Motorsport
24 h LE MANS 2017 – Druhé dějství dramatu
Tom Hyan 23.08.2017 05:45
Po loňském odpadnutí suverénní Toyoty se čekalo, že letos japonská značka získá první vítězství v Le Mans. Nakonec bylo všechno jinak...
Ještě je v dobré paměti, jak loni vedoucí Toyota TS 050 Hybrid zastavila v posledním kole pro ztrátu výkonu, zůstala na trati a přišla i o druhé místo podle ujeté vzdálenosti. Letos byl cíl jasný, vyhrát 85. ročník největšího závodu! Vylepšené typy TS 050 vyhrály první dva závody mistrovství světa WEC 2017 v britském Silverstone a belgickém Spa-Francorchamps, vládly testovacímu dni, tréninkům i kvalifikaci 24 h Le Mans, nikdo prostě nepochyboval o tom, že letos na vítězství dosáhnou! Kamui Kobayashi (Toyota číslo 7) zajel pole position v novém rekordu 3 min 14,791 s (průměr přes 245 km/h), závod rozjížděl jeho britský kolega Mike Conway a hned se ujal vedení. Toyoty startovaly z první řady, ze druhé jela dvě Porsche 919 Hybrid a ze třetí Toyota číslo 9 a vůz soukromého týmu ByKolles Racing, čímž ovšem paleta přihlášených nejvyšší třídy LMP1 končila. Absence Audi byla citelná, většinu závodního pole tvořily nové vozy třídy LMP2, jež však jsou omezeny jednotným motorem Gibson 4,2 l V8. Nejvyšší kategorie LMP1, pro tovární týmy povinně hybridní (kromě Kollese tedy všechny), prožívá krizi, což potvrdil i průběh závodu. Ze šesti prototypů LMP1 přežily pouhé dva, vítězství Porsche bylo těsné před hordou vozů formule LMP2... Možná předčasné vyjádření japonského závodníka Kamuie Kobayashiho na tiskové konferenci o tom, že budou první, druzí a třetí, nebylo příliš taktickým počinem. Po startu z pole position se Toyota číslo 7 ujala vedení a spolu se sesterským vozem číslo 9 vládla závodu přes devět hodin, ale nedlouho po půlnoci přišlo velké drama, kdy oba nejrychlejší automobily odpadly.
Během žluté fáze čekal Kamui Kobayashi, tvůrce pole position, v pit lane na návrat do závodu. Náhle k vozu přistoupil Vincent Capillaire z menšího týmu LMP2 a ukázal Kobayashimu zdvižený palec na znamení obdivu. Japonský závodník si ho spletl s traťovým maršálem (měli podobné oranžové kombinézy) a považoval gesto za pokyn k odjezdu, rozjel se, tým ho zastavil a on to zkusil znovu. Toyoty se běžně rozjíždějí dvojicí elektromotorů, zážehový šestiválec 2,4 l se přidá zhruba při rychlosti 90 km/h. Kobayashi se však rozjel v jiném módu a spojka zážehového motoru se spálila. Když vyjel na trať, stroj se přepnul do nouzového režimu a v zatáčkách Porsche se zcela zastavil... Druhá vedoucí Toyota číslo 9 odpadla nedlouho poté, její řidič Nicolas Lapierre se střetl s pomalejším Simonem Trummerem (Manor ORECA LMP2) a oba vozy vyjely mimo trať. Vše se odehrálo ve dvě ráno. Favorizovaná posádka číslo 8 Nakajima/Buemi/Davidson, která loni přišla o vítězství v posledním kole pro poruchu elektroniky přeplňování zážehového motoru, byla první v depu. Jejich Toyota TS 050 Hybrid musela do depa už čtyři hodiny po startu s poruchou elektromotoru na přední nápravě, po opravě vyjížděla na trať až na 52. pozici! Nakonec byla jedinou Toyotou, která závod dokončila, a to na devátém místě za vítězným Porsche a sedmi vozy LMP2 (ztráta devět okruhů na vítěze). Svědkem další hořké prohry byl v Le Mans také Akio Toyoda, nejvyšší představitel japonské automobilky. Záhy však podpořil rozhodnutí pokračovat s cílem vyhrát mistrovství světa WEC 2017 a znovu se zúčastnit 24 h Le Mans také v roce 2018... Ani u Porsche nebylo vše bez problémů. Podobná závada hybridu Porsche 919 (elektromotor na přední nápravě) zpomalila vůz číslo 2 také v počátečních fázích závodu, ale posádka číslo 1 Jani/Lotterer/Tandy suverénně vládla závodu až do 318. kola, vyjela náskok třinácti okruhů, jenže necelé čtyři hodiny před cílem dostal André Lottterer pokyn, aby vypnul zážehový motor. Tlak oleje totiž klesl na nulu, Lotterer se pokusil dojet na elektrický pohon, ale zůstal na začátku třináctikilometrového okruhu a akumulátory nevydržely. Vůz se zastavil na dlouhé rovince Hunaudiéres. Druhý Porsche 919 Hybrid jel v té chvíli na šestém místě, na které se propracoval z posledního po opravě.
