Motorsport
FIA GT Series 2013 – Gran Turismo
Tom Hyan a Jiří Nezdařil st.+ml. 01.10.2013 08:06
Závody produkčních sportovních automobilů GT provází v posledních letech řada změn, ale i nástup nových úspěšných týmů...
Původní monstra třídy GT1 postupně zmizela, závody přešly na dostupnější automobily třídy GT3. V poslední sezoně GT1 2011 dominovala kupé Nissan GT‑R, přestavěná na pohon zadních kol s nepřeplňovaným motorem 5.6 V8 (titul dobyla německé dvojice Lucas Luhr a Michael Krumm).
Pro sezonu 2012 sice mistrovství neslo název FIA GT1 World Championship, ale účast automobilů nejvyšší třídy GT1 už byla zakázána! Jelo se tedy s automobily GT3, ovšem více upravenými než v rovněž vypsaném FIA GT3 Championship! Problémy byly i s kalendářem závodů, jenž se během sezony měnil, z čehož vytěžil Slovakiaring pořádáním dvou podniků (druhý dostal náhradou za zrušená klání v Číně, tedy Beijing a Ordos). Při premiéře na Moscow Raceway 2012 ovšem bylo na startu pouhých jedenáct vozů... Světový šampionát FIA GT1 2012 skončil překvapivým vítězstvím dvojice Marc Basseng a Markus Winkelhock (Mercedes-Benz SLS AMG GT3), která nevyhrála ani jeden z devíti hlavních závodů, ale nasbírala nejvíce bodů za dobrá umístění (zvítězila jen v kvalifikačním závodě v Portimau). Nejlepším českým reprezentantem se stal Filip Salaquarda (Ferrari 458 Italia GT3), když vyhrál kvalifikační závod při prvním Slovakiaringu a hlavní (mistrovský) závod na Nürburgringu (s Tonim Vilanderem pro AF Corse).
Celkově mu patřilo sedmé místo. Tomáš Enge po druhé dopingové aféře musel místo u týmu Reiter Lamborghini přenechat Štefanu Rosinovi ze Slovenska (ten vyhrál s Peterem Koxem kvalifikační závod na Nürburgringu). Sezona 2012 ovšem znamenala také vítězství česko-německého týmu HEICO Gravity Charouz v paralelním evropském mistrovství FIA GT3 (Maximilian Buhk a Dominik Baumann; SLS AMG). Aby se to nepletlo, tak se zároveň jedou další mezinárodní série GT (Blancpain Endurance, ADAC GT Masters), takže situace je opravdu nepřehledná. Vozy Mercedes-Benz SLS AMG GT3 si tak v sezoně 2012 připsaly devět mistrovských titulů a 43 vítězství...
Stále není jasné, která série má vyšší prestiž. Teoreticky by to měla být nová FIA GT Series 2013, znovu uvedená promotérem Stéphanem Ratelem jako nástupce mistrovství světa FIA GT1 a Evropy FIA GT3. Ratelova organizace ovšem vypisuje i Blancpain Endurance Series (pro shodné vozy GT3), která vykazuje startovní pole více než dvakrát větší (loni průměr 54 vozů na závod). Liší se formátem závodu (tříhodinovka proti dvěma hodinovým sprintům u FIA GT) a vyšší účastí amatérských závodníků. Výsledkem je pouhých šest závodů FIA GT, z nichž čtvrtý jsme znovu viděli na Slovakiaringu (startovalo 21 vozů).
Při premiéře v Nogaru se blýskl devítinásobný mistr světa v rallye Sebastien Loeb a spolu s Alvarem Parentem z Portugalska poprvé zvítězil! Osobně nasazuje dva vozy McLaren MP4-12C v týmu Sebastien Loeb Racing; na Slovakiaringu jim opět patřilo vítězství, ale ve druhém závodě se Loeb krátce po startu srazil s Koxem a vzdal. Po čtyřech závodech jsou favority v profesionální kategorii tři vozy Audi R8 LMS Ultra; vede nejúspěšnější posádka složená z francouzského veterána Stéphana Ortelliho a mladého Belgičana Laurense Vanthoora. Náš HTP Gravity Charouz postoupil do první ligy a v nizozemském Zandvoortu se zapsal do historie, jeho jezdec Alon Day (loni dvanáctý v Indy Lights) byl prvním Izraelcem, který vyhrál mezinárodní závod FIA (s Buhkem, samozřejmě na SLS AMG). Druhá posádka Charouzova týmu Andreas Simonsen a Sergej Afanasjev byla první ve druhém závodě na Slovakiaringu a vede klasifikaci ProAm; třetí dvojice Petr Charouz/Jan Šťovíček je naopak na čele Gentlemen’s Trophy. Spokojen může být i Štefan Rosina, dominoval s Peterem Koxem hlavnímu závodu v Zolderu (Reiter Engineering/Lamborghini Gallardo). Letos se pojede ještě na španělském okruhu Navarra a sezonu ukončí Baku World Challenge 20. října v Ázerbajdžánu.
Převzato z časopisu