Motorsport
DTM 1984–2020 – Konec jedné éry...
Tom Hyan 08.01.2021 05:25
Největší závody cestovních vozů DTM se pojedou v nové sezoně 2021 bez cestovních vozů! Označení DTM zůstává, ale startovní pole tvoří nové vozy GT Pro...
Mezinárodní mistrovství Deutsche Tourenwagen Masters (do roku 1996 coby Deutsche Tourenwagen Meisterschaft), zkráceně DTM, už patří historii. Během let se změnilo z německého šampionátu upravených cestovních vozů na skutečně mezinárodní sérii se speciálními vozy Class 1 prestižních značek, jejichž konstrukce dlouho připomínala techniku formule 1. Bohužel, někdejší klání více značek se nejprve zúžilo na souboj německých gigantů Mercedes-Benz, Audi a BMW, ale pak odstoupil po sezoně 2018 nejprve Mercedes-Benz (přesunul zájem na elektrické formule FIA) a tým Audi Sport dopředu oznámil odchod po sezoně 2020. Zbyly jen vozy BMW, které zaznamenaly triumfální návrat v roce 2012, ale to samozřejmě pro pokračování šampionátu nestačí.
Po sezoně 2020 nezbylo BMW než následovat příkladu Audi a obě značky odstoupily z pořádající organizace ITR e.V., kde už dříve podíl Mercedes-Benz získal bývalý závodník Gerhard Berger (ročník 1959). Někdejší vítěz deseti závodů formule 1 byl v letech 2012–2014 prezidentem formulové komise FIA (Single Seat Commission), ale od března 2017 působil coby generální ředitel ITR e.V., takže měl na starosti pořádání závodů DTM. Tuto funkci zastává dodnes, a proto prostřednictvím svojí společnosti BMS získal plné vlastnictví ITR e.V. a rozhodl se v DTM pokračovat dále, byť pro nedostatek vozů původní specifikace vypsal šampionát pro upravené sportovní automobily Gran Turismo. Nová třída GT Pro bude odvozena od současné GT3, automobilky Audi a BMW přislíbily určitou podporu GT Pro v novém DTM (Gerhard se rozhodl tradiční jméno zachovat), jenže jejich sportovní vozy Audi R8 LMS a BMW M6 třídy GT3 mají nejlepší léta za sebou (navíc M6 se už nevyrábí), a také Mercedes-Benz nehodlá AMG GT3 dále upravovat. Nové DTM 2021 tedy pojedou výhradně soukromé týmy, a proto loňské vozy DTM Class 1, reprezentované továrními typy Audi RS5 DTM a BMW M4 DTM, už nelze použít.
Dlouhá léta se hovořilo o rozšíření třídy Class 1 do celého světa, ale navzdory plánům IMSA o americkém DTM a společných závodech s The GT Association v Japonsku k tomu nedošlo. Jediným pokusem byly v sezoně 2019 dva společné závody Dream Race na Fuji Speedway, kdy jak DTM, tak Super GT500 už poháněly motory 2.0 Turbo. První závod byl pro DTM katastrofou (nejlépe šestý Benoit Tréluyer na Audi RS5 DTM), když vyhrál Nick Cassidy (Lexus LC500) před dalšími vozy Honda a Lexus, zatímco druhému vládl Narain Karthikeyan (Honda NSX-GT) a dobyl tak své první vítězství od triumfu ve formuli AutoGP v Brně 2013! Čest jezdců DTM zachránili Marco Wittmann (BMW) druhým a Loic Duval (Audi) třetím místem. Tím ovšem snahy o sblížení skončily, když DTM s dvoulitrovými turbomotory po dvou sezonách 2019–2020 také odchází.
První ročník DTM 1984 se jel s cestovními vozy skupiny A, po několika letech se začaly předpisy měnit a jejich vyvrcholením byly speciály s motory 4,0 l V8, teprve od sezony 2019 nahrazené všudypřítomnými jednotkami 2,0 l Turbo. Úspěšně v DTM kdysi účinkoval Opel, než před lety z finančně velmi náročného šampionátu odstoupil (posledním umístěním v první desítce bylo osmé místo Heinz-Haralda Frentzena v sezoně 2005). Dnes už se nechce věřit, že do roku 1987 figurovaly na seznamu vítězů jednotlivých závodů pouze vozy Rover, BMW (vítěz vůbec prvního závodu v Zolderu 1984), Volvo, Ford a dokonce Chevrolet; ojedinělá dvě vítězství dobyl pro Mercedes-Benz jezdec Volker Weidler na typu 190E 2.3-16 až v sezoně 1986 (Nürburgring, Avus), kdy se však mistrem stal dánský závodník Kurt Thiim na britském Roveru 3500! Drtivý nástup zaznamenaly osmiválce Audi V8 na počátku devadesátých let, Audi jako první značka dobyla dva tituly za sebou (1990, 1991). Další vítězné tažení Mercedesu přerušil jen Nicola Larini (Alfa Romeo 155 V6) v sezoně 1993, ale první dějství v roce 1996 uzavřel Manuel Reuter (Opel Calibra V6). Po sezoně 1996 jak Opel, tak Alfa Romeo odstoupily, a proto organizátoři sérii DTM rozšířenou o světovou ITC (International Touring Car Series) ukončili.
