Motorsport
Fia World Endurance Championship – supersezony
Tom Hyan 21.02.2020 06:05
Vytrvalostní závody nejsou jen 24 h Le Mans, ale všechny ostatní staví na jeho popularitě. Proto se v Supersezoně 2018/2019 jelo v Le Mans dvakrát...
Pořadatelé mistrovství světa sportovních prototypů LMP a automobilů GT se snaží svou sérii zatraktivnit, a proto vymysleli v letech 2018/2019 jediné mistrovství, jež nazvali Supersezona 2018/2019, a nyní v tomto trendu pokračují, když rozjeli světový šampionát 2019/2020, tedy druhou Supersezonu! Poslední ročník 24 h Le Mans byl závěrečným podnikem Supersezony 2018/2019 WEC (World Endurance Championship), vytvořené předloni, jež začala závodem ve Spa-Francorchamps a končila 24 h Le Mans. Došlo tak ke kuriózní situaci, že se v jednom šampionátu 2018/2019 jelo osm závodů, ale z toho dva závody dvakrát! Mistrovství začalo v belgickém Spa na jaře 2018, pokračovalo v Le Mans a následovaly tři šestihodinovky v Silverstone, Fuji a Šang-haji, než se šampionát přehoupl do nového roku a debutoval ve floridském Sebringu (WEC 1000 mil o stejném víkendu jako tradičních 12 h IMSA), aby končil ve Spa a Le Mans. Byla to jedinečná sezona, jaká se už nebude opakovat!
Ročník 2018/2019 přivítal 262 závodníků pětatřiceti národností, kteří svedli boj o titul mistra světa WEC! Jedním z nejlepších, který si na tento triumf brousil zuby, byl Fernando Alonso, dvojnásobný mistr světa formule 1, jenž by rád získal Triple Crown, do níž mu po triumfu ve 24 h Le Mans 2018 i 2019 chybí už jen 500 mil Indianapolisu, byť letos přijal další výzvu a je na startu nového saúdskoarabského dějství Dakaru 2020, samozřejmě za volantem Toyoty! S hybridním prototypem Toyota TS050 byl členem nejrychlejší posádky spolu s Kazuki Nakajimou a Sébastienem Buemim, takže získali titul mistra světa WEC 2018/2019. Pak se Alonso vzdal sportovních prototypů (nahradil ho Brendon Hartley, propuštěný z formule 1 od Toro Rosso), ale v nové Supersezoně 2019/2020 je opět Toyota TS050 v čele průběžné klasifikace po dvou závodech!
Poslední sezona trvala čtrnáct měsíců, přinesla celkem 86 hodin závodění a mistrovské tituly pro Toyotu (nejvyšší kategorie LMP1), Signatech Alpine (LMP2), Porsche (vozy GTE Pro) a znovu Porsche (Team Project 1 v GTE Am). Kromě LMP1, kde měla Toyota po odstoupení Porsche a Audi obrovskou převahu nad soukromými týmy, se o mistrovské tituly bojovalo až do posledního závodu! Dobrou zprávou však je, že celkově třetí Rebellion Racing se už na Toyotu dotahuje a ve druhé sezoně regulérně dosáhl na vítězství (v roce 2018 byl první na Silverstone, jenže až po diskvalifikaci obou vozů Toyota pro odchylku od technických předpisů u tzv. skid block, tedy spodní desky na podvozku vozu). Akio Toyoda se omluvil jezdcům obou vozů Toyota a ujistil je, že k odchylce došlo nedopatřením.
