Speciály
Hyundai – průvodce elektrifikací
-red- 03.05.2021 19:20
Elektřina je považována za pohon budoucnosti. Kromě čistě elektrických vozů, jako je třeba Ioniq 5, si ale našla cestu ve formě různých druhů hybridních pohonů také do vozů se spalovacími motory. U nich zvyšuje výkon a snižuje spotřebu. Protože se ale jednotlivé hybridní systémy od sebe liší technikou i způsobem používání, připravili jsme tento průvodce, který vám jednotlivé druhy elektrifikovaných pohonů představí a pomůže vám vybrat ten nejvhodnější. Takže bude to mild hybrid, hybrid, plug-in hybrid nebo čistá elektřina?
Promyšlená rozmanitost
Hyundai je globální automobilka, která má nadhled. I proto ví, že budoucnost automobilů musí být z celkového pohledu trvale udržitelná, ale současně se musí přizpůsobit jednotlivcům. Právě to je důvod, proč má hyundai v nabídce všechny aktuálně dostupné druhy pohonu. A to i v české republice.
Elektrifikace je trendem, který postupně, ale přitom významně mění pojetí a vlastnosti automobilů. Současně ale také rozšiřuje nabídku různých možností pohonu, které se dokáží více přizpůsobit požadavkům každého jednotlivého zákazníka. Už tedy nevybíráme pouze mezi motory na benzin a naftu, ale přidává se také elektrický pohon a různé kombinace mezi těmito dvěma světy, pro něž se používá obecné označení hybrid.
Automobil dokonale přizpůsobený jeho způsobu života proto najde jak zájemce, kteří nikdy neopustí městské aglomerace, tak obchodní cestující s velkými kilometrovými nájezdy, víkendové řidiče a kohokoliv dalšího. Různé druhy pohonu navíc Hyundai instaluje do různých modelových řad s odlišnými karoseriemi a užitnými vlastnostmi, což vytváří pestrou mozaiku možností.
Najít v této mozaice ten správný vůz nemusí být ani pro laika nic těžkého. Hyundai má ve své nabídce všechny, takže je dokonale zná a nemusí upřednostňovat jeden před druhým. Buď můžete zajít k některému z vyškolených prodejců, nebo se začíst do této publikace. V ní se dozvíte vše o různých typech elektrifikovaných pohonů, odhalíte jejich silné a slabé stránky, zjistíte, k jakému účelu se nejlépe hodí, a nakonec máme připravenou mapu, která vás spolehlivě dopraví pro ideální vůz pro vaše cesty.
Vstupte s námi do světa mild hybridů, full hybridů, plug-in hybridů a elektrického pohonu, okořeňme jej o vodíkové palivové články a sami zjistíte, že elektrifikovaná budoucnost není strašákem, ale naopak možností, jak jezdit vozem lépe přizpůsobeným vašim potřebám a navíc ohleduplnějším k životnímu prostředí.
4 Stupně elektrifikace
U elektrifikace spočívají hlavní rozdíly v tom, jak moc velkou roli v daném druhu pohonu hraje elektrický pohon. Od minimální v mild hybridních systémem až do absolutní v elektromobilech.
Prognózy budoucího vývoje poháněcích soustav automobilů říkají, že v následujících deseti letech bude stoupat podíl čistě elektricky poháněných vozů i elektrifikovaných modelů kombinujících různými způsoby spalovací motor s elektromotorem. Bude se tak dít postupně a také v jednotlivých regionech odlišně. Řadu dalších let tak budou vedle sebe koexistovat všechny v současnosti známé druhy pohonu, k nimž se možná postupně pro speciální použití přidá vodíkový pohon s palivovými články.
Obecně je přínos elektrifikace, jejíž rozvoj způsobil pokrok uskutečněný v technologii akumulátorů v posledních deseti letech, v tom, že dokáže lépe hospodařit s energií na palubě vozu. Čistě elektrické modely vykazují nejvyšší míru efektivity, ovšem elektromotory v kombinaci s akumulátory zajistí také snížení spotřeby konvenčních spalovacích motorů. Umožňují totiž přebytky energií, třeba energii mařenou při zpomalování, uchovat a použít ji následně pro pohon. Zatímco ve městě je potenciál tohoto druhu úspor větší, na dálnici při pohybu konstantní rychlostí menší.
