Motorsport
FORMULE 3 + GP3 SERIES – Třetí liga pro talenty
Tom Hyan 17.01.2018 05:08
Formule 3 a nová GP3 Series mají stejné poslání, slouží pro výchovu nových závodníků formule 1...
Výchova jezdců je poměrně důležitá, o úspěchu totiž nerozhodují jen sponzoři, skutečný talent musí mít šanci se ukázat, a tak se promotéři snaží o nejrůznější nižší formulové disciplíny. U slavnější formule 3 tomu tak bylo odnepaměti, ale v rámci nejrůznějších promotérských klání se v roce 2010 zrodila nová GP3 Series, na rozdíl od pestřejší formule 3 se shodnými vozy i motory. Formule 3 je o poznání starší, vždy povolovala různé konstrukce monopostů a různé motory, nejvíce však čtyřválce, odvozené ze sériové produkce automobilek. Pravda, první pětistovky F3 po válce vycházely z motorů motocyklových, ale to byla jen z nouze ctnost, přestože na těchto vozech začínal i slavný Stirling Moss. Jejich iniciátorem byl John Cooper, později úspěšný konstruktér formule 1. Koncem padesátých let však už bylo jasno, archaické motocyklové jednoválce 500 cm3 zmizely, nahradila je čtyřválcová formule Junior, přímý předchůdce moderní formule 3. Zatímco Juniory měly od roku 1958 čtyřválce 1100 cm3, po změně limitu na hranici 1000 cm3 se disciplína v roce 1964 přejmenovala na formuli 3. Už na přelomu šedesátých let skončily vozy s motorem vpředu, ten se přestěhoval doprostřed před zadní nápravu. Cesta k modernímu formulovému monopostu i v nižších kategoriích byla zahájena. Logický žebříček ve druhé polovině šedesátých let zavedly formule 3 do 1000 cm3, formule 2 do 1600 cm3 a formule 1 do 3000 cm3. Samozřejmě vznikly i další formule, ale 3, 2 a 1 byly základem nejprestižnějších automobilových závodů. Během let F3 posílila z litrových motorů na 1600 cm3, pak na dnešních 2000 cm3.
Pravidlem vždy bylo použití zážehových nepřeplňovaných čtyřválců ze sériové produkce. Platí to dodnes, kdy na evropských okruzích mezi sebou soupeří především Volkswagen a Mercedes-Benz, zatímco výrobci závodních vozů ustoupili konkurenci italské Dallary, která ovládla trh, přestože účast jiných značek předpisy povolují. V minulosti bylo startovní pole pestřejší, k legendárním výrobcům vozů F3 patří Brabham, Tecno, Lotus, Cooper, Lola, GRD, Ensign, March, Reynard, Chevron nebo Martini. K nejstarším šampionátům náleží britský, jehož prvním vítězem byl Eric Brandon (Cooper Norton 500) v sezoně 1951; ale výčet mistrů zahrnuje i později největší hvězdy F1 jako jsou Jackie Stewart, Carlos Pace, Emerson Fittipaldi, Nelson Piquet (šampionem byl také jeho syn Nelson jr.), Ayrton Senna, Mika Hakkinen, Rubens Barrichello a Daniel Ricciardo. Evropské mistrovství F3 se jezdilo v letech 1975 až 1984 (všichni mistři postoupili do formule 1), pak bylo obnoveno od ročníku 2012 a pořádá se dodnes. Dvoulitrové motory mají výkon zhruba 177 kW (240 k), převodovky jsou šestistupňové sekvenční Hewland a hmotnost monopostu je 580 kg s jezdcem a náplněmi mimo palivo. Ve FIA F3 Euro loni všichni přešli na vozy Dallara F317, což jsou vylepšené F312 s posílenými prvky bezpečnosti. Seriál obnášel deset podniků po třech závodech, nejlépe si vedli Brit Lando Norris (vítěz devíti závodů), Švéd Joel Eriksson (sedmkrát první), Němec Maximilian Günther (pětkrát) a Brit Callum Ilott (šestkrát); celkem 30 závodů mělo sedm vítězů, po jednom si rozdělili Rakušan Ferdinand Habsburg (ano, potomek panovníka!), Brit Jake Hughes a Ind Jehan Daruvala.
