Motorsport
FORMULE 1 2013 – Vozy Velkých cen
Tom Hyan 23.09.2013 06:33
Sezona 2013 je poslední s osmiválcovými motory ve formuli 1, trend downsizingu bohužel ovlivní také někdejší vrchol automobilového sportu...
Sebastian Vettel za volantem nejlepšího vozu Red Bull RB9 opět vládne průběžné klasifikaci mistrovství světa F1, ale jezdci několika týmů mají ještě šanci tento vývoj zvrátit ve svůj prospěch během druhé poloviny sezony. Překvapením jsou zejména výkony nového Lotusu E21, jenž vzniká v britském Enstone v někdejší továrně Benettonu, a slavné jméno má pronajato údajně do konce roku 2016. Kimi Räikkönen patří k nemnoha skutečným soupeřům Vettela; podobně jako Kimi dokáží z horšího automobilu vytáhnout lepší výkony snad jen Lewis Hamilton (Mercedes-AMG W04) a Fernando Alonso (Ferrari F138).
První polovina sezony 2013 přinesla úvodní vítězství pro Lotus Renault (Räikkönen v Austrálii); další si pak rozdělili už jen jezdci týmů Ferrari (Alonso v Číně a doma v Barceloně), Mercedes-AMG (Nico Rosberg v Monaku a Velké Británii, Hamilton v Maďarsku) a samozřejmě Red Bull (Vettel v Malajsii, Bahrainu, Kanadě a poprvé v Německu). Dítě štěstěny Sebastian Vettel má ohromnou podporu ze-jména Dr. Helmuta Marka, někdejšího závodníka formule 1, vítěze 24 h Le Mans 1971 (na Porsche 917) a nyní sportovního ředitele Red Bull Racing, který ho nepokrytě upřednostňuje před Australanem Markem Webberem, jehož v týmu stíhají podivuhodné nezdary.
Navíc Webber sám nevydržel a oznámil přestup do vytrvalostních závodů 2014 v továrním Porsche, takže se na Hungaroringu hodně diskutovalo o tom, kdo bude jeho nástupcem. Překvapení nejsou vyloučena, pokud by se k Red Bullu dostal Räikkönen, měli bychom se určitě na co těšit, to by byla bitva! Z pragmatických důvodů se tak asi nestane, ale další z kandidátů Daniel Ricciardo ze sesterského týmu Toro Rosso by sice zpočátku byl jasnou dvojkou, nicméně za rovných podmínek by také Sebastianu Vettelovi řádně zatopil! Rozhodnutí má padnout do konce srpna. Dieter Mateschitz, šéf impéria vze-šlého z výroby energetických nápojů, chce navíc uspořádat Velkou cenu Rakouska 2014 na Red Bull Ringu (s Ecclestonem už je dohodnuta)... Další kauzou je švýcarský Sauber, který se po dvacetiletém působení ve formuli 1 opět potácí na pokraji bankrotu.
Peter Sauber tým založil, prodal, koupil a znovu oživil po odchodu BMW; dal první šanci Räikkönenovi, Massovi i Pérezovi; ještě dříve v závodech sportovních prototypů nasazoval juniory Mercedes-Benz, k nimž patřili Schumacher, Wendlinger, Frentzen, Kreutzpointer... Rakušanka indického původu Monisha Kalternbornová mu vedla právní oddělení od roku 2000, o deset let později ji jako první ženu jmenoval vedoucím týmu F1, když sám odešel do ústraní. Zlé jazyky tvrdí, že Hülkenbergovi neplatí, zatímco Gutiérrez jen přivedl sponzora a podává matné výkony. V srpnu má dostat peníze od ruského konsorcia tří partnerů. Jsou to dva investiční fondy a výzkumný letecký ústav, v jehož čele je Oleg Sirotkin, jehož sedmnáctiletý syn Sergej jezdí formuli Renault 3.5 v českém týmu Igora Salaquardy. Samozřejmě, požadavkem je vstup mladíka do formule 1 (vždyť mu napřesrok bude osmnáct), také v souvislosti s pořádáním Velké ceny Ruska 2014 na okruhu v olympijském parku v Soči. Ani ta však není jistá, ale prezident Putin vyhlásil, že se může konat i jinde (Moscow Raceway?). Koncem roku 2013 z formule 1 odejde Cosworth, který už dodává motory jen týmu Marussia (s ruskou licencí), takže počet výrobců pohonných jednotek klesne na pouhé tři (Ferrari, Mercedes-Benz a Renault), když Honda chce nastoupit až v roce 2015. Otázkou ovšem zůstává, zda do sezony 2014 přežije plný počet dnešních -jedenácti týmů formule 1.
Převzato z časopisu