Náš test
Citroën Grand C4 SpaceTourer 2.0 BlueHDi EAT8 – Nadčasové MPV
Lukáš Dittrich 09.01.2020 06:54
Přestože zákazníci čím dál častěji upřednostňují SUV, Citroën C4 SpaceTourer a jeho větší sourozenec Grand C4 SpaceTourer se stále těší velké oblibě. Jsou to totiž designově zajímavá, praktická a velmi pohodlná rodinná vozidla.
V dnešní době platí, že kategorie crossoverů hromadně nahrazuje jiné tradiční segmenty automobilového trhu. Jedním z ukázkových případů jsou MPV, kdy ta klasická postupně mizí a nahrazují je automobily blízké SUV. Jako příklad můžeme uvést Renault Espace, což je vlastně zakladatel evropských velkoprostorových rodinných vozů. Přes to všechno se najdou i stálice, u nichž se zdá, že se jich tento trend netýká. Jako třeba Citroën C4 SpaceTourer, respektive jeho větší varianta Grand C4 SpaceTourer.
Aktuální generace se poprvé představila světu na ženevském autosalonu v roce 2013, tehdy ovšem jako koncept Technospace. Odvážný design vzbudil značnou pozornost, přičemž někteří uspořádání s rozdělenými světlomety zuřivě kritizovali. Dnes je zcela nepochybné, že šlo o velmi nadčasové řešení, neboť právě Technospace bylo jedním z úplně prvních vozů, na němž designéři toto v dnešní době hojně používané uspořádání použili. A především ani po šesti letech na trhu vzhled typu C4 SpaceTourer nezestárl. Mimochodem, zmíněná studie kromě zcela nově pojatého designu tenkrát prezentovala také platformu EMP2.
Na koncept Technospace navázala aktuální generace typu C4 Picasso/Grand C4 Picasso (viz AR 5/’13), jež minulý rok prodělala facelift. Díky mimořádně povedenému designu se vzhled automobilu vůbec nezměnil, nové je ovšem jméno. Francouzské MPV si teď říká C4 SpaceTourer/Grand C4 SpaceTourer, aby lépe zapadlo do nabídky vedle většího typu Citroën SpaceTourer. Modernizace pak rovněž přinesla lehce upravený vznětový dvoulitr. Ten sice zůstal v základu stejný jako starší provedení, kvůli přísnějším emisním normám ovšem bylo zvýšeno dávkování AdBlue, což dovolilo také mírné zvýšení výkonu i točivého momentu. Namísto původních parametrů 110 kW (150 k) a 350 N.m tak nyní nabízí upravená varianta 120 kW (160 k) a 370 N.m.
Ještě podstatnější novinkou loňské modernizace se stala osmistupňová samočinná převodovka EAT8, vybavená klasickým hydrodynamickým měničem točivého momentu a dodávaná právě k vrcholné vznětové jednotce. Ta nahradila původně šestistupňovou skříň a její původ můžeme hledat u japonské společnosti Aisin. Díky širšímu rozsahu převodových poměrů přinesla nová převodovka EAT8 (Efficient Automatic Transmission) snížení spotřeby paliva o 7 % oproti původní technice. Zároveň je také o 2 kg lehčí.
Vše ostatní zůstalo při starém. Citroën Grand C4 SpaceTourer pořád stojí na platformě EMP2 francouzského koncernu PSA, vpředu využívá zavěšení MacPherson a vzadu torzní příčku. Kromě zmíněného motoru 2.0 BlueHDi mají zákazníci k dispozici rovněž slabší vznětový čtyřválec 1.5 BlueHDi (96 kW/130 k) a zážehové jednotky 1.2 PureTech (96 kW/130 k) a 1.6 PureTech (132 kW/180 k). Také nejvýkonnější motor PureTech se stejně jako testovaný naftový dvoulitr standardně dodává ve spojení s novou převodovkou EAT8.
Obecně platí, že šest let na trhu je velmi dlouhá doba, zejména pokud jde o design, nicméně Citroën C4 SpaceTourer (dříve Picasso) představuje výjimku potvrzující pravidlo. I když je tento typ k vidění i na českých silnicích velmi často (Citroën prodal ve stávající generaci už více než půl milionu exemplářů), na pohled nezestárnul ani trochu. Stále vypadá moderně a pořád o něm nelze říci, že by to bylo nudné, obyčejné a nezajímavé MPV.
Atraktivní a moderní je rovněž interiér. Citroën si vždy zakládal na pohodlí a přívětivosti kabiny a u rodinného Grand C4 SpaceToureru je to rovněž velmi znát. Vrcholné výbavy umějí nabídnout velmi kvalitní a příjemné materiály, navíc designově dokonale sladěné. Kabina tohoto typu je zároveň dobře prosvětlena, na čemž má hlavní podíl obří čelní sklo, protažené daleko za hlavy předních cestujících. Vrcholem pak může být i jakási výsuvná opěra nohou dodávaná na přání pro sedadlo spolujezdce, ale ta příliš praktická není. Nohy podepře pouze krátkým postavám a jinak spíše překáží. Testovaný vůz tento prvek neměl, což ničemu nevadilo.