V současné době doplňují zážehové a vznětové motory čtyři stupně elektrifikace poháněcích soustav – tři z nich (mild hybrid, hybrid, plug-in hybrid) kombinují spalovací a elektrický pohon a čtvrtý se spoléhá výhradně na pohon elektromotory. Do této skupiny patří kromě elektromobilů také pokrokový model Hyundai Nexo tankující vodík. Z něj si na palubě v palivovém článku vyrábí elektřinu, takže je ve skutečnosti také elektromobilem. I když je jeho poháněcí soustava zcela funkční a bezpečná, jeho většímu rozšíření v současnosti brání takřka nulová infrastruktura vodíkových čerpacích stanic.
Hlavní zdroj síly | Elektrický pohon | Přednosti | Omezení | Ideální použití | |
MHEV = Mild hybrid |
Spalovací motor Tankování: |
EV dojezd: 0 km Elektřina slouží jako pomoc spalovacímu motoru hlavně při rozjezdu a v nízkých otáčkách. |
Dostupná cena srovnatelná s konvenčně poháněnými verzemi |
Menší možnosti snížení spotřeby |
U cenově senzitivnějších vozidel nižších segmentů. Postupně se bude mild hybridní technika rozšiřovat do většiny vozů s konvenčním spalovacím motorem. Vhodná pro vznětové i zážehové motory. Zejména ve městě snižuje spotřebu paliva, ale také vyhlazuje řazení a dodává motoru více síly zejména při rozjezdu. |
HEV = Hybrid |
Spalovací motor Tankování: |
EV dojezd: 1–2 km I když tankuje benzin, elektřina spalovacímu motoru pomáhá v celém spektru rychlostí. |
Velmi efektivní hospodaření s energiemi, nízká reálná spotřeba |
Vyšší cena než MHEV nebo konvenční varianty |
Ideální pohon pro městský a příměstský provoz s častými změnami rychlostí. V nich dokáže část kinetické energie uchovat ve formě elektřiny na pozdější pomoc se zrychlením. Z uživatelského pohledu se neliší od konvenčních vozů, jen vykazuje ve městě citelně nižší spotřebu a kultivovanější projev. |
PHEV = Plug-in hybrid |
Spalovací motor Tankování/nabíjení: |
EV dojezd: až cca 60 km Elektřina je rovnocenným partnerem spalovacímu motoru. Vůz je schopen elektrické jízdy do rychlosti cca 140 km/h (podle modelu). |
Spojuje elektrický pohon ve městě a flexibilitu na dlouhých cestách |
Vyšší cena a hmotnost oproti HEV |
Má smysl v případě, že máte kde nabíjet, a jeho přednosti jsou tím větší, čím častěji nabíjíte. Bez nabíjení jsou oproti HEV jedinou výhodou registrační značky „EL“. Ideální, když lze běžnou denní agendu absolvovat na elektřinu a na občasných cestách na dlouhé vzdálenosti vůz funguje podobně jako HEV. |
EV = Elektromobil |
Elektromotor Zdroj energie: |
EV dojezd: až 500 km Elektřina je jediným zdrojem |
Lokálně bezemisní provoz |
Vyšší cena |
I když moderní elektromobily jsou schopné bez potíží cestovat na dlouhé vzdálenosti, dálniční jízda je pro ně obecně z hlediska spotřeby energie nejméně vhodným prostředím. Výhody elektrického pohonu jsou nejvýraznější v městském a příměstském provozu. Zde je jízda nejkomfortnější, nejpříjemnější a s nejnižšími náklady. |
Ioniq 5
Ioniq 5 je prvním vozem z nové generace elektřinou poháněných modelů. Je od základu navržen výhradně jako elektromobil a je prvním vozem postaveným na globální elektrické platformě Hyundai. To znamená kromě jiného efektivní využití vnitřního prostoru, dlouhý dojezd i možnost nabídnout různé varianty lišící se kapacitou akumulátoru, ale také pohonem zadních nebo všech kol. Konkrétně Ioniq 5 je k dispozici s akumulátory 58 a 72,6 kWh s dojezdem téměř 500 km. Jeho výkon se pohybuje od 125 do 225 kW (od 170 do 306 k).
