Motorsport
Fia Formula 2 + 3 Championship 2019 – s novými motory
Tom Hyan 07.11.2019 05:40
Do nové sezony Grand Prix přichází šampionát F1 poprvé s doplňkovými závody nových formulí F2 a F3, které nahrazují někdejší GP2/3 Series.
Součástí víkendu Velkých cen formule 1 je na vybraných tratích mistrovství FIA Formula 2 a Formula 3 Championship, zrozené z někdejší GP2 Series, a letos přibyla mezinárodní formule 3, jež vystřídala dosavadní GP3 Series. Největší změnou byl loňský přechod formule 2 na přeplňované šestiválce, vlastně spřízněné se stroji GP3 Series, jež se nyní mění na novou formuli 3. Je to trochu zamotaná historie, protože klasická formule 3 s dvoulitrovými čtyřválci zdaleka nekončí a je pro ni vypsána řada jiných šampionátů, v nichž letos startují i čeští závodníci...
Historie formule 2 je velmi dlouhá, v sedmdesátých letech se ustálil limit objemu motorů na 2000 cm3 stejně jako ve formuli 3, ale zásadní rozdíl byl v konstrukci motorů. Zatímco pro F3 to byly homologované čtyřválce ze sériové výroby, ve F2 nechyběly ani speciální konstrukce šestiválcové (Dino Ferrari, Honda, Suzuki, Holbay a další). V roce 1984 se však mistrovství Evropy jelo naposledy, v další sezoně se objevily třílitrové osmiválce formule 3000, která byla nahrazena až čtyřlitrovými osmiválci v nové GP2 Series od sezony 2005, obě tyto formule byly pravidelným doplňkem víkendů formule 1. Dvoulitrová formule 3 jezdila jiné závody, a tak pro další doplňkovou kategorii Grand Prix vzniklo označení GP3 Series (s jinými motory). Nyní pro F2 a F3 dodává spřízněné šestiválce francouzská firma Mécachrome, jiné motory se používat nesmějí.
Se zánikem GP2 Series a také formule V8 (dříve Renault FR 3.5) po roce 2017 vlastně zmizely závodní monoposty s oblíbenými atmosféricky plněnými osmiválci, jež byly vždy kořením automobilových závodů, nikoli jen pro správný zvuk. Trend přeplňovaných motorů je však celosvětový, a proto i závodní monoposty přecházejí na plnění turbodmychadlem. Rok 2017 byl posledním s vozy Dallara GP2/11, nasazenými od sezony 2011, protože tříletý cyklus obměny monopostů byl z finančních důvodů prodloužen. V sezoně 2018 nastoupila Dallara F2 2018, sice odlišného vzhledu ve stylu novodobé F1, ale s převzatými díly podvozku (z důvodů úspor) a novým menším motorem 3.4 V6 Single-Turbo od firmy Mécachrome. Podle uvedeného objemu motoru 3,4 litru je zřejmé, že jde o shodný šestiválec jako v nižší kategorii GP3 Series (premiéra 2016), od roku 2019 přejmenované na mezinárodní F3, ale navíc doplněný jedním výfukovým turbodmychadlem. V letošním roce se ochranný oblouk HALO poprvé objevil také ve formuli 3 (podle vzoru F1 a F2).
Pořadatelé tak sledují snížení nákladů unifikovanými motory 3.4 bez turba (F3) a s turbem (F2), zároveň přechází na logický žebříček výchovy jezdců ve F4 (jede mimo na vlastních závodech), F3 a F2. Závody se pořádají o víkendu Grand Prix, takže sportovní manažeři mohou sledovat výkonnost nových závodníků, nezřídka mají týmy formule 1 spojení s týmy F2 a F3. Může nás těšit, že také Česká republika má své želízko v ohni. Charouzův tým rozšířil záběr na všechny tři vyjmenované formule, po loňské juniorce Ferrari nese nyní oficiální název Sauber Junior Team by Charouz a přímo spolupracuje s týmem Alfa Romeo Racing F1 (nový název pro Sauber F1 podle sponzora, italské automobilky). Všechny automobily F2 a F3 dodává italská firma Dallara Automobili, mají trup z uhlíkových kompozitů a vidlicový šestiválec 3,4 litru, který dává výkon 280 kW (380 k) při 8000 min-1 s atmosférickým plněním pro F3, resp. 456 kW (620 k) při 8750 min-1 s jedním turbodmychadlem pro F2. V obou případech jsou převodovky Hewland šestistupňové, podélného uspořádání se sekvenčním řazením páčkami pod volantem.
