Speciály
Opel: 50 let elektřiny
-red- 23.03.2020 15:28
Opel Corsa-e – Promyšlená koncepce
Šestá generace Opelu Corsa je první, která nabízí kromě zážehových a vznětových motorů také možnost objednat elektrický pohon. Corsa-e ujede až 337 kilometrů a je z celé modelové řady nejdynamičtější.
Elektrický pohon se nejlépe uplatní v zastavěných aglomeracích, kde se nejezdí příliš rychle a rychlost jízdy se často mění. V těchto podmínkách má elektrický pohon největší účinnost, kterou pomáhá dále zlepšit schopnost rekuperace kinetické energie. Proto je nabídka elektrického pohonu pro Opel Corsa logickým rozšířením výrobního programu, jež automobilce účinně pomůže snižovat flotilové emise.
Stejně jako je tomu u Opelu již více než 120 let ve všech oblastech automobilové konstrukce, i v tomto případě je Corsa-e navržena tak, aby svoji elektrickou techniku nabídla co možná nejširší skupině zákazníků. Proto nepřekvapí, že právě tento vůz patří k nejdostupnějším elektromobilům na českém trhu, a to přitom nabízí akumulátor s kapacitou ve svém segmentu rekordních 50 kWh. Toto množství energie postačuje podle normovaného cyklu WLTP na ujetí až 337 km.
Silnou stránkou je také možnost výbavy vozu různými druhy nabíječek schopných zpracovat nabíjecí výkon až 100 kW. Díky tomu je možné akumulátor z nuly na 80 procent kapacity nabít již za 30 minut. Jednoduchým přepočtem vychází, že v ideálních podmínkách to znamená, že Corsa-e se umí „natankovat“ na sto kilometrů jízdy během přibližně 12 minut! Tím se řadí k vůbec nejrychlejším elektrickým vozům.
Corsa-e je navržena tak, aby se svým vzhledem i obsluhou co nejméně odlišovala od konvenčně poháněných verzí. Modulární podlahová platforma umožnila poskládat sadu akumulátorů pod podlahu a zadní sedadla, přičemž přední kola pohání elektromotor o výkonu 100 kW (136 k) a točivém momentu 260 N.m. Automobil je schopen z klidu na 100 km/h zrychlit během 8,1 sekundy, což z něj činí nejdynamičtější verzi celé modelové řady. Je to současně stejná hodnota, jakou disponovala sportovně laděná Corsa GSi předchozí generace. Řidič elektrické Corsy má k dispozici tři jízdní režimy: Normal, Eco a Sport s charakteristikou odpovídající jejich názvům.
Elektrická verze je plnohodnotným zástupcem šesté generace modelu Corsa i z pohledu výbavy a nabízené moderní techniky. Hodnotně působící interiér s mimořádně kvalitními sedadly a vynikající pozicí za volantem je standardem, stejně jako přehledné uspořádání palubní desky se snadnou obsluhou všech funkcí.
Na výběr jsou připraveny dva multimediální systémy s navigací a dotykovým displejem. Výchozí verze disponuje úhlopříčkou 7 palců, zatímco vrcholné provedení Multimedia Navi Pro má velkoplošný displej s úhlopříčkou 10,0 palce a vyznačuje se maximální konektivitou. Corsa-e může být vybavena také novými telematickými službami Opel Connect, jejichž součástí jsou kromě jiného dopravní informace v reálném čase, online vyhledávání cílů pro navigaci nebo možnost přímého spojení s asistenční či záchrannou službou. K dispozici jsou také rozhraní pro propojení s chytrými telefony Apple CarPlay a Android Auto.
Nechybí ani ucelená paleta asistenčních a bezpečnostních systémů, jejichž rozsah patří k nejlepším v segmentu. Specialitou nového Opelu Corsa-e jsou například matricové LED světlomety, jež právě zde slaví svoji premiéru v segmentu takzvaných malých vozů. Jejich osm samostatných segmentů se rozsvěcí podle pokynů elektroniky tak, aby zajistily nejlepší možné osvětlení vozovky před vozem a současně zabránily oslnění okolních účastníků provozu.
