Motorsport
Dakar 2015 – Tam a zpět
Jiří Vintr 29.01.2015 06:59
Slavnostním startem 3. ledna 2015 začne už posedmé Rallye Dakar v Jižní Americe...
Start soutěže se po čtyřech letech vrací do argentinské metropole Buenos Aires, aby o 15 dnů později nejtěžší motoristický maraton skončil přesně tamtéž. V kategorii kamionů startují tři české týmy, avšak nákladních vozů z českých dílen nebo s českými piloty bude na startu celkem devět. Pořadatelskou organizací ASO proklamovaná snaha navrátit Dakaru jeho maratonský charakter letos příliš nevychází. Zatímco Dakar 2014 nabídl kamionům okolo 5200 km speciálních etap, letos je to jen 3759 km včetně některých neutralizací, o tisíc kilometrů méně, než mají před sebou motocykly i automobily. To je poněkud smutná bilance a patrně povede k dalšímu zrychlení závodu kamionů, intenzifikaci jezdeckého nasazení a v důsledku jen k vyšším nákladům a nebezpečnosti závodu, v němž klíčem k úspěchu bude absolutní spolehlivost techniky, špičková souhra posádek a jejich schopnost zvládnout kondičně jízdu v maximálním tempu i vzájemná provázanost úkolů týmových kolegů.
Ve všem výše jmenovaném vyniká tým Kamaz Master, který je největším favoritem. Rusové rozdělili své působení jak na závod ASO v Jižní Americe, tak i na Africa Eco Race, kam tovární tým posílá dvě posádky s Antonem Šibalovem a Sergejem Kuprianovem, přičemž druhý jezdec bude mít zajímavou verzi motoru s pohonem na zemní plyn. V Jižní Americe bude startovat čtveřice posádek s Andrejem Karginovem, Eduardem Nikolajevem a Ajratem Mardějevem, pro něž bude rychlou asistencí Dmitrij Sotnikov. Rusové údajně pozastavili připravovaný projekt kapotového speciálu, jenž měl být poháněn českými motory Gyrtech na základě Caterpillaru, a do vozů Kamaz 4326-9 po důkladném testování zabudovali osmiválce Liebherr 700 kW. Obvyklým soupeřem Kamazů bývá především tým Petronas de Rooy s vozy IVECO; Nizozemci nasazují tři kamiony, ale Gerard de Rooy i Hans Stacey pojedou s novými kapotovými speciály Powerstar Torpedo (původní de Rooyův Powerstar už nepojede). Dalším se stane Španěl Pep Vila Roca, který si pronajímá třetí evoluci trambusového typu Trakker. De Rooy bude mít mohutné zázemí (tři závodní kamiony bude v depu podporovat hned šest asistenčních včetně cateringového a ubytovacího!), prověřenou techniku bez technických záludností (koncepce s řadovým šestiválcem IVECO Cursor 13 o výkonu cca 700 kW a tuhými nápravami Sisu se nemění) i svoje velké jezdecké zkušenosti.
Českou stopu tradičně reprezentuje Tatra, která oficiálně podporuje roudnický tým Buggyra Racing System. Ten připravil pro Martina Kolomého inovovanou verzi původního speciálu s kabinou poslední evoluce T 815, poháněného šestiválcem Gyrtech Rally Power MK14 o výkonu 713 kW, spojeným s šestnáctistupňovou převodovkou ZF. Vůz pro Dakar 2015 dostal inovované náboje kol i hnací hřídele, lehčí jednostupňový sestupný převod místo dosavadního dvoustupňového i přeskupení nádrží a vzduchojemů uvnitř nástavby. Z proklamovaného projektu Loprais Buggyra Dakar Forces sešlo poté, co se Aleš Loprais rozhodl startovat na Dakaru s kamionem MAN. Frenštátský Loprais Team skutečně nenasadí na Dakaru vůz na základě kapotové Tatry 163 Jamal poté, co nebyla připuštěna do závodu vzhledem k použití kabiny jiného typu, než jaká se montuje na sériové Jamaly. Lopraisův tým měl na výběr přestavět před maratonem celou karoserii s využitím krátké budky T 815, startovat se starší T 815, či pronájem kamionu zahraničního týmu.
