Motorsport
24H Le Mans 2024 – Nejlepší Le Mans všech dob?
Petr Horák 18.07.2024 06:07
Foto: Výrobci
Po loňském velkolepém závodě, který ozdobil 100 let slavné čtyřiadvacetihodinovky v Le Mans, byl letošní ročník vyhlížen s velkým očekáváním. Na startu bylo plných 23 vozů nejvyšší kategorie Hypercar devíti různých značek, stejně tak bylo devět automobilek zastoupeno v kompletně obrozené kategorii LMGT3, a navíc se povedlo celé pole krásně vybalancovat za pomoci BoP.
Že 92. ročník čtyřiadvacetihodinovky v Le Mans bude 24 hodin trvajícím sprintem, ve kterém budou rozhodovat drobnosti, bylo jasné už od prvních tréninků. V kvalifikaci bylo celých dvanáct vozů nejvyšší kategorie Hypercar v rozmezí jediné sekundy – na 13,626 km dlouhém okruhu! Poměrně překvapivě nejrychlejší čas ve středeční kvalifikaci připadl BMW M Hybrid V8 #15 zásluhou Driese Vanthoora. Jenže ještě ten večer ve volném tréninku trefil čelně bariéru z pneumatik v zatáčce Indianapolis a následující den havaroval i v Hyperpolu. Do něj se z kvalifikace probojovalo osm nejrychlejších vozů v každé kategorii, v případě Hypercar to znamenalo minimálně jeden vůz šesti různých značek a osm nejrychlejších v kvalifikaci dělilo neskutečných 0,584 sekundy!
Foto: Výrobci
Problémy před Hyperpole si ovšem nevyrobil jen Dries Vanthoor s BMW, ale především Callum Ilott, jenž s Porsche #12 týmu Jota v samotném konci středečního večerního volného tréninku havaroval tak nešťastně, že tým musel vyměnit monokok, což v reálu znamenalo přestrojit vše ostatní na nové šasi, a postavit tedy vlastně nový vůz. Naštěstí tým Penske poskytl nový monokok, který do Le Mans dorazil během čtvrtka. Už v pátek odpoledne byl v garáži poprvé nastartován motor, v osm večer na nedalekém letišti prakticky hned za hlavní tribunou tým provedl krátký, 30 minut dlouhý shakedown a vůz byl v sobotu připraven na warm-up, a především na závod. Co na tom, že se vůz neobjevil v Hyperpolu, důležitý byl závod.
Samotný Hyperpole přinesl opět napínavé přetahování o desetiny sekundy. V čele výsledkové listiny byl Sebastien Buemi s Toyotou #8, když Dries Vanthoor opět havaroval v zatáčce Indianapolis. Po přerušení se na trať vrátili jen piloti Ferrari Antonio Fuoco (#50) a Alessandro Pier Guidi (#51), Alex Lynn s Cadillacem #2, Alpine #35 a Kevin Estre s Porsche #6. Zatímco Pier Guidi nezrychlil a Fuoco svůj poslední pokus vzdal po chybě v šikaně Dunlop, Lynn posunul Cadillac na první místo a americký tým už začal přemýšlet o oslavách pole position. Jenže na trati byl ještě Estre s Porsche, Lynnův čas o 0,148 sekundy překonal a získal tak pro Porsche 19. pole position ve 24h Le Mans a první od roku 2016.
Foto: Výrobci
Loterie s počasím i pneumatikami
Úspěch v kvalifikaci vlil Porsche do žil extra dávku sebevědomí a všichni mluvili o útoku na kulaté 20. vítězství v Le Mans. Optimističtí byli i u Alpine a Toyota doufala, že do průběhu závodu promluví déšť, protože mokrá trať jejím vozům seděla lépe. Při tak malých rozdílech bylo jasné, že rozhodovat budou i ty nejmenší detaily.
Loni byl závod od začátku trochu divoký a minimálně do půlnoci bylo tempo tak vysoké, až měl člověk pocit, že každé kolo je to poslední v závodě. I letos se jelo od začátku velice rychle, ale mnohem disciplinovaněji.
