Motorsport
Nová naděje ŠKODA Fabia WRC
Tom Hyan 07.11.2003 00:00
|
Zahraniční tisk hned označil českou novinku za nejkrásnější automobil MS 2003, ale ta jako každý nový závodní stroj ještě prodělává obvyklé dětské nemoci. Mistrovství světa je stále náročnější a při debutu se už nevyhrává. Dlouhým pověstem o přípravě Fabie WRC učinilo zadost představení na letošním Ženevském autosalonu.
Následovalo testování novinky v Německu (asfaltové cesty), Francii (šotolina), Itálii i na rozbitých silnicích v Bělé pod Bezdězem. Podíleli se na něm nejen tovární jezdci Didier Auriol a Toni Gardemeister, ale také testovací jezdci Kenneth Eriksson, loňský člen továrního týmu, a Matthias Kahle, německý mistr na Octavii WRC. Rallye Deutschland naznačila možnosti, Didier Auriol však vzdal s poruchou motoru (verze z Octavie EVO III) a Toniho Gardemeistera zradil pohon zadních kol a následně zablokované pravé zadní kolo.
Ve Finské rallye (dříve 1000 jezer) vzdal Auriol pro zdravotní handicap (zánět ramene po někdejším zranění) a Gardemeisterovi praskl rozvodový řemen motoru. Byl to však teprve druhý ostrý start vozu a první na šotolině. Podle plánu má Fabia WRC zkušební sezonu, příští rok chce sbírat lepší bodovaná místa a v sezoně 2005 zaútočit na titul mistra světa.
Tým Škoda Motorsport využil při stavbě novinky zkušeností s Octavií WRC, která letos jela pátou sezonu a bodovala v šesti ze sedmi soutěží první poloviny MS (20 bodů do Kyperské rallye). Podle pravidel se po nasazení nového typu už tovární tým nemůže vrátit ke staršímu, proto musí Octavie WRC dál jezdit jen v soukromých týmech (Kahle patnáctý a mladý Jan Kopecký dvacátý v Německu s EVO III).
Proti Octavii má ovšem Fabia nejen působivější vzhled, ale také kratší převisy, lepší rozložení hmotnosti a délku těsně nad limitem 4,0 m. Je obratnější a dovoluje další vývoj. Pohonná jednotka je odvozena ze sériového přeplňovaného motoru 1.8T s pětiventilovým rozvodem.
Turbodmychadlo vyniká systémem ALS (Anti Lag System), který přídavným spalováním ve výfukovém potrubí udržuje turbo v pohotovosti, i když jezdec sundá nohu z plynu, aby se při opětovném sešlápnutí pedálu zkrátila reakční prodleva (tzv. turbo lag). Chladič stlačovaného vzduchu je ostřikován vodou ze samostatné nádrže 20 l.
Zkoušejí se dva typy šestistupňových převodovek, výsledek spolupráce s renomovanými partnery Prodrive a X-Trac. Řazení je podle volby jezdce sekvenční dlouhou pákou vpravo vedle sedadla, či polosamočinné tlačítky na volantu. Druhá dlouhá páka patří ruční brzdě, oblíbené pomůcce soutěžáků pro projíždění zatáček řízeným smykem; sofistikovaná konstrukce kromě ovládání zadních brzd také odpojuje pohon zadních kol.
Podvozek byl patřičně zesílen, podle povrchu se používají patnácti- až osmnáctipalcová kola. Elektronika řídí nejen motor, ale další ECU optimalizuje trvalý pohon všech kol se třemi aktivními diferenciály a monitoruje funkci na rychlostních zkouškách pro další analýzu.
Tým během vývoje úzce spolupracoval s dodavatelem pneumatik Michelin a využíval k testům také polygon Ladoux v sídle Michelinu v Clermont-Ferrandu, neboť uvedení nového vozu WRC znamená velké změny v oblastech rozložení hmotnosti, managementu pohonu 4x4 a nastavení tuhosti podvozku. Škoda Fabia WRC - stručné TECHNICKÉ ÚDAJE POHÁNĚCÍ SOUSTAVA Řadový kapalinou chlazený zážehový čtyřválec, přeplňovaný turbodmychadlem s chladičem stlačovaného vzduchu a systémem ALS, uložený napříč; předepsaná clona o/ 34 mm v sacím potrubí; 1999 cm3 (o/ 82,5 x 93,5 mm), 221 kW (300 k)/ /5500 min-1, 600 N.m/3500 min-1; pětiventilový rozvod 2x OHC; tříkotoučová spojka s kompozitovým obložením a šestistupňová převodovka s přímým sekvenčním a polosamočinným řazením; trvalý pohon všech kol; tři elektronické aktivní diferenciály; kapalinová ruční brzda rozpojující pohon mezi nápravami. PODVOZEK Bezrámová konstrukce s pomocnými rámy vpředu i vzadu pro zavěšení kol a s robustním trubkovým bezpečnostním rámem; všechna kola nezávisle zavěšena, vpředu na spodních příčných ramenech a vzpěrách McPherson, vzadu víceprvkový závěs s příčnými a podélnými rameny; nastavitelné pérování vinutými pružinami a plynokapalinovými tlumiči; kotoučové brzdy o/ 378 x 32/355 x 28 mm s vnitřním chlazením, verze pro nezpevněný povrch o/ 304 x 28/304 x 25 mm; kola z hořčíkové slitiny 8,0J x 18 (asfalt), 7,0J x 15 (šotolina), resp. 5,5J x 16 (sníh); pneumatiky Michelin. ROZMĚRY A HMOTNOSTI Rozvor 2462 mm; d/š/v 4002/1770/1429 mm; světlá výška od 80 do 240 mm podle nastavení; objem palivové nádrže 90 l; pohotovostní hmotnost FIA 1230 kg; další údaje nezveřejněny. -TH- zdroj: Automobil revue 10/2003 |
Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)