Motorsport
Formule 1 – Konečně víceboj?
Tom Hyan 21.06.2012 15:05
Dominance špičkového týmu bývá nudná, začátek sezony 2012 však ukázal, že se blýská na lepší časy. Čtyři první závody měly čtyři různé vítěze…
S převahou Red Bullu totiž zamával zákaz řízeného obtékání difuzorů výfukovými plyny, nicméně loni dominantní tým se záhy vzpamatoval a Sebastian Vettel ve čtvrtém závodě v Bahrajnu opět vyhrál. Příjemným překvapením je skutečnost, že také týmy Lotus (Renault), Mercedes a Sauber dokáží dosáhnout na stupně vítězů. Potvrdil to Nico Rosberg (Mercedes W03) triumfem na Velké ceně Číny a Sergio Pérez v Malajsii, kde ho o první vítězství připravila jezdecká chyba v dramatickém finiši těsně před koncem závodu (byl druhý o 2,26 sekundy za Fernandem Alonsem na Ferrari). Úvod sezony v australském Melbourne patřil McLarenu, když Jenson Button dominoval svým typickým klidným stylem.
A Lotus (dříve Renault) překvapil nejen v Bahrajnu (Kimi Räikkönen druhý a Romain Grosjean třetí), ale také nejrychlejšími časy Grosjeana při druhém a třetím oficiálním testovacím dnu formule 1 v květnu na italském okruhu Mugello… Poprvé nastoupilo šest mistrů světa F1, když se Kimi Räikkönen vrátil po dvouleté přestávce, již vyplnil pokusy o úspěch ve světových rallye (Citroën) a na amerických oválech (NASCAR Trucks), a doplnil tak sestavu šampionů, kterou tvoří Fernando Alonso, Michael Schumacher, Jenson Button, Lewis Hamilton a Sebastian Vettel, tedy všichni mistři světa od roku 2000!
Po kritice bylo také povoleno třídenní testování formule 1, jež se uskutečnilo před pátým závodem v Barceloně, ovšem i v italském Mugellu první den eliminovala nepřízeň počasí (formule 1 je jediným špičkovým sportem, v němž platí nesmyslný zákaz tréninku). Po loňské přestávce se znovu jelo v Bahrajnu, přestože politické nepokoje přetrvávají (loni se pro ně závod neuskutečnil), ale pobyt účastníků formule 1 proběhl jen s drobnými incidenty, žádné drama se nekonalo. Sezonu 2012 na první pohled charakterizuje nový vzhled automobilů se stupňovitou přídí (s výjimkou McLarenu), která byla vyvolána snížením povolené výšky přídě na 550 mm při zachování největší výšky kokpitu 625 mm nad zemí. Zvětšování štěrbiny v zadním přítlačném křídle DRS (z 10 až 15 mm bez aktivace na 50 mm v určeném čase a místě na rovinkách pro snížení přítlaku, zvýšení rychlosti a tím usnadnění předjetí) zůstalo zachováno, povolená tolerance aerodynamických prvků se zmenšila z 5 na 3 mm.
Zákaz obtékaných difuzorů účelově směrovanými výfukovými plyny znamená prodloužení článků předpisů FIA z 89 na 954 slov; zkrátka jsou zakázány, upřesnění se týká i klapek v sacím, resp. výfukovém potrubí. Zkouška vertikálního zatížení samonosného trupu zvýšila počet zátěžových a nárazových testů nového vozu F1 na osmnáct, jež musí být nově splněny před zahájením jakéhokoli testování na dráze (HRT a Marussia měly problémy s jejich absolvováním v krátkém období před sezonou; HRT opět poprvé vyjel až do prvního závodu). Částečně se změnily také sportovní předpisy FIA. Po loňské průtrži mračen v Kanadě, kde závod trval 4 h 4 min 39,537 s, přestože z toho se pouze 57 min 10 s opravdu jelo bez omezení, určila FIA časový limit čtyři hodiny na závod. Mezinárodní automobilová federace FIA také nařizuje jezdcům jak se mají chovat, závodníci například nesmějí vícekrát než jednou změnit směr jízdy při hájení své pozice, nesmějí opustit okruh bez prokazatelného důvodu apod.
Inu, co dodat, snad všichni ještě neztratili zcela soudnost, a nebezpečné chování na dráze dokáží profesionálně ohodnotit a pak vyvodit důsledky jako v případě Pastora Maldonalda nebo Nelsona Piqueta juniora… Mercedes AMG Petronas ujel při povoleném testování před sezonou 4250 km na devíti oficiálních testovacích dnech a dalších 200 kilometrů při filmování; ještě loni bylo další testování během sezony zakázáno (kvůli tomu nemohly současné vozy F1 ani na předváděcí jízdy do Goodwoodu). Letos však zvítězil zdravý rozum a v květnu se zkoušelo v Mugellu. Ross Brawn, vedoucí týmu, v jehož názvu přibylo AMG od sezony 2012, posílil sestavu angažováním dalších významných konstruktérů F1, kteří skončili jinde a zná se s nimi z let strávených u Ferrari. Ola Källenius, šéf Mercedes-AMG GmbH, novou alianci uvítal, neboť dobře vyhovuje heslu AMG Driving Performance, zvláště když nyní přišel o Ducati! Oficiální Mercedes AMG Petronas Formula One Team tedy pod vedením Rosse Brawna angažoval Aldo Costu, vedoucího divize Engineering (dříve technický šéf Ferrari F1), Geoffa Willise, šéfa divize Technology (dříve HRT, Red Bull a další) a Boba Bella (ex-Lotus Renault). Výsledky jsou znát, Nico Rosberg suverénně vyhrál Velkou cenu Číny stylem start-cíl, ale Michaela Schumachera připravilo o druhé místo špatně připevněné kolo po zastávce v depu. Bylo to první oficiální vítězství Mercedesu od 11. září 1955 (Juan Manuel Fangio na Monze), desáté vítězství F1 pro tovární Stříbrné šípy, devadesáté vítězství F1 pro motory Mercedes-Benz a první vítězství Nico Rosberga při 111. startu ve Velkých cenách (jeho otec Keke byl mistrem světa 1982 s vozem Williams-Ford, když o sezonu dříve na Fittipaldi-Ford nedokázal vyjet jediný bod). Osmiválce Mercedes-Benz FO108Z nyní pohánějí monoposty Mercedes W03, McLaren MP4-27 a Force India VJM05. Výhradním dodavatelem pneumatik je nadále Pirelli pro všechny, vyrábí je ve specializované továrně v Turecku.
Převzato z časopisu