Motorsport
120 Let Škoda motorsport – Zpět do úspěšné minulosti + FOTOGALERIE
Petr Horák 04.02.2022 06:48
Celý letošní rok Škoda slaví 120 let působení v motorsportu. Postupně představuje důležité modely své bohaté a úspěšné historie. Hned s několika továrními vozy jsme si dokonce mohli okusit i svezení.
120 let v motorsportu je dlouhá doba a Škoda toho za ni stihla víc než dost. Vše začalo 27. června 1901, kdy pánové Topf a Podsedníček s jednoválcovými motocykly Laurin & Klement Typ B odstartovali do v té době nejnáročnějšího závodu Paříž–Berlín. Motocykly Laurin & Klement se pak začaly objevovat v dalších a dalších závodech a vše vyvrcholilo ziskem titulu mistra světa v roce 1905. První velká vítězství v kategorii automobilů začaly sbírat vozy Laurin & Klement FC, FCS a FCR v letech 1908–1911.
Důležitou kapitolu v závodní historii automobilky Škoda hraje slavná Rallye Monte-Carlo, v níž Škoda mnohokrát zanechala výraznou stopu. Například s otevřeným dvoudveřovým modelem Popular Sport z roku 1936, který v tom roce obsadil druhé místo ve třídě do 1500 cm3. Anebo s Octavií TS 1200, s níž finská posádka Esko Keinänen a Rainer Eklund v roce 1961 vyhrála svoji třídu a skončila šestá v absolutním pořadí.
Pochopitelně nesmíme zapomenout ani na slavnou Škodu 130 RS, jíž se přezdívalo Porsche východu a jež sbírala úspěchy jak na tratích rallye, tak na okruzích. Letos tomu je přesně 40 let, kdy 130 RS ovládla mistrovství Evropy značek, zvítězila ve své třídě v sedmi z osmi závodů a ryze česká sestava ji dovedla k titulu. Posádka ve složení Zdeněk Vojtěch, Břetislav Enge a Jan Šenkýř se nesmazatelně zapsala do historie světového motorsportu.
Škoda ale byla na okruzích úspěšná už dávno před tím. Stačí vzpomenout vozy jako Škoda Sport z roku 1949, která se zúčastnila 24h v Le Mans, kde si vedla skvěle, ale po 13 hodinách musela kvůli banální závadě odstoupit. Nebo krásnou Škodu 1100 OHC, o níž se dočtete více o kousek dále. Nebo monopost F3 z roku 1964, jenž se mohl směle měřit se zahraniční konkurencí tehdejšího Západu.
Teď se ale už přesuňme ke čtveřici zajímavých speciálů, s nimiž nás Škoda Motorsport svezla po cestách Motorlandu v Bělé pod Bezdězem.
Škoda Fabia Rally2 evo (2021)
Soutěžní Fabia je etalonem mezi vozy Rally2. Je odolná, spolehlivá, rychlá a v neposlední řadě Škoda Motorsport svým zákaznickým týmům nabízí prvotřídní podporu. Aktuálně se po závodních tratích prohání její evoluce s řadou vylepšení, které ji mají udržet na špici do doby, než v průběhu příštího roku přijde nástupce. Usedl jsem do tohoto vozu vedle velezkušeného Jana Kopeckého a jako první na řadě jsem si s ním v autě užil i zahřívání pneumatik. Pak jsme vyrazili na dvě kola v plném tempu.
Jestli Fabia Rally2 evo něčím uchvátí, pak je to jednoznačně podvozek. V asfaltovém nastavení na 18“ kolech mi nepřišla o nic méně pohodlná než kdejaký sportovní vůz současnosti. Práce odváděná tlumiči je neskutečná, drží kola neustále v kontaktu se silnicí, při přejezdu velkých nerovností nejdou do vozu žádné rázy, vše je perfektně utlumené a pilot tak má neustále maximální kontrolu nad vozem. Pevnost a zároveň poddajnost podvozku je opravdu fascinující a z mého pohledu vyčnívá nad ostatními vjemy. Samozřejmě, že dynamika vozu je nadprůměrná, brzdy výborné, ale to, co umí podvozek aktuálně nejlepšího soutěžního automobilu v kategorii Rally2, ve mně zanechalo největší dojem.
