Motorsport
Rallye Dakar – Lopraisovy dakarské ambice
Ondřej Horský 20.12.2011 11:27
Po vítězství na letošní velmi těžké Silk Way Rallye rodinný klan Lopraisů rozhodně neodpočíval. Vozidlo po návratu repasoval a v detailech zdokonalil, ale také pozměnil posádku.
Na řadě byla totiž příprava na kultovní Rallye Dakar. V podání rodu Lopraisů tradičně pečlivá a důkladná. Nová Tatra Jamal, vítězný vůz Silk Way Rally 2011, se představí opět se stájovým jménem InstaForex Loprais Team a v již zavedených efektních barvách s dominující sírově žlutou. Na vozidle došlo k několika zdokonalujícím úpravám směřujícím k lepší ovladatelnosti, poslušnosti ve vysokých rychlostech a co nejlepším jízdním vlastnostem v terénu. Markantní jsou především masivní postranní deflektory ve spodní části rozvoru náprav, vyrobené esteticky z perforovaného plechu a tvořící také nástupní schůdek budky řidiče. Po dobrých zkušenostech s kapotovaným provedením Tatry tento pohledný prvek byl zachován, ale… Nové je složení první posádky, jejímž pilotem samozřejmě zůstává Aleš Loprais. Sedadlo mechanika obsadí Petr Almáši, který debutoval na Silk Way (Hedvábné stezce) jako mechanik Tomáše Vrátného. Novým druhým pilotem se zkušenostmi z klasických automobilových soutěží bude Michal Ernst. Chybět tedy bude sedmatřicetiletý Vojtěch Štajf, který se sice výtečně osvědčil, ale má v termínu nadcházejícího Dakaru (1.–15. 1. 2012) povinnosti vůči svému mateřskému týmu Subaru v podobě startu na Jänner Rallye. Stejně tak bude chybět Milan Holaň, jenž stál v čele stavby nové tatrovky, ale do cesty se mu postavily zdravotní problémy. Nové složení má také Bonver Dakar Team. Za volantem bude opět Tomáš Vrátný, který složil zkoušku dospělosti devatenáctým místem na Hedvábné stezce. Stejně tak pojede znovu v roli mechanika týmu Radim Pustějovský. Třetím, nikoli však posledním!, bude Ota Měřínský.
Osobnost stojící v různých rolích tatrováckého týmu v pozadí úspěchů již od úplných začátků soutěžení kamionů před dvaceti lety. Když ještě kopřivnická automobilka stavěla a vysílala soutěžní speciály na Dakar, byl také respektovaným šéfem sportovního oddělení. Nezapomenutelnou postavou byl však také jako navigátor posádky se Zdeňkem Kahánkem, nebo také Vlastíkem Buchtyárem, figuroval však také v posádce těžkého speciálu se znakem náprav 8x8 ve službách organizátorů Dakaru, startoval však také na rallye Paříž–Peking. Změn doznala i vizáž závodního vozu Bonver Dakar Teamu. Jedná se o tentýž kamion, jaký startoval na Silk Way Rally. Kromě repase poškozené budky řidiče je nový i nový lak. Matná čerň se zlatými nápisy. Také interiér je ozdoben zlatou metalízou. Změní se i týmová asistenční Tatra, která dostane novou multifunkční nástavbu, jež poskytne závodním posádkám i mechanikům nezbytné zázemí na úrovni doby.
TECHNICKÉ ÚDAJE Tatra 815-2 Jamal ZO R45 12.400 4x4.1
Motor
KHD Deutz BF 8M 1015C, podélně nad přední nápravou uložený vznětový kapalinou chlazený vidlicový osmiválec (V 90°) s čtyřmi ventily na válec a rozvodem OHC přeplňovaný dvěma výfukovými turbodmychadly Holset s mezichladiči stlačeného vzduchu, zdvihový objem 15 874 cm3, 588 kW/2100 min-1, 3000 Nm/1200 min-1.
Převodné ústrojí
Desetistupňová převodovka Tatra TS 210 s přímým řazením a posilovačem, sestupný převod Tatra 2.30 TRK 1,3/2,1 řazený elektropneumaticky; závěry obou nápravových diferenciálů.
Podvozek
Originální páteřový rám Tatra s centrální nosnou rourou a výkyvnými polonápravami; odpružení vzduchotlakovými vlnovci; příčné zkrutné stabilizátory; zdvojené plynokapalinové teleskopické tlumiče FRT/Loprais Shocks s kapalinovými dorazy FRT.
Karoserie
Dvoudveřová třímístná kapotová budka řidiče Tatra (kombinace TerrNo1 a Jamal) v prodloužené verzi sklopná vpřed vybavená vnějším i vnitřním ochranným rámem svařovaným z pevnostních chrommolybdenových trubek kruhového průřezu; snímatelná laminátová kapota motoru.