Motorsport
FIA WORLD RALLYCROSS CHAMPIONSHIP – Vše bere Audi!
Tom Hyan 06.03.2017 06:24
Mistrovství světa v rallykrosu uzavřelo svůj třetí ročník. Poprvé odešel Petter Solberg poražen, do třetice se mu vyhrát nepodařilo. Tituly dobylo Audi, jak s Mattiasem Ekströmem mezi jednotlivci, tak i v hodnocení týmů...
Nové mistrovství světa v rallykrosu bylo vypsáno poprvé v roce 2014, první dva ročníky měly stejného vítěze, Nora Pettera Solberga na Citroënu DS3 WRX, ale od počátku třetího ročníku to vypadalo na změnu. Osmatřicetiletý Švéd Mattias Ekström se dokonce domluvil s továrním týmem Audi Sport, že vypustí finále závodů DTM na okruhu Hocken-heim, protože bude bojovat o titul mistra světa v rallykrosu. Tato taktika mu vyšla na 100 procent, zatímco v DTM na další titul tentokrát neměl šanci (je dvojnásobným mistrem), v rallykrosu se mu naskytla mnohem větší příležitost. Titul mistra světa pečetil už na německém Esteringu, získal 251 bodů, takže ho nikdo vzhledem k náskoku třiceti bodů před argentinským finále nemohl překonat. Ve dvanáctém závodě šampionátu v Rosariu mu znovu přálo štěstí, spolu s týmovým kolegou Toomasem (Topi) Heikkinenem vyhráli také klasifikaci týmů...
Švédský závodník Mattias Ekström z Falunu (narodil se 14. července 1978) při rallykrosu vyrostl, když asistoval svému otci Bengtovi, který jezdil evropský šampionát. Sám dvacet let startoval nejen v rallykrosu, ale i na závodních okruzích a v automobilových soutěžích (také s továrním vozem Škoda Fabia); jako tovární jezdec Audi Sport vítězil v německém mistrovství cestovních vozů DTM, pro rallykros si s tovární podporou Audi AG založil vlastní tým EKS, jenž nasazuje speciály Audi S1 EKS RX Quattro v nejvyšší kategorii Supercar jak pro sebe, tak pro Fina Topi Heikkinena. Třetím (a náhradním jezdcem za Ekströma, když jede DTM) je sedmadvacetiletý Brit Andrew Jordan, který sice začínal v rallykrosu (mistr Winter Junior Rallycross Series 2003), ale pak se stal vítězem britského šampionátu v závodech cestovních vozů (BTCC 2013). Formát rozjížděk rallykrosu zaručuje dramatickou podívanou s rychlým spádem, do finále se kvalifikuje šestice nejlepších, z každého semifinále pak tři nejrychlejší. Diváci z tribun snadno přehlédnou celou trať. Automobily třídy Supercar mají výkon přes 550 koní (404 kW) a jezdí na okruzích, jež se vyznačují kombinovaným povrchem, zpevněným i nezpevněným. Jízdy jsou krátké, na čtyři nebo šest kol, zpestřuje je jeden povinný průjezd delší variantou tratě (tzv. jokeru), který opravdu dokáže zamíchat pořadím.
Mistrovství světa World RX 2016 tvoří dvanáct podniků, z nichž dva se jedou na části okruhu formule 1 v Barceloně (Montmeló) a na Hockenheimu. Nejvyšší kategorie Supercar má jak mistrovství Evropy, tak mistrovství světa. První se jede od sezony 1973 (mistr John Taylor na Fordu Escort); mezinárodní automobilová federace FIA je posvětila v roce 1976 (titul tehdy získal Franz Wurz na Lancii Stratos). Nynější FIA World RX (Rallycross) Championship je vypsáno od roku 2014, ale mistrovství Evropy Supercar zůstalo zachováno. Startuje na stejných tratích, ale s menším počtem závodů. Loni získal evropský titul v Barceloně teprve sedmnáctiletý Kevin Hansen na Peugeotu 208 WRX, další člen závodnické dynastie Hansenů... Team Peugeot Hansen, vedený Kennethem Hansenem a jeho chotí Susann ze švédského Källby, patří k favoritům. Jejich synové si opět vedli dobře, starší Timmy (narozen 21. května 1992) letos vyhrál v kanadském Trois-Rivieres, zatímco mladší Kevin (narozen 28. května 1998) po čtvrtém triumfu v evropském finále v Barceloně už pečetil titul jako nejmladší mistr Evropy! Oba jedou ve stopách rodičů, otce Kennetha (narozen 29. září 1960), jenž drží rekordních čtrnáct titulů mistra Evropy od prvního v sezoně 1989 na Fordu Sierra RS k poslednímu 2008 na Citroënu C4 T16 4x4!
