Motorsport
Formule 1 2020–2021 – Sedmý titul
Tom Hyan 16.02.2021 04:35
Nová sezona 2021 ve formuli 1 se blíží, ale vzhledem ke koronavirové krizi tentokrát nebudou všechny monoposty zcela nové...
Mistrovství světa 2020 sice začalo se zpožděním, ale závodníci stihli sedmnáct Velkých cen, takže mistr světa mohl být vyhlášen. Koronavirová krize sice zatočila s formulí 1 méně než s jinými šampionáty FIA (některé byly dokonce zrušeny), mistrovství však plnohodnotné podle běžných zvyklostí rozhodně nebylo. Nouzové zvýšení počtu závodů opakováním startů na stejných okruzích či zúžení mistrovství světa na Evropu a malou část Asie (Turecko a Arabský poloostrov) nemůže být plnohodnotným šampionátem, byť na druhé straně nadvláda jednoho týmu je tak velká, že by zřejmě vyhrál tak jako tak, jak ostatně již prokázal v předcházejících sedmi sezonách. Mercedes-AMG Petronas totiž získal Pohár konstruktérů posedmé v nepřetržité řadě, stejně jako sedmý titul v řadě (šestkrát Lewis Hamilton, jednou Nico Rosberg v sezoně 2016). Lewis Hamilton ovšem drží sedm titulů, když svůj první vyhrál ještě s McLarenem.
Mercedes-Benz vládl formuli 1 už v letech 1954–1955, ale po druhém titulu tenkrát mistrovství světa opustil. V novodobé historii je to jinak a spekulace o odchodu z formule 1 po zisku sedmého titulu v hodnocení jednotlivců i v Poháru konstruktérů se nepotvrdily, přestože Daimler stejně jako jiné automobilky postižené koronavirovou situací a nekompromisními požadavky EU na snižování emisí potřebuje rozhodně šetřit. Vyřešil to poměrně jednoduše, závěrem roku snížil svůj podíl na týmu Mercedes-AMG Petronas ze 60 na 33 procent, když druzí dva partneři buď zvýšili podíl (týmový šéf Toto Wolff na 33 %), anebo nově vstoupili do společného podniku (sir Jim Ratcliffe a jeho petrochemická společnost Ineos převzali zbývajících 33 %). Znamená to, že tři subjekty vlastní tým rovným dílem a Rakušan Toto Wolff byl potvrzen šéfem na další tři roky.
Svůj sedmý titul mistra světa loni dobyl Lewis Hamilton s hybridním vozem Mercedes-AMG W11 EQ Performance, jenž nemá vlastně konkurenci. Je také závodníkem, který nejezdí od roku 2013 opravdu s ničím jiným než s monoposty Mercedes-AMG formule 1, a ty od zavedení hybridních pohonných jednotek v roce 2014 nenašly vážného soupeře. Lewis Hamilton má s těmito vozy nejvíce zkušeností, tým mu je postavil na míru, po několika desítkách vítězství získal určitý nadhled, naučil se šetřit pneumatiky a dělá méně chyb než týmový kolega Valtteri Bottas. Společně vyhráli třináct ze čtrnácti závodů sezony, když je chybná strategie připravila o další triumf ve Velké ceně Sakhiru, kde za indisponovaného Hamiltona (pozitivního v koronavirovém testu) zaskočil George Russell, jinak jezdec Williamsu. Mladý Brit totiž potvrdil, že s vozem Mercedes-AMG má šanci na vítězství každý dobrý jezdec. Když se v následujícím závodě v Abú Dhabi vrátil za volant Williamsu, tak byl až patnáctý. Williamsův tým byl jediný v sezoně 2020, který nedosáhl na bodovaná místa. Nicholas Latifi nezískal ani bod, ale George Russell k nule s Williamsem přidal tři body s Mercedesem.