Věděli jste, že… |
…vítězné Ferrari 499P #50 ujelo 4237,07 km průměrnou rychlostí 176,3 km/h? Přitom 311 kol je o plných 31 kol méně, než ujel vítěz v loňském roce, a nejméně od roku 1995. Může za to především 4,5 hodiny dlouhá žlutá fáze za safety cary během nočního deště. …nejrychlejší kolo zajel Kamui Kobayashi s Toyotou #7 s časem 3:28,756 ve 254. kole závodu? Stejný vůz spolu s Toyotou #8 a Porsche #4 dosáhl rovněž nejvyšší rychlosti 344,5 km/h. …v kategorii LMP2 činila nejvyšší rychlost 320,1 km/h (IDEC Sport #28), v kategorii LMGT3 299,7 km/h (Porsche 911 GT3 R #91)? …celkem osm vozů se vystřídalo ve vedení závodu – Ferrari #50, #51 a #83, Toyota #7 a #8, Porsche #5 a #6 a Cadillac #2? Vedení v závodě se měnilo 41x. …McLaren se vrátil do Le Mans po 26 letech? Poslední McLaren na startu slavné čtyřiadvacetihodinovky byl v roce 1998 model F1 GTR, když s ním posádka Steve O’Rourke, Tim Sugden a Bill Auberlen skončila čtvrtá. …Lamborghini poprvé ve své historii projelo cílem 24h Le Mans? 10. místo vozu #63 navíc znamená zisk prvních bodů ve WEC. Cíl viděl i druhý vůz týmu #19. …Laurens Vanthoor seděl za volantem Porsche #6 plných 11:44:32, téměř polovinu 24h závodu? Kevin Estre odjel 7:52:50 a třetí v posádce André Lotterer ve voze strávil pouze 3:41:43. …tým Jota byl po havárii Calluma Ilotta ve volném tréninku nucen vyměnit monokok Porsche #12 a postavit tak v podstatě nový vůz? Zvládl to v čase o něco málo přesahujícím 24 hodin. Běžně stavba nového vozu trvá tři týdny. …při absenci vozu NASCAR v letošním startovním poli byl soundtrack Mustangů spolu se zvukem hypercaru od Cadillacu to nej, co se dalo podél okruhu slyšet? Velice zajímavě zněl i motor Alpine; škoda, že tak krátce. |
Krátce po startu se dopředu propracovala obě tovární Ferrari, s nimiž drželo krok Porsche #6. Bylo úžasné vidět, jak se celé pole drží neustále prakticky pohromadě, nikdo vyloženě nepropadal, nikdo vyloženě neujížděl. Jak začalo počasí míchat karty, stoupalo pořadím i další Ferrari #83 s Robertem Kubicou za volantem. Postupně se ukazovalo, že důležitou roli bude hrát odhad aktuálních podmínek na trati a odvaha jezdců vydržet na slickách i na mokré trati, když se nad částmi okruhu přehnal jen krátký déšť. I tak se o jednotlivá místa bojovalo s rozdílem pár sekund.
Foto: Výrobci
Jako první se do problémů dostalo BMW #20 ve speciálním zbarvení připraveném malířkou Julií Mehretu. Robin Frijns je opřel o bariéru v šikaně Ford a mechanici měli o zábavu postaráno. S velkou ztrátou nakonec vůz vrátili na trať a dojel až do cíle, což bylo pro tým cenné kvůli sbírání důležitých dat. Ještě do půlnoci z výsledků zmizely oba vozy Alpine, které postupně vyřadily problémy s motorem. Druhé BMW #15 s Driesem Vanthoorem se rovněž nedožilo půlnoci, havarovalo na rovince Mulsanne po kontaktu s Ferrari #83, za nějž byl Robert Kubica odměněn třicetisekundovou penalizací. Nic to však nezměnilo na tom, že pro BMW to byla velice hořká pilulka.
