Motorsport
FORMULE 1 – Do nové éry...
20.12.2013 10:47
Poslední sezona formule 1 s osmiválcovými motory skončila. Přichází druhá turboéra v historii prestižního šampionátu...
Hodnocení posledního mistrovství světa F1 s atmosféricky plněnými osmiválci můžeme zahájit jako loni. Z celého startovního pole totiž měl Sebastian Vettel jen jediného soupeře! Fernando Alonso nepodlehl Vettelovi, ale Ferrari podlehl Red Bullu. Zatímco mistr světa Sebastian Vettel je jistě vynikajícím jezdcem, jeho vítězství jsou umožněna především technickou převahou týmu Red Bull Racing, na konstrukce Adriana Neweye prostě nikdo nemá. Dokázal to i veterán Mark Webber, přestože neměl nejlepší starty, tak během vydařených závodů předjížděl jednoho soupeře za druhým. S vozem rychlejším o dvě sekundy na jeden okruh to pro dobrého závodníka není problém, pokud neudělá chybu. Tajemstvím je lepší trakce, aerodynamika, anebo celkové vyvážení vozu? Ostatní přece nejsou neschopní...
Kromě Fernanda Alonsa, jenž dokáže i z pomalejšího vozu vymáčknout maximum, byly výkony ostatních soupeřů Sebastiana Vettela značně nevyrovnané. Mercedes-AMG měl skvělý nástup, ve druhé polovině sezony však vozy přestaly na špičku stačit. Ještě hůře dopadl McLaren, který v roce 50. jubilea týmu nevyhrál ani jeden závod (Jenson Button nejlépe čtvrtý ve finále na brazilském okruhu Interlagos). A překabátěný Lotus z britského Enstone, vlastně poněkolikáté přejmenovaný tým (ex-Renault, Benetton a Toleman), překvapil jen v rukou Kimiho Räikkönena (vyhrál úvodní Grand Prix v Austrálii), ale když Létající Fin dva závody před koncem šampionátu odešel (operace zad), tak tým ztratil šanci na lepší než čtvrté místo v Poháru konstruktérů. Kuriozitou se staly vzájemné vztahy obou jezdců Red Bull Racing.
Zatímco Vettel měl jedinou poruchu, Webbera stíhaly nezdary. Jeho problémy vedly až ke spekulacím, že snad místo v cíli je naprogramováno pouze pro vůz číslo 1. A to zvláště, když sportovní ředitel Dr. Helmut Marko (70) nepokrytě dával přednost Vettelovi. Je to podivné, protože pana Marka pamatujeme jako velkého sportovce. Nezapomenutelný byl jeho heroický souboj v Brně 1969 na soukromém Chevroletu Camaro s továrními vozy BMW, kde dosáhl na rovince rychlosti 268,8 km/h, ale pak zůstal na trati s defektem pneumatiky, či vítězství ve 24 h Le Mans 1971 na pětilitrovém Porsche 917 v dlouho nepřekonaném průměru 222,3 km/h (s Gijsem van Lennepem). Jeho kariéru jezdce F1 ukončila zvláštní nehoda na Velké ceně Francie 1972, kdy byl zasažen do přílby vymrštěným kamenem od Petersonova vozu. Pak se zaměřil na vlastní tým a výchovu nových jezdců pro Red Bull, ale vzhledem k jeho zkušenostem bychom očekávali větší smysl pro fair play... Mark Webber jel naposledy (od roku 2002 absolvoval 215 Grand Prix), v sezoně 2013 dosáhl nejlépe na druhé místo (i ve finále v Brazílii). K vítězství měl nakročeno ve druhém závodě v Malajsii, jenže podle pokynů týmu Red Bull Racing přešel těsně před cílem na úspornější režim motoru, přičemž Vettel dostal stejný pokyn. Německý mladík však nedbal příkazu o zachování pozic a Webbera riskantním manévrem předjel. „Tak jsi tedy vyhrál,“ řekl mu Mark po vystoupení z vozu.