Silnou stránkou vozu s originálním designem inspirovaným historickým modelem Hyundai Pony je pojetí vnitřního prostoru, který je zásluhou rozvoru dlouhého 3000 mm mimořádně objemný. Současně ale též prakticky uspořádaný, protože zadní sedadla jsou posuvná o 135 mm. Dojem mimořádné prostornosti je vytvořen i zcela rovnou podlahou s absencí klasického středového tunelu, jejž nahradil posuvný praktický box, ale také světlými odstíny uvnitř.
Dominantním prvkem palubní desky je dvojice displejů s úhlopříčkou 12 palců, pod nimiž je opticky minimalizovaný panel pro obsluhu klimatizace. Součástí výbavy jsou přirozeně nejnovější bezpečnostní a komfortní asistenti, nabízející i funkce částečně automatizované jízdy. Technickou specialitou vozu Ioniq 5 je schopnost extrémně rychlého nabíjení přes 200 kW, což znamená možnost nabít akumulátor z 10 na 80 procent jeho kapacity během pouhých 18 minut. Na rozdíl od mnoha jiných elektromobilů je Ioniq 5 schopen táhnout brzděný přívěs do hmotnosti 1600 kg.
Ioniq
Hyundai Ioniq je průkopnickou modelovou řadou. Jako první na světě byla schopna v jedné karoserii nabídnout tři různé elektrifikované druhy pohonu – hybridní, plug-in hybridní a čistě elektrický. Ioniq je navržen jako kompaktní liftback s prostorným interiérem a mimořádně aerodynamickou karoserií. Jeho silnými stránkami je atraktivní cenová politika a velmi nízké provozní náklady.
Tucson
Nová generace modelu Tucson zaujme na první pohled svým expresivním a originálním vzhledem. Je to ale také prostorné středně velké SUV schopné nabídnout širokou škálu verzí, a tím i provozních vlastností. Z pohledu nabízených poháněcích ústrojí jde aktuálně o nejuniverzálnější model v nabídce Hyundai.
Připraveny jsou jak klasické zážehové a vznětové motory, které uspokojí konvenčně smýšlející zákazníky, tak mild hybridní varianty těchto motorů s výkony od 100 do 132 kW (od 136 do 180 k). A to v mnoha kombinacích s pohonem předních nebo všech kol. K dispozici jsou též hybridní verze o výkonu 169 kW (230 k) s pohonem jedné nebo obou náprav a nejnověji také plug-in hybridní varianta nabízející 195 kW (265 k) a čistě elektrický dojezd více než 50 kilometrů. Z této nabídky si bezpochyby vybere každý.
Santa Fe
Hyundai Santa Fe je velké a luxusně pojaté SUV s velmi bohatou výbavou a prvotřídními materiály uvnitř. Jeho silnou stránkou je také doslova obrovský vnitřní prostor s možností objednání třetí řady sedadel, a tedy sedmimístného provedení. Nabídka různých variant modelu Santa Fe s nezaměnitelným designem nikdy nebyla širší, než je dnes.
Nechybí vznětový motor 2,2 CRDi, nicméně na straně nabídky zážehových jednotek je buď hybridní varianta s motorem 1,6 T-GDI o celkovém výkonu 169 kW (230 k), nebo výkonnější plug-in hybrid s celkovým výkonem 195 kW (265 k) a s dojezdem na elektřinu až 70 km. I takto velký vůz má s plug-in hybridním pohonem nárok na registrační značky „EL“, umožňující kromě jiného parkování na vybraných vyhrazených zónách zdarma.
