Motorsport
GP3 Series – S novým motorem
Tom Hyan 05.02.2014 07:24
Do čtvrté sezony GP3 Series nastoupili závodníci s novými vozy, poháněnými nepřeplňovanými šestiválci...
První sezonu absolvovala GP3 Series, určená pro výchovu nových závodníků, už v roce 2010. Vcelku logicky měla být stupněm k již zavedené GP2 Series, rovněž organizované Brunem Michelem po dohodě s Berniem Ecclestonem jako předzávody Velkých cen F1, ale poslední ročníky ukazují, že se vítězové příliš nezdržují na druhém stupni GP2 a často jsou povoláni přímo do formule 1. Po sezoně 2013 totiž nový šampion Daniil Kvyat zamířil z GP3 Series rovnou do týmu Toro Rosso formule 1... První tři sezony 2010 – 2012 byly vypsány pro monoposty Dallara GP3/10, poháněné přeplňovanými čtyřválci 2.0 Turbo/206 kW (208 k), jejichž vývoj sice vedl Renault F1 Team, ale jejich zvuk připomínal více traktor než závodní automobil. Dramatická změna přišla od sezony 2013, kdy GP3 posílila na nepřeplňované šestiválce 3.4 V6 od britského specialisty AER (Advanced Engine Research Ltd. z Basildonu v Essexu), které mají nejen správný zvuk, ale i zvýšený výkon na 295 kW (400 k), nemluvě o lepší ovladatelnosti a vhodnosti pro motoristický sport.
Podvozky se příliš od původních GP3/10 neliší, po nezbytných úpravách dostaly nové označení Dallara GP3/13, přičemž si největší italský výrobce závodních monopostů Dallara Automobili opět zajistil exkluzivní kontrakt výhradního dodavatele (stejně jako v GP2 a Indy Cars). Vozy první generace lze přestavět s využitím kitu Dallara na nové pro úsporu nákladů (nová příď, bočnice a kryt motoru) a samozřejmě zabudovat šestiválcový motor. Stejně jako v GP2 Series se jedou dva závody o víkendu Grand Prix před zraky vrcholných manažerů formule 1, kteří tak mají přehled o nadějích pro velké závody. Nezřídka jsou týmy GP2 a GP3 spřízněny, angažují se i samotní jezdci F1 (Mark Webber je spolumajitelem MW Arden, při finále šampionátu 2012 v Monze osobně představil nový monopost pro sezonu 2013). Volba nového šestiválce navíc zmenšila náskok GP2 před GP3, ta se tím také odlišila od mnoha dalších malých formulí.
Ze čtyř mistrů GP3 Series nepostoupil do formule 1 pouze Novozélanďan Mitch Evans (vítěz 2012; MW Arden), loni star-toval v GP2 Series (Arden), ale celkově skončil až čtrnáctý. Mistr 2010 Esteban Gutiérrez z Mexika (ART) dále jede za Saubera ve formuli 1, mistr 2011 Valtteri Bottas (Lotus/ART) postoupil rovnou k Williamsu a úřadující šampion Daniil Kvyat (MW Arden) s podporou Red Bullu bude letošním debutantem F1 v barvách Toro Rosso! Nahradí Daniela Ricciarda, jenž postoupí k Red Bullu místo Marka Webbera (odchází z F1 do týmu Porsche pro 24 h Le Mans). Kdo je vlastně Daniil Kvyat a jak se objevil na výsluní? The Russian (ano, Kvyat je ruské národnosti), tak mu říká Dr. Helmut Marko, šéf programu Red Bull Junior pro výchovu nových závodníků, se objevil v mnoha sériích nižších formulí a vždy si vedl neobyčejně zdatně. V loňském roce střídal GP3 Series a evropský šamiponát F3. V první sérii vyhrál třikrát, vždy první závod na okruzích Spa, Monza a Abu Dhabi, pro druhý se totiž pořadí osmi nejlepších na startu obrátí a v nesmírně vyrovnané konkurenci (deset různých vítězů v sezoně 2013) se většinou vítěz prvního závodu už neprosadí, ale třeba na Monze se Kvyat znovu probojoval na druhé místo v cíli!
