Motorsport
WEC 2024 – Boom „vytrvaláků“
Petr Horák 21.05.2024 06:34
Nedávné změny technických předpisů pro vrcholnou kategorii prototypů a nahrazení vozů GTE mnohem rozšířenějšími vozy GT3 přináší pro letošní rok vzrušující perspektivu parádního závodění ve WEC i 24h Le Mans.
Sezónu vytrvalostních závodů už na konci ledna odstartovala 24h v Daytoně, spadající pod zámořskou sérii IMSA, a naznačila, na co se letos můžeme těšit. Vítězné Porsche #7 po 24 hodinách závodění od druhého Cadillacu #2 dělilo jen 2,112 sekundy a také o třetí a čtvrté místo se bojovalo až do samotného závěru, když rozdíl mezi třetí Acurou #40 a čtvrtým Porsche #6 činil pouze 0,398 sekundy. Podobně vyrovnaný byl až do samotného závěru i úvodní podnik WEC v Kataru, který nabídl napínavé závodění až do posledního momentu. Po deseti hodinách závodění v předposledním kole došel benzín Peugeotu, jenž do té doby jel na druhém místě. Nakonec kompletní stupně vítězů patřily Porsche 963, když za továrním vozem #6 skončil vůz privátního týmu Jota #12 s náskokem 1,099 sekundy na druhé tovární Porsche #5.
Letošní ročník WEC je jednoznačně nejlépe obsazený v celé historii tohoto šampionátu, v Kataru startovalo celkem 19 prototypů kategorie Hypercar. Proti loňsku sice chybí Vanwall a Glickenhaus, ale k Cadillacu, Ferrari, Peugeotu, Porsche a Toyotě se nově přidaly Alpine, BMW, Isotta Fraschini a Lamborghini a brzy startovní listinu obohatí i Aston Martin. Výsledkem toho stálo na startu úvodního závodu v Kataru celkem 19 vozů nejvyšší kategorie, včetně jednoho polotovárního Ferrari a celkem tří soukromých Porsche. Předběžná startovní listina pro Le Mans čítá celkem 23 prototypů kategorie Hypercar, a to je ještě jeden vůz na první mezi náhradníky! Ne náhodou je taková expanze startovního pole přirovnávána k zlaté éře vytrvalostních závodů s vozy skupiny C.
Co za tím je? Změna technických předpisů, kdy kategorie Hypercar pod sebou slučuje dvě skupiny vozů. Tou první jsou vozy LMH, kde má každý výrobce relativně volnou ruku v konstrukci šasi, motoru a systému pohonu. Vozy LMH mohou mít pohon všech kol, kde přední kola pohání elektromotor. Nicméně podmínky pro to, v jaké rychlosti může být pohon předních kol použit, jsou čím dál přísnější, respektive hraniční rychlost je čím dál vyšší, takže se už téměř pohon všech kol nevyplatí. Druhá kategorie je LMDh, kde základem vozu je jeden z homologovaných podvozků LMP2 (Dallara, Ligier, Multimatic, Oreca), standardizovaný elektromotor i akumulátor a spalovací motor, zatímco karoserii a aerodynamiku si každá automobilka řeší v rámci regulí po svém. Vozy LMDh mají vždy pohon pouze zadních kol. Celkově nové technické předpisy náklady na pořízení a provoz prototypu nejvyšší kategorie snížily a otevřely tak cestu špičkovým týmům z LMP2 a GT kategorie na samotný vrchol. Bohužel zatím jediný, kdo dodává vozy zákaznickým týmům, je Porsche, i když i ono dodávky na chvíli zastavilo, protože přes zimu svůj vůz výrazně vylepšilo (pravděpodobně provedlo nejvíce úprav ze všech účastnících se automobilek), a navíc chystá po Le Mans ještě „upgrade“ motoru (nový klikový hřídel atd.). Krása aktuálních předpisů tkví například i v tom, že jakmile má na svých vozech nějakou novinku tovární tým, musí být k dispozici i pro týmy zákaznické.
Dalším efektem spojeným s rozšířením startovního pole špičkových prototypů je potřeba kvalitních jezdců, a tak se to ve startovní listině hemží velkými jmény ze závodů sportovních vozů, GT vozů i F1. Jednou z těch nejvýraznějších postav je bezesporu mistr světa F1 Jenson Button, ale svůj zvuk mají i taková jména jako René Rast, Mirko Bortolotti, Sebastien Bourdais, Robert Kubica, Mick Schumnacher, Robin Frijns nebo Kamui Kubayashi.
Změnou si prošla také kategorie GT vozů, kde vozy GTE nahradily GT3. Zájem byl obrovský, a tak ACO spolu s FIA musely sáhnout k omezením. Každá značka smí mít v poli maximálně dva vozy a musí jet celou sezónu. To bohužel „vyoutovalo“ Mercedes a Audi, ale 18 automobilů značek Aston Martin, BMW, Chevrolet, Ferrari, Ford, Lamborghini, Lexus, McLaren a Porsche znamená neskutečně pestré startovní pole, jehož ozdobou je devítinásobný mistr světa v závodech silničních motocyklů Valentino Rossi. Pro 24h Le Mans se pak pole vozů GT3 rozroste na plných 23 strojů. A to nesmíme zapomenout ani na 16 vozů LMP2, které ovšem pojedou pouze v Le Mans.
