Motorsport
Indy Car Series 2015 – Drama do konce
Tom Hyan 16.02.2016 05:24
Finále se netradičně jelo na silničním okruhu Sonoma a bylo dramatické, štěstí jednoho se stalo smůlou druhého...
Nejrychlejší kategorií v závodech formulových vozů je americká Indy Car Series, zejména pak květnové vyvrcholení šampionátu v 500 mil Indianapolis! Na rozdíl od formule 1 jde o šampionát velmi vyrovnaný, o vítězství v jednotlivých závodech bojují jezdci různých týmů; nejde tedy o dominantní postavení jediného jako ve formuli 1, kde poslední dobou jeden tým vládne několik let. Ale ovšem, také v Indy Car Series jsou lepší a horší týmy, jenže vítězit může i outsider, protože rozdíly v technice nejsou tak propastné. Od sezony 2012 se používají přeplňované šestiválce 2.2 V6 T; po debaklu Lotusu (Judd) spolu soupeří jen Chevrolet a Honda, shodné vozy dodává Dallara (typ IR/DW12), od loňska mají odlišné aerodynamické úpravy (body kits) v návaznosti na použitou pohonnou jednotku. Výkony přesahují 515 kW (700 k), pro sezonu 2015 se zvýšil plnicí tlak dvojice turbo-dmychadel ze 150 na 160 kPa, pro letošní rok dále na 165 kPa, takže tlačítko Push to Pass nyní vyvolá přídavný výkon přes 15 kW (20 k) pro předjíždění.
Všechny závody Indy Car 2015 se jely v USA nebo Kanadě, začátek sezony byl sice naplánován na Autodromo Internacional Nelson Piquet ve městě Brasilia, ale nakonec zrušen, takže posledním zahraničním podnikem je městský okruh Sambodromo v São Paulu 2013. Ani letos to nebude jinak, realizace projektů (Dubaj, Rusko) je v nedohlednu, ale dříve se jezdilo i v Japonsku, Mexiku a dalších zemích. Boris Rotenberg (SMP Racing), manažer Michaila Alješina (první Rus v Indy Cars), se nejen zasloužil o jeho návrat pro celou sezonu 2016, ale rád by prosadil závod v ruské Soči. V mistrovství jsou vždy zařazeny závody na přírodních okruzích, městských tratích i vysokorychlostní ovály.
Průměrné rychlosti (viz přehled vítězů 2015) mohou být obrovské, vozy dosahují největší rychlosti blížící se 400 km/h. Nejrychlejším závodem 2015 bylo 600 mil na Texas Motor Speedway, průměrná rychlost 308,897 km/h je výkon hodný mistra, a tak ji dosáhl Scott Dixon, který s klidem a přehledem stejně jako předloni vyhrál i finále v Sonomě, kde potvrdil čtvrtý titul šampiona, tentokrát s motorem Chevrolet (Target Chip Ganassi Racing). Jeho největším soupeřem byl Juan-Pablo Montoya, bývalý jezdec F1 z Kolumbie (2014 vyhrál dokonce průměrem 325,665 km/h v 500 mil Pocono), ale měl nehoráznou smůlu. Po zapletení do kolize s týmovým kolegou Willem Powerem (oba Penske) mu chyběl jediný bod. Při vyrovnaném skóre 556:556 rozhodl počet vítězství 3:2 ve prospěch Dixona, jenž tak zopakoval triumfy z let 2013, 2008 a 2003. Hodnocení značek počtvrté v řadě patřilo Chevroletu.
Na rozdíl od formule 1 měla Indy Car Series 2015 devět různých vítězů v šestnácti závodech. Prosadili se nejen ostřílení borci, ale také noví závodníci. Josef Newgarden (25) z Tennessee získal první vítězství na přírodním okruhu Barber Motorsports Park v Birminghamu (AL), druhé přidal na výstavišti v Torontu; dříve startoval také v GP3 Series 2010, vyhrál Indy Lights 2011 a teď jde do páté sezony Indy Car. Kolumbijec Carlos Andrés Muñoz (23) z Bogoty zvítězil poprvé v Detroitu a rád by jel ve stopách svého slavného krajana Juan-Pabla Montoyi! Ital Luca Filippi (30), vítěz AutoGP v Brně 2010, překvapil druhým místem v Torontu. Juan-Pablo Montoya je hvězdou pětisetmílových závodů, loni vyhrál podruhé 500 mil Indianapolis (po patnácti letech!) a v šampionátu skončil těsně druhý; následují Will Power (mistr 2014), Graham Rahal (syn Bobbyho), Helio Castroneves (loni bez vítězství), Ryan Hunter-Reay (mistr 2012), Tony Kanaan, Josef Newgarden, Marco Andretti a další.
Po nehodě v tréninku na 500 mil Indianapolis byl vyřazen James Hinchcliffe (vítěz v dešti v New Orleans), ale závěrem sezony znovu testoval; bohužel v Poconu zahynul populární Brit Justin Wilson, zasažen troskami z jiného vozu. Scott Dixon si mistrovský titul určitě znovu zaslouží. Novozélanďan věrný Ganassiho týmu přes deset let začínal ve třinácti; se speciální juniorskou licencí vyhrál domácí formuli Vee; říká, že chtěl být závodníkem od pěti (oba rodiče závodili). V roce 1999 odjel do USA, 2000 dominoval mistrovství Indy Lights (šestkrát první z dvanácti startů) a v sezoně 2001 se stal nejmladším vítězem Indy Car (CART v Nazarethu). Jeho slavný krajan Chris Amon, kdysi nejmladší jezdec formule 1, ho považuje za nejlepšího novozélandského závodníka, jen ho mrzí, že Scott Dixon nedostal šanci ve F1. Novou sezonu Indy Car Series zahajuje opět St. Petersburg na Floridě, ze šestnácti závodů překvapily návraty Phoenixu a Elkhart Lake, zcela nový bude městský okruh v Bostonu (MA). -Sezona opět skončí na Sonoma Raceway (CA).
Převzato z časopisu