To se podařilo, Aleš Loprais posílí nizozemský tým Veka MAN, v němž bude startovat po boku Marcela van Vlieta a Svena Rotsaerta (majitel týmu Peter Versluis, jeden z favoritů závodu, účast kvůli pracovním povinnostem na poslední chvíli odvolal). Výhodou Lopraisovi bude prověřená a nekomplikovaná technika, a také zázemí velkého týmu na trati i v bivaku, čímž ve vlastním týmu nikdy nedisponoval. Sedlčanský KM Racing jede na Dakar v kompaktním složení poté, co tentokrát nepronajímá závodní techniku, i tak ovšem s nemalými ambicemi. Za volantem speciálu LIAZ Race 1 se na Dakaru poprvé představí Martin Macík ml., syn majitele týmu, jenž už má dva ročníky Dakaru za sebou v roli navigátora a vyhrál poslední ročník Hungarian Baja. Tým znovu vsadil na osvědčený speciál s motorem Gyrtech 713 kW; důraz kladl na důkladný trénink jezdce a otestování všech důležitých dílů, zejména se soustředil na brzdy. Trojice kapotových speciálů Tatra 163 Jamal (mají krátkou budku jako sériový vůz, na Dakar tudíž smějí) zdobí ostravský Bonver Dakar Project.
Jezdecké trio Kazacha Artura Ardavičuse, majitele týmu Tomáše Vrátného a Poláka Roberta Szutkowského je stejné jako loni, zcela jiná je technika, byť postavená na osvědčeném kopřivnickém základě s výkyvnými polonápravami a centrální nosnou rourou. Novinkou je použití řadových šestiválců MKR na základě Renault-Volvo od konstruktéra Maria Kresse. Ten postavil ještě dvojici zcela nových vozů Renault K520 pro nizozemský tým Mammoet Rallysport s jezdci Martinem van den Brinkem a Pascalem de Baarem. Mimořádně esteticky i dílensky zdařilý speciál s novou budkou stavební řady Renault disponuje nejen poslední verzí šestiválců MKR, ale také samočinnou převodovkou ZF, pocházející z okruhových vozů Buggyra SRT, retardérem i chlazením situovaným na konec mohutného deflektoru v zádi vozu a tuhými nápravami Meritor. Uvidíme, zda zajímavá, ale komplikovaná konstrukce nebude nakonec na Dakaru kontraproduktivní.
Další konkurencí je nizozemský tým Ginaf Rally Power, i tentokrát sází na avantgardní konstrukci Ginaf X2222 s nezávislým zavěšením všech kol Timoney, vzduchovým pérováním, řízením všech kol (jak se ukázalo na kontrolních závodech, poněkud samoúčelným), samočinnou převodovkou Allison, chlazením uloženým v nástavbě vozu i řadovým šestiválcem Cummins 15,0 l. Esteticky nepříliš zdařilé kamiony povedou bratři Wuf a Edwin van Ginkelové a Jos Smink. Kromě kopřivnické Tatry 158 Phoenix (s ní se objeví Gert Huzink v týmu Riwald, jemuž Marcel Schoo vůz pronajímá) na Dakaru uvidíme více vozů DAF řady CF, z nichž nejvýše pomýšlí tým xDakar s jezdci Peterem van den Boschem a Fritsem van Eerdem, jimž by měli sekundovat Maurik van den Heuvel, Aart Schoones nebo Ton van Genugten. Naopak už chybějí tradiční Ginafy X2222 SP s motory Caterpillar C18. Další soupeři v boji o první desítku přicházejí z Běloruska. Tovární tým MAZ nasazuje osvědčenou trojici vozů, poháněných osmiválcem JaMZ (jako dříve Kamazy), v čele se Sergejem Vjazovičem. Do souboje o první desítku zřejmě promluví i rodinný tým Sugawarů s vozy Hino série 500. Yoshimasa Sugawara je v 73 letech rekordmanem mezi dakarskými účastníky, už startoval dvaatřicetkrát v nepřetržité řadě; jeho syn Teruhito Sugawara bude disponovat novým speciálem o hmotnosti jen 7,6 tuny, prodlouženým rozvorem náprav, zvětšeným rozchodem kol a motorem 9,0 l/465 kW. Jak úspěšní budou Češi v boji o dakarské vavříny proti stále silné konkurenci, to se dozvíme 18. ledna 2015, kdy letošní ročník skončí. Jisté je, že vyjíždějí lépe připraveni, než tomu bývalo v letech minulých. To lze ovšem říci i o většině soupeřů.
Převzato z časopisu