Kabina typu Grand C4 SpaceTourer potěší také svým moderním pojetím. O digitálních displejích se začalo mluvit až v posledních letech v souvislosti s jejich hromadným nasazováním u typů koncernu Volkswa-gen, pravdou ale je, že typ C4 Picasso/SpaceTourer měl dvanáctipalcový displej nahrazující přístrojový štít už od roku 2013 (navíc jde o součást standardní výbavy). Jeho grafika sice nedosahuje kvalit zmíněného koncernu Volkswagen, funkce jsou ale velmi podobné, a to včetně možnosti zobrazit si na přístrojovém štítu mapu navigace. Tento displej je navíc umístěn na palubní desce a je tedy velmi dobře na očích. Vtipným detailem je pak možnost zobrazení otáčkoměru a rychloměru v podobě posouvající se stupnice shora dolů a naopak. Podobné řešení známe z letadel.
Samostatnou stránkou věci je praktičnost. V tomto směru je typ Grand C4 Picasso jednoduše dokonalý. Posádka má uvnitř obrovské množství odkládacích přihrádek. Pro představu můžeme zmínit box mezi předními sedadly, jejž lze vyjmout. Tento box je velmi objemný, protože Citroën umístil volič převodovky před volant. Trochu skrytou výhodou tohoto řešení je také možnost převážet dlouhé předměty tak, že sklopíte prostřední zadní sedadlo a předmět (třeba koberec) umístíte doprostřed vozu, přičemž ten lze protáhnout až do přední řady. Sedadla druhé řady jsou posuvná, dle našeho měření v rozsahu 14 cm. Nechybějí tři úchyty ISOFIX, ani možnost každé sedadlo samostatně sklápět. V rámci paketu Family se za příplatek 18 000 Kč dodává ještě dvojice menších sedadel do třetí řady. Tato sedadla jsou ukryta pod dnem zavazadlového prostoru a jejich vyklopení je tak jednoduché, že ho lze zvládnout jednou rukou.
Rozepisovat se o prostoru nemá příliš význam, toho je ve všech směrech více než dost. Výjimku představuje třetí řada sedadel, kde se pohodlně usadí spíše menší děti. Limitem je zde jak výška od sedáku po strop (86 cm), tak zejména prostor v podélném směru. Pokud jsou sedadla druhé řady zcela vzadu, mezi sedáky třetí řady a opěráky řady druhé je pouze 19 cm. Podle polohy sedadel druhé řady se mění také velikost prostoru pro zavazadla od 575 do 704 l. V sedmimístné konfiguraci zbývá pro zavazadla pouze 170 litrů (délka ložné plochy je 30 cm), naopak ve dvoumístném uspořádání je k dispozici prostor o objemu 1,8 m3. Grand C4 SpaceTourer tak rovněž hravě zvládne roli menšího vozu na stěhování.
Typ Grand C4 SpaceTourer je vzhledem ke svému rodinnému zaměření automobilem určeným výhradně pro klidnější cestování. Zejména na dlouhé trasy, a k tomu je posílený dvoulitrový agregát BlueHDi přímo výborný. Oproti staršímu agregátu je tišší, má jemnější běh a je také dynamičtější, takže dálniční cestování zvládá s větším nadhledem než dříve. Dynamika je na solidní úrovni, což nakonec potvrdilo i naše měření. Akceleraci z nuly na 100 km/h vůz zvládl za rovných 10 s, podle oficiálních tabulek by to mělo být o dvě desetiny sekundy méně. Automatická převodovka funguje při plynulé jízdě bez potíží, rychlé změny převodů jí ale příliš nejdou. Pomoci si můžete tlačítky pod volantem pro manuální řazení, nicméně zajímavého sportovního svezení se stejně nedočkáte. Kromě jiného také kvůli spíše přeposilovanému a nekomunikativnímu řízení. U rodinného cestovatele to ale nevadí.
Při klidnější jízdě může být spotřeba velmi příznivá. Průměr testu skončil na hodnotě 7,2 l/100 km, což rozhodně není vzhledem k velikosti vozu a komfortu samočinné převodovky špatné číslo. Naši testovací trasu pro měření spotřeby pak Grand C4 SpaceTourer zvládl podle dotankování za 6,7 l/100 km (palubní počítač ukazoval 6,8 l/100 km). Tentokrát ale musíme brát danou hodnotu trochu s rezervou, neboť vlivem velmi silného provozu a několika nových uzavírek jsme dosáhli průměrné rychlosti pouze 62 km/h. Běžně je naše průměrná rychlost na této trase o zhruba 20 km/h vyšší. Alespoň jsme si naplno vyzkoušeli fungování adaptivního tempomatu, jenž umí vůz zcela zastavit, a systému Stop/Start schopného při zpomalování -vypnout motor už v rychlosti 20 km/h. Podvozek je naladěný na komfort, ale v kombinaci s poměrně velkými sedmnáctipalcovými pneumatikami se do interiéru občas nějaký ten menší ráz od nerovnosti dostane.
