Motorsport
MISTROVSTVÍ SVĚTA V Rallye – Sezóna velkých návratů
Petr Horák 23.02.2018 05:07
Ve chvíli, kdy budete číst tento článek, bude odjet úvodní podnik letošní sezóny WRC. Ruleta počasí, povrchů a pneumatik dost možná něco málo naznačí, jak jsou rozdány karty. Jisté je, že se můžeme těšit na další skvělou a napínavou sezónu.
Rok 2017 přinesl do mistrovství světa v rally (WRC) nové technické předpisy, a tím i rychlejší a hlučnější automobily, atraktivnější podívanou pro diváky a především nevyzpytatelnost. Obhájí Ogier titul, i když už nebude sedět za volantem suverénního VW, ale v poloprivátním Fordu? Jak se bude při návratu dařit Toyotě? A jak na tom budou ostatní týmy? Loňská sezóna byla strhující, ve 13 soutěžích zvítězilo sedm různých pilotů, z nichž hned tři okusili šampaňské pro vítěze poprvé v kariéře, Finská rallye se stala historicky nejrychlejší soutěží kalendáře mistrovství, navíc ji vyhrál nováček, který s vozem WRC 2017 startoval potřetí v kariéře, a i když bylo o titulu rozhodnuto ještě před závěrečným podnikem sezóny. Nikdo asi nic nenamítne, když řeknu, že ročník 2017 byl jedním z těch vůbec nej! Právě byla odstartována nová sezóna a má spoustu předpokladů k tomu, aby byla ještě lepší. Dlouho visel velký otazník nad budoucností dnes již pětinásobného šampiona Sébastiena Ogiera. Už od poloviny loňské sezóny prohlašoval, že pokud má setrvat s týmem Malcolma Wilsona, musí se za tým postavit samotný Ford. Ford kontroval prohlášeními, že by se mnozí divili, jak moc je v programu M-Sportu zainteresován. Ford údajně hodně pomáhal s vývojem Fiesty WRC 2017, nakonec M-Sport Fiestu testoval o dost dříve, než vůbec byla nová generace v sériové podobě představena. Po dojetí Australské rallye nebyl Ogier schopen na otázku, co bude dělat příští rok, odpovědět. Ve hře bylo několik scénářů – setrvání u M-Sportu (pokud se více zapojí Ford), snahy Citroënu o získání jeho služeb Ogier odmítl už v průběhu sezóny a ve hře byla i varianta, že se závoděním skončí. Významným momentem byla především havárie ve Finsku, při níž byl zraněn Ogierův spolujezdec Julien Ingrasia, a Ogier začal o odchodu přemýšlet o to víc. Nakonec ale Ford vyslyšel volání po větší angažovanosti a Ogier M-Sportu podepsal na další rok. Co je důležité, Ford se vrací do šampionátu a oficiální jméno týmu je M-Sport Ford World Rally Team. Poprvé od roku 2012 tak jméno Fordu bude opět figurovat v hodnocení značek a pro šampionát je to jen dobře.
A rozhodně to nebude mít jednoduché, protože usilovně na sezónu vyzbrojily také Hyundai, Toyota i Citroën. Volných míst pro letošní sezónu moc nebylo a na ta, která volná zůstávala, byl neuvěřitelný přetlak. Pojďme se tedy podívat na to, s čím který tým do letošní sezóny vstupuje. O Sébastienu Ogierovi a M-Sportu už byla řeč. Po odchodu Otty Tänaka mu je ovšem dvojkou Elfyn Evans. Ten loni ukázal, že umí být velice rychlý a je třeba s ním počítat. Jeho výkony v jednotlivých soutěžích byly v dobrém i zlém ovlivněny fungováním pneumatik D-Mac. Ve třetím Fordu se pak budou jezdci střídat. V Monte Carlu s třetím vozem startoval Bryan Bouffier, který už v minulosti slavné Monte vyhrál, a představí se s třetí Fiestou ještě na Korsice. V dalších osmi soutěžích se s třetím automobilem představí talentovaný Teemu Suninen, jenž už loni zazářil především doma ve Finsku. Jeho starty jsou plánovány v soutěžích ve Švédsku, Mexiku, Portugalsku, Itálii, Finsku, Turecku, Velké Británii a Španělsku. Hyundai už před koncem loňské sezóny ještě více posílil už tak nabitou jezdeckou sestavu. Jedničkou týmu je nadále Thierry Neuville, který ovšem dostal ve vlastním týmu velice silného rivala v podobě Andrease Mikkelsena. Neuville už měl loni na titul, ale chyby a problémy s technikou mu jej nechaly proklouznout mezi prsty. Teď mu přibyl ještě jeden silný soupeř. Mikkelsen loni v Austrálii potvrdil, že je pilotem světové extratřídy, a společně s Neuvillem budou bezpochyby patřit k velkým kandidátům na titul.
