Motorsport
CADILLAC RACING 2017 – Vítězný debut
Tom Hyan 10.04.2017 06:28
Velkým překvapením skončil 55. ročník tradiční čtyřiadvacetihodinovky v Daytoně. Nové vozy Cadillac DPi-V.R zvítězily hned při svém prvním startu...
Největší americký vytrvalostní závod měl velmi dramatický průběh. Cadillacy vládly celých čtyřiadvacet hodin, ale nebylo jisté, který z nich zvítězí. Pro sezonu 2017 vznikla nová třída DPi (Daytona Prototype International), nahrazující minulou DP (jen Daytona Prototypes), přičemž hlavním rozdílem je povinnost použít jeden z homologovaných podvozků třídy LMP2 podle mezinárodních regulí FIA/ACO Le Mans, ovšem s volnějšími předpisy pro aerodynamické prostředky, a také s různými motory (v Evropě povolen pouze Gibson V8 odvozený z Nissanu). Cadillac, Mazda a Nissan se zapojily do této hry jako tovární týmy, první použil italský podvozek Dallara, druhý americko-kanadský Riley/Multimatic a třetí francouzský OnRoak. S novými vozy Cadillac DPi-V.R nastoupily týmy Mustang Sampling Racing (číslo 5) a Whelen Engineering Racing (číslo 31), které dosud vyhrály všechny americké šampionáty IMSA WeatherTech SportCar Series posledních tří let, vypsané pro sportovní prototypy.
Tehdy používaly vozy Chevrolet Corvette DP s podporou General Motors, nyní vsadily na nový Cadillac DPi-V.R od stejného koncernu. Toto sportovní náčiní dostal rovněž Wayne Taylor, jenž jako jezdec účinkoval už při debutu vozů Cadillac Northstar LMP ve 24 h Le Mans 2000, ale nyní vede vlastní tým, jehož jádro tvoří synové Ricky a Jordan Taylorové. Na voze se startovním číslem 10 je doplnil veterán Max Angelelli, který vyhlásil, že je to jeho poslední závod, a také americká hvězda NASCAR stock cars, čtyřnásobný mistr Jeff Gordon (čtyřiadvacetihodinovku v Daytoně jel naposledy v sezoně 2007). Floridská Daytona je místem dvou významných automobilových závodů, zmíněných 24 h Daytony pro sportovní prototypy a automobily Gran Turismo a 500 mil Daytony pro populární seriál stock cars NASCAR Sprint Cup. Floridská lokalita patří do historie motoristického sportu od nepaměti, na pláži v Daytoně se bojovalo o světové rychlostní rekordy od počátku minulého století (Fred Marriott poprvé přes 200 km/h, a to v lednu 1906 s parním strojem značky Stanley); rekordní pokusy tam uzavřel Malcolm Campbell dosažením absolutního rekordu 445,486 km/h v roce 1935. Historie série NASCAR byla zahájena už před druhou světovou válkou na pláži v Daytona Beach, první závod vyhrál Milt Marion (Bill France, zakladatel šampionátu NASCAR, dojel pátý).
Až do roku 1958 se jezdilo na okruhu, tvořeném nezpevněnou částí na písečné pláži a asfaltem přilehlé silnice. Bill France nepřestal snít o autodromu, a tak roku 1957 byla nákladem tehdejších tří milionů dolarů zahájena stavba dvaapůlmílového oválu (4 km) s klopenými zatáčkami. Prvních 500 mil Daytony na Daytona International Speedway vyhrál Lee Petty s vozem Oldsmobile v roce 1959. Základy dnešní tradice byly položeny... Vzrůstající obliba sportovních automobilů v padesátých letech vedla k vypsání jejich závodů, první ročník Daytona Continental 1962 (jen na tři hodiny) vyhrál Dan Gurney na Lotusu 19. Formát 24 h byl zaveden od roku 1966, kdy zvítězili Ken Miles a Lloyd Ruby na Fordu GT, první i o rok dříve, tehdy trochu kuriózně na 2000 km. Spolu s 24 h Le Mans a 12 h Sebringu (také na Floridě) je 24 h Daytony součástí Triple Crown, trojice nejslavnějších vytrvalostních závodů. Na stupně vítězů 24 h Daytony vystoupilo mnoho slavných závodníků, opravdových legend, jež tvoří ryzí historii automobilového sportu.
V roce 2003 se zrodila nová třída Daytona Prototypes (DP), poněkud levnější sportovní vozy s motory odvozenými ze sériové produkce. Premiéra nové DPi v Daytoně 2017 přinesla překvapivé vítězství Cadillac Racing. Cadillac číslo 5 se stálými jezdci týmu João Barbosou a Christianem Fittipaldim (syn Wilsona a synovec Emersona, dvojnásobného mistra světa F1) měl v závodě navrch, když Portugalec Barbosa zajel pole position v kvalifikaci. Posádku doplnil Filipe Albuquerque, známý ze seriálu DTM, který vedl ještě sedm minut před koncem čtyřiadvacetihodinovky! Mladý Ricky Taylor na Cadillacu číslo 10 se sponzoringem Konica Minolta se však s porážkou nehodlal smířit. Nakonec se střetli, z kolize vyšel lépe Taylor, jenž nakonec prolétl cílem o 0,671 sekundy dříve než Albuquerque! Vítěznou posádku Wayne Taylor Racing tak tvořili synové šéfa Ricky a Jordan, mistr stock cars Jeff Gordon a Ital Max Angelelli (po závodě pověsil přilbu na hřebík, od Sebringu ho nahradil Alex Lynn).
Na druhém místě skončila trojice Filipe Albuquerque, Christian Fittipaldi a João Barbosa na Cadillacu číslo 5. Komisaři kolizi označili za běžný závodní incident a nepodnikli žádné další kroky, i když se Albuquerque zlobil a přál si, aby Rickyho Taylora penalizovali. Také šéf týmu Wayne Taylor znervózněl, když srážku viděl, ale o triumf nepřišli. Cadillacy stejně obsadily první dvě místa, třetí vůz číslo 31 se poněkud zdržel, dojel čtrnáctý (šestý mezi prototypy) s posádkou Mike Conway, Dane Cameron, Eric Curran a Seb Morris. První dva vozy ujely 659 kol, třetí s číslem 31 měl jen 639 kol. Sportovní prototypy Cadillac DPi-V.R pohání nepřeplňovaný motor 6.2 V8, odvozený ze sériového bloku třetí generace CTS-V (ten je ovšem přeplňovaný kompresorem), nyní tedy s výkonem jen 441 kW (600 k)/6800 min-1 po aplikaci předepsaných restriktorů.
Motor se suchou klikovou skříní, upravený firmou ECR Engines, pohání zadní kola prostřednictvím sekvenční převodovky Xtrac s řazením páčkami pod volantem. K jeho dalším úpravám patří nepřímý vstřik paliva do sacího potrubí (u kompresorové sériové verze je přímý do válců). Hmotnost vozu zůstává na limitu předpisů 930 kg. Přestože je Cadillac považován především za luxusní značku, ve vytrvalostních závodech se objevil už dávno. Při debutu ve 24 h Le Mans 1950 dojel sedan De Ville na desátém místě a speciální prototyp na jedenáctém, v letech 2000 – 2002 se Cadillac zúčastnil 24 h Le Mans s prototypem Northstar LMP bez větších úspěchů, aby pak General Motors dal přednost veleúspěšné účasti vozů Chevrolet Corvette ve třídě GT. V sezoně 2017 se nový Cadillac DPi-V.R zúčastní kompletního zámořského šampionátu IMSA WeatherTech.
Převzato z časopisu