Motorsport
Ferrari F138 (664) – Znovu do boje
Tom Hyan 17.04.2013 08:33
Ferrari třikrát bojoval o titul v posledních třech sezonách, ale vždy na celkové vítězství těsně nedosáhl. O to větší péči věnoval přípravě letošního monopostu...
V roce 2011 prohrál Fernando Alonso ještě před závěrečným závodem, loni i v sezoně 2010 bojoval o titul do poslední Grand Prix. Ani jednou neuspěl, a tak po dvou titulech mistra světa na Renaultu třetí za volantem Ferrari ještě nezískal. Jeho novou zbraní pro další boj je Ferrari F138 (codename 664), představený 1. února 2013 v Maranellu, už devětapadesátá konstrukce značky, vytvořená speciálně pro závody formule 1. Označení vozu kromě roku 2013 a motoru V8 upozorňuje na poslední osmou sezonu s osmiválci. Od roku 2014 totiž nastoupí zcela nové monoposty s přeplňovanými motory 1.6 V6. Vzhledem k tomu, že se předpisy FIA téměř nezměnily, zachovává nový F138 základní koncepci loňského F2012, i když poprvé vznikl po reorganizaci závodního oddělení, jež nyní tvoří dva konstrukční týmy (se dvěma šéfkonstruktéry), z nichž jeden vyvíjí F138, zatímco druhý už pracuje na zcela odlišném monopostu pro sezonu 2014.
Přesto byl každý díl revidován pro maximální účinnost při zachování spolehlivosti. Důraz byl položen na snížení hmotnosti při současném zvýšení tuhosti. Záď vozu je nyní užší a kompaktnější, převod pérování táhly pullrod (vpředu i vzadu) zůstal zachován, krycí panely respektují nové uspořádání výfukového potrubí, změnily se vstupy vzduchu na bocích i za sedadlem jezdce, konfigurace křídel vychází z F2012 včetně štěrbiny DRS (Drag Reduction System) na zadním, samozřejmě se zapracováním změn podle sportovních řádů. Aerodynamické úpravy tentokrát vznikaly ve větrném tunelu Toyota Motorsport v Kolíně nad Rýnem, protože vlastní v Maranellu prochází modernizací. Ve spolupráci s firmou Brembo bylo upraveno chlazení brzd. Jediné povolené testování (po čtyřech dnech v Barceloně, Jerezu a znovu Barceloně) přispělo sladění podvozků s novými typy pneumatik Pirelli, připravenými pro sezonu 2013.
Pokud jde o pohonnou jednotku, tak veškeré změny vnitřních dílů jsou po mnohaletém zmrazení vývoje podle FIA zakázány, konstruktéři (Luca Marmorini je šéfem oddělení motorů a elektroniky) se soustředili především na zvýšení spolehlivosti (motor vydrží průměrně tři závody), optimalizaci spotřeby a snížení vnitřního tření (po několik desetiletí spolupracují s výrobcem maziv a paliv Shell). Druhou důležitou oblastí vývoje je optimalizovaná rekuperace kinetické energie KERS (Kinetic Energy Recuperation System), která bude ještě důležitější napřesrok u motorů V6 (vyrovnání výkonu, delší aktivace); u osmiválců často výpadek systému závody příliš neovlivnil, přídavný elektroboost lze totiž použít jen po velmi omezenou dobu. Jednotka KERS, tradičně u Ferrari uložená uprostřed trupu pod nádrží (už od roku 2009), má opět nižší hmotnost a menší rozměry, přestože zajišťuje maximální možný výkon po dobu aktivace. Důležitou změnou je přechod na standardní řídící elektroniku TAG 320, která je základem ECU (Electronic Control Unit), již musí každý tým od sezony 2014 používat.
Znamenalo to vývoj nového software a jeho náročné testování. „Vedle samotného vozu musíte vzít do úvahy všechny drobné detaily, protože konkurence je dnes nesmírně vyrovnaná,“ říká technický ředitel Pat Fry. „Poučili jsme se z loňských chyb, zlepšíme zastávky v depu pro výměnu kol, nebudu spokojen, pokud nebude náš vůz jasně nejrychlejší!“ Zároveň Pat Fry připouští, že příští sezona bude ještě náročnější, protože připravené změny jsou enormní. Turbomotory V6 musí dopovat větší výkon KERS, aerodynamický účinek výfukových plynů naopak poleví, přítlačná křídla budou odlišná, ze sezony 2013 neposlouží prakticky nic. Sestava týmu se pro letošní rok nezměnila, Fernanda Alonsa opět doplní Felipe Massa, který zůstal po zlepšení formy ze druhé poloviny loňské sezony. Novým testovacím jezdcem je Alonsův krajan Pedro De La Rosa, jenž po zániku HRT (Hispania) přišel o možnost startů Grand Prix (měl smlouvu na sezonu 2013 s doložkou, že pak může být šéfem týmu). Testuje se také na simulátorech, tým jezdců dále tvoří Francouz Jules Bianchi (krátce před sezonou získal možnost startů pro Marussia F1 Team), další Španěl Marc Gene a Italové Andrea Bertolini a Davide Rigon (Luca Badoer tým opustil už v prosinci 2010 po třinácti letech).
Převzato z časopisu