Motorsport
World Endurance Championship 2015 – Před Le Mans
Tom Hyan 19.06.2015 06:43
Rozcvičkou před čtyřiadvacetihodinovkou se staly dva šestihodinové závody...
Souboj gigantů se v prvních dvou podnicích WEC (World Endurance Championship) v Silverstone a Spa-Francorchamps bohužel nekonal. Oba závody překvapivě ovládla stejná posádka, a to nikoli z týmů Toyota nebo Porsche, ale z nejstaršího Audi! Už na první pohled je však zřejmé, že automobily Audi R18 e-tron Quattro byly pro letošní sezonu mistrovství světa znovu důkladně přepracovány. Ve 24 h Le Mans 2015 (jede se o víkendu 13. – 14. června) by trio uchazečů o prvenství měl rozšířit kuriozní Nissan GT-R LM Nismo (viz AR 4/’15), rovněž hybridní automobil nejvyšší kategorie LMP1-H, ovšem se zážehovým motorem uloženým netradičně pod přední kapotou...
Vítězství jak v šestihodinovce v britském Silver-stone, tak v šestihodinovce v belgických Spa-Francorchamps si připsala trojice André Lotterer (D), Benoit Tréluyer (F) a Marcel Fässler (CH), loňští vítězové 24 h Le Mans (v této sestavě vyhráli francouzskou čtyřiadvacetihodinovku pro Audi TDI také v letech 2011 a 2012). Na první pohled je zřejmé, že se konstruktéři Audi Sport pod vedením Chrise Reinkeho soustředili především na zvýšení aerodynamické účinnosti vozu R18 e-tron Quattro. Jejich tým vede od roku 2015 nový technický ředitel Jorg Zander, přes deset let působící ve formuli 1 (Williams, Honda, Brawn), který prohlásil, že pohonné jednotky třídy LMP1-H mají nyní ke královské třídě velmi blízko. Právě hybridní systém je u Audi proti Toyotě a Porsche méně výkonný, tým zůstává v rekuperační třídě ERS 4 MJ (Toyota 6 MJ, Porsche 8 MJ) a jako jediný z uvedeného kvarteta používá vznětový motor (4.0 V6 Single-Turbo). Rekuperace elektrické energie probíhá u Audi na přední nápravě (elektromotor/generátor MGU-K 200 kW, loni 170 kW), která krátkodobou funkcí elektromotoru mění vůz na quattro (pohon všech kol). Ostatní mají zážehový motor, vylepšená Toyota TS040 Hybrid jako jediná využívá dva MGU-K (Motor Generator Unit – Kinetic) pro pohon obou náprav a jako jediná nepřeplňovaný motor (3.7 V8/90°); celkový výkon soustavy převyšuje 736 kW (1000 k).
Porsche 919 Hybrid po dlouhých letech přináší do této kategorie downsizing pohonných jednotek (kdysi např. Lancia LC1, či nedávno Aston Martin AMR-One), ale nejvíce se blíží systémům F1; zážehový motor je vidlicový čtyřválec 2.0 Turbo s jednotkami MGU-H (Heat) na turbodmychadle a MGU-K na přední nápravě (viz AR 1/’15). V nejvyšší kategorii LMP1, ale bez hybridu, jede nově Team ByKolles Racing nechvalně proslulého rumunského rodáka Colina Kollese, jenž vlastně jako CLM P1/01 během vývoje přestavěl na motor AER V6 Bi-Turbo GDI svůj loňský Lotus T129, vycházející ještě z předloňského Lotusu (Kodewa) T128 Praga/Judd LMP2 (loni bezúspěšně pět závodů jako Lotus CLM P1/01 AER; od 2015 nedůstojné kupčení s tradiční značkou Lotus končí alespoň v této sérii). Lehký (108 kg) hliníkový motor V6 stejného typu AER P60 od Advanced Engine Research Ltd. z britského Basildonu (Essex) pohání i vozy Rebellion R-One LMP1, v nichž letos nahradil osmiválce Toyota 3.4 V8.
Je to stroj zcela nové konstrukce AER, jehož přesný objem válců nebyl zveřejněn (odhadem 3,0 – 3,7 l); přímé vstřikování paliva GDI je však původní konstrukcí AER pro dodavatele pohonných jednotek F1. V závodech mohou překvapit vozy nižší kategorie LMP2, v níž se objevuje řada novinek i vylepšených typů. Větší rozšíření nyní doznaly uzavřené Ligiery JS P2 s motory Nissan VK45 (4.5 V8), jež vyhrály tuto kategorii v Silverstone (G-Drive; Rusinov/Canal/Bird); stejnému týmu patřila druhá pozice ve Spa-Francorchamps, ovšem s trojicí Yacamán/Derani/Gonzáles.
První triumf WEC na belgické trati dobyl otevřený prototyp Gibson 015S (motor Nissan VK45), vlastně další vývoj podvozku Zytek Z11SN firmou Gibson Technology Ltd. z Reptonu v Derbyshire (celkově deváté místo, posádka Dolan/Evans/Tincknell týmu Jota Sport). Společnost OAK Racing jezdce a podnikatele Jacquese Nicoleta po značce Morgan přivedla zpět do WEC také Ligier, loni ve 24 h Le Mans se tiskové konference -zúčastnil osobně dnes už čtyřiaosmdesátiletý Guy Ligier, bývalý závodník a šéf týmu formule 1. Jako Morgan EVO – SARD startuje otevřený vůz v barvách švýcarského týmu Benoita Moranda (syn Louise, ladiče motorů V8), jenž uzavřel smlouvu s partnerem Toyoty, zvaným SARD (Sigma Advanced Racing Development) a známým starty ve 24 h Le Mans. Mezi podvozky ORECA (Rebellion, Alpine) se objevilo nové kupé ORECA 05 – Nissan VK45 pro tým KCMG z Hongkongu, které již splňuje předpisy, jež budou zavedeny až od sezony WEC 2017. Další sportovní prototypy se připravují, zaznamenali jsme také návrat japonské značky Dome (typ S103 – Nissan).
Převzato z časopisu