Motorsport
Formula 3 Euro Series – Juncadella mistrem
-TH/JN- 21.01.2013 07:54
Navzdory záplavě nejrůznějších formulových šampionátů si právě formule 3 drží nejlepší pověst, založenou na dlouhé tradici a možnosti různých konstrukcí...
Pravdou však zůstává, že v posledních letech pole startujících ovládly monoposty italské značky Dallara, avšak stále ještě se jim objevuje konkurence, protože konstrukční rozmanitost v tomto případě FIA neznemožnila. V jiných nižších formulích jsou totiž většinou předepsány jednotné automobily, nezřídka i shodné pohonné jednotky. Kořeny F3 sahají do Velké Británie konce čtyřicátých let, kdy se využily motocyklové jednoválce 500 cm3, ale novodobá formule 3 s homologovanými automobilovými čtyřválci ze sériové produkce se nepřetržitě jezdí od sezony 1964. Objem válců v souladu s vývojem sériových osobních vozů vzrůstal z původních 1000 cm3 přes 1600 cm3 až na dnešních 2000 cm3. V minulosti byl vrcholem sezony závod formule 3 v Monaku, který předcházel Velké ceně, a bylo téměř pravidlem, že jeho vítěz dříve nebo později postoupil do formule 1.
Když byl nahrazen jinými formulemi, podělily se o pověst vrcholného podniku F3 Velká cena Macau v ulicích někdejší portugalské městské kolonie v jižní Číně a Závod mistrů v nizozemském Zandvoortu, jež se oba jezdí dodnes. Od šedesátých let se pořádají různé šampionáty F3, z nichž nejvýznamnější jsou Euro Series, resp. evropské mistrovství FIA, britský šampionát, mezinárodní španělský F3 Open, německý ATS Formel 3 Cup (od loňska s jednotnými motory VW Power), ale také třeba mistrovství Japonska, Brazílie nebo Austrálie. Největší pozornost je upřena k evropskému šampionátu, jehož finále se konalo na Hockenheimringu, odkud jsou naše snímky.
Přestože většina jezdců přesedlala na zbrusu nové monoposty Dallara F312 (předcházející byly jen evolucemi F308), tovární souboj se rozhořel mezi výrobci motorů Mercedes-Benz a Volkswagen. Vyhrála první jmenovaná značka, a to možná i proto, že Volkswagen tříštil síly a vedle čtyřválce označeného VW F3 Engine připravil ještě levnější motor VW Power Engine pro ATS F3 Cup, jenž se liší nejen litinovým blokem místo hliníkového a rozměry válců (nově ø 82,5 x 92,8 mm), ale také prvním použitím (ve formuli 3) tlačítka Push-to-Pass, jež krátkodobě zvyšuje výkon o 15 kW (20 k). Standardní hliníkový dvoulitr Volkswagen s restriktorem ø 26 mm v sání dává výkon 154 kW (210 k)/5800 min‑1, podobně jako čtyřválec Mercedes-Benz. Motory stuttgartské značky však měly ve startovním poli převahu, ve finále na Hockenheimu poháněly třináct z celkem dvaceti monopostů.
Největší rychlosti v závodě 253 km/h ovšem dosáhl brazilský jezdec Felipe Nasr s motorem Volkswagen, v kvalifikaci jel nejvíce 251 km/h Lucas Wolf se strojem Mercedes-Benz (oba Dallara F312). Aby to nebylo tak jednoduché, tak pánové z FIA vymysleli dva souběžné šampionáty. Do FIA European Championship 2012 se započítávalo deset závodů, do Euro Series F3 pouze osm. Mistr byl vždy stejný, tituly se ozdobil jedenadvacetiletý mladík Dani Juncadella z Barcelony, který už v sezoně 2011 jako první Španěl vyhrál Velkou cenu Macau a loni přidal triumf v Masters of Formula 3. Dani začal jezdit na motokárách čistě náhodou, přihlásil se do závodu, jenž pořádal Jordi Gené, a dojel třetí; pak po vážné havárii kamaráda nepokračoval, protože si to jeho otec nepřál. Jenže to dlouho nevydrželi a byli na závodní dráze opět, v sezoně 2007 debutoval ve formuli Master Junior a v létě 2008 vyhrál na Hungaroringu obě jízdy formule BMW Europe. Jeho příjmení má ve Španělsku opravdu zvuk, ale Dani se v žádných životopisech tradicí nechlubí...
Daniel Juncadella Pérez-Sala má závodění v krvi, jeho matka Nuria je sestrou Luise Pérez-Saly, závodníka F1 z osmdesátých let na Minardi a dnes šéfa týmu HRT F1, a otec Javier Juncadella jezdil spolu se slavnějším bratrem José-Maríou závody cestovních a sportovních vozů. Průmyslník José María Juncadella y Burés a spisovatelka Mercedes Salisachs y Roviralta měli pět dětí, Javier je otcem Daniela, Mercedes si vzala jezdce F1 Alexe Soler-Roiga, José-María sedlal i závodní Ferrari 512/S ve 24 h Le Mans, Miguel zahynul v roce 1958 při autonehodě ve Francii a snad jen druhá dcera Guiomar nebyla motoristickým sportem zasažena! Je vcelku jasné, že Dani nyní touží po F1, za odměnu už testoval monopost GP2 Series na okruhu Montmeló a nepohrdl by ani DTM jako jeho předchůdce Roberto Merhi (vítěz Euro Series 2011 ve stejném týmu Prema Powerteam). S vozem Dallara F312 Mercedes-Benz porazil Juncadella ve FIA F3 v bodovém pořadí Itala Raffaela Marciella, Švéda Felixe Rosenqvista a Němce Pascala Wehrleina (všichni Mercedes-Benz), teprve pátý Carlos Sainz jr. jel s motorem Volkswagen. V Euro Series F3 bylo pořadí Juncadella (pět vítězství), Wehrlein, Marciello a Rosenqvist; barvy VW nejlépe hájil celkově pátý Brit William Buller. Není pochyb, že o těchto nadějných závodnících v budoucnu ještě uslyšíme, což byl ostatně vždy hlavní úkol formule 3.
Převzato z časopisu