Druhé dějství začalo v roce 2000, do nového DTM se přihlásily Mercedes-Benz a Opel, teprve od sezony 2001 se zásluhou ladiče Abt Sportsline (bratři Hans-Jürgen a Christian Abtové) vrátily Audi, tentokrát upravená kupé TT-R, přestavěná na motory V8, ale už v následující sezoně Francouz Laurent Aiello vyjel celkové prvenství! Od roku 2003 se v zisku mistrovských titulů střídaly jen Mercedes-Benz a Audi, než přišel vítězný návrat BMW v sezoně 2012 (Bruno Spengler). V následujících letech s čtyřlitrovými osmiválci DTM do roku 2018 dobyli titul jezdci Mike Rockenfeller (Audi), Marco Wittmann (BMW), Pascal Wehrlein (Mercedes-Benz), René Rast (Audi) a Gary Paffett (Mercedes-Benz). Pak Mercedes-Benz odešel, změna předpisů místo atmosféricky plněných čtyřlitrových motorů V8 přinesla dvoulitrové čtyřválce s přeplňováním turbodmychadlem. Pokusem o rozšíření startovního pole se předloni stal Aston Martin, ovšem Vantage DTM byla jen siluetou britského Gran Turisma se čtyřválcem HWA AFR 2.0 Turbo, ale tento soukromý projekt R-Motorsport neuspěl, byť se stal inspirací pro GT Pro! Na sezonu 2020 zůstaly jen BMW a Audi. Zbytek už znáte. Obě poslední sezony ovládl německý závodník René Rast a loni přidal třetí mistrovský titul, takže se zařadil mezi nejlepší jezdce v historii DTM (s pěti tituly vede Bernd Schneider, věrný značce Mercedes-Benz).
Čtyřiatřicetiletý René Rast dobyl tři mistrovské tituly v posledních čtyřech letech a značnou měrou přispěl k 28 vítězstvím a šesti titulům Audi RS5 DTM za dva roky dvoulitrového DTM (triumf v jednotlivcích, týmech a značkách dvakrát za sebou). Není bez zajímavosti, že se Rast ještě jako nepříliš známý jezdec Porsche Cupu poprvé zúčastnil 24 h Le Mans 2014 v týmu Sébastiena Loeba a na voze Oreca 03 Nissan dojel čtvrtý ve třídě LMP2 a osmý celkově s naším Janem Charouzem a Francouzem Vincentem Capellairem. Málokdo tehdy tušil, že příští rok pojede ve špičkovém Audi R18 e-tron Quattro (sedmý v Le Mans) a zapíše se do historie jako jedna z největších hvězd DTM. Klasifikaci DTM 2020 ovládli jezdci Audi, nejlepší ze závodníků na BMW M4 DTM byl Timo Glock (celkově pátý). Za zmínku stojí také třetí místo pro Poláka Roberta Kubicu (Orlen Team ART) ve druhém závodě v Zolderu v jeho premiérové sezoně DTM, stejně jako celkově desáté pro Rakušana Ferdinanda von Habsburga (Audi).
Samozřejmě, také sezonu DTM 2020 poznamenala koronavirová krize, a proto se mnohé závody neuskutečnily. Gerhard Berger věří, že rok 2021 bude lepší, a rád by nové DTM zahájil na novém okruhu Igora Drive u Petrohradu o posledním květnovém víkendu. Pak mají následovat závody na Monze, Norisringu, Lausitzringu, Zolderu, Nürburgringu, Red Bull Ringu, v Assenu a finále na Hockenheimu. Uvidíme, jaký bude další vývoj se sportovními GT Pro, ale tradiční partner seriálu Schaeffler už představil elektrický vůz DTM pro léta budoucí.
Převzato z časopisu