtá řada 3 – E46. Technicky i z pohledu rozměrů karoserie byla evolucí svého předchůdce, stala se však značným krokem vpřed. Mezigenerační zvýšení hmotnosti o více než 200 kilogramů přineslo okamžitě vnímanou větší bytelnost, komfort a následně i bezpečnost. Samozřejmostí byla plejáda airbagů a v roce 2001 se do standardní výbavy dostal stabilizační systém DSC. Podvozek této generace byl z 20 procent vyroben z hliníku. Řada E46 byla také prvním vozem BMW, jehož design měl na starosti šéfdesignér Chris Bangle.
Nabídka karosářských verzí kopírovala modelovou řadu E36. Připraveny byly opět dva zážehové čtyřválce a dva šestiválce, které doplňovaly čtyř- a šestiválcové vznětové motory. Do nabídky se opět vrátil pohon všech kol, ovšem v jednoduché podobě se třemi otevřenými diferenciály a spoléhající na činnost systému DSC.
Foto: BMW
Sportovní model M3 získal opět větší optickou odlišnost od zbytku modelové řady, ovšem charakter zůstal nezměněn. Řadový šestiválec s objemem 3,2 l disponoval výkonem 252 kW (343 k). Specialitou byla limitovaná série BMW M3 CSL s motorem posíleným na 265 kW (360 k) a celkově odlehčenou karoserií, jež se mohla pochlubit například střechou z uhlíkových kompozitů a ještě sportovněji laděným podvozkem.
Pátá generace řady 3 (E90) z roku 2005 a z pera Joji Nagashimi byla zcela novou konstrukcí a opírala se především o zvětšené rozměry. Na délku narostla o 42 mm, avšak do šířky o celých 78 mm. Zcela přepracovaný podvozek byl nyní takřka kompletně vyroben z hliníku. Celkově dospělejší, bezpečnější a obratnější vůz získal ihned po své premiéře titul Světového vozu roku.
Z nabídky karoserií zmizelo provedení Compact, jež se vyčlenilo do samostatné modelové řady 1. Zákazníci tak mohli vybírat z klasického čtyřdveřového sedanu a pětidveřového kombi, jež doplňovalo kupé a kabriolet. Klasickou nabídku neustále zdokonalovaných motorů (ty zážehové měly například systém proměnného zdvihu Valvetronic) obohatil v modelu 335i přeplňovaný šestiválec 3,0 l o výkonu 225 kW (306 k) a vznětová verze 335d se sekvenčně přeplňovaným šestiválcem o výkonu 210 kW (286 k). Sportovní varianta M3 dostala pod kapotu čtyřlitrový osmiválec o výkonu 309 kW (420 k).
Právě v této generaci řady 3 uvedlo BMW svůj soubor technických prvků snižujících spotřebu a zahrnutých pod označení EfficientDynamics. Řada 3 série E90 tak patřila k prvním, jež byly vybavené systémem start-stop, ukazatelem optimálního momentu pro řazení nebo aktivně řízeným alternátorem.
Foto: BMW
Vývoj pokračoval a další, v pořadí šestá generace řady 3 (F30) měla premiéru v roce 2012. Právě zde došlo k rozdělení řady 3, kdy původní zařazení si ponechaly pouze sedan a kombi, zatímco kupé a kabriolet, nově s pevnou skládací střechou, vytvořily novou řadu 4. Do obou ale přišly i nové karosářské verze: zatímco řadu 3 doplnila mírně zvýšená pětidveřová verze Gran Turismo postavená na prodlouženém rozvoru, řadu 4 rozšířila varianta Gran Coupé s nízkou siluetou kupé, ale praktickou pětidveřovou karoserií.