Jak je vidět, vytrvalostní závody strmě stoupají vzhůru a nám, fanouškům, nezbývá nic jiného než si přát, ať se tam nahoře udrží pořádně dlouho.
Kalendář 2024 |
|
2. března |
Dauhá (QAT) |
21. dubna |
Imola (ITA) |
11. května |
Spa-Francorchamps (BEL) |
15.–16. června |
Le Mans (FRA) |
14. července |
Interlagos (BRA) |
11. září |
Austin (USA) |
15. září |
Fuji (J) |
2. listopadu |
Sakhir (BHR) |
Alpine A424
Kategorie: LMDh
Podvozek: Oreca
Motor: V6 90°, 3,4 litru, turbo
Dlouho očekávaný prototyp LMDh od Alpine je konečně tady. Jako jediný je postaven na podvozku francouzské Orecy. Ačkoli Alpine zvažovalo i použití upraveného motoru z F1, nakonec padla volba na přepracovaný motor Mecachrome z F2 se dvěma turbodmychadly.
BMW M Hybrid V8
Kategorie: LMDh
Podvozek: Dallara
Motor: V8 90°, 4,0 litru, 2x turbo
Po loňské sezóně v zámořské sérii IMSA se BMW prostřednictvím belgického týmu WRT vrhá i do WEC. Monopost postavený ve spolupráci s italskou Dallarou pohání upravený původní V8 z DTM, doplněný dvěma turbodmychadly. V Le Mans se z jednoho z vozů stane další Art Car.
Cadillac V-Series.R
Kategorie: LMDh
Podvozek: Dallara
Motor: V8 90°, 5,5 litru
Další z vozů LMDh postavený na základě podvozku Dallara. Cadillac jako jediný zvolil atmosférický motor, který fanoušky těší fantastickým plným zvukem. Na pohled velice uhlazený vůz je i skutečně rychlý a může být v letošní sezóně černým koněm nejen 24h Le Mans.
Ferrari 499P
Kategorie: Hypercar
Podvozek: Ferrari
Motor: V6 120°, 3,0 litru, 2x turbo
Ferrari šlo cestou Hypercaru a má za určitých okolností pohon všech kol. S konstrukcí vozu pomáhala Oreca. Loňského vítěze 24h Le Mans pohání V6 odvozený z motoru typu 296 a závodního 296 GT3. Tady ovšem není v pomocném rámu, ale jako součást nosné konstrukce.
Isotta Fraschini Tipo6-C
Kategorie: Hypercar
Podvozek: Isotta Fraschini
Motor: V6 90°, 3,0 litru, turbo
Naprostá novinka pod jménem známého italského výrobce jde cestou Hypercaru. Stavbu vozu má na starosti tým Michelotto, který dříve stavěl závodní GT Ferrari. Motor pochází z dílen společnosti HWA, jež v minulosti provozovala tovární tým Mercedesu v DTM.
Lamborghini SC63
Kategorie: LMDh
Podvozek: Ligier
Motor: V8 90°, 3,8 litru, 2x turbo
Další novinka ve startovním poli spoléhá na podvozek Ligier, Lamborghini s francouzskou společností spolupracuje i při stavbě svých sériových vozů. Projekt je teprve na začátku, ale potenciál i ambice má vysoké a jezdeckou sestavu na vyhrávání.
Peugeot 9X8
Kategorie: Hypercar
Podvozek: Peugeot
Motor: V6 90°, 2,6 litru, 2x turbo
Jedinečného konceptu vozu bez zadního křídla se Peugeot držel i v prvním závodě roku 2024. V Imole už by se ale měla 9X8 objevit se zadním křídlem. Vůz je navržen primárně pro okruh v Le Mans s dlouhými rovinkami. Loni tam Peugeot chvíli vedl, cíle má ale mnohem vyšší…
Porsche 963
Kategorie: LMDh
Podvozek: Multimatic
Motor: V8 90°, 4,6 litru, 2x turbo
Porsche prošlo přes zimu rozsáhlou optimalizací a okamžitě to přineslo své výsledky. Motor typu 963 má svůj původ v prototypu LMP2 RS Spyder a modelu 918 Spyder. Pro letošek Porsche chystá ještě upgrade klikového hřídele, ale přijde nejspíš až po Le Mans.
Toyota GR010 – Hybrid
Kategorie: Hypercar
Podvozek: Toyota
Motor: V6 90°, 3,5 litru, 2x turbo
Toyota přišla s vozem Hypercar mezi prvními. Úpravy předpisů především pro použití elektrického pohonu předních kol ji však nutí k modifikacím, které ji udrží ve hře proti novějším vozům. V prvním závodě sezóny Toyotě chyběla rychlost, ale rozhodně ji nelze opomíjet!
Převzato z časopisu