Motorsport
Formule 1 Hungaroring 2019 – byla to bitva!
Tom Hyan 22.10.2019 06:03
Stálicí mistrovství světa formule 1 je maďarský Hungaroring, kde se koná Grand Prix už od roku 1986. Bez jediné přestávky...
Srpnová Velká cena Maďarska, tedy Magyar Nagydíj, tak byla již 34. ročníkem závodu formule 1 na Hungaroringu. Stala se nedílnou součástí mistrovství světa a navždy zůstane prvním a jediným závodem pořádaným ještě za tzv. železnou oponou, tedy ve státě s někdejší komunistickou diktaturou. Samozřejmě, formule 1 nedaleko Budapešti je pro diváky z České republiky, Slovenska i Polska vlastně nejdostupnější. Z Prahy tam jste v pohodě vozem za necelých šest hodin, zatímco třeba do Le Castellet to trvá celý den a do Barcelony dva dny. Pro polského závodníka Roberta Kubicu je to vlastně domácí trať, poprvé jel právě tam (v roce 2006) a při jeho letošním návratu do formule 1 to měli jeho příznivci nejblíže, čehož také využili. Kromě britských vlajek a praporů Ferrari vlály ty polské spolu s nizozemskými nejčastěji, i když Robert Kubica a Max Verstapen zpravidla vyjíždějí z opačného konce startovního pole...
Za posledních čtyřiatřicet let se mnohé změnilo, trať se mírně prodloužila, těžko se tam předjíždí, ale nadále zůstává jednou z nejkratších, což spolu s velkými vedry klade na jezdce obrovské nároky. Velká cena Maďarska formule 1 se jela poprvé 10. srpna 1986 (viz AR 10/’18), okruh byl dokončen krátce před konáním závodu. Maďaři podepsali smlouvu s Berniem Ecclestonem ve švýcarském Bernu dne 10. září 1985. První ročník si nenechaly ujít nejrůznější významné osobnosti, v paddocku jsme potkávali bývalé hvězdy závodních tratí. Patřili k nim Stirling Moss, Jackie Stewart (letos přijel znovu), Eliška Junková, Rob Walker, Jack Brabham, Dan Gurney, James Hunt, Niki Lauda, Hermann Lang a mnozí další. Závod za slunečného počasí tehdy vyhrál Brazilec Nelson Piquet (Williams-Honda), o rok později triumf zopakoval.
Letošní 34. Velkou cenu Maďarska rozhodla pneumatiková ruleta. Páteční tréninky narušily přeháňky, a tak se ostře trénovalo až v sobotu a pak bojovalo v kvalifikaci. Hned zkraje bylo zřejmé, že tentokrát Ferrari do bojů o prvenství nezasáhne, naopak na dominující tým Mercedes-AMG Petronas si vyšlápl mladý Nizozemec Max Verstappen, který se kupodivu na Red Bullu rozjezdil i s novým motorem Honda, jehož výkony v podvozku McLaren byly před pár lety obrovským zklamáním. Když se Red Bull Racing koncem loňského roku rozhodl přejít na motory Honda, všichni se obávali, zda nezmizí z role favorita. Bylo to však zřejmě načasováno správně, ostatně už v roce 2018 pohonné jednotky Honda příjemně překvapily v sesterském týmu Toro Rosso, které spojuje osoba majitele Ditricha Mateschitze, tvůrce energetického nápoje Red Bull.
Na Hungaroringu se představili jezdci všech deseti týmů formule 1 v obvyklých sestavách. Proti loňsku se ovšem uvedly dva nové, ve skutečnosti však jde pouze o změnu jména, spojenou s vyřešenými finančními problémy. Švýcarský Sauber pokračuje coby juniorka Ferrari, když získal sponzoring automobilky Alfa Romeo a s ní i její jméno, zatímco Force India se po změně majitele proměnila na nepříliš vtipně označený Racing Point F1. K žádné významné změně předpisů nedošlo, monoposty F1 dále startují s hybridní poháněcí soustavou, tvořenou zážehovým motorem 1.6 V6, dvojicí elektromotorů/generátorů a rekuperací elektrické energie s její akumulací a opětným využitím. Dobrou zprávou je, že zvýšení množství paliva ze 105 na 110 kg na jeden závod omezilo „economy run“ a jezdci mohou jet naplno po celou dobu závodu. Neovlivní to ani zvýšení limitu hmotnosti na 740 kg včetně jezdce, největší změny představuje optimalizovaná aerodynamika (přední a zadní křídla, bočnice po stranách kokpitu, vstupy vzduchu k brzdám).