I přes zvětšení délky karoserie o 93 mm a rozvoru o 50 mm byla nová generace proti předchůdci mírně lehčím vozem. Samozřejmostí byla extrémně široká nabídka čtyř zážehových a šesti vznětových motorů určených pro variantu sedan. Stejně jako v předchozí generaci, ani zde nechyběl v nabídce pohon všech kol xDrive, jenž byl nově dostupný i pro otevřenou variantu. Technickými novinkami byly kromě jiného řízení s proměnným převodem podle úhlu natočení volantu či aktivní tlumiče. BMW M3/M4 se vrátilo k řadovému šestiválci, ovšem nyní doplněnému dvojicí malých turbodmychadel. Výkon této varianty startoval na 317 kW (431 k).
Neměň, co funguje – to je jedna z pouček ze světa byznysu a přístup, jehož se BMW u své řady 3 drželo. Dokázalo to již po šesté, když v roce 2018 představilo sedmou generaci řady 3 (G20). Vyjela na nové platformě CLAR, vyznačující se značnou flexibilitou a umožňující kromě jiného zástavbu nejen spalovacích motorů či plug-in hybridních systémů, ale také čistě elektrického pohonu s akumulátorem v podlaze. V podobě modelu i4 postaveného na základě řady 4 Gran Coupé je totiž poprvé k dispozici pro tuto modelovou řadu také plně elektrický pohon. Stejnou elektrickou techniku dostal také sedan řady 3 určený pro čínský trh.
SROVNÁNÍ GENERACÍ (základní motory, kromě E21 karoserie sedan) |
||||||||
|
|
E21 |
E30 |
E36 |
E46 |
E90 |
F30 |
G20 |
Výroba |
|
1975–1983 |
1982–1994 |
1990–2000 |
1998–2006 |
2005–2012 |
2012–2019 |
od 2018 |
Facelift |
|
|
1986 |
1996 |
2001 |
2009 |
2015 |
2022 a 2024 |
Počet vyrobených kusů* |
|
1 364 039 |
2 339 251 |
2 745 773 |
3 266 885 |
3 102 345 |
3 315 481 |
zatím cca 2,1 mil. |
Rozvor |
mm |
2563 |
2570 |
2700 |
2725 |
2760 |
2810 |
2851 |
Délka |
mm |
4355 |
4325 |
4445 |
4471 |
4520 |
4624 |
4709 |
Šířka |
mm |
1610 |
1645 |
1702 |
1739 |
1817 |
1811 |
1827 |
Výška |
mm |
1380 |
1380 |
1392 |
1415 |
1421 |
1429 |
1435 |
Hmotnost od |
kg |
1020 |
990 |
1128 |
1360 |
1425 |
1400 |
1490 |
* Všechny karosářské verze, M modely, pro F20 a G20 společně řada 3 a řada 4. |
Nová generace disponovala o 50 % tužší karoserií, stojící na rozvoru prodlouženém o 41 mm, novým podvozkem a zcela přepracovanou nabídkou motorů. Novou podobu dostal také interiér a zdrojem asistenčních systémů byly výše postavené modelové řady 5 a 7. Z nabídky zmizela karoserie Gran Turismo, takže k dispozici zůstalo v rámci řad 3 a 4 pět karoserií. Sportovní šestiválcové varianty M340i a M340d se nyní více oddělily od standardních provedení a vytvořily mezistupeň k výrazně odlišeným modelům M3/M4. V nich pracuje upravený šestiválec 3,0 l, jenž může být spojen i s manuální převodovkou a pohonem zadních nebo všech kol a poprvé také může být instalován v karoserii kombi. Aktuální generace prošla modernizacemi v letech 2022 a 2024 a je připravena ještě několik let působit na trhu. Není žádným tajemstvím, že ji v průběhu následujících let, podle zájmu zákazníků, nahradí elektrická verze postavená na základě nově vyvíjené rodiny modelů označovaných opět Neue Klasse. Řada 3 tedy bude existovat dále a podle všeho by si měla svůj úspěšný recept zachovat i v době elektrické.
Převzato z časopisu