Motorsport
Bulldog Racing na 24 Rennen Nürburgring 2023 – Rekordní délka
Ondřej Štaidl 26.12.2023 02:57
Foto: Ondřej Štaidl a archiv
Vytrvalostní 24hodinový závod na Nürburgringu patří k nejnáročnějším a nejrozmanitějším podnikům svého druhu. Letošní, již 51. ročník jsme absolvovali z pohledu závodního týmu Bulldog Racing, jedoucího s tovární podporou značky Mini.
Foto: Ondřej Štaidl a archiv
Vytrvalostní závody na Nürburgringu jsou jedinečné hned z několika důvodů. Na této velmi náročné a nebezpečné závodní trati s délkou více než 25 km soupeří v jeden okamžik okolo 150 vozů. Ty jsou sice rozděleny do několika kategorií podle výkonu motoru nebo rozsahu technických modifikací, ale startují současně letmým startem po prvním zahřívacím, neboli formačním kole. Hned po prvních odjetých kolech tedy dojíždějí nejrychlejší speciály kategorie GT3 poslední nejpomalejší skupinu o celé kolo. Během dlouhého závodu se tedy startovní pole několikrát kompletně promíchá. To dokonce i v TOP30, protože během 24hodinového závodu se vždy objeví řada nepředvídatelných okolností, jakými jsou zásadní změny počasí, technické závady, nevydařené zastávky v boxech, časové penalizace nebo v tom nejhorším případě nehody.
Právě četnost nehod a výkyvy počasí jsou pro vytrvalostní závody na Nürburgringu typické. To je dáno jak zmíněnou pestrostí startovního pole, tak vysokým počtem vozů na úzké a technické, ale zároveň extrémně rychlé trati. Velikost celého areálu často způsobí, že během jednoho kola mohou řidiči zažít suchou trať s modrou oblohou, přívalový déšť, kroupy nebo nebezpečnou mlhu. Proto je při tomto závodě mimořádně důležitá znalost trati a zdejších podmínek a souhra celého týmu při komunikaci a plánování zastávek v boxech, například pro výměnu pneumatik, brzdového obložení, jezdců nebo pro tankování.
Foto: Ondřej Štaidl a archiv
Tým Bulldog Racing, s nímž jsme se závodu účastnili, sídlí přímo v Nürburgu, místní podmínky zná tedy dokonale. Srdcem týmu jsou dva závodní vozy Mini John Cooper Works. Jeden z nich byl prvním Mini, které se po desetileté přestávce zúčastnilo legendárního 24hodinového závodu na Nürburgringu. Závodní vůz inspirovaný historickým Mini z 60. let je lakován v klasickém červeno-bílém barevném schématu a připraven pro třídu SP3T. V roce 2023 tým dokončil stavbu svého druhého závodního Mini John Cooper Works pro nižší třídu VT2, blížícího se více produkčním vozům.
Mini má pro třídu VT2 v zásadě kromě závodního rámu a dalších bezpečnostních prvků, jako je například hasicí systém nebo palivová nádrž, pouze odlehčenou karoserii, závodní tlumiče KW Suspension, výkonnější brzdový systém AP Racing na přední nápravě a samozřejmě lehká kola a závodní pneumatiky Pirelli. Pro tento konkrétní závodní vůz bylo jako základ použito Mini John Cooper Works v limitované edici 1to6 Edition, jež mělo právě zde během závodního víkendu premiéru. Edice 1to6 se odlišuje několika stylistickými detaily karoserie a interiéru. Tou hlavní odlišností od klasického F56 JCW je manuální šestistupňová převodovka, která jí dala název a pro tuto aktuálně nejvýkonnější verzi třídveřového Mini již není standardně k dispozici.
Foto: Ondřej Štaidl a archiv
První zmíněné Mini pro vyšší kategorie SP3T je „postaveno“ na vrcholném Mini John Cooper Works GP. Bohužel po velkém zklamání odstoupilo z kvalifikace pro defekt přední levé pneumatiky. Ta poškodila velkou část zavěšení, jež by tým nestihl do závodu opravit.
Naopak velmi dobře si během kvalifikace i celého závodu vedl JCW řízený Charliem Cooperem, vnukem legendárního konstruktéra Johna Coopera, po němž nesou jméno sportovní verze Mini. O sedadlo řidiče se tento ambasador značky Mini dělil s jezdci Krageningsem, Mönchem a Sauerbreiem. Velkou část závodu se JCW pohyboval ve třídě VT2 na čtvrté nebo nejhůře páté pozici, a to i přes několik drobných technických problémů. První se objevil okolo půlnoci a byl způsoben vynecháním závodního palivového systému, který nedostatečně zásobil motor benzínem. Tato závada znamenala více než hodinovou zastávku v boxech a komplikovanou opravu soustavy. Naštěstí se JCW brzy vrátil a rychle upevnil svoji čtvrtou pozici ve třídě. Necelé čtyři hodiny před koncem závodu poničil kus pneumatiky čidla na levém zadním zavěšení, což znamenalo výpadek elektroniky řízení podvozku. Naštěstí závada nebyla natolik dramatická a JCW po několikaminutové odstávce mohl pokračovat v plném nasazení.
Během poslední hodiny dokonce dokázal stíhací jízdou JCW týmu Bulldog Racing poskočit ze čtvrté na druhou pozici, již si udržel až do cíle! Finiš na druhém místě ve třídě VT2 s opravdu silnou konkurencí znamenal obrovskou radost celého týmu. Navíc s vozem, který byl dodělán necelý týden před závodem, a nezbylo tedy příliš mnoho času na testování techniky. Nicméně použitý hardware i finální setup vycházel z bohatých zkušeností týmu Bulldog Racing s vozy Mini. Druhé místo je velkým úspěchem a důkazem odolnosti sériové techniky vozů Mini použité hlavně v oblasti pohonu.
Foto: Ondřej Štaidl a archiv
Vrcholné kategorii SP9 Pro kraloval prakticky po celou dobu závodu lokální tým Frikadelli Racing s vozem Ferrari 296 GT3. Vůbec poprvé tak v tomto náročném závodě vyhrál závodní vůz Ferrari, což je pro italskou automobilku obrovská událost. Během 24 hodin ujeli jezdci Bamber, Catsburg, Pittard a Fernandez celkem 4084 km, čímž stanovili nový rekord 162 odjetých kol. K dosažení tohoto úctyhodného výsledku pomohlo mimo jiné i mimořádně dobré počasí. Během celého závodu výjimečně nepršelo a v ranních hodinách nebyla ani pro tuto oblast typická mlha. Pouhých 26,911 sekundy za Ferrari dojelo do cíle BMW M4 GT3 týmu Rowe Racing. Pro samotný tým i BMW Motorsport je druhé místo skutečným úspěchem, protože tento vůz je v ostrém závodním nasazení teprve první sezonu. Třetí místo na stupních vítězů si zajistil tým Mercedes-AMG Team Bilstein s osmiválcovým vozem Mercedes-AMG GT3.
Převzato z časopisu