Motorsport
ETCC (european touring car championship) – Vyrovnaná sezona
Aleš Sirný 14.12.2016 06:46
Kris Richard a Petr Fulín bojovali o titul v Evropském poháru cestovních vozů po celou sezonu a na jejím konci měli nejen stejný počet bodů, ale i počet vyhraných závodů. Vítězem evropského poháru se proto stal ten, kdo častěji dojel do cíle jako první z poražených.
Pokud půjdeme po stopách Evropského poháru cestovních vozů, najdeme stejně rozmanitou historii, jakou má řada dalších seriálů v Evropě a po celém světě. Šampionát vznikl v době, kdy The Beatles nahráli první album a na plátnech amerických kin se promítal film Velký útěk se Stevem McQueenem. Premiérový ročník European Touring Car Championship (ETCC) vyhrál v roce 1963 Peter Nöcker s Jaguarem a od té doby se toho hodně měnilo, formovalo i zanikalo. Nutno podotknout, že Česká republika, resp. Československo zanechaly v šampionátu hlubokou stopu. Ať už se jedná o vítězství Škody v poháru značek v roce 1981, prvenství Zdeňka Vojtěcha a Joa Gartnera v týmu Václava Bervida na Salzburgringu v roce 1982 nebo novodobé úspěchy Petra Fulína. Na sklonku 80. let přerostl seriál evropské hranice a získal status mistrovství světa, zatímco zkratka ETCC se na dlouhou dobu vytratila a k jejímu obnovení došlo až na začátku milénia. Seriál byl znovuzrozen na základech italského superturisma a organizátoři byli svědky raketového nárůstu zájmu ze strany automobilek i diváků. Historie se ovšem opakovala, byť ve zrychleném tempu, a povýšení na mistrovství světa jsme se dočkali už po pěti letech. Tentokrát zkratka ETCC přežila, jen se změnil její význam.
Slovo Championship nahradil pojem Cup a namísto o titul mistra Evropy se jezdilo o titul vítěze evropského poháru. Následujících pět let představovalo ETCC jen jediný závod v sezoně s nevalným významem. Až v roce 2010 nabrala série ten správný směr – kalendář závodů se rozrostl a přilákal nové závodníky. ETCC letos vstoupilo do své dvanácté sezony a představilo pozměněnou grafickou identitu. Ta největší kosmetická změna se ovšem uskuteční příští rok – pohárové závodění znovu získá oficiální status evropského mistrovství a celkový vítěz bude moci oprávněně používat titul mistr Evropy. Ačkoliv se jedná jen o hříčku slov, pro některé jezdce závodních speciálů má titul mistra cenu zlata. Rok 2016 znamenal pro příznivce ETCC značné zjednodušení. V předchozím ročníku bojovalo v průměru osmnáct startujících o trofeje ve čtyřech třídách a rozeznat předjížděcí manévry o skutečné pozice ve třídě bylo pro běžného diváka nadlidským úkolem. Organizátoři si toho byli naštěstí vědomi a sjednotili vozy tříd Single-Make Trophy, TC2T, TC2 a nově TCN2 do jednotné hlavní divize Super 2000 pro vozy s motory o objemu nad dva litry. Tím skončily interní souboje ve startovním poli a všichni hladově prahli po společných stupních vítězů. Nutno podotknout, že nízkorozpočtová divize Super 1600 zůstala zachována a v podobě Fordů Fiesta a Peugeotů 207 tvořila atraktivní závodění zejména mladých závodníků.
