Motorsport
DTM 2012 pro BMW M3 – Neuvěřitelná sezona
-TH/JN- 25.01.2013 08:19
Nová éra populárního okruhového mistrovství DTM začala loni vstupem BMW a novými automobily všech tří zúčastněných značek...
Zatímco v sezoně 2011 vyhrála automobilka Audi všechny tituly DTM (Martin Tomczyk jako jezdec, Abt Sportsline mezi týmy, nováčkem roku Edoardo Mortara), v posledním ročníku po přechodu ze siluety sedanu A4 na kupé A5 (projekt R17) už nedokázala prvenství obhájit. Celý rok se totiž zdálo, že nic nezabrání Garymu Paffettovi na voze Mercedes-Benz AMG C-Coupé v zisku titulu, během roku měl značný náskok a také do finále na Hockenheimu nastupoval jako horký favorit. Jenže po ukončení závodu bylo všechno jinak... Nová koncepce DTM se třemi typy vozů, nyní s karoserií Coupé (velký návrat slavila automobilka BMW s typem M3), byla připravena pro další snížení nákladů za současného zvýšení atraktivity závodů. Pečlivě připravená konstrukce monster DTM, jež siluetou karoserie připomínají sériové modely, ale pod kompozitovými panely ukrývají vyspělou techniku na úrovni formule 1, doznala zajímavých změn. Základní stavba samonosného kompozitového trupu s ochrannou klecí pro řidiče je pro všechny zúčastněné shodná, skládá se asi z padesáti dílů o celkové hmotnosti 160 kg, mezi nimiž jsou také deformační zóny, a přináší snížení nákladů cca o 40 %. Pomocný rám pro motory jednotlivých značek je rovněž stejný, výrobci musí přizpůsobit montážní otvory.
Rozvor náprav byl určen na 2750 mm a rozchod kol na nejvíce 1950 mm; ramena závěsů kol jsou levnější ocelová, pneumatiky od výhradního dodavatele Hankook nyní větší a širší (podobné LMP2), vpředu 300/680 místo 260/660 a vzadu 320/710 místo 280/660, nadále osmnáctipalcové na přesně definovaných hliníkových kolech; motory dostaly shodné řídící jednotky Bosch MS5.1 a také sofistikovaná aerodynamika byla zjednodušena (komplikovaná přítlačná křídla a průtok vzduchu karoserií pro ovlivnění přítlaku zakázány). Výkony motorů, výhradně čtyřlitrových osmiválců (pouze vidlicové do V/90°), se blíží 368 kW (500 k); šestistupňovou převodovku včetně sportovního diferenciálu dodává Hewland (dříve byla ještě alternativa XTrac). Přenos dat za jízdy je nadále zakázán. Sezona DTM 2012 byla očekávána s napětím nejen pro nové vozy, ale především pro rozšíření tradičního duelu Audi a Mercedes-Benz o tovární BMW M3!
Není bez zajímavosti, že už první ročník DTM 1984 vyhrál vůz BMW 635 CSi, který řídil soukromník Volker Strycek (později šéf Opel Motorsport), a to tak, že jen pilně sbíral body, ale nezvítězil ani v jednom závodě! Bavorská značka měla v šampionátu DTM 2012 nejméně automobilů, pro svou šestici získala také úřadujícího mistra DTM 2011 Martina Tomczyka, který strávil jedenáct sezon u Audi (začínal v devatenácti na Abt-Audi TT-R jako nejmladší účastník DTM), Kanaďana Bruna Spenglera, jenž sedm let patřil k hvězdám týmu Mercedes-Benz, a Američana Joey Handa, vítěze 24 h Daytony 2011 (Riley-BMW), který se vrátil do Evropy poprvé od motokárových začátků, ale s vozem se dobře sžil už při předsezonním testu na španělském okruhu Monteblanco. Další trojici tvořili osvědčení tovární jezdci značky, Brazilec Augusto Farfus, Brit Andy Priaulx a Němec Dirk Werner. U Audi vyrobili osm nových kupé A5; Mercedes-Benz AMG nasadil rovněž osm C-Coupé.
BMW Motorsport byl sice papírově outsiderem, ale už během sezony naznačil, že se s ním musí počítat. Bylo to neuvěřitelné, jak rychle se nové BMW M3 DTM zařadily mezi absolutní špičku; nový šéf týmu Jens Marquardt (přišel od Toyoty F1) při comebacku bavorských vozů do DTM po dvacetileté přestávce mohl být spokojen, do posledního závodu jeho jezdci nastupovali se čtyřmi triumfy (poprvé Spengler na Lausitzringu) a deseti místy na podiu (tedy mezi první trojicí). Ve finále na Hockenheimu zajel Augusto Farfus pole position, ale závod rozhodl souboj Bruna Spenglera (BMW) a Garyho Paffetta (Mercedes-Benz). Bylo to strhující, favorizovaný Paffett málem po povinné zastávce v depu při výjezdu narazil do Farfuse, ten ho raději pustil, čímž se Gary dostal za Spenglera. Následovala stíhací jízda, kdy oba vozy dělil čas kolem jedné sekundy, ale Spengler stále zůstával ve vedení. V posledních kolech vyčerpaný Paffett pochopil marnost svého počínání a prolétl cílem druhý se ztrátou 2,2 sekundy. Bruno Spengler dobyl titul pro BMW v první sezoně po návratu; hodnocení značek patřilo BMW před Audi a Mercedes-Benz; soutěž týmů vyhrál BMW Schnitzer. Tomu se říká stoprocentní úspěch!
Převzato z časopisu