Motorsport
Hyundai i20 WRC – Debut
-RX- 10.06.2014 07:16
Do nové sezony 2014 opět vstoupil tovární tým Hyundai Motorsport, a to po jedenáctileté pauze...
V prestižním seriálu WRC (World -Rally Championship) tak opět trochu vzrostla konkurence, i když šampionátu od Rallye Monte Carlo vládne Volkswagen Motorsport, zatímco Citroën po odchodu Sébastiena Loeba a také Ford zůstávají v německém stínu. Hyundai je nováčkem, který opět začínal od nuly, nicméně už při třetím startu vystoupil vedoucí jezdec Thierry Neuville se spolujezdcem Nicolasem Gilsoulem na stupně vítězů! V Mexické rallye jim patřilo třetí místo, samozřejmě za dvojicí Volkswagenů, ale před třemi automobily Ford Fiesta (včetně našeho Martina Prokopa na pátém místě), zatímco Chris Atkinson při ostrém debutu na i20 WRC dojel sedmý. Hyundai Shell World Rally Team se představil před sezonou 2014 s posádkami Thierry Neuville/Nicolas Gilsoul a Juho Hänninen/Tomi Tuominen, k nimž později přibyli Dani Sordo/Marc Marti a Chris Atkinson/Stéphane Prévot. Zatímco Belgičan Neuville, číslo 1 v týmu, jede všechny soutěže WRC, ostatní se buď střídají na druhém voze, anebo tým nasazuje až tři soutěžní automobily.
Na rozdíl od minulé účasti před desetiletím vzala automobilka organizaci pevně do svých rukou. Už 19. prosince 2012 byla založena společnost Hyundai Motorsport GmbH v Alzenau u Frankfurtu, která přímo zajišťuje nasazení soutěžních vozů typu Hyundai i20 WRC s přeplňovaným motorem 1.6 Turbo, sekvenční převodovkou a pohonem všech kol. Vývoj vozu, poprvé představeného na Pařížském autosalonu 2012, probíhal celou minulou sezonu, už v Ženevě však byla vystavena upravená verze i20 WRC na základě spolupráce soutěžního oddělení Hyundai Motorsport, vedeného Francouzem Michelem Nandanem s bohatými zkušenostmi z WRC (mj. Toyota), a výzkumného a vývojového centra Hyundai Motor Company v korejském Namyangu. Na první pohled byly zjevné změny aerodynamického řešení exteriéru, pod karoserií se pak ukrývá vylepšené odpružení kol. Podle předpisů nesměl být vůz nasazen do některé ze soutěží 2013 z tréninkových důvodů, ale pouze do kompletního šampionátu WRC, takže debutoval až v lednu 2014 na slavné Rallye Monte Carlo.
To už byl tým posílen novými specialisty, k nimž patří francouzský šéfkonstruktér Bertrand Vallet, který přišel od týmu Peugeot Sport, kde měl na starosti vývoj soutěžního vozu 207 S2000. Stéphane Girard je vedoucím vývoje motorů, má za sebou působení v týmech Peugeot Sport, Maserati Corse, Subaru WRT Prodrive a Citroën Sport. Alain Penasse byl jmenován manažerem týmu, jedenapadesátiletý Belgičan dříve pracoval především pro Toyota Team Europe, Peugeot Sport, Michelin a jako organizátor Rally Ypres. Dílny v Alzenau a nábor mechaniků vede všestranný Ernest Kopp, jenž u Toyoty pracoval jak pro automobilové soutěže, tak ve formuli 1 a ve 24 h Le Mans. Šéfem marketingu a komunikace se stal náš starý známý Stefan Henrich, dlouhá léta člen tiskového oddělení Hyundai Motor Europe, jinak nadšený řidič sportovních vozů.
