Motorsport
GP2 Series – S českým vítězem
Tom Hyan 15.03.2013 08:44
V loňské GP2 Series vyhrál poprvé český závodník Josef Král ve Spa-Francorchamps, ale spolu se čtvrtým místem ze soboty to byly jeho jediné body...
Osmý ročník mezinárodního šampionátu GP2 Series, jenž v roce 2005 nahradil známou formuli 3000 jako předzávod Velkých cen formule 1, se jel se shodnými vozy Dallara GP2/11, které letos absolvují svou poslední sezonu (tříletý cyklus obměny monopostů). Série je skutečnou líhní závodnických talentů, stačí pohled do startovní listiny prvních dvou ročníků, kde najdeme známá jména Nico Rosberg, Lewis Hamilton, Timo Glock, Scott Speed, Nicolas Lapierre, José María López, EJ Viso, Nelson Piquet jr., Luca Filippi, Lucas Di Grassi, Gianmaria Bruni, Giorgio Pantano, Fairuz Fauzy a mnohá další, jež patří nezřídka pozdějším jezdcům formule 1! Dvaadvacetiletý Josef Král z Hradce Králové (narozen 15. června 1990) by se k nim rád přidal, ale jeho budoucnost je nejistá. Po pěkných výkonech v britské formuli BMW (2007 druhý za Marcusem Ericssonem) a dvou ročnících Formula Master Championship (2009 třetí!) postoupil do GP2 Series, která je předstupínkem formule 1, jenže šance v nejlepších týmech Super Nova, Arden International a Barwa Addax optimálně nevyužil. V první sezoně 2010 při třetím podniku ve Valencii těžce havaroval, po letu vzduchem si poranil obratle a prakticky celou sezonu vynechal. Vrátil se až do závěrečného závodu v Abu Dhabi, kde bodoval osmým místem v sobotu a pátým v neděli. V oficiálním testu mladých jezdců tam pak okusil poprvé monopost formule 1, když se španělským vozem HRT F110 Cosworth odkroužil šedesát kol. Do následující sezony 2011 s podporou BRT (Bohemia Racing Team) nastoupil v dalším špičkovém týmu Arden International, vedl si mnohem lépe než týmový kolega Jolyon Palmer (syn Jonathana, bývalého jezdce F1), ale stejně nesplnil očekávání, nejlépe bodoval druhým místem v Monte Carlu. S patnácti body byl v šampionátu klasifikován patnáctý...
Třetí sezona 2012 byla pro Krále smolná i jedinečná, konečně totiž vyhrál závod GP2 Series! V sobotním závodě ve Spa-Francorchamps poprvé v minulé sezoně bodoval, když cílem před ním projeli jen Valsecchi, Calado a vítěz Ericsson. Nedělní sprint mu pak přinesl dlouho očekávaný triumf, zvítězil před Nasrem, Caladem, Ericssonem a Leimerem. Bohužel to byl jeho poslední start v týmu Barwa Addax; už v Bahrainu 2012 ho za volantem nahradil Španěl Dani Clos (loni testovací jezdec HRT F1) a poslední dva víkendy GP2 Series 2012 na Monze a v Singapuru řídil druhý vůz týmu Američan Jake Rosenzweig (jezdec českého ISR ve formuli Renault 3.5).
Tak zatím skončila Králova účast po třech letech v šampionátu GP2 Series... O mistrovský titul 2012 svedli souboj především Luis Razia (Arden International), Esteban Gutiérrez (ART Lotus GP) a Davide Valsecchi (DAMS). Zatímco Brazilec Razia vyhrál hned úvodní závod v malajsijském Sepangu a Mexičan Gutiérrez získal smlouvu se Sauberem pro formuli 1, z titulu se nakonec radoval italský závodník Valsecchi, který překonal Raziu o pětadvacet a Guttiérreze dokonce o 71 bodů (skóre 247:222:176). Rád by nastoupil do formule 1, v níž po nuceném odchodu Jarna Trulliho chybí italský závodník.
To se naopak podařilo čtvrtému Maxu Chiltonovi (22) z britského Reigate (Surrey), jenž podepsal smlouvu s ruským týmem Marussia F1 pro sezonu 2013. Jeho otec Grahame, šéf investiční a poradenské Aon Group, patří k majitelům Carlin Motorsport, jednoho z nejúspěšnějších britských týmů od roku 1997, a také Maxův bratr Tom je úspěšným závodníkem (WTCC). Josef Král se sedmadvaceti body obsadil sedmnácté místo, týmový kolega Johnny Cecotto jr. byl devátý se 104 body. Do sezony 2013 se přihlásilo třináct týmů; úspěšný DAMS z Francie oznámil sestavu Marcus Ericsson a Stéphane Richelmi, francouzský je rovněž Lotus GP (dříve ART), který do boje o titul nasadí Němce Daniela Abta (z dynastie ABT Audi Sportsline) a Brita Jamese Calada, jenž poprvé vyhrál loni ve druhém závodě v Sepangu, pokud nepočítáme triumf v nemistrovském klání v Yas Marina 2011. Letos se pojede jedenáct víkendů po dvou závodech; začíná se 23. března v Sepangu a končí 2. listopadu v Abu Dhabi (www.gp2series.com).
Dallara GP2/11
Samonosný trup z uhlíkových kompozitů a hliníkové voštiny; nezávislé zavěšení všech kol na dvojitých příčných ramenech, odpružení pushrod s torzními tyčemi vpředu a vinutými pružinami vzadu; motor Renault/Mécachrome V8/90°, 3998 cm3, 450 kW (612 k)/10 000 min‑1 a 500 N.m/ 8000 min‑1; kompozitová spojka AP Racing, šestistupňová převodovka Hewland s postupným řazením; uhlíkové kompozitové obložení/kotouče se šestipístkovými třmeny; hřebenové řízení bez posilovače; kola O.Z. Racing 12 x 13/13,7 x 13; pneu Pirelli; nádrž paliva 125 l; rozvor náprav 3120 mm, d/š/v 5065/1800/1072 mm; hmotnost včetně řidiče 688 kg; zrychlení 0 – 100/200 km/h za 2,9/6,6 s, největší rychlost 332 km/h (konfigurace Monza); největší příčné zrychlení +/-3,9 g a brzdné zpomalení -3,5 g.
Převzato z časopisu