Fernando Alonso vyhrál hned při debutu v 6 h Spa-Francorchamps 2018, kde poprvé vytvořil posádku Toyoty č. 8 spolu s Kazuki Nakajimou a Sébastienem Buemim. Tato trojice vládla prvním 24 h Le Mans v Supersezoně 2018/2019, ale v 6 h Silverstone ji diskvalifikovali. V japonském Fuji a čínské Šanghaji se karta obrátila, na první místo vystoupila trojice Mike Conway, Kamui Kobayashi a José María López z Toyoty číslo 7, která do třetice vyhrála při premiéře v Sebringu. Sahala po triumfu ve druhé čtyřiadvacetihodinovce v Le Mans 2019, ale nedlouho před cílem se zdržela výměnou kol, zapříčiněnou chybnými údaji čidla tlaku v pneumatikách! Trojice z čísla 8 tak zvýšila počet svých triumfů na pět, když vyhrála podruhé ve Spa i v Le Mans! Automobily Toyota TS050 Hybrid obsadily v každém závodě první dvě místa (také v Silverstone před diskvalifikací). Tato skutečnost vedla mezinárodní automobilovou federaci FIA k zavedení „handicapu za úspěch“ pro mistrovství WEC 2019/2020, což ve třetím závodě v Šanghaji v listopadu 2019 vedlo ke zpomalení Toyoty, takže její vozy obsadily druhé a třetí místo za nejrychlejším Rebellionem.
Ptáte se, co je Rebellion Racing? Úspěšný švýcarský tým s vlastními vozy Rebellion R13 – Gibson 4.5 V8 (konstrukční spolupráce Oreca Technology), jediná stáj LMP1, která Toyotu porazila. Ať už u zeleného stolu ve 6 h Silverstone 2018 (řídili Mathias Beche, Thomas Laurent a Gustavo Menezes), či na trati po zavedení penalizace Success Handicap v 6 h Šanghaje 2019 (Bruno Sen-na, Gustavo Menezes a Norman Nato).
Kromě Rebellionu další konstruktéři sportovních prototypů LMP1 na Toyotu nestačí. V hodnocení mistrovství světa WEC 2018/2019 obsadili mladý Američan Gustavo Menezes a ještě mladší Francouz Thomas Laurent (ročník 1998, jinak náhradník a testovací jezdec Toyoty) celkově třetí místo, čtvrtá byla ruská posádka Michail Alješin/Vitalij Petrov (první je bývalý jezdec Indy Cars, druhý první ruský závodník F1) na voze BR Engineering BR01 ruského týmu SMP Racing; pátí André Lotterer a Neel Jani z druhého Rebellionu atd. Britská Ginetta G60-LT-P1 sice loni neuspěla, ale přešla z motorů Mécachrome na AER (oba 3.4 Bi-Turbo) a na rozdíl od SMP Racing se přihlásila s novým týmem a lepšími jezdci i do nového mistrovství 2019/2020. Rakouský ByKolles Racing (spolupracoval dříve s Antonínem Charouzem a českou Pragou) se rozhodně chce znovu zúčastnit 24 h Le Mans, ale nevylučuje ani občasnou účast v jiných závodech.
Zajímavá je nižší kategorie LMP2, kde všechny vozy povinně využívají britské osmi-válce Gibson 4,2 l bez přeplňování, loni vyhrál prototyp obnovené francouzské značky Alpine týmu Signatech, na jehož stavbě také spolupracovala známá Oreca Technology (je i partnerem týmu Škoda Motorsport v automobilových soutěžích). Mistrovský titul patřil zkušenému Nicolasu Lapierrovi, kterého Toyota před lety propustila, mladému Brazilci André Negraovi a francouzskému výrobci zmrzliny Pierru Thirietovi. Automobily pro LMP2 vyrábějí Alpine, Oreca, Dallara a Ligier. Profesionální kategorii GTE Pro ovládly dva vozy Porsche 911 RSR, mezi něž se vklínilo Ferrari 488 GTE týmu AF Corse, na dalších místech bodovaly značky Ford (program GT po sezoně skončil), Aston Martin a BMW (kupé M8 GTE). V amatérské divizi GTE Am to byla také nové Porsche 911 RSR.
Supersezona 2019/2020, podle celkového počtu zvaná také Season 8, má opět osm závodů, z nichž tři se odjely koncem roku 2019, žádný se už nekoná dvakrát (přibyly Bahrajn a São Paulo) a opět se končí na 24 h Le Mans (13. – 14. června 2020). Je to ovšem sezona přechodná, protože ta následující od podzimu 2020 přinese zcela nové automobily třídy Hypercars. Toyota bude při tom a už představila projekt GT Super Sport Concept; účast hlásí rovněž Aston Martin a SCG Glickenhaus. Můžeme se tedy těšit na velké změny!
Převzato z časopisu