Jediným týmem, jenž v přímém souboji byl schopen konkurovat Mercedesu, je Red Bull Racing, jehož první jezdec Max Verstappen regulérně Mercedesy porazil ve druhém závodě na Silverstone (70th Anniversary Grand Prix) a pak v Abú Dhabi, kde vedl od startu do cíle. Na druhou příčku v mistrovství světa mu chybělo jen devět bodů, bohužel například po startu v Sakhiru se vyhýbal kolizi Leclerc/Perez a vrazil do hrazení, anebo v Imole mu praskla pneumatika, takže o body přišel. Týmový kolega Alexander Albon, londýnský rodák thajského původu (v Grand Prix nástupce prince Biry!), se stejně jako Mexičan Sergio Pérez (Racing Point) závěrem sezony hodně zlepšil, byl třetí v Bahrajnu a čtvrtý v Abú Dhabi, jenže tým vedený Christianem Hornerem a Dr. Helmutem Markem tentokrát nedal přednost žádnému z nováčků ze své juniorské školy, ale překvapivě místo Albona pro rok 2021 angažoval právě Sergia Péreze. Šampionát 2020 totiž skončil v pořadí Lewis Hamilton, Valtteri Bottas, Max Verstappen a Sergio Pérez (vyhrál svou první Grand Prix v Sakhiru s vozem Racing Point). Prvním vítězem v sezoně 2020 byl rovněž Francouz Pierre Gasly, když triumfoval na Monze s vozem AlphaTauri (přejmenované Toro Rosso).
Naprostá většina závodů formule 1 se konala s prázdnými tribunami bez diváků, sponzorské závazky byly částečně splněny, ale i tak řada týmů má finanční potíže, což se projevilo v jejich restrukturalizaci a změnou vlastnických poměrů. Ve Velké Británii sídlí většina týmů formule 1, jenže britského majitele nakonec nemá žádný. Po více než půlstoletí se rozloučil sir Frank Williams (na závodech byl v posledních letech v roli šéfa zastupován dcerou Claire), když 21. srpna 2020 oznámili prodej týmu investiční společnosti Dorilton Capital z Avenue of Americas v New Yorku, která potvrdila kontinuitu, byť pod jiným vedením (Simon Roberts a od letoška známý Jost Capito). Petrochemická společnost Ineos se objevila jako sponzor na Mercedesu až loni, nicméně nejprve koupila od Daimleru továrnu Smart pro výrobu svého terénního vozu Grenadier a ve finále třetinu týmu F1. McLaren, postižený poklesem odbytu silničních sportovních vozů v krizovém roce 2020, našel investora v americké sportovní agentuře MSP Sports Capital, což je zárukou dalšího rozvoje slavného týmu, jehož výkony se v posledních letech neustále zlepšují. McLaren, Renault a Racing Point do posledního závodu bojovaly o třetí místo v Poháru konstruktérů F1 za Mercedesem a druhým Red Bullem; pravidelné sbírání bodů Carlose Sainze a Lando Norrise nakonec rozhodlo ve prospěch McLarenu.
Nástup nových týmů F1 je za dnešních pravidel prakticky nemožný, takže vznikají jen přejmenováním stávajících. Po třech letech zaniká spojení Aston Martin Red Bull Racing, protože Kanaďan Lawrence Stroll nasadí svůj Racing Point přímo pod značkou Aston Martin. Podobně coby partner Renaultu odstoupila luxusní značka Infiniti, když odešla z Evropy a soustředila prodej na Severní Ameriku a Čínu. Znamená to, že názvy čtyř týmů 2021 začínají na A, tedy Aston Martin (návrat továrního týmu do F1 po 61 letech), Alfa Romeo (sponzor Sauberu od 2019), AlphaTauri (přejmenovaný Toro Rosso) a Alpine F1 Team (přejmenovaný Renault F1). Gene Haas se svým americkým týmem pokračuje, ale vyměnil veterány Romaina Grosjeana a Kevina Magnussena za nadějné mladíky Micka Schumachera (ano, syn Michaela, sedminásobného mistra světa F1) a Nikitu Mazepina, jenž ze širé Rusi přináší potřebné finance (z tatínkovy chemické společnosti Uralchem).
Do sezony 2021 nastoupí týmy s upravenými loňskými monoposty, změny technických předpisů jsou minimální, ty velké byly odloženy na rok 2022. Snížení přítlaku novým tvarováním podlahy má zvýšit životnost pneumatik, hmotnost vozu vzroste ze 746 na 752 kg, ale také hmotnost poháněcí soustavy nesmí být nižší než 150 kg (dříve 145 kg) pro omezení drahých superlehkých materiálů, přičemž naopak jsou pro konstrukci vozu doporučeny různé nové přírodní materiály. Poprvé je ovšem zaveden limit nákladů na 145 milionů dolarů, který se pro příští dvě sezony sníží na 140 a 135 milionů. Na druhé straně optimisticky laděný předběžný kalendář mistrovství světa F1 2021 čítá rekordních 23 závodů s návratem do celého světa, jenže už nyní hlásí Australané odložení své Grand Prix z března na konec dubna pro neuspokojivé výsledky boje s koronavirem.
Převzato z časopisu