Jistě není bez zajímavosti, že Susann Bergvall-Hansenová, jejich matka, je navíc jedinou ženou, která vyhrála mistrovství Evropy v rallykrosu (1994 v Poháru 1400 na Citroënu AX Sport)! Vedle mladých Hansenů tvoří Team Peugeot Hansen rekordman světových rallye Sébastien Loeb (loni vyhrál při první návštěvě světového šampionátu na okruhu Bikernieki Sports Complex v lotyšské Rize) a Francouz Davy Jeanney (ročník 1986). Hansenův tým obhajoval vítězství v hodnocení týmů WRX 2015, ale nepřízeň počasí v Rosariu (průtrž mračen právě při jejich rozjížďkách) nedovolila bodovou ztrátu na EKS Audi překonat. Zatímco Timmy Hansen a Sébastien Loeb byli nasazeni ve dvanáctidílném mistrovství světa, mladičký Kevin Hansen a Dave Jeanney účinkovali v pětidílném mistrovství Evropy (o stejném víkendu společně s WRX se jelo v belgickém Mettetu, norském Hellu, švédském Höljes, v Barceloně a lotyšské Rize). Konstrukce speciálů pro rallykros je v podstatě shodná. Jde vlastně o tzv. siluety známých typů, ale vozy kategorie -Supercar mají přeplňovaný čtyřválec vpředu, šestistupňovou sekvenční převodovku, trvalý pohon všech kol a samonosnou karoserii výchozího typu, vyztuženou ochranným rámem.
V Peugeotu 208 WRX dává přeplňovaný čtyřválec objemu 2040 cm3 největší výkon 412 kW (560 k)/6000 min-1 a točivý moment 850 N.m/4500 min-1, omezovač zasahuje při 8000 min-1. Vůz má minimální hmotnost 1300 kg včetně řidiče. Obdobné parametry uvádí EKS Team pro Audi S1 EKS RX Quattro, s nímž Mattias Ekström vyhrál světový šampionát. Mistr světa RX 2014 – 2015 Petter Solberg jako jediný hájil barvy Citroënu (typ DS3 s motorem 2.0 Turbo/441 kW/600 k), ale loni zvítězil jen v úvodním závodě v portugalském Montalegre, i když jinak pilně sbíral body. Nový mistr Mattias Ekström na Audi S1 dominoval v Mettetu, na Hockenheimu, britském Lydden Hillu a v Barceloně a má nejvíce vítězství 2016. Švédovi Johannu Kristofferssonovi (Volkswagen Polo) se podařilo vyhrát ve francouzském Lohéacu, Nor Andreas Bakkerud (Ford Focus RS) vládl doma v Hellu, ve švédském Höljes a argentinském Rosariu, Timmy Hansen zvítězil v Kanadě a Kevin Ericsson (Ford Fiesta) na německém Esteringu u Buxtehude. Americké hvězdě Kennymu Blockovi (Ford Focus RS) se vyhrát sice nepodařilo, ale diváky rozhodně bavil divokými kousky! Na rozdíl od formule 1 to není nuda, jde o velmi vyrovnané závody, vždyť dvanáct podniků mělo sedm různých vítězů s vozy pěti značek. A letos? Finále bude poprvé na jihoafrickém okruhu Killarney!
Převzato z časopisu