Motorsport
Dakar 2012 – Počtvrté v Jižní Americe
Jiří Vintr 17.02.2012 10:15
Rallye Dakar, jejíž 34. ročník startuje v těchto dnech, se po nutném ústupu do exilu jede už počtvrté na území Jižní Ameriky…
Kdosavadním hostitelským zemím, Argentině a Chile, letos přibylo Peru, jehož metropole Lima uvidí cíl soutěže 15. ledna. České fanoušky tradičně zajímá nejvíce kategorie kamionů, která ovšem v médiích postupně opouští pozici opomíjené třídy. Naopak, je nejdynamičtěji se rozvíjející kategorií ve startovním poli; i pořadatelé z francouzské společnosti A.S.O. už zjistili, že nejen Češi, Rusové či Nizozemci kamiony milují, ale těžká vozba vítězí na celé čáře i u jihoamerických příznivců soutěže…
Přestože kamionům na Dakaru dominoval v posledních deseti letech ruský tovární tým Kamaz (jediné vítězství jim uzmul Nizozemec Hans Stacey s vozem MAN v roce 2007), prošla celá třída po tuto dobu bouřlivým přílivem nových posádek s moderní technikou. Všechny týmy, bojující o pozice v první desítce, představují každý rok nová řešení, a tak je kategorie kamionů i pestrou mozaikou různých koncepcí pohonných jednotek, pérování, zavěšení kol a dnes i karoserií. Důvodem tohoto stavu byla změna technických předpisů, platná od roku 2002, která předepisuje pozici motoru ve vozidle tak, aby mezi osou přední nápravy a osou spojkového kotouče byla vzdálenost nejvíce 1000 mm.
To umožnilo vstup západoevropských výrobců (DAF, MAN, Ginaf, IVECO), kteří celé kategorii dodali punc rivality proti vládnoucím vozům Kamaz a Tatra. Zejména však ohlásil návrat na závodní tratě Holanďan Jan de Rooy, vítěz Dakaru 1987 a strůjce legendárních dvoumotorových turbotwinů, jenž s sebou přivedl nejen syna Gerarda, ale také synovce Hanse Staceye a strhl lavinu následovníků. Ze 76 kamionů na startu Dakaru 2012 jich téměř polovinu nasadí týmy z Nizozemska, od továrních po ryze soukromé. Na domácí rozlučkovou exhibici na okruhu ve Valkenswaardu se přišlo podívat přes dvacet tisíc nadšených nizozemských fanoušků.
Závodní speciály musejí samozřejmě splňovat bezpečností předpisy FIA, ale díky kategorii variant kit může vzniknout závodní stroj s povolenou vzdáleností osy přední nápravy a spojky 1400 mm jako stavebnice jakýchkoli dílů světových výrobců, zhotovených v sérii minimálně 50 kusů. Teoreticky tak může být vůz s odlišným výrobcem podvozkového rámu, náprav, motoru, převodovky i kabiny. Děje se tak i v praxi; například favorizované speciály IVECO týmu de Rooy mají z originálu jen kabinu a motor, což je také případ holandských vozů DAF. Automobily LIAZ týmu KM Racing ze Sedlčan mají z původního typu jen kabinu a všechny Tatry, pocházející ze tří soukromých týmů, disponují různými motory. Přímá vazba závodního stroje na konkrétní sériově vyráběný typ se tak už dávno stala pouhou frází, ale není to na škodu.
Na Dakaru se schází nevídaná směsice konstrukcí, která zahrnuje motory řadové i vidlicové, chlazené kapalinou i vzduchem (poslední mohykán v podobě Azevedovy Tatry s kopřivnickým dvanáctiválcem), s tuhými nápravami i nezávislým zavěšením kol, ať už výkyvnými polonápravami (Tatra), anebo rovnoběžnými rameny (Ginaf), odpružení listovými pery (nejčastěji), vinutými pružinami, jejich kombinací, či pomocí vzduchových vaků (do loňského ročníku používal Ginaf hydropneumatické pérování VSE). Kdo je tedy favoritem v letošním Dakaru? Ruský tým Kamaz Master vysílá na Dakar trojici speciálů Kamaz 4326‑9 poslední specifikace, s níž Vladimir Čagin dominoval ročníku 2011. Vozidlo je poháněno ruským vidlicovým osmiválcem JaMZ 8463 o objemu 18,47 l a udávaném výkonu 624 kW (850 k).
Speciály pro trojici mladých pilotů Eduarda Nikolajeva, Andreje Karginova a Ajrata Mardějeva mají optimalizovanou polohu těžiště a proti dřívějším jsou znatelně nižší. Ve startovním poli najdeme ještě dva stroje Kamaz, starší typ 4326 s úlohou rychlé asistence vede Ilgizar Mardějev a klientský vůz, v barvách kazašské Astany, se stejným podvozkem jako Nikolajevův stroj, ovšem poháněný motorem Cummins, řídí Kazach Artur Ardavičus. Hlavním vyzyvatelem Rusů by měl být holandský tým Petronas – de Rooy – IVECO s tovární podporou italského výrobce. Inovátorský de Rooy na Dakaru po 30 letech předvádí kapotový speciál, tentokráte pod názvem IVECO Powerstar Torpedo pro Gerarda de Rooye.
