Motorsport
Caterham F1 Team 2012 – Nové jméno
Tom Hyan 19.04.2012 09:35
Třetí sezona a třetí jméno pro tým, s nímž Tony Fernandes v dobré víře a za morální podpory Chapmanovy rodiny obnovil účast Lotusu ve formuli 1…
Netrvalo dlouho a zrodil se boj o slavné jméno. V průběhu roku 2010 zahájila společnost Group Lotus expanzi a po dlouhých letech, kdy o ní nebylo příliš slyšet, vyhlásila ambiciózní plány nejen ve výrobě silničních sportovních automobilů, ale také v motoristickém sportu. Zatímco Tony Fernandes s požehnáním Group Lotus úspěšně vstoupil do sezony 2010 ve F1 pod hlavičkou Lotus Racing jako nejlepší z nových týmů (viz AR 6/’10), Dany Bahar (prezident skupiny Lotus) záhy změnil názor a licenci na použití názvu Lotus Racing a značky Lotus mu ještě v prvním roce zrušil! Spekulovat o tom, zda by se Group Lotus vůbec probudil, kdyby Fernandes neukázal potenciál slavného jména, nedává smysl…
Vzhledem ke značným investicím se Tony Fernandes nevzdal. Od Davida Hunta, majitele ochranné známky Team Lotus, ji koupil pro sezonu 2011 (viz AR 6/’11) a zrušil pojmenování Lotus Racing. Baharovi to samozřejmě nestačilo, sponzorské nápisy Lotus umístil na monoposty Renault (dříve Benetton/Toleman), údajně do týmu kapitálově vstoupil, označil jej nově jako Lotus Renault GP a přispěl tak ke zmatení veřejnosti, když se na dráze pohybovaly dva týmy se jmény Lotus (oba s motory Renault!). Fernandes nemohl přejít na černo-zlatou kombinaci Team Lotus (známou z časů JPS Lotus), neboť ji Bahar věnoval Renaultu, a tak zůstal u klasické lahvově zelené se žlutým pruhem, jaká zářila na vozech Lotus především v dobách Jimmyho Clarka (mistr světa F1 1963 a 1965). Bylo mu jasné, že souboj se skupinou Lotus je marný, a tak koncem dubna 2011 koupil malou britskou automobilku Caterham Cars, stále vyrábějící spartánské sportovní roadstery Caterham Seven (viz AR 8/’11). Jejich původ je v sedmém typu značky Lotus; zakladatel Colin Chapman výrobu oficiálně předal firmě Caterham Cars v roce 1973, aby mohl rozvinout produkci modernějších modelů.
Kruh se uzavřel letos. Barvy zůstaly, ale jméno Caterham se objevilo ve formuli 1 po přejmenování Teamu Lotus na Caterham F1 Team. Pikantní je, že jak Group Lotus, tak nová Caterham Group mají malajsijské majitele… Není to poprvé, kdy se malosériový výrobce sportovních automobilů stal také značkou formulových monopostů. Caterham debutoval právě nyní, jádro týmu zůstalo shodné, i když těsně před sezonou došlo k dramatické výměně jezdce (Rus Vitalij Petrov nahradil Itala Jarna Trulliho krátce před zahájením šampionátu). Koncem listopadu 2011 vznikla skupina Caterham Group, která sdružuje Caterham Cars (výrobce sportovních vozů), Caterham Composites (kompozitní materiály i pro jiné obory), Caterham F1 Team (formule 1 a další sportovní aktivity včetně GP2, GP3, WS by Renault a motokár) a Caterham Technology & Innovation (inovativní projekty pro automobilový a letecký průmysl; Fernandes je rovněž CEO letecké společnosti Air Asia).