V polovině závodu vedla Toyota #8 s těsným náskokem před Porsche #6. Estre Hartleye stahoval, když Jack Aitken zaparkoval Cadillac #311 v kačírku v zatáčkách Porsche a na trať znovu vyjely safety cary. Ferrari #50 a Toyota #7 zajely do boxů a na třetí místo se posunul Alex Palou s Cadillacem #2. Podmínky na trati byly kvůli dešti velice náročné a celé pole kroužilo za safety cary až zhruba do osmé hodiny ráno. Po restartu se do čela dostalo Porsche #6 s Laurensem Vanthoorem za volantem, ale safety cary musely opět na trať poté, co Daniel Mancinelli uhýbal hypercarům, dostal se mimo suchou stopu a po nárazu do bariéry v zatáčce Indianapolis se jeho Aston Martin ocitl koly vzhůru. Ve stejné zatáčce vylétl z trati i Felipe Nasr s Porsche #4.
Homologace hypercar prodloužena |
Společnost ACO na své každoroční tiskové konferenci před 24h Le Mans nastínila několik novinek, které vytrvalostní závodění v příštích letech čekají. Od příštího roku bude muset v kategorii Hypercar každá automobilka nasadit v celé sezóně WEC (mistrovství světa vytrvalostních závodů) dva vozy. Pokud bude chtít některá nasadit více vozů, budou ty další hodnoceny ve FIA World Cup určeném pro vozy kategorie Hypercar. Pro zvýšení stability technických předpisů pro potenciálně nově příchozí automobilky byl homologační cyklus prodloužen až do roku 2029, přičemž automobilky budou moci použít o dva tzv. žolíky navíc určené pro roky 2028 a 2029. Byl rovněž posunut i příchod nových vozů LMP2 z roku 2026 na rok 2028. Jde už o třetí odložení nových předpisů, které původně měly přijít v roce 2022. Týmy odložení vítají s tím, že nemusí řešit financování nákupu nových vozů, ale jsou rozpačití z toho, s čím má nová generace vozů LMP2 přijít – ve srovnání s tou aktuální by měla namísto atmosférického V8 mít downsizovaný motor a měla by být lehčí. Týmy se ovšem spíše přiklánějí k řešení ve stylu rčení „Když to není rozbité, neopravuj to“. Přitom závodění v LMP2 je vyrovnané, vozy jsou spolehlivé, rychlé a skvělé na řízení. |
Když do cíle chyběly tři hodiny, stále bylo prvních devět hypercarů ve stejném kole a vzhledem k neustále se měnícím podmínkám měly všechny tyto vozy zcela reálnou naději na vítězství. V té době vedl dvojnásobný šampion série IndyCar Alex Palou s Cadillacem #2 před Miguelem Molinou s Ferrari #50 a Brendonem Hartleym s Toyotou #8. To už ve hře nebylo Ferrari #83 kvůli problémům s elektrikou a hodně ztratil Cadillac #311, jejž Pipo Derani poslal do bariéry v zatáčce Indianapolis. Auto sice dovlekl do boxů, ale oprava trvala téměř 30 kol. V tom stejném místě podruhé havaroval Felipe Nasr s Porsche #4 a tovární tým tak v boji o vítězství už musel spoléhat pouze na vozy #5 a #6. S problémy zastavil v boxech i Sebastien Bourdais s Cadillacem #3 a pod jeho vozem se objevila loužička oleje.