V Číně se zdálo, že sezona bude přece jen zajímavější. Po Räikkönenovi a Vettelovi vystoupil na stupínek nejvyšší Fernando Alonso (Ferrari). Předzvěstí nudy se stala Velká cena Bahrajnu, Vettel s evidentně rychlejším vozem brzy předjel Alonsa i Rosberga a získal druhý triumf sezony; ve Španělsku druhým vítězstvím kontroval domácí Alonso. Dvakrát pro safety car (havárie Maldonada, pak Grosjeana) zpomalenou Velkou cenu Monaka vyhrál přešťastný Nico Rosberg (Mercedes-AMG); stalo se tak přesně třicet let poté, co tam triumfoval jeho otec Keke na Williamsu! Do poloviny sezony se zdálo, že ještě půjde o souboj více týmů. Sebastian Vettel vyhrál v Kanadě, komentáře hovořily o tom, že jede vlastní ligu, zatímco Fernando Alonso porazil zbytek světa, když se probil z šestého na startu na druhé místo v cíli se ztrátou 14,4 sekundy. Vzrušení přinesla britská Grand Prix. V Silverstone explodovaly pneumatiky Pirelli jak na běžícím pásu, nakonec prokázal kvality Red Bullu druhý jezdec Mark Webber, z patnáctého místa v prvním kole byl druhý v cíli. Vettela tentokrát zradilo převodné ústrojí a poprvé odpadl! Druhý triumf sezony si tak připsal Nico Rosberg, v Maďarsku kraloval jeho týmový kolega Lewis Hamilton (Mercedes-AMG). Před Velkou cenou Německa na Nürburgringu dokonce jezdci hrozili bojkotem, pokud Pirelli nezlepší kvalitu pneumatik (mají programově omezenou životnost, aby prý závody byly napínavější).
Samozřejmě se jelo a Vettel dobyl první triumf na domácí půdě. Následovala nudná druhá polovina sezony, s vozem zhruba o dvě sekundy rychlejším na kolo neměl Vettel soupeře, pouze Alonso si zajistil druhé místo ještě před koncem šampionátu. Sebastian Vettel (Red Bull RB9 Renault) vyhrál devět závěrečných závodů v řadě, a to Velké ceny Belgie, Itálie, Singapuru, Koreje, Japonska, Indie, Abu Dhabi, USA (Austin) a Brazílie. Svůj čtvrtý titul mistra světa pečetil na Velké ceně Indie a byla to typická demonstrace převahy Red Bullu číslo 1. V kvalifikaci byl Vettel o 0,752 sekundy rychlejší než Rosberg, v první zatáčce závodu v čele, po prvním kole s náskokem 2,5 sekundy, po druhém už téměř čtyři (přesně 3,8 s). Největší soupeř Alonso měnil přední křídlo po kolizi s Webberem a dojel jedenáctý. Vettel vyhrál s náskokem 29,8 sekundy před Rosbergem, 39,9 sekundy před Grosjeanem (Lotus-Renault), 41,7 sekundy před Felipem Massou (Ferrari) a dalšími; Webbera na druhém místě zastavila porucha převodovky.
Prostě nudné kroužení do cíle podle technické úrovně vozů, příznivci F1 mohou jen závidět Indy Caru nebo mistrovství světa cestovních vozů, kde se ještě v závodech bojuje, vítězové se střídají a rozdíly jsou velmi těsné! Kuriozní rekord si v sezoně 2013 pojistil Max Chilton (Marussia-Cosworth), když jako první nováček dokončil všechny závody (bez bodů, většinou poslední). Změny pořadí během závodů formule 1 byly tedy dány jen zastávkami v depu, které také rozhodly o výsledku, stejně jako zasáhla (ne)kvalita pneumatik. Při první zastávce v Brazílii vyměnili mechanici Vettelovi pneumatiky za 2,6 sekundy, totéž pro Webbera však dělali bezmála dvakrát tak dlouho (5,1 s). Dlužno říci, že zkazili i druhý pit stop Vettela, přijel těsně po Webberovi a vznikl zmatek (13 proti 4,1 sekundy), jenže Vettel ztrátu bez problémů eliminoval. Výsledky prvních šesti jak v hodnocení jezdců, tak v Poháru konstruktérů přinášíme v obvyklých tabulkách. Bodové rozdíly se zvětšily, můžeme si jen přát, aby revoluční změna pohonných jednotek (viz str. 44) přinesla vyrovnanější startovní pole! Proti původnímu záměru ovšem nejsou přeplňované šestiválce 1.6 Turbo ERS levnější než atmosférické osmiválce 2.4, takže se počet dodavatelů snížil (Cosworth odstu-puje). Nezmění se ani počet jedenácti týmů, formule 1 je zkrátka uzavřený cirkus. Nová sezona opět začne v březnu v Austrálii, závodů prý bude jen devatenáct, nerealizuje se New Jersey (New York) ani Mexiko, vypadly také Velké ceny Indie a Koreje.