Kona
Elektrická verze vozu Hyundai Kona byla jedním z prvních elektromobilů, které ukázaly reálnou použitelnost tohoto typu pohonu. Dnes má tato nedávno modernizovaná varianta dojezd až 484 kilometrů. Kona Electric byla dokonce prvním elektromobilem sériově vyráběným v České republice. Kona má přitom připravené dvě elektrické verze, kromě uvedené ještě dostupnější s menší akumulátorem.
Kona je ale k dispozici také s hybridním pohonem o výkonu 104 kW (141 k) a ucelenou paletou mild hybridních variant postavených na základě vznětového motoru 1,6 CRDi. Jedna z nich je dokonce vybavena v daném segmentu nepříliš obvyklým pohonem všech kol. V nabídce jsou i další verze s přeplňovanými zážehovými motory.
i20
Pětidveřový hatchback Hyundai i20 přináší v kompaktním balení ideálním pro provoz ve městě moderní techniku s nejvyspělejšími asistenčními systémy. Kromě výchozích verzí pohonných jednotek je připravena také mild hybridní varianta, využívající jako základ zážehový motor 1,0 T-GDI o výkonu 88 kW (120 k). K dispozici je výhradně s unikátní manuální převodovkou iMT s automatickou spojkou. Hyundai i20 svůj originální vzhled a moderní techniku kombinuje s výhodnou cenovou úrovní.
Bayon
Novinka výrobního programu Hyundai – kompaktní crossover Hyundai Bayon. Zaujme kombinací moderního designu s prostorným interiérem a promyšlenou nabídkou bohaté výbavy a pokrokových systémů pohonu. Kromě dvojice základních zážehových motorů v ní nechybí ani mild hybridní varianta jednotky 1,0 T-GDI, poskytující výkon 88 kW (120 k). Bayon je moderně navržený vůz, schopný ve městě nabídnout obratnost a vynikající výhled a mimo něj i schopnost projet například nezpevněnou cestou. To vše s velmi zajímavou cenovou politikou.
i30
Modelová řada i30 má v nabídce Hyundai nezastupitelné místo. Poskytuje unikátní kombinaci ceny a užitné hodnoty. Hyundai i30 je k dispozici s karoseriemi hatchback, Fastback a kombi, lišícími se užitnými vlastnostmi a vzhledem. Společnou ale mají nabídku zážehových motorů, mezi nimiž nechybějí ani mild hybridní jednotky. Všechny modely řady i30 se vyrábějí v České republice v továrně HMMC v Nošovicích.
Nexo
Hyundai Nexo pohání elektřina vyrobená na jeho palubě z vodíku v palivovém článku. Při jízdě tedy do ovzduší nevypouští žádné škodlivé látky, má dojezd až 666 km a lze jej naplnit palivem během několika minut. Jízda s ním je kultivovaná s přirozenou dodávkou výkonu a jeho technika je připravena pro reálný provoz a používání. Bohužel největším omezením je zcela nedostatečná infrastruktura vodíkových čerpacích stanic.
VĚDĚLI JSTE…
S elektrifikovanými pohony přichází mnoho otázek a mýtů. Na závěr proto přinášíme souhrn informací, které by vás mohly zajímat.
Nabíjení
S nabíjením se u elektromobilů a PHEV modelů prostě musí počítat. Studie ukazují, že více než 80 % nabíjení těchto vozů probíhá doma nebo v zaměstnání. Hyundai proto dokáže zajistit instalaci domácích nabíječek. Pro nabíjení na cestách jsou k dispozici veřejné nabíječky různých poskytovatelů, a především nabíjecí služba Charge myHyundai. Tu tvoří univerzální nabíjecí karta, která umožní přístup k více než 175 000 nabíječek po celé Evropě. Vhodnou nabíjecí stanici najdete pomocí navigace nebo aplikace v chytrém telefonu. Placení za nabíjení probíhá fakturou na měsíční bázi. S výhodnějšími tarify a vše pod kontrolou.
