Motorsport
Aliance k vítězství – Silný hráč pro Dakar
Milan Olšanský 22.12.2014 09:06
Zatímco jedna aliance právě vzala za své, druhá právě vznikla. A dost možná, že ještě silnější – minimálně větší a s více soutěžními vozidly. Spojení sil právě ohlašuje Bonver Dakar Project, MKR Technology a Mammoet Rallyesport.
Přesněji řečeno, jak jste již mohli na stránkách Truckeru číst, německý konstruktér nejtěžší závodní a soutěžní techniky Mario Kress v projektu MKR Adventure postavil dva zbrusu nové dakarské soutěžáky na bázi vozidel Renault Trucks K520 pro holandský tým Mammoet Rallyesport a zároveň se stal technickým partnerem čili technickým zázemím jak pro zmíněné Holanďany, tak pro ostravský Bonver Dakar Project. Nejen, že dva soutěžní Renaulty jsou kompletním dílem MKR Technology, ale i všechny tři soutěžní kapotové Jamaly využívají motory připravené právě firmou Maria Kresse. A vlastně ani to ještě není všechno – celkově se na Dakaru 2015 objeví dvanáct motorů z dílny MKR Technology.
Velká aliance – trojkombinace
Faktem je, že podobné spojení tu zatím ještě nebylo. Severočeská stáj MKR Technology se svým novým projektem MKR Adventure se tentokrát nachází v roli technického partnera obou mezinárodních závodních týmů, které podepsaly deklaraci o vzájemné podpoře při slavné dakarské rallye. „Dakar prakticky nemůžete vyhrát jako jednotlivec. Proti mimořádné převaze ruských Kamazů a dalších týmů s výraznou tovární podporou jednoduše nemáte šanci, pokud za sebou nemáte někoho, na koho se můžete spolehnout a víte, že vám pomůže. Důležitá je také pořádná porce štěstí a my se mu snažíme jít maximálně naproti. Máme větší zázemí, novou techniku a nepřetržitou asistenci, čímž se šance na úspěch násobí,“ vysvětluje Tomáš Vrátný, šéf týmu Bonver Dakar Project. Žádný z trojice týmů není na poli motorsportu nováčkem. Tým Bonver Dakar Project se připravuje na své třetí vystoupení na nejnáročnější rallye světa. Pro Tomáše Vrátného to bude dokonce čtvrtý dakarský ročník. Źidovická stáj MKR Technology těží především z více než dvacetileté zkušenosti konstruktéra Maria Kresse z vývoje okruhových tahačů. Zisk několika pohárů konstruktérů z evropského šampionátu pasuje MKR Technology do role jednoho z nejúspěšnějších konstruktérů vůbec. Svou dakarskou premiéru si tým odbyl letos v lednu, kdy připravoval motor Aleši Lopraisovi, který se na celkovém šestém místě v kategorii kamionů a se dvěma etapovými vítězstvími stal nejlepším českým dakaristou roku 2014. Vysoké ambice jsou proto na místě. „Nejde jen o jednorázovou akci a pouhé dodání techniky. Naším cílem je vytvořit dlouhodobý a úspěšný projekt na mezinárodní úrovni. Společně hledíme několik let dopředu. Pojí nás nejen obchodní, ale především osobní vztahy, na kterých se dá lépe stavět. Není nic lepšího, než když mají všichni podobné představy. Věřím, že se nám naše cíle podaří naplnit,“ říká zkušený německý konstruktér Mario Kress z týmu MKR Technology.
Zajímavé spojení techniky
Zatímco pro holandský tým Mammoet Rallysport postavil MKR Technology kompletní dva dakarské kamiony Renault K520 4x4, pro tři závodní speciály Tatra Jamal týmu Bonver Dakar Project byly v židovickém technologickém centru připraveny speciální závodní agregáty. Na jejich vývoji pracoval německý konstruktér Mario Kress primárně s Milanem Holáněm, šéftechnikem týmu Bonver Dakar Project a kopilotem Tomáše Vrátného. Z pohledu použité techniky dochází při spojení týmů s mezinárodními ambicemi k zajímavé situaci. V kopřivnických dílnách týmu Bonver Dakar Project vznikly pod vedením Milana Holáně tři kapotované speciály vycházející z modelové řady těžkých nákladních vozidel Tatra Jamal s výkyvnými polonápravami typickými pro kamiony Tatra. V židovických dílnách Maria Kresse byly vyrobeny již zmíněné dva trambusové speciály Renault Trucks s pevnými nápravami a klasickým rámem. S těmi pojedou zkušení holandští piloti týmu Mammoet Rallysport Martin van den Brink a Pascal de Baar. Data, zkušenosti a ověření prototypových částí navíc dál využijí jednotliví automobiloví výrobci. „Technický vývoj, který bude využitelný při sériové výrobě nákladních automobilů, je dalším z primárních cílů projektu. Proto jsme se rozhodli jít cestou obou koncepcí a nezaměřovat se pouze na jednu z nich. Chceme testovat, porovnávat a vyhodnocovat nasbíraná data, která budeme moci poskytnout výrobcům nákladních aut,“ podotýká Tomáš Vrátný. A cíl pro rallye Dakar 2015? „Uvidíme, jak se nám bude dařit. Pro úspěch je vždycky nezbytná technická připravenost, dobrá fyzická kondice a štěstí. Pro splnění prvních dvou bodů děláme maximum, v ten třetí doufáme. Vytváříme dlouhodobý projekt, který chceme dále rozvíjet, takže si pro Dakar 2015 nedáváme žádné přehnané cíle. Půjdeme na to postupně, ale určitě chceme být vidět,“ uzavírá Mario Kress.
Převzato z časopisu