Ve startovním poli se také objevili Mick Schumacher, syn sedminásobného mistra světa F1 Michaela, Pedro Piquet, syn trojnásobného mistra světa F1 Nelsona, a Harrison Newey, syn věhlasného konstruktéra vozů F1 (Red Bull; McLaren). Vyvrcholením roku je listopadová Grand Prix Macao, poslední ročník vyhrál Brit Dan Ticktum, chráněnec Red Bullu, když před ním mladý Habsburg i Brazilec Sérgio Sette Camara v posledním kole narazili do hrazení. Camara odpadl, Habsburg byl s pochroumaným vozem čtvrtý a osmnáctiletý Ticktum vyhrál při svém devátém startu ve formuli 3. První sezona GP3 Series byla vypsána už v roce 2010. Vcelku logicky měla být stupněm k již zavedené GP2 Series (od 2017 opět coby formule 2), rovněž organizované Brunem Michelem po dohodě s Bernie Ecclestonem jako předzávody Velkých cen formule 1, ale výsledky posledních ročníků GP3 Series ukazují, že se vítězové příliš nezdržují na druhém stupni. Často jsou povoláni přímo do mistrovství světa formule 1. Z dosavadních sedmi mistrů jsou tři pravidelnými účastníky Velkých cen (Valtteri Bottas, Daniil Kvyat a Esteban Ocon). Na rozdíl od tradiční F3, povolující různé konstrukce i různé motory, startují jezdci GP3 s jednotnými monoposty, které se v sedmileté historii šampionátu dvakrát proměnily. První tři sezony 2010 až 2012 byly vypsány pro vozy Dallara GP3/10 poháněné čtyřválci 2.0 Turbo/206 kW (280 k), jejichž vývoj vedl Renault F1 Team.
Dramatická změna přišla od sezony 2013, kdy GP3 posílila na nepřeplňované šestiválce 3.4 V6 od britského specialisty AER (Advanced Engine Research), jež mají nejen správný zvuk, ale i výkon zvýšený na 295 kW (400 k), nemluvě o lepší ovladatelnosti a vhodnosti pro motoristický sport. Podvozky se příliš od původních GP3/10 neliší, po nezbytných úpravách dostaly nové značení GP3/13. Znovu došlo ke změně před sezonou 2016, aerodynamicky vyzrálejší monoposty GP3/16 opět dodává Dallara, pohonná jednotka sice nezměnila ani objem 3,4 l, ani výkon 295 kW (400 k)/8000 min-1, ale nyní je novým dodavatelem francouzský specialista Mécachrome, který působil i ve formuli 1 (upravené motory Renault). Převodovka zůstává šestistupňová Hewland s elektrohydraulickým řazením páčkami pod volantem. Stejně jako ve F2/GP2 Series se jedou dva závody o víkendu Grand Prix před zraky vrcholných manažerů F1, kteří tak mají přehled o nadějích pro velké závody. Brit George Russell, poslední mistr GP3 Series 2017, překvapil při oficiálním testování F1 v létě na Hungaroringu čtvrtým časem (viz AR 9/’17), jel ovšem s nejlepším vozem Mercedes-AMG Petronas W08. Vyzkoušel i ochranný oblouk HALO pro letošní formuli 1. Devatenáctiletý Brit vyhrál svůj první závod F3 v Silverstone 2015, z britského mistrovství F3 přešel do GP3 Series a suverénně získal mistrovský titul 2017 (čtyři vítězství z 15 závodů) před týmovými kolegy Jackem Aitkenem, Nirei Fukuzumim a Antoinem Hubertem (všichni ART Grand Prix). Pátý skončil Giuliano Alesi, syn bývalého jezdce F1 Jeana Alesiho. Mistr FIA F3 Euro 2017, britský závodník Lando Norris, se v listopadu stal třetím jezdcem týmu McLaren 2018, když loni šokoval celkově druhým časem na McLarenu MCL32 Honda při oficiálním testování formule 1 na Hungaroringu. Norris a devatenáctiletý Brazilec Sette Camara jsou novými jezdci F2 v týmu Carlin pro rok 2018. Takže obě třetí ligy při výchově nových talentů opravdu fungují.
Převzato z časopisu