V kalendáři pro rok 2016 nezůstal téměř kámen na kameni a na opakovanou návštěvu se mohly těšit jen okruhy Paul Ricard a Slovakia Ring. Novinkou v kalendáři se staly další francouzský okruh v Magny-Cours, divácky atraktivní, 25 km dlouhý Nürburgring se Severní smyčkou a městský okruh v portugalském Vila Realu, odkud má vítězný pohár z padesátých let i bývalý pilot formule 1, sir Stirling Moss. Promotér ETCC François Ribeiro tak udržel populární podniky a zároveň přidal nové tratě, aby zajistil rozmanitost a extrémní výzvu pro jezdce, což se mu zásluhou velmi rychlých a technických Nürburgringu a Vila Realu podařilo. Už jen kvalifikace na Nürburgringu přinesla překvapení, jaké vzhledem k délce okruhu nikdo nečekal. Na vítězný čas 9:20,045 Petra Fulína totiž druhý v pořadí Kris Richard ztratil jen 0,012 sekundy! Právě v duchu souboje těchto dvou jezdců se nesla celá letošní sezona. Zkušený Petr Fulín a jednadvacetiletý nováček Kris Richard se v každém ze šesti podniků přetahovali o vítězství a před posledním rozhodujícím víkendem měli na kontě shodný počet bodů. Letité zkušenosti na straně jedné a mladická dravost na straně druhé se poprvé střetly v Le Castellet.
Petr Fulín nenechal nikoho na pochybách a vítězstvím v obou jízdách dal jasně najevo, jaké má za volantem Seatu Leon Cup Racer týmu Křenek Motorsport cíle. Ovšem hned na Slovakia Ringu dal o sobě vědět dvojitým vítězstvím Kris Richard s Hondou Civic TCR týmu Rikli Motorsport. Nutno říci, že tam Fulína i jeho týmového kolegu o výsledek obralo podivné rozhodnutí komisařů. Fulín a Richard potvrdili svou formu na Nürburgringu, kde je v kvalifikaci dělilo zmíněných 0,012 sekundy. Ztráta dalších jezdců v pořadí se již počítala v řádech sekund. První jízdu Fulín vyhrál, naopak úsměv na tváři měl po druhém závodě Richard a v průběžném pořadí se na Fulína dotáhl s rozdílem pouhých čtyř bodů. Bylo jasné, že o titulu se bude rozhodovat mezi piloty týmů Křenek Motorsport a Rikli Motorsport. V Portugalsku jim ale vypálil rybník domácí Manuel Pedro Fernandes (Seat) a až druhá jízda měla na nejvyšším stupínku známou tvář – Richarda. Mladík se ovšem v následujícím podniku v Magny-Cours svým vlastním omylem připravil o vítězství, když si spletl signalizaci pro svého týmového kolegu Petera Rikliho a z prvního místa si vyzvedl penalizaci za průjezd boxy. Fulín vyhrál svůj čtvrtý závod sezony a Richard přidal ve druhé jízdě svůj pátý triumf. Oba vstupovali do posledního podniku v italské Imole se stejným počtem 92 bodů. Rozhodnout mohlo i sebemenší zaváhání…
Překvapivým vítězem úvodního klání v Imole se stal Igor Stefanovski (Seat) před Richardem, který získal mečbol. Fulín neponechal nic náhodě, na startu druhého závodu se okamžitě tlačil dopředu a zakrátko převzal vedení, jež udržel až do cíle. Richardovi se start sice nepodařil, ale nakonec se usadil za svým týmovým kolegou Akuem Pellinenem a v závěru jej snadno a bez boje předjel. Přestože se Fin odvolává na potíže s brzdami, byla týmová režie Rikli Motorsport hodně okatá. Na druhou stranu, po dlouhé sezoně může vyhrát jen jeden a není překvapením, když se týmy snaží získat výhodu za každou cenu. Petr Fulín a Kris Richard měli po posledním závodě shodně 109 bodů. V takových případech se hledí na počet vítězství a ten vyšší bere titul. Jenže Fulín a Richard měli dokonce shodný i počet výher. Promotér tak musel nahlédnout do statistik druhých míst a v nich měl navrch Richard. Bylo rozhodnuto, vítězem Evropského poháru cestovních vozů ve třídě Super 2000 se stal nováček Kris Richard. Ve třídě Super 1600 si vítězství odnesl Niklas Mackschin (Ford), přičemž nesmíme opomenout ani skvělé čtvrté místo Tomáše Koreného (Ford), který v debutové sezoně vyhrál závod v Magny-Cours. Na příští rok je očekávána neméně dramatická podívaná a po roční přestávce ji mohou zhlédnout i čeští diváci. Finále sezony se totiž v říjnu uskuteční na autodromu v Mostě.
Převzato z časopisu