Motorsport
Eifel Rallye Festival – Půl století rallye
Jindřich Lasík 25.10.2022 12:33
Foto: Jindřich Lasík
Automobilové soutěže jsou asi jedinou motoristickou disciplínou, v níž mohou diváci k tratím relativně blízko, i když v mnoha případech je to relativní.
Diváci vyhledávají nejen rallye současných automobilů, ale v posledních deseti letech roste i zájem o historické soutěžní automobily let dávno minulých. Jenže mnoho z nich nemůže startovat v klasických rally a bojovat o body do nejrůznějších šampionátů, protože nesplňují kritéria stanovená FIA. A proto se pořádají takové rallye, v nichž se jede sice po uzavřených tratích, ale čas se neměří.
Foto: Jindřich Lasík
Právě takovou akcí je od roku 2010 Eifel Rallye Festival. Jednou do roka se malé městečko Daun promění v depo soutěžních automobilů, tentokrát s mottem 50 let mistrovství světa. Seznam startujících čítal na 150 posádek, ke kterým musíme přičíst ještě dvacet takzvaných předjezdců. A právě ti se ve většině případů postarali o pořádnou show.
Letos byly automobily rozděleny do jedenácti tematických kategorií – Doba dávno minulá, Rallye Monte-Carlo, Prototypy (Pikes Peak), Evropská šotolinová klasika, Rallye San Remo, Mistrovství Evropy, Tour de Corse, Skupina B, Německé mistrovství, Zámořské soutěže a WRC. Hlavní organizátor Reinhard Klein, novinář a autor mnoha knih, sám automobily pečlivě vybírá, aby šlo buď přímo o originály, nebo přesné kopie včetně barevného lakování a nálepek ex-továrních automobilů tak, jak kdysi jezdily.
Vrchol rallysportu představují pochopitelně monstra tehdejší skupiny B. Bohužel ne všechny automobily vyjely na trať. A tak jsme neviděli v akci například Ford 200 RS, Peugeot 205 T16 Pikes Peak, Ford Focus WRC, Mini WRC ani Hyundai Accent WRC. Ze seznamu přihlášených vypadla také jedna Lancia 037, MG Metro, Fiat 124 Abarth a Ford Escort WRC.
Foto: Jindřich Lasík
Na trati se neobjevila ani Škoda 200 RS, ale zato dva vozy Škoda Fabia WRC. S vozem zapůjčeným Karlem Trněným jel domácí Volker Piepmeyer a nevedl si vůbec špatně. Druhou Fabii WRC (ex-Marian Šín) řízenou Vítem Kratochvílem jsme viděli pouze jednou. Mathias Kahle jel tradičně se Škodou 130 RS a bylo vidět, že jde o zkušeného pilota, který přiváděl krásnými smyky diváky do varu. V soutěži se objevila ještě Škoda 130 LR s nápisy Sibera-Gross.
Pořadatelé připravili na pátek dvě zkoušky, obě okruhové, jednu s dvěma šotolinovými úseky, kde řada rychlejších jezdců trpěla v prachu za těmi pomalejšími. Sobotní program pokračoval šesti zkouškami na třech úsecích.
Každým rokem pořadatelé pozvou zajímavé postavy rallysportu z doby minulé i současné. Největší letošní hvězdou byl Thierry Neuville s Peugeotem 306 Maxi. Zatímco jiné VIP hvězdy absolvovaly jen vybrané úseky, Belgičan se k radosti diváků představil na všech zkouškách. Další hvězdou byl Stig Blomqvist za volantem Audi Sport Quattro S1E2. Šlo o vůz použitý při testech na Olympia Rally v USA v roce 1985.
Foto: Jindřich Lasík
Z daleké Keni musel absolvovat sedm tisíc kilometrů dlouhou cestu Mike Kirkland, aby se potkal se svými příznivci. Specialista na Safari rally startoval s atraktivním Nissanem 240 RS skupiny B z roku 1983. Pravidelným účastníkem je Harald Demuth, mj. vítěz Barum rallye i Škoda rallye. Usedl do Audi 80 GTE, ale pro poruchu se příliš nesvezl. S tímto typem, ale ve verzi Quattro, vyhrál v roce 1984 Barum rallye.
Na horké sedadlo usedla opět Italka Fabrizia Pons, kterou také známe z českých tratí. Tentokrát se vrátila do originálu Opelu Kadett, s nímž obsadila v roce 1978 deváté místo při světové Rallye San Remo. Jde o originální exemplář od italského úpravce Conrero Squadra Corse. Vůz našel ve zbídačeném stavu a zrenovoval Holanďan Ton Scheepers. Největších úspěchů dosáhla s Michele Moutonovou, s níž vybojovala titul vicemistrů světa s Audi Quattro v roce 1982. Dvakrát vyhrála také Rallye Vltava Historik, v roce 1991 s Tessorem, v roce 2019 s Luckym. V dobách největší slávy řídil například Lancii Fulvii nebo Saab 96 finský soutěžák Simo Lampinen, v Daunu si vyzkoušel místo spolujezdce v Lancii Beta Coupe. S atraktivní Lancií Delta S4 se objevil Harri Toivonen, mladší bratr úspěšnějšího Harryho, jenž tragicky zahynul v roce 1986. Společně s ním startoval jeho bývalý spolujezdec Cedric Wrede.
V soutěži se letos prezentovalo třicet značek od roku 1962 až do roku 2014, některé byly zastoupeny různými modely. Třeba vozů Audi Quattro jsme napočítali dvacet, často jsme vídali také Toyoty, BMW (především M3) nebo Mercedes-Benz.
Převzato z časopisu