Motorsport
Falcon Motorsports F7 Series I – Další Sokol
Tom Hyan 22.02.2013 10:19
Na autosalonu v Detroitu se představila definitivní verze vozu Falcon F7, který je dalším pokusem o supersportovní automobil s visačkou Made in USA...
Všechny předcházející pokusy amerických malovýrobců měly většinou krátký život, přestože existují i výjimky, potvrzující pravidlo. Například podobně koncipovaný Mosler MT900 (osmiválec Corvette před zadní nápravou) je v limitované nabídce po desetiletí, podobně se vedlo či vede i vozům Callaway, Vector, Panoz, Rossion (Noble), SSC (Shelby Super Cars, s Carrollem Shelbym nemá nic společného), Saleen a některým dalším... Společnost Mach7 Motorsports vyráběla karosářské body kits pro vylepšení vozů Dodge Viper, ale už na autosalonu NAIAS 2011 v Detroitu představila koncept supersportovního vozu Falcon F7; o rok později tam uvedla sériové provedení a jako Falcon Motorsports z Holly (Michigan) oznámila zahájení prodeje.
Hliníkový rám s využitím kompozitových dílů vznikl po tříletém vývoji na základě zkušeností ze závodních tratí, dodala jej firma SuperLite Cars LLC z Clinton Township (MI), která jinak vyrábí malé supersportovní vozy pro track days. Jeff Lemke, rodák z Detroitu, úspěšně prodával karosářské díly Viperů od konce devadesátých let, ze zisku pak financoval projekt Falcon F7 od roku 2009. O dva roky později uzavřel partnerství s firmou SuperLite, jejíž šéf Fran Hall vyvíjí a prodává závodní vozy pro amatérské jezdce (SL-C kupé ve stylu sportovních prototypů; Razor podle vzoru Lotus Seven; Nemesis jako monopost, ale s koly krytými blatníky). SuperLite přispěla k vývoji samonosného trupu z hydroformovaných trubek a profilů, hliníkových i kompozitových uhlíkových dílů.
Většinu podvozkových skupin využil Lemke z portfolia General Motors, zejména z Corvetty (motor; závěsy kol); alternativně nabídl motory Corvette LS7 (7,0 l) a LS3 (6,2 l). Standardní výkon sedmilitru pro Falcona činí 456 kW (620 k), což při hmotnosti vozu jen 1263 kg je zárukou značné dynamiky. Manuální převodovka vychází ze spolupráce s firmou Ricardo; odpružení KW Tuning systému pushrod je nastavitelné pro silnici i závodní dráhu. Falcon F7 je levnější alternativou amerických supercars; například SSC Ultimate Aero s přeplňovaným osmiválcem Chevy o výkonu 870 kW (1183 k) s údajnou rychlostí 270 mph (434 km/h) se prodává za 650 tisíc dolarů; zatímco známý Saleen S7, uvedený v roce 2001, je za 555 tisíc. Jeff Lemke oznámil cenu 225 tisíc dolarů za provedení se sedmilitrovým motorem LS7; F7 Series I je produkční verzí na základě studie z Detroitu 2011. První sériový vůz z Detroitu 2012 je také prvním automobilem, prodaným konkrétnímu klientovi.
Krycí panely dvoumístné karoserie z lakovaných kompozitových dílů ukrývají hliníkový rám svařovaný v ochranné atmosféře, doplněný kompozitovými uhlíkovými prvky (středový nosný tunel, podlaha, přepážka mezi sedadly a motorem). Ručně vyráběný interiér je podle výrobce vhodný i pro postavy vysoké 193 cm; sedadla jsou čalouněná kůží Venzano dle výběru klienta; standardní výbava zahrnuje navigaci Garmin GPS, kvalitní audiosoustavu, elektricky ovládaná boční okna, klimatizaci, konektivitu Bluetooth; připojení iPod atd. Základem při vývoji Falconu F7 byl návrat do osmdesátých let, pokud jde o ovládání vozu, a proto je řazení manuální a ABS pouze na přání. Výroba by měla vzrůstat z deseti až na pětadvacet vozů ročně. Pokud bude zájem, není problémem ani stokusová roční série. Vše záleží na klientech, kteří po dohodě s výrobcem Falcon Motorsports mohou své automobily upravovat podle vlastního gusta (výkon, nastavení podvozku, výbavy).
Technické údaje
POHÁNĚCÍ SOUSTAVA – kapalinou chlazený zážehový osmiválec Chevrolet 427 LS7 s válci do V/90°, uložený vzadu podélně před nápravou; hliníkový blok a hlava válců; OHV 2V; elektronické nepřímé vstřikování paliva; 6997 cm3 (ø 104,8 x 101,6 mm); 456 kW (620 k)/6600 min‑1 a 794 N.m/5400 min‑1. Šestistupňová manuální převodovka s řazením pákou na středové konzole, pohon zadních kol.
PODVOZEK – samonosný rám z hliníkových hydroformovaných profilů a panelů z uhlíkových kompozitů; krycí panely karoserie z uhlíkových kompozitů; všechna kola nezávisle zavěšena na dvojitých příčných ramenech; odpružení se vzpěrami pushrod, vinutými pružinami a soustřednými teleskopickými tlumiči, hydraulické zdvihání přídě o 3“ (76,2 mm) pro přejezd nerovností; kotoučové odvrtávané brzdy ø 380/355 mm s vnitřním chlazením a šesti/čtyřpístkovými třmeny P/Z, na přání ABS Bosch; hřebenové řízení s elektrickým posilovačem; pneumatiky Michelin R20, vpředu 275/35 a vzadu 335/30.
ROZMĚRY A HMOTNOSTI – délka 4420 mm, šířka 1981 mm, výška 1118 mm; světlá výška 127 mm + dočasný zdvih 76,2 mm vpředu; vlastní hmotnost vozu 1263 kg.
PROVOZNÍ VLASTNOSTI (údaje výrobce) – největší rychlost 304 – 320 km/h; zrychlení 0 – 96 km/h za 3,3 – 3,6 s; čtvrt míle (402 m) s pevným startem za 10,9 s; brzdná dráha 96 – 0 km/h na suchu do 30,5 m (100 ft); příčné zrychlení 1,1 – 1,3 g; spotřeba paliva neuvedena.
Převzato z časopisu