Vedením celé skupiny je pověřen Riad Asmat, absolvent Western Michigan University, s bohatými zkušenosti ze sportu (Nike, okruh Sepang, Proton Motorsport). O vedení týmu se stará Tony Fernandes, loni za zásluhy vyznamenaný (titul CBE) jak královnou Alžbětou II., tak povýšený (Tan Sri) malajsijským králem, když dovedl Team Lotus na desáté místo v MS F1. Jeho zástupci jsou Kamarudin Meranum, rovněž jeden z nejúspěšnějších malajsijských podnikatelů, a SM Nasarudin SM Nassimudin (Nasa), člen rodiny zakladatelů NAZA Group, která mj. v Malajsii hájí zájmy Peugeotu, Kia Motors a Bubba Gump Shrimp Company. Letos v srpnu se chce Caterham F1 Team a Caterham Racing (od 2011 tým GP2 Series) přestěhovat do nové továrny v Leafieldu (Oxford), jež kdysi sloužila týmům Arrows a Super Aguri, zatímco původní v Hinghamu (Norfolk) zůstane vyhrazena kompozitové a technologické divizi.
Mike Gascoyne, tvůrce prvních znovuzrozených vozů Lotus F1, byl jmenován technickým ředitelem celé skupiny; šéfkonstruktérem je nyní Mark Smith se zkušenostmi z týmů F1 Jordan, Renault/Benetton, Red Bull a Force India. Za volanty nových vozů Caterham CT01 s motorem Renault RS27 usedají letos Heikki Kovalainen (nar. 1981) a Vitalij Petrov (nar. 1984), jenž nahradil Jarna Trulliho. Loni bylo nejlepším umístěním mezi jezdci třinácté místo; dvě dobyl Trulli (Melbourne a Monaco) a jedno Kovalainen (Monza), v kvalifikaci však téměř vždy finský závodník překonal Itala (16:2).
Osmatřicetiletý veterán měl nakonec smůlu, 17. února bylo oznámeno, že novým týmovým kolegou Kovalainena je Vitalij Petrov, rodák z ruského Vyborgu. Odchod Trulliho ovšem znamená, že Itálie nemá letos ve formuli 1 jediného jezdce. Petrov, jenž se loni v týmu Lotus Renault blýskl třetím místem v Melbourne, ale koncem roku byl propuštěn, udělal vše pro to, aby ve formuli 1 zůstal. Nejprve chtěl být testovacím jezdcem F1 pro dodavatele pneumatik Pirelli, pak se mu podařilo získat sponzoring velké ruské petrochemické společnosti Sibur a peníze prostě rozhodly. Stejně jako v případě mnoha jiných, kteří jsou mnohdy na trati nebezpečím pro ostatní. Také Petrov má na svém kontě řadu karambolů. Třetím závodníkem týmu, náhradním a testovacím jezdcem, byl jmenován Giedo van der Garde (ročník 1985) z Nizozemska, jenž se může pochlubit úspěšnou kariérou v GP2 Series, formuli 3 a World Series by Renault.
Caterham CT01 (2012)
Samonosná konstrukce z uhlíkových kompozitů; nezávisle zavěšená kola na dvojitých příčných kompozitových ramenech, vnitřní pérování torzními tyčemi a tlumiči Penske nebo Multimatic se vzpěrami pushrod vpředu a táhly pullrod vzadu; motor Renault RS27-2012, V8/90°, 2400 cm3; výkon cca 515 kW (700 k)/18 000 min‑1; pneumatický rozvod DOHC 4V, SECU by MES; vícekotoučová spojka AP Racing z uhlíkových kompozitů; polosamočinná sedmistupňová převodovka Red Bull Technologies s elektrohydraulickým řazením; bezpečnostní nádrž ATL, palivo Total; hřebenové řízení Caterham; brzdy s kotouči a obložením z uhlíkových kompozitů (Hitco nebo Carbon Industrie), třmeny AP Racing; litá hořčíková kola BBS, pneumatiky Pirelli 13“; rozvor náprav přes 3000 mm, délka cca 5000 mm; výška vozu 950 mm; hmotnost včetně řidiče a kamery 640 kg; další údaje nezveřejněny.
Převzato z časopisu