Málokdo věřil, že právě tento vůz získá 19. absolutní vítězství Porsche v Le Mans! V týmu se však nejprve vypracovali do první desítky, pak pošetřili vůz a v závěru zaútočili. Hodinu a sedm minut před cílem předjel Timo Bernhard poslední z vedoucích vozů LMP2, jež se trvalou pomalejší jízdou vyšvihly do čela. Bylo jasné, že útoku Porsche neodolají. Z vítězné trojice Porsche dobyl Novozélanďan Brendon Hartley první vítězství v Le Mans, jeho kolegové Němec Timo Bernhard a krajan Earl Bamber vyhráli už podruhé... Ve třídě LMP2, která je jakousi značkovou formulí s motory Gibson, dosáhla nejrychlejší ORECA 07 na druhé místo. Nováček Thomas Laurent věděl, že proti Porsche nemá šanci; byl i tak šťastný za vystoupení na pódium (na voze se s ním střídali Oliver Jarvis a Ho-Pin Tung). Celkově třetí dojela trojice Nelson Piquet jr., David Heinemeier Hansson a Mathias Beche z týmu Rebel-lion (ORECA 07 Gibson), avšak tradiční týmové číslo 13 jim nepřineslo štěstí, byli diskvalifikováni za nouzový otvor v karoserii, který znamenal porušení aerodynamiky. Mechanici tak zajišťovali přístup k defektnímu spouštěči, pak už otvor nedokázali zalepit. Samozřejmě, výkon posádky to neovlivnilo, jenže předpisy jsou předpisy. V kategorii LMP2 statečně bojoval slovenský tým ARC Bratislava, Miro Konopka se svými spolujezdci na Ligieru JS P217 dojel až do cíle přes vleklé problémy s alternátorem a přední nápravou, a to na 46. místě ze šedesáti startujících. Ve třídě GTE Pro dobyl Aston Martin vítězství až v posledním kole, kdy předjel tovární Corvettu, zatímco Ford GT se vklínil ještě na druhé místo. V amatérské kategorii GTE Am dominovaly vozy Ferrari 488 GTE. Závod vidělo 258 500 platících diváků, kteří přicestovali z celého světa. Příští ročník se pojede 16. – 17. června 2018.
24 h LE MANS 2017
1/ Bernhard/Bamber/Hartley, 367 kol, Porsche 919 Hybrid (LMP1 H)
2/ Laurent/Jarvis/Tung, 366, ORECA 07 Gibson (1. LMP2)
3/ Cheng/Gommendy/Brundle, 363, ORECA 07 Gibson (2. LMP2)
4/ Panciatici/Ragues/Negrao, 362, Alpine A470 Gibson (3. LMP2)
5/ Owen/De Sadeleer/Albuquerque, 362, Ligier JS P217 Gibson (4.LMP2)
18/ Turner/Adam/Serra, 340, Aston Martin Vantage (vítěz GTE Pro)
27/ Smith/Stevens/Vanthoor, 333, Ferrari 488 GTE (vítěz GTE Am)
Převzato z časopisu