Elektrický Opel Corsa-e je začátkem uskutečňování strategického plánu PACE!, v jehož rámci hodlá Opel mít od roku 2024 v každé své modelové řadě alespoň jednu elektrifikovanou verzi. Ještě v letošním roce přitom představí dva další čistě elektrické modely. Kromě užitkového typu Vivaro-e a jeho odvozené osobní varianty Zafira Life-e to bude také elektrická verze plánovaného nástupce modelu Mokka X. Kromě čistě elektrických modelů ale Opel rozšíří také nabídku plug-in hybridních modelů, která aktuálně obsahuje novinku Grandland X Hybrid4.
OPEL CORSA V ČASOPISU AUTOMOBIL
Opel vivaro-e |
Elektrická verze lehkého užitkového vozu Opel Vivaro vychází vstříc stále se zpřísňujícím nárokům na čistotu vozidel pohybujících se ve městech. Elektrický pohon je pro toto prostředí ideální. Podle potřeb zákazníků nabídne užitkové Vivaro-e kapacitu akumulátoru 50 nebo 75 kWh, což znamená dojezd podle cyklu WLTP 200 nebo 300 kilometrů. Třetí generace Opelu Vivaro navazuje na své stejnojmenné předchůdce, kterých se dohromady prodalo téměř milion kusů. Nová generace přináší elektrickou verzi ne jako speciální model, ale jako standardní součást nabídky, tak, jako je tomu například u modelu Corsa. V rámci elektrifikační strategie se Opel nespokojí pouze s jednou elektrickou verzí tohoto modelu, ale již nyní oznámil, že se stejný druh pohonu chystá také pro odvozenou osobní verzi Opel Zafira Life, stejně jako pro menší užitkový vůz Opel Combo. V obou případech za jejich názvy přibude dvojice znaků „-e“ symbolizující novou éru. |
Opel grandland x hybrid4 – 300 koní a 4x4
Spojení maximálního výkonu 300 koní a pohonu všech kol trefně charakterizuje plug-in hybridní verzi Opelu Grandland X, jež ve svém názvu nese jednoduché označení Hybrid4.
Představujeme nejvýkonnější vůz v nabídce značky Opel. Kombinace přeplňovaného zážehového motoru s dvojicí elektromotorů poskytuje v karoserii elegantního modelu SUV celkový výkon 221 kW (300 k). Samotný přeplňovaný čtyřválec 1,6 litru nabízí výkon 147 kW (200 k) a vpředu spolupracuje s elektromotorem umístěným mezi ním a osmistupňovou samočinnou převodovkou. Pohon všech kol vytváří druhý elektromotor umístěný mezi zadními koly. Soustavu doplňuje lithium-iontový akumulátor s kapacitou 13,2 kWh.
Chytrá a výkonná elektronika rozhoduje mezi jednotlivými jízdními režimy a také zajišťuje pohon všech kol vždy, když je potřeba. Obecně lze říci, že zatímco v nízkých rychlostech mají dominantní úlohu pohonu spíše elektromotory, při potřebě větší dynamiky nebo ve vyšších rychlostech přebírá podle potřeby tuto roli spalovací motor. Řidič má možnost ovlivnit činnost plug-in hybridní hnací soustavy volbou jednoho ze čtyř z jízdních režimů. K dispozici je čistě elektrický pohon, standardní hybridní, dále režim se zaměřením na pohon všech kol a nakonec sportovní režim, navržený pro maximalizaci jízdní dynamiky. Řidič si může také měnit úroveň rekuperace, a tím automobil v nejúčinnějším nastavení nabídne komfortní jednopedálové ovládání, kdy vůz po puštění akcelerátoru zpomalí až do zastavení.
Podle normy WLTP dokáže Opel Grandland X Hybrid4 ujet výhradně na elektřinu až 59 km. Právě schopnost elektrického pohonu na takovou vzdálenost zajistila i normovanou kombinovanou spotřebu paliva jen 1,3 l/100 km a emise CO2 29 g/km. To je hodnota, díky níž má tento výkonný vůz nárok na „elektrickou“ registrační značku, umožňující parkování na placených zónách v Praze téměř zdarma.
Stejně jako pro elektrický Opel Corsa-e, také pro plug-in hybridní variantu modelu Grandland X má Opel připravenu službu Free2Move, umožňující s jednou kartou nabíjet na více než 85 000 nabíjecích stanicích po celé Evropě. Veřejné nabíjecí stanice jsou aktualizovaně zobrazované v navigačním systému.
OPEL GRANDLAND X ULTIMATE V ČASOPISU AUTOMOBIL
Převzato z časopisu