Christian Horner se v roce 2005 ujal vedení Red Bull Racing jako nejmladší týmový šéf v historii formule 1, jeho nizozemský jezdec Max Verstappen (ročník 1997) boří obdobné rekordy na trati. Na Hungaroringu se mu dařilo, poprvé zajel pole position (byla to přece jen otázka času, prohlásil na tiskovce), ale oba favorizované stroje Mercedes-AMG Petronas skončily hned za ním (Valtteri Bottas a Lewis Hamilton). Ferrari trochu zklamal, rychlostí prostě nestačil (Sebastian Vettel, Charles Leclerc). Po startu se Max útoku Lewise a Valtteriho ubránil, v první zatáčce byli všichni tři současně, ale zvládl to a vedl prakticky celý závod, než mu v závěru začaly odcházet pneumatiky a útoku Lewise Hamiltona podlehl. Zastavil tedy také podruhé v depu, Lewis i Max totiž měli ohromný náskok před třetím Vettelem, nasadil nové gumy a získal bod navíc za nejrychlejší kolo (znovu zavedeno letos). V cíli Verstappena dělilo od vítězného Hamiltona 17,796 sekundy, zatímco Vettel už měl ztrátu přes minutu (61,433 s). Bylo to ohromné tempo, ještě čtvrtý Leclerc ujel plných 70 kol, ostatní o jedno, dvě anebo i tři méně. A to do cíle dojeli všichni jezdci s výjimkou Romaina Grosjeana, jehož Haas zatlačili mechanici do garáže s problémem chladicí soustavy (tlak kapaliny). Valtteri Bottas po řadě chyb skončil osmý.
Zajímavou epizodou je návrat Poláka Roberta Kubicy do kokpitu formule 1, byť nejpomalejšího týmu Williams. Na nevýznamné italské rallye v roce 2011 málem přišel o život, při havárii si ošklivě poranil ruku, pilně trénoval a nakonec získal s přispěním polského sponzora Orlen místo u Williamsu! Přestože patří k závěru pole, o závod dříve na Hockenheimu bodoval desátým místem. Jiný příběh může vyprávět Otmar Szafnauer, který vede tým Racing Point, zatímco loni bojoval o záchranu Force India. Rodák z rumunského Semlacu odjel s rodiči v sedmi letech do Detroitu, kde viděl první Grand Prix v roce 1982, od Forda šel k Reynardu do formule 1 (BAR Honda) a pak do indického týmu, jejž loni koupil zámožný Kanaďan Lawrence Stroll a proměnil jej na Racing Point (jeho syn Lance druhý na Hockenheimu, na Hungaroringu neuspěl). Pátým místem překvapil Carlos Sainz Jr. na stále se lepšícím McLarenu (motor Renault) a sedmým veterán Kimi Räikkönen (Alfa Romeo).
V doplňkových závodech F2 a F3 startuje český Sauber Junior Team by Charouz, který zatím dosáhl nejlépe na druhé místo. Ve formuli 2 poprvé vyhrál Mick Schumacher, dvacetiletý syn sedminásobného mistra světa Michaela, zatímco v sobotu triumfoval Kanaďan Nicholas Latifi z týmu DAMS, jenž věnoval triumf Jean-Paulu Driotovi, majiteli a zakladateli DAMS. Zpráva o Driotově smrti (68 let) byla zveřejněna v neděli, kdy prohrál boj se zákeřnou nemocí.
Převzato z časopisu