Tím měl být podle dva roky starých prohlášení i Hayden Paddon, tehdy si jej Hyundai upsal na další tři roky a letos měl jet Novozélanďan o titul, místo toho má po loňské zpackané sezóně jen částečný program a uvidíme jej za volantem i20 WRC v celkem sedmi soutěžích – ve Švédsku, Portugalsku, Itálii, Finsku, Turecku, Velké Británii a Austrálii. Ve zbývajících soutěžích pak bude třetí vůz pilotovat zkušený matador Dani Sordo. Toyota rovněž posílila – z M-Sportu přetáhla Ottu Tänaka, jenž byl loni dlouho ve hře o mistrovský titul. To ostatně byl i Jari-Matti Latvala (časté technické problémy ale byly proti), takže Toyota do letošní sezóny jde s velice silnou dvojicí, již ve třetím Yarisu WRC doplňuje benjamínek Esa-pekka Lappi. Pokud Toyota ke své rychlosti přidá i více spolehlivosti a univerzálnosti, bude opět velice silným hráčem. Největší zklamání loňská sezóna přichystala Citroënu. Dvě vítězství a spousta rozpačitých vystoupení, to rozhodně není výstup, který francouzská automobilka čekala. Už loni dokázali automobil trochu posunout jednak Andreas Mikkelsen a jednak Sébastien Loeb, jenž na podzim C3 WRC testoval na šotolině i asfaltu. Citroëny uměly být rychlé, ale jen v úzkém rozmezí podmínek, a to pro tak komplexní šampionát, jakým WRC je, jednoduše nestačí. Jedničkou týmu zůstává Kris Meeke, jemuž ve většině podniků (10 soutěžích) bude dvojku dělat Craig Breen. Ve třech dalších podnicích se však odehraje návrat roku – v Mexiku, na Korsice a v Katalánsku se do WRC vrátí devítinásobný šampion Sébastien Loeb. Jestli je to předzvěst jeho plného návratu v roce 2019, těžko soudit, každopádně souboje Ogier vs. Loeb jsou velkým lákadlem sezóny 2018! Ve většině soutěží se se třetí C3 WRC ukáže Khalid Al Qassimi, i když Kris Meeke prohlásil, že Craig Breen si zasloužil jet kompletní sezónu, navzdory tolik očekávaným startům Loeba. Jednu soutěž, Švédskou rallye, pro Citroën pojede Mads Ostberg, pro něhož je to návrat do týmu, za nějž závodil v sezónách 2014 a 2015. U Citroënu pak došlo ještě k jedné významné změně – šéf týmu Yves Matton odešel k FIA do pozice ředitele přes automobilové soutěže a na jeho post byl jmenován dlouholetý zaměstnanec PSA, třiapadesátiletý Pierre Budar. Letošní kalendář čítá opět 13 soutěží, stejně jako ten loňský. Stejný však není, vypadla z něj jedna z nejrychlejších soutěží celé sezóny – Polská rallye. Poláci už před tím dostali žlutou kartu za nedostatečné zabezpečení tratě a nekázeň diváků, po loňském ročníku pohár trpělivosti FIA přetekl a Polsko pro letošek nahradilo navrátivší se Turecko. Dá se předpokládat, že kalendář se bude ještě rozrůstat, ve hře je například návrat soutěže na Novém Zélandu, o své místo se pere Jordánsko, pochopitelně i Čína nebo Japonsko, a mluví se i o soutěži v Chorvatsku, která by měla kombinovat šotolinu a asfalt, jako je tomu v Katalánsku. To jsou vše ale jen dohady, letošní sezóna má 13 podniků a mělo by to opět stát za to.
Převzato z časopisu