Podvozkově je vůz prakticky identický s loňskou specifikací trambusového Trakkeru, má však budku Eurocargo, posunutou doprostřed vozu, a přední část kryje mohutná kapota z vozu IVECO Powerstar, vyráběného pro australský trh. Další trojici IVECO Trakker povedou zkušení piloti Hans Stacey (vítěz Dakaru 2007 a Transorientale 2008), Miki Biasion (mistr světa v rallye) a Pep Vila. Francouz Jo Adua ještě řídí kamion specifikace 2009. Všechny stroje de Rooyů, jež doprovází početná kolona asistenčních vozidel, pohání osvědčený šestiválec IVECO Cursor o objemu 13 litrů a výkonu 620 kW (840 k). Krajanům se postaví další z velkých týmů s tovární podporou, Eurol MAN nizozemského majitele loděnic Veka Petera Versluise. Sám Versluis bude řídit jeden z vozů MAN TGS 18.480, které pocházejí z ročníku 2008, ale byly vylepšeny; druhý stejné specifikace pilotuje Marcel Van Vliet (třetí na Dakaru 2010) a poslední kamion, s nímž Hans Stacey vyhrál Dakar 2007, řídí Pascal de Baar. Hlavní hvězdou červenobílé ekipy by však měl být speciál zkušeného Němce Franze Echtera, pocházející z dílen německé nástavbářské firmy Toni Maurer.
Hned tři týmy vsadí na vozy Tatra. Českou stopu hodlá nejvíce prosazovat Aleš Loprais s novým kapotovým speciálem Tatra Jamal. Vůz sice z tradičního kopřivnického sklápěče T163 Jamal nevychází, ale z 80 % koncepčně odpovídá podobě závodního speciálu T815, jakým disponuje týmová dvojka Tomáš Vrátný; liší se však polohou kabiny posunuté ke středu vozidla. Oba vozy Loprais Teamu, s tradiční koncepcí výkyvných polonáprav odpružených vzduchovými vaky, využívají vidlicový osmiválec KHD Deutz BF8M 1015 o výkonu 730, resp. 625 kW. Tvarové řešení Lopraisova vozu připomíná Jamal jen vzdáleně a podobnost ustoupila designové optimalizaci a potřebě minimálního předního převisu. Bruntálský Czech Dakar Team naopak nasazuje speciál Tatra jezdce Martina Kolomého, poháněný obřím motorem Caterpillar C18 o výkonu 730 kW (1000 k) a nezanedbatelné hmotnosti 1670 kg! Čtvrtou Tatrou je speciál Brazilce Andrého de Azeveda s klasickým vzduchem chlazeným dvanáctiválcem Tatra T3C‑930‑90 o objemu 19 litrů.
Prakticky po deseti letech od zániku značky LIAZ nasazuje tyto vozy tým KM Racing Martina Macíka, byť společným jmenovatelem dřívějších a současných speciálů je pouze kabina. Zbytek kamionu je ryze moderní, od originálního podvozkového rámu KM Racing a náprav Rába přes elektronicky řízený osmiválec Deutz TCD 2015 (vozy Jaroslava Valtra a Poláka Józefa Cabaly se liší počtem turbodmychadel, přičemž na ladění agregátů se podílela roudnická Buggyra), převodovku ZF a rozvodovku Steyr (stejné používají i Kamaz a de Rooy) až po celkové řešení nástavby na špičkové úrovni. Nizozemský Ginaf dodává vozy pro početný zástup klientských jezdců s kamiony vybavenými tradičním nezávislým zavěšením kol na nápravách Timoney (pět vozů se šestiválcem Caterpillar C18), u nichž je pro letošní ročník hydraulický systém pérování nahrazen jednodušším pneumatickým se vzduchovými vaky.
Tři Ginafy jsou navíc postaveny na klasické architektuře tuhých náprav a listových per. Promluvit do pořadí chce i početný nizozemský tým xDakar s trojicí zajímavě řešených speciálů DAF CF85 pro závodníky Fritse van Eerda, Petera van den Bosche a Eimberta Timmermanse, ale ještě více pak tradiční japonský účastník, tým Hino Sugawara, jenž představí nový kamion specifikace variant kit pro Teruhita Sugavaru. Jeho otec Joshimasa, pilotující druhý vůz starší verze, bude v sedmdesáti letech nejstarším jezdcem kategorie kamionů, navíc disponujícím největším počtem účastí ze všech startujících. Zajímavých automobilů bude na startu hodně, včetně dakarské premiéry běloruských továrních kamionů MAZ. Na výsledky si musíme počkat až do 15. ledna a šance jednotlivých posádek lze jen obtížně předpovídat. Po odchodu zkušených Rusů Čagina s Kabirovem se předpokládá mimořádně vyrovnaná soutěž, v níž dakarské vavříny budou viset velmi vysoko. Bitva těžké vozby probíhá právě v těchto dnech.