Foto: Výrobci
Do konce závodu zbývala hodina a 42 minut, když do boxů muselo Ferrari #50, protože při pit stopu mechanik špatně zavřel dveře a Nicklas Nielsen nebyl schopen je zavřít za jízdy. Tím se dostalo mimo sekvenci pit stopů, ale také kleslo pořadím. Jenže posunutí pit stopu hrálo Ferrari #50 do karet a Nielsen i přes své mládí odvedl naprosto zkušený výkon, navzdory tomu, že jej dotahoval Lopez s Toyotou #7. Ten ovšem dostal příkaz jet na jistotu, a především dovézt vůz na druhém místě. Třetí cílem projelo druhé Ferrari #51 i přesto, že při posledním pit stopu absolvovalo pětisekundovou penalizaci za kontakt s Toyotou #8 dvě hodiny před koncem závodu. Bylo to ovšem velice těsné, protože čtvrtý Laurens Vanthoor Ferrari vehementně dotahoval a v cíli 24 hodin dlouhého závodu jej od stupňů vítězů dělilo jen 1,2 sekundy. O vyrovnanosti závodu svědčí i to, že ve stejném kole jako vítězný vůz přijelo do cíle celkem devět vozů, což se nikdy v předchozích 92 ročnících nestalo. Letošní ročník přinesl ovšem ještě jeden rekord: nikdy se v Le Mans nekroužilo tak dlouho za safety cary, dohromady to bylo 6 hodin, 54 minut a 27 sekund.
Výsledky 24 hodin Le Mans 2024 |
|||
1. |
Antomio Fuoco, Miguel Molina, Nicklas Nielsen |
Ferrari 499P |
311 kol |
2. |
Jose Maria Lopez, Kamui Kobayashi, Nyck de Vries |
Toyota GR010 |
+14,221 |
3. |
Alessandro Pier Guidi, James Calado, Antonio Giovinazzi |
Ferrari 499P |
+36,730 |
4. |
Kevin Estre, André Lotterer, Laurens Vanthoor |
Porsche 963 |
+37,897 |
5. |
Sebastien Buemi, Brendon Hartley, Ryo Hirakawa |
Toyota GR010 |
+1:02,824 |
6. |
Matt Campbell, Michael Christensen, Frédéric Makowiecki |
Porsche 963 |
+1:46,468 |
7. |
Earl Bamber, Alex Lynn, Alex Palou |
Cadillac V-Series R |
+2:34,468 |
8. |
William Stevens, Norman Nato, Callum Illot |
Porsche 963 |
+3:02,691 |
9. |
Oliver Rasmussen, Philip Hanson, Jenson Button |
Porsche 963 |
+3:36,756 |
10. |
Mirko Bortolotti, Daniil Kvyat, Edoardo Mortara |
Lamborghini SC63 |
–2 kola |
LMP2 |
|
|
|
1. |
Oliver Jarvis, Bijoy Garg, Nolan Siegel |
Oreca 07 Gibson |
297 kol |
2. |
Jakub Smiechowski, Vladislav Lomko, Clément Novalak |
Oreca 07 Gibson |
+18,651 |
3. |
Paul Lafargue, Job van Uitert, Reshad de Gerus |
Oreca 07 Gibson |
+33,222 |
LMGT3 |
|
|
|
1. |
Yasser Shanin, Morris Schuring, Richard Lietz |
Porsche 911 LMGT3 R |
281 kol |
2. |
Darren Leung, Sean Gelael, Augusto Farfus |
BMW M4 LMGT3 |
–1 kolo |
3. |
Giorgo Roda, Mikkel Pedersen, Dennis Olsen |
Ford Mustand LMGT3 |
–1 kolo |
A co ostatní?
V kategorii LMP2 se z vítězství radoval tým United Autosports, když trojice Oliver Jarvis, Bijoy Garg a Nolan Siegel pro anglo-americký tým vyjela druhé vítězství na okruhu La Sarthe. S odstupem 18,651 sekundy skončil vůz týmu Inter Europol Competition #34, který hned v úvodu potkal problém s prasklým ráfkem a musel dohánět ztrátu celého kola. Po celý závod se o vítězství bojovalo v těsných soubojích přímo na trati, rozdíly mezi prvními pozicemi byly minimální a proměnlivé podmínky s výjezdy safety caru držely dveře na stupně vítězů doširoka otevřené pro řadu posádek až do samotného závěru závodu.