Škoda Favorit L/A (1989)
Když jsem se Emila Trinera kdysi ptal, který vůz ho v jeho závodnické kariéře bavil nejvíce, bez váhání odpověděl, že Favorit. A měl pravdu. Pro Škodu to byl zlomový model, po dlouhých letech přešla od koncepce s motorem vzadu a pohonem zadních kol k vozu s motorem vpředu a pohonem předních kol. Skromný čtyřválec o objemu 1,3 litru dosahoval neméně skromných 105 kW (143 k). Jenže i to stačilo na to, aby Favorit v úpravě pro skupinu A v roce 1994 ovládl v mistrovství světa v rallye tzv. formuli 2, tedy třídu určenou pro vozy s pohonem jedné nápravy a s motorem o objemu do dvou litrů. Klíčem k tomu byla opět hmotnost (750 kg) a ovladatelnost.
Na trati v Bělé mě s Favoritem svezl Otakar Zenkl ml. a musím říct, že jsem z Favoritu vystoupil s největším úsměvem. Jel s moc pěkným nasazením a ukázal, co Favorit všechno umí. Ze všeho nejvíc mne bavila ovladatelnost, a i když jsme během jízdy měli pár drobných „momentů“, stačilo je pár rychlými pohyby na volantu vyřešit. Favorit je neskutečně poslušný a i při ostré jízdě je vcelku snadné jej mít pod kontrolou. Přitom ani dosahované rychlosti nejsou nízké. Svezení Favoritem 136 L/A je zábava, je jednoduchý, lehký a skvěle ovladatelný a navzdory jeho stáří se s ním dá jet s pěkným nasazením. Tohle vážně pobavilo!
Škoda 200 RS (1974)
Tato nízká a široká soutěžní Škoda je předchůdcem slavné 130 RS. K pohonu byl použit dvoulitrový motor Š720 s výkonem 163 kW (222 k) a zajímavostí je, že motor byl přes jednolamelovou spojku Fichtel & Sachs spojen s převodovkou Porsche, neboť původní řešení s převodovkou Tatra se neosvědčilo. 200 RS měla karosářské díly vyrobené z tenčího plechu (0,7 mm) a její hmotnost jen mírně přesahovala hranici 800 kg.
S tímto vozem mě svezl Stanislav Kafka, který jej stále prohání po závodních tratích, a bylo to svezení parádní. S ohledem na stáří vozu sice nevytáčel motor k 6000 min-1, ale bylo cítit, že okřídlené rčení „objem ničím nenahradíš“ prostě platí. Motor má silný zátah už ve středních otáčkách, a protože náš vůz ještě neměl příliš ohřáté pneumatiky, zadní široké „salámy“ sice sílu motoru na silnici přenesly, ale v zatáčce také hravě přetlačily užší přední pneumatiky. I tak bylo svezení zábavné, moc mne bavil „plnotučný“ projev celého vozu. V celém rozsahu silný motor dominoval, ale umím si představit, že na ohřátých pneumatikách by vynikly i jiné kvality tohoto báječného stroje.
Škoda 1100 OHC (1957)
Na tento vůz jsem se opravdu těšil. Po stránce designu je Škoda 1100 OHC neskutečně krásný stroj. Uvážíme-li, že vznikl v roce 1957, mohly mu jeho nádhernou karoserii závidět veškeré supersporty té doby. Vůz byl navržen pro vytrvalostní závody, pohání jej litrový čtyřválec s výkonem 82 kW (112 k) a vůz s hmotností pouhých 583 kg je schopný jet až 200 km/h. Na délku má tento speciál 3880 mm, je 1430 mm široký a pouze 964 mm vysoký a je velice subtilní.
Svezení s tímto vozem je ovšem balzám pro každého milovníka automobilů. Nízká hmotnost dělá své, Škoda 1100 OHC je přiměřeně svižná, obstojně brzdí, ale především je i na vysokých úzkých pneumatikách krásně čitelná a ovladatelná. Na okruhu v Bělé jsme dosahovali velice slušných rychlostí, ale jak tento vůz s takřka ideálním rozložením hmotnosti (s pilotem o hmotnosti 75 kg to bylo 49,7:50,3 ve prospěch zadní nápravy) krásně poslouchá a je možné ho s jistotou vést je doslova lahodné. Prostě tento automobil potěší nejen oko, ale i ostatní smysly. Klobouk dolů před tím, jaký automobilový skvost konstruktér Jaroslav Kindl vytvořil.
120 letům působení Škody ve světě motoristického sportu je věnována i speciální exhibice ve Škoda Muzeu, kde si můžete zmiňované vozy prohlédnout, stejně jako dobové fotografie, poháry a relikvie, které k jednotlivým obdobím historie Škoda Motorsportu patří. Dokonce můžete nahlédnout i do depozitáře! Výstava k výročí Škoda Motorsportu bude k vidění až do 20. března příštího roku.
Převzato z časopisu