Připomeňme, že po loňské sezoně F2 tři úspěšní jezdci přímo přešli do formule 1 (Lando Norris, Alex Albon a George Rus-sell), což je smyslem těchto závodů. Po dvou třetinách sezony 2019 ve F2 vede Nyck De Vries z Nizozemska, ale syn sedminásobného mistra světa formule 1 Mick Schumacher na Hungaroringu před zraky své matky vyhrál první závod F2! Jezdci Charouzova týmu se drželi na celkově dvanáctém (Američan Juan Manuel Correa) a čtrnáctém místě (Brit Callum Ilott). Bohužel další závody ve Spa-Francorchamps byly zrušeny po tragické nehodě Anthoina Huberta, jenž zahynul právě po kolizi s Cor-reou, který utrpěl vážné zranění nohou. Dvaadvacetiletý Hubert, syn bývalého francouzského jezdce rallye na Citroënu Saxo, byl velkou nadějí motoristického sportu a členem programu Renault F1 Junior. Z pie-ty nebyl sobotní závod restartován a ten nedělní byl zrušen. Celá událost se stala zase jen nešťastnou shodou náhod. Hubert se vyhýbal jiným, kteří měli problémy na trati, vylétl do svodidel a jeho vůz se odrazil přímo před příď jiného monopostu, s nímž právě na rovině projížděl Juan Ma-nuel Cor-rea. Srážce nemohl vůbec zabránit...
Nižší liga F3 dostala nové monoposty Dallara F3 2019 (místo GP3/16), které se liší především ochranným obloukem HALO, ovšem v levnějším ocelovém provedení (F1 a F2 mají titanové). Navzdory nižšímu výkonu proti F2 také tyto formule zrychlují neuvěřitelně, na stovku jim stačí 3,1 sekundy a na dvoustovku 7,8 sekundy; největší rychlost atakuje hranici 300 km/h! O tom, že jde skutečně o mezinárodní závody, svědčí pořadí po závodech ve Spa-Francorchamps. Vede dvacetiletý Robert Shwartzman, navzdory jménu Rus z Petrohradu, jenž už v roce 2018 vyhrál novozélandský formulový šampionát TRS (Toyota Racing Series) a letos byl přijat mezi jezdce Ferrari Driver Academy. V průběžné klasifikaci za ním následují Jehan Daruvala z Indie, Jüri Vips z Estonska, Marcus Armstrong z Nového Zélandu (také člen Ferrari Driver Academy), Christian Lundgaard z Dánska a Pedro Piquet z Brazílie, syn trojnásobného mistra formule 1. Prvních dvanáct závodů mělo osm různých vítězů, tak je konkurence vyrovnaná! Pedro Piquet se dočkal prvního triumfu koncem srpna v Belgii, kde Marcus Armstrong vítězství ve druhém závodě symbolicky věnoval památce Anthoina Huberta, loňského mistra GP3 Series. Z jezdců Sauber Junior Team by Charouz si nejlépe vede devatenáctiletý Liam Zendeli (celkově sedmnáctý), loňský mistr Německa v nižší formuli 4.
Do konce šampionátu ještě zbývá čas, formule 2 se rozhodne až na přelomu listopadu a prosince na okruhu Yas Marina v Abu Dhabi, zatímco Robert Shwartzman by mohl dosáhnout na titul F3 už podstatně dříve před svými krajany v předzávodech Velké ceny Ruska na okruhu v olympijském areálu Soči.
DALLARA F2 2019 – TECHNICKÉ ÚDAJE
Samonosná kompozitová konstrukce z hliníkové voštiny a uhlíkových kompozitů; dvojitá ocelová příčná ramena závěsů kol, odpružení pushrod s torzními tyčemi vpředu a vinutými pružinami vzadu, nastavitelné tlumiče Koni a stabilizátory; hřebenové řízení bez posilovače; zážehový motor Mécachrome V6, 3400 cm3; 456 kW (620 k)/8750 min-1 a 570 N.m/6000 min-1; externí spouštěč; kompozitová spojka ZF Sachs, šestistupňová převodovka Hewland podélného uspořádání s řazením páčkami pod volantem; kompozitové kotoučové brzdy Carbon Industries, šestipístkové třmeny Brembo; kola O.Z. Racing, vpředu 13 x 12“, vzadu 13 x 13,7“; pneumatiky Pirelli; objem palivové nádrže 125 l; hydraulicky ovládaný systém DRS; rozvor náprav 3135 mm; d/š/v 5224/1900/1097 mm; pohotovostní hmotnost 750 kg s řidičem; zrychlení 0 – 100/200 km/h za 2,90/6,60 s; největší rychlost 335 km/h.
Převzato z časopisu