První jízda Hyundai i20 WRC se uskutečnila v polovině května 2013. Prvním mužem za volantem byl Juho Hänninen, dobře známý z týmu Škoda Motorsport, v němž dobyl své největší úspěchy včetně tří mistrovských titulů (IRC 2010, MS FIA S2000 2011 a ME 2012). Prvním, který podepsal smlouvu na novou sezonu 2014, se stal šestadvacetiletý Belgičan Thierry Neuville se spolujezdcem Nicolasem Gilsoulem, vicemistr světa 2013 (Ford Fiesta RS). Při debutu v Rallye Monte Carlo nezačal nejlépe, když havaroval hned na RZ1, ale týmový kolega Dani Sordo se držel třetí, než jeho vysoupení ukončila závada akumulátoru po RZ5. Na Švédské rallye se Neuville a Hänninen drželi lépe, poprvé dojely oba vozy do cíle, byť s větší časovou ztrátou. Vývoj však pokračoval, a tak v Mexiku už vystoupil Neuville na stupně vítězů za třetí místo, zatímco Chris Atkinson bodoval sedmým místem. V Portugalsku nasadil tým poprvé tři jezdce, Neuville dojel sedmý, Hänninen osmý a Sordo vzdal pro poruchu převodovky. Do konce roku je však daleko, takže Hyundai Motorsport může ještě překvapit. Sezonu uzavře až Britská rallye v polovině listopadu ve Walesu.
Motorsport
► Vozy Škoda Fabia vyhrály už potřetí severoirskou Circuit of Ireland Rally! V roce 2009 zvítězil místní matador Eugene Donelly (Fabia WRC), v roce 2012 Juho Hänninen (Fabia S2000) a letos tovární automobily Škoda Fabia S2000 byly nejrychlejší ve 14 z 18 rychlostních zkoušek! Celkové prvenství dobyla posádka Esapekka Lappi/Janne Ferm před německou dvojicí Sepp Wiegand/Frank Christian; se soukromou Fabií S2000 byl Neil Simpson pátý. Lappi vyhrál také v Lotyšsku a vede ERC (mistrovství Evropy).
► Double pro českou značku přinesl rovněž úvod šestidílného šampionátu APRC (Asia-Pacific
Rally Championship)! Obhájci titulu Gaurav Gill/Glenn Macneal vyhráli Rally of Whangarei na
Novém Zélandu před mistry Evropy 2013, posádkou Jan Kopecký/Pavel Dresler. Tým Škoda MRF s podporou indického výrobce pneumatik MRF Tyres vede manažer Pavel Hortek; na Novém Zélandu vyhrály Fabie S2000 všechny rychlostní zkoušky.
► Pražský závodník Jan Charouz, loni jedenáctý ve WEC LMP2, nastoupil v týmu Sébastien Loeb Racing a pro devítinásobného mistra světa v rallye jede ELMS (European Le Mans Series) se sportovním prototypem ORECA 03 Nissan V8. Při debutu ve 4 h Silverstone byl sedmý s Vincentem Capillairem, který hned po závodě odletěl do Le Mans, aby v dalším podniku VdeV Endurance obsadil třetí místo s vozem Norma M20 FC. První závod ELMS v Silverstone vyhrála trojice Thiriet/Badey/Gommendy (OAK/Morgan P2-Nissan). Startovalo sedmatřicet automobilů.
► Okruhový jezdec Pierre Ragues přišel o místo v týmu Alpine-Signatech, a tak zkouší automobilové soutěže. Na francouzské Rallye Lyon-Charbonnières dokonce bojoval o třetí místo s vozem Škoda Fabia S2000 (bývalý vůz Volkswagen Motorsport 2012), ale zradil ho motor dvě rychlostní zkoušky před cílem. Ragues loni dojel čtvrtý a Charouz šestý ve třídě LMP2 ve 24 h Le Mans (oba ORECA 03 Nissan).
► Po neúspěchu ve čtyřiadvaceti-hodinovce v Daytoně vyhrál Chip Ganassi Racing na Floridě druhý slavný vytrvalostní závod 12 h Sebringu. Změna předpisů znamenala neúčast Audi R18 LMP1 (loni zvítězila trojice Fassler/Tréluyer/Jarvis), a tak závod opět patřil zážehovým motorům! Vítězové Scott Pruett, Memo Rojas a Marino Franchitti (bratr Daria) na Riley-Fordu měli v cíli náskok 4,7 sekundy před Hondou HPD ARX-03b, která jela ve třídě LMP2 (Scott Sharp, David Brabham a Ryan Dalziel).
Převzato z časopisu
Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)