Podobně tomu bylo i v kategorii LMGT3, kde nakonec vítězství bralo Porsche #91 před dotírajícím BMW #31 a Fordem #77. Především výkon zbrusu nových Mustangů byl příjemným překvapením a jako třešnička na dortu vzduch nad okruhem prořezával notně plný a hlasitý zvuk jejich atmosférického osmiválce.
Foto: Výrobci
Byl tohle ten vůbec nejlepší ročník 24h Le Mans? Dost možná ano, závod měl vše – vrtochy počasí, ruletu pneumatik, havárie, nevyzpytatelné zvraty, a především neskutečnou vyrovnanost ve všech kategoriích. Takhle otevřený závod Le Mans ještě nevidělo a už teď se můžeme těšit na příští rok, kdy ve startovní listině přibude Aston Martin.
Bylo zlatou érou vytrvalostních závodů období vozů skupiny C? Pro nás dříve narozené dost možná ano, ale zřejmě jen proto, že krocení surové síly vozů, jako byla Porsche 962C, Sauber C8, Jaguar XJR-12 LM, Peugeot 905, Mazda 787B nebo Toyota TS010, bylo jen pro silné povahy. Dnes je motorsport o světelné roky jinde – aerodynamika, podvozky, pohonné jednotky, pneumatiky, to vše se významně posunulo. Přesto je 24h Le Mans těžká výzva a vítězství v ní má pořád ten správný zvuk, a to je moc dobře. Tohle je zlatá éra vytrvalostních závodů. Užijme si to!
Vodíková budoucnost |
Už loni Toyota v Le Mans ukázala studii závodního prototypu spalujícího vodík v pístovém motoru. Letos bylo téma vodíkových vozů opět živě diskutováno, a to i díky tomu, že samo ACO těsně před letošním ročníkem 24h Le Mans představilo nový prototyp H24Evo poháněný palivovým článkem. Jeho první kresby byly zveřejněny loni v říjnu a v Le Mans jej veřejnosti představili prezidenti programu MissionH24 Pierre Fillon a Jean-Michel Bouresche a závodníci Stéphane Richelmi a Adrien Tambay. Na míru navržené šasi Adess, které má strukturu jako u vozů LMP, v sobě ukrývá dvě nádrže na vodík s tlakem 700 barů, jež v sobě mají 7,8 kg vodíku a mají hmotnost přibližně 100 kg. To by mělo stačit na zhruba 25 až 30 minut jízdy. Palivovému článku nové generace s výkonem 300 kW asistuje Li-ion akumulátor schopný dávat až 400 kW a zadní kola jsou poháněna elektromotorem o výkonu 641 kW. Celý vůz váží 1300 kg a cílem je, aby H24Evo byl prvním „vodíkovým“ prototypem homologovaným FIA a aby byl svými výkony na trati srovnatelný s nejlepšími vozy GT3. Kategorie vodíkových prototypů bude zavedena v roce 2028. Foto: Výrobci Před startem závodu se na trati mimo jiné objevila „vodíková“ studie Apine Alpenglow Hy4, na němž si francouzská automobilka ověřuje, zda by takový vůz bylo možné v Le Mans nasadit. Na trati se objevil rovněž Ligier JS2 RH2. Vůz, který vznikl ve spolupráci Ligieru a Bosche, pohání třílitrový motor přeplňovaný dvěma turbodmychadly, disponující parametry 441 kW (600 k) a 650 N.m. Vůz už najezdil přes 5000 testovacích kilometrů a je schopen dosahovat rychlosti blížící se 300 km/h. A k potkání byl v paddocku také Steve Saleen, jenž s francouzskou technologickou společností Solution F připravuje spalovací motory do svých budoucích vozů, jež budou schopny spalovat jak vodík, tak syntetický i běžný benzín. Sám Saleen tajemně utrousil, že to má svůj důvod, proč do Le Mans přijel. Že by návrat americké automobilky do Le Mans, která v roce 2010 s modelem S7-R vyhrála kategorii GT1? |
Převzato z časopisu