Motorsport
Pirelli World Challenge 2012 – Neznámé typy
-TH/HH- 04.12.2012 14:57
Neznámé samozřejmě jen v Evropě, mistrovství cestovních automobilů se soubojem Volva a Cadillacu se těší v Severní Americe neobyčejné pozornosti...
Závody cestovních automobilů jsou populární především proto, že divák vidí na dráze podobné automobily, jaké sám má doma v garáži. Samozřejmě zdání klame, pod siluetou známé karoserie se ukrývají mnohem výkonnější motor a podvozek, přizpůsobený sportovnímu nasazení na závodních okruzích. Mistrovství světa cestovních automobilů, které má svůj původ v mistrovství Evropy, pořádaném už od roku 1963, bylo donedávna soubojem továrních týmů než je opanovaly vozy Chevrolet Cruze, neboť Seat a BMW odstoupily. Nadvláda Chevroletů byla ovšem tak velká, že vyhrály vše, co se dalo, a to včetně posledního mistrovství světa 2012, takže odchod ze scény je vcelku logický...
Diváky ovšem nebaví nadvláda jediného týmu, a proto se pořadatelé různých šampionátů snaží vymyslet předpisy, jež by vyrovnaly rozdíly jednotlivých typů. Mistry v tom jsou hlavně Američané, tam nemají nudná defilé vůbec šanci, vše je uspořádáno pro potěšení diváků. Platí to rovněž o Indy Caru, ani v tomto vrcholném šampionátu se jezdci neskrývají, ale jsou k dispozici divákům a na trati pak svádějí vyrovnané souboje. Jedním z doprovodných programů Velké ceny Sonomy byly už podruhé závody cestovních vozů Pirelli World Challenge, ale rovněž tradiční Formula Car Challenge, neobyčejně vyrovnaná klání formulových monopostů s rotačními (ale i pístovými) motory Mazda.
Japonská značka je na poli motorsportu v USA velmi aktivní, v programu Mazda Road to Indy hledá nové talenty a připravuje je na vstup do profesionálního automobilového sportu. Třiadvacetiletý Francouz Tristan Vaultier vyhrál s podporou Mazdy mistrovství Firestone Indy Lights 2012, když do této kategorie osmiválcových monopostů postoupil jako čerstvý mistr formule Star Mazda 2011. V jeho případě pro splnění předpokladů může podpora dosáhnout až jednoho milionu dolarů, takže se Vaultierovi přiblížila šance na starty v Indy Caru... Možností pro začátečníky je v USA opravdu mnoho (viz www.GrassrootsMotorsports.com), ale využívají je též Evropané. Patří k nim Pirelli World Challenge, pojmenovaná podle pneumatikářského sponzora, jehož výrobky P Zero od sezony 2011 nahradily do té doby používané jednotné Toyo Tires.
Klub SCCA (Sports Car Club of America) už před čtyřiceti lety vypsal třídu Showroom Stock (produkční vozy), z níž se od 1984 vyvinul celoamerický šampionát, v roce 1990 nazvaný Escort World Series (sponzorem byl výrobce antiradarů). SCCA World Challenge pak pokračovala až do dnešních dnů, samozřejmě příslušně přizpůsobovaná vývoji automobilů, když na americké okruhy přivedla zejména evropské a japonské typy, které se tam utkaly s velkoobjemovými americkými monstry. Její popularitu umocnily televizní přenosy (po řadu let byla sponzorem televize Speed Channel, proto Speed World Challenge 1996 – 2010). Během let se objevily na trati také mnohé neobvyklé automobily, jaké jsme v Evropě na okruzích neviděli, ale i důvěrně známé typy BMW M3, VW Golf GTI, Mazda RX‑7, Honda CRX, Chevrolet Corvette, Porsche 911 apod.
Řada jezdců se vypracovala v této sérii na mezinárodní úroveň, někteří dokonce zamířili do závodů sportovních prototypů včetně 24 h Le Mans (opačným směrem putoval Justin Bell, syn Dereka). Jezdí se na okruzích v celé Severní Americe, v sezoně 2012 to byly St. Petersburg (FL), Long Beach (CA), Miller Motorsports Park (UT), Laguna Seca (CA), Detroit (MI), kanadský Mosport (Ontario), Mid Ohio (OH) a finále na Sonoma Raceway (CA) při Indy Caru. V závodech startují společně vyšší třídy GT a GTS, kam patří také homologované typy FIA GT4; do závodů cestovních vozů TC přibyla nová třída kompaktů TC B‑Spec (TCB), která letos viděla překvapivé vítězství Fiatu 500! Ve vrcholné GT (výkon přes 450 k/331 kW) v sezoně 2012 svedly souboj o titul vozy s výkonem 382 kW (520 k), a to tovární kupé Cadillac CTS‑V s osmiválcem 6200 cm3 a sedany Volvo S60 AWD týmu K‑Pax Racing (pětiválce 2500 cm3 Turbo), kterým nestačila ani konkurence v podobě typů Porsche 911 GT3, Chevrolet Corvette C6, Dodge Viper Competition Coupé, Ferrari F430, Mercedes-Benz C63 AMG, Nissan GT‑R, Audi R8 atd.
Vyhrály většinu závodů, na Sonoma Raceway byl výhodou Volva pohon všech kol, takže vozy Cadillac jistily titul ve značkách i jednotlivcích druhým a pátým místem. Vítězný Alex Figge (Volvo) dosáhl průměrné rychlosti 119,84 km/h, veteráni Andy Pilgrim (Cadillac) a Randy Pobst (Volvo) dojeli na druhé a třetí pozici. Johnny O’Connell, známý úspěšnou účastí ve 24 h Le Mans v továrním týmu Corvette Racing pečetil mistrovský titul pátým místem. V nižší třídě GTS (výkon 300 – 425 k, tedy 221 – 313 kW) dominoval Andy Lee (Chevrolet Camaro), v šampionátu ho však překonal Peter Cunningham (Acura TSX).
V cíli za nimi dojeli Justin Bell (Ford Mustang) a dvojice sedanů Kia Optima (Mark Wilkins před Michaelem Galatim), nasazená přímo společností Kia Motors America; starý mistr Lou Gigliotti z Dallasu (Chevrolet Camaro) dokončil závod na šestém místě. Startovalo pětatřicet automobilů a bojovalo se tvrdě, ale korektně. Touring Cars (180 – 260 k, tedy 132 – 191 kW) patřily Michaelu Cooperovi a Mazdě 3 v úpravě Mazdaspeed, nechal za sebou armádu vozů Honda Civic Si, Volkswagen Golf GTI a Jetta GLI, Volvo C30, Mazda RX‑8 a Chevrolet Cobalt. Neobvyklým obrázkem byla v Americe nová třída TCB, v Sonomě zvítězila Kia Rio, ale titul mistra si odvezl Jonathan Start z Caledonie (MI) na malém Fiatu 500 1.4 s podporou FiatUSA.com, Chrysler Group a SRT! V poli poražených skončily také Ford Fiesta, Chevrolet Sonic, Mazda 2 a další.
Převzato z časopisu