O to jsou souboje zajímavější. Stejně jako o rok dříve vyhrál poslední závod Tio Ellinas (první kyperský závodník, který testoval formuli 1), ale mistrem se opět nestal. Kvyat pečetil titul s náskokem třiceti bodů před Argentincem Facu Regaliou, jemuž se ve finále v Abu Dhabi prostě nedařilo. Třetí místo v GP3 Series dobyl Connor Daly, syn irského jezdce F1 Dereka Dalyho, který ovšem už má za sebou debut v 500 mil Indianapolisu (ze 33 jezdců loni dvaadvacátý se ztrátou dvou kol na vítěze Indy 500). Daniil Kvyat dovrší dvacet let v dubnu 2014 (narodil se 26. 4. 1994 v Ufě) už jako jezdec formule 1, o přidělení superlicence FIA není pochyb, protože mu byla poskytnuta veškerá podpora pro splnění příslušných podmínek. Už v létě v testu mladých závodníků jel Toro Rosso F1 v Silverstone, na Red Bullu F1 v říjnu absolvoval straightline test (jen v přímém směru), v listopadu na pronajatém okruhu v Misanu ujel 300 kilometrů na Toro Rosso v závodním tempu a na Velkých cenách USA a Brazílie účinkoval v prvním pátečním tréninku (Toro Rosso STR08 Ferrari). O žádných velkých sponzorech se v jeho případě nehovoří, zřejmě Red Bull stačí.
Talentovaný Antonio Félix Da Costa z Portugalska (loni F-Renault 3.5), o němž se mluvilo jako o největší naději z programu Red Bull Junior, prostě s mladým Rusem prohrál a netají se zklamáním. Ruský mladík Daniil Kvyat loni vyhrál jeden závod F3 a pětkrát zajel pole position (už při debutu na Hockenheimu v týmu Trevora Carlina), ale nebo-doval, protože nebyl před sezonou do evropského šampionátu F3 registrován! Dlužno říci, že úspěšné Kvyatovo střídání dvou rozdílných vozů GP3 a F3, navíc na odlišných pneumatikách, zjevně kapitány formule 1 přesvědčilo. Už od malička jezdil na motokárách, v roce 2010 získal podporu Red Bullu, vedl si dobře v různých šampionátech formule Renault, formule BMW (vyhrál až v Sepangu) a v novo-zélandské Toyota Racing Series. Bez značné podpory by to ovšem nešlo, šikovných mladíků je přece hodně! Prvním nominovaným do GP3 Series 2014 je dvacetiletý Brit Alex Lynn, vítěz Velké ceny Macaa F3 2013, který pojede u Carlina jako nový člen programu Red Bull Junior.
DALLARA GP3/13
Samonosný trup z uhlíkových kompozitů a hliníkové voštiny; závěsy kol na dvojitých příčných ramenech, pérování pushrod vinutými pružinami, nastavitelné tlumiče a stabilizátory; zážehový vidlicový šestiválcový motor AER 3400 cm3, DOHC 4V, 295 kW (400 k)/8000 min‑1; řídicí jednotka Magneti Marelli, plynový pedál fly-by-wire; šestistupňová podélně uložená převodovka Hewland se sekvenčním elektrohydraulickým řazením na volantu (limit tlaku soustavy 55 barů); ocelové
kotouče brzd; hřebenové řízení; pneumatiky Pirelli; příčné zrychlení do +/- 2,6 g, brzdné zpomalení do - 1,9 g, zrychlení 0 – 100/200 km/h za 3,0/7,7 s, největší rychlost 285 km/h.
Převzato z časopisu