Doba nabíjení
Liší se podle výkonu nabíječky. Udávaný výkon v kW říká, kolik kW je nabíječka schopna během jedné hodiny dodat. V závislosti na velikosti akumulátoru se tak snadno vypočítá přibližná doba nabíjení. Správně fungující domácí 230V zásuvka nabíjí výkonem asi 2,3 kW, domácí nabíječky – tzv. Wallboxy – poskytnou výkon od přibližně 7 do 22 kW podle verze a infrastruktury. To vše je nabíjení střídavým proudem. Vyšší nabíjecí výkony se realizují stejnosměrným proudem, přičemž k dispozici jsou řešení s výkony až 350 kW (například síť nabíječek Ionity). Tento výkon dokáže využít Ioniq 5, ostatní modely nabíjí podle svých maximálních hodnot. V České republice jsou nejobvyklejší nabíječky s výkonem 50 kW.
Provozní náklady
Elektrický pohon oproti spalovacím motorům vykazuje mnohem nižší provozní náklady, které podle ceny elektřiny, způsobu jízdy a konkrétního vozu mohou začínat na 0,50 Kč/km při využívání zvýhodněných tarifů, bez nich je třeba počítat s cenou od cca 0,70 Kč/km. Je ale mnoho možností, jak nabíjet zcela zdarma – například u některých obchodních center či restaurací.
Provozní náklady snižují také minimální nároky na servis elektrických vozů. Jejich mechanika je totiž jednodušší a nepotřebují například olejové náplně, nemají vícestupňovou převodovku, spojku a díky zpomalování rekuperací minimálně opotřebovávají brzdy.
Bezpečnost
Důležitým tématem elektrických vozů je bezpečnost. Nárazové testy, ale již také reálné zkušenosti s nehodami v běžném provozu ukazují, že bezpečnost elektrických vozů je na stejné nebo vyšší úrovni oproti konvenčním vozům. Jejich akumulátor, který je nejzranitelnějším prvkem, je umístěn v podlaze vozu a chráněn masivním rámem. Zvyšuje celkovou tuhost karoserie a k jeho deformaci může dojít až při opravdu extrémních nárazech, které by byly fatální ve všech typech dopravních prostředků bez rozdílu.
Záruky na akumulátory
Akumulátory jsou nejdůležitější a současně nejcennější součástí každého elektrického vozu. Jejich kapacita se vzhledem k objemu a hmotnosti neustále zvyšuje. Hyundai je pověstné rozsahem svých záruk u běžných modelů, a elektrické či elektrifikované nejsou výjimkou – jsou kryté po dobu pěti let bez omezení počtu najetých kilometrů. U elektrických vozů se záruka vztahuje speciálně na vysokonapěťový trakční akumulátor, a to po dobu osmi let a ujetí 160 000 km. Záruka kryje to, že po tuto dobu neklesne jeho kapacita pod 70 % původní hodnoty.
Ekologická bilance elektromobilu
Elektromobily při jízdě nevypouštějí žádné škodlivé látky. Produkce škodlivin a CO2 se tak přesunula do elektráren, nicméně ty jsou v obecné rovině „čistší“ než automobily se spalovacími motory. Různé studie ukazují, že celková uhlíková stopa elektromobilů počítaná od jejich výroby, přes provoz až k recyklaci na konci životního cyklu je až o několik desítek procent menší než u konvenčních vozů. Zkrátka, o co je z pohledu produkce CO2 elektromobil náročnější vyrobit, to a mnohem více ušetří během svého provozu.
Benefity Hyundai
Pro elektrická a elektrifikovaná vozidla Hyundai jsou připraveny atraktivní benefity, jako při nákupu každého jiného vozu značky. Nadstandardní záruky jsou samozřejmostí, ale nabídku doplňují atraktivní nabídky pojištění a financování, asistenční služba, sada zimních pneumatik, aktualizace mapových podkladů po dobu 10 let zdarma nebo online služby Live Services zdarma po dobu 5 let. Přesnější informace poskytne každý autorizovaný prodejce Hyundai.
Převzato z časopisu