Citroën Grand C4 SpaceTourer dokazuje, že ani MPV nemusejí být nudná a nezajímavá. Má atraktivní design, velmi příjemný interiér a zejména je mimořádně praktický, prostorný a vůbec na dlouhé rodinné cestování přímo ideální.
TECHNICKÉ ÚDAJE
MOTOR
Kapalinou chlazený řadový vznětový čtyřválec 2.0 BlueHDi, přeplňovaný turbodmychadlem, uložený vpředu napříč; SOHC (řemen); elektronicky řízené přímé vstřikování common-rail; Stop/Start, EU6.2; 1997 cm3 (ø 85 x 88 mm); 16,7:1; 120 kW (160 k)/3750 min-1 a 370 N.m/2000 min-1.
PŘEVODOVKA
Osmistupňová samočinná převodovka Aisin (5,52 – 3,18 – 2,05 – 1,49 – 1,24 – 1,00 – 0,80 – 0,67 – Z 4,22). Pohon předních kol.
PODVOZEK
Samonosná ocelová konstrukce s pomocnými rámy vpředu i vzadu; všechna kola nezávisle zavěšena; vpředu zavěšení MacPherson, vzadu vlečená ramena a torzní příčka; odpružení vinutými pružinami a teleskopickými tlumiči; příčný zkrutný stabilizátor vpředu; kapalinové kotoučové brzdy s posilovačem; ABS/EBD/BA, ESC/ASR; hřebenové řízení s elektrickým posilovačem; pneumatiky Michelin Primacy 3 GreenX, 205/55 R17.
ROZMĚRY A HMOTNOSTI
Rozvor náprav 2840 mm; rozchod kol 1587/1590 mm; d/š/v 4602/1826/1638 mm; objem zavazadlového prostoru (7 míst/5 míst/sklopená opěradla) 170/575–704/1843 l; objem palivové nádrže 55 l; hmotnost pohotovostní/celková 1540/2290 kg; nebrzděný/brzděný přívěs 750/1600 kg.
PROVOZNÍ VLASTNOSTI (údaje výrobce)
Největší rychlost 210 km/h; zrychlení 0–100 km/h za 9,8 s; spotřeba paliva NEDC 5,6/4,6/4,8 l/100 km; emise CO2 127 g/km.
Cena 822 900 Kč
VÝSLEDKY MĚŘENÍ
NEJVĚTŠÍ RYCHLOST
na VII. ... 230 km/h
na jedn. stupně při 4500 min-1 ... I./II./III./IV./V./VI. ... 40/68/108/140/197 km/h
Zrychlení (s) s postupným řazením při 4500 min-1
0 až 60 km/h ... 4,5 s
0 až 80 km/h ... 7,1 s
0 až 100 km/h ... 10,0 s
0 až 120 km/h ... 13,9 s
0 až 140 km/h ... 19,2 s
0 až 160 km/h ... 26,6 s
0 až 1000 m (konečná rychlost km/h) ... 30,09 s (165,3 km/h)
Zrychlení na jednotlivé stupně bez řazení
50 až 90 km/h ... III./IV./V. ... 4,8/5,9/7,8 s
90 až 130 km/h ... IV./V./VI. ... 7,6/8,0/9,4 s
Průměrná provozní spotřeba (l/100 km)
Na trati 144,7 km se 40% podílem dálnice při dodržování povolených rychlostí ø 62,00 km/h ... 6,7 l/100 km
za celý test včetně dynamických měření ... 7,2 l/100 km
Rychloměr
udávaná (km/h) ... 60,0 ... 80,0 ... 100,0 ... 120,0 ... 140,0 ... 160,0
skutečná (km/h) ... 56,8 ... 76,9 ... 96,9 ... 117 ... 137,2 ... 157,2
chyba (%) ... 5,3 ... 3,9 ... 3,1 ... 2,5 ... 2,0 ... 1,8
Počítač kilometrů chyba ... 0,8 (%)
VNITŘNÍ ROZMĚRY
PRVNÍ/DRUHÁ ŘADA SEDADEL
Šířka ve výši loktů ...1493/1510/1330 mm
Šířka ve výši ramen ...1430/1424/1206 mm
Výška nad sedákem ...936 až 1056/934/856 mm
Vzdálenost před sedákem ve druhé/třetí řadě ...220 až 453/189 až 352 mm
VOLANT
Průměr/počet otáček mezi rejdy ... 361 mm/3
Nastavení (podélné/výškové) ... 34/40 mm
ZAVAZADLOVÝ PROSTOR (5místné uspořádání)
Délka (min./max.) ... 982 – 1135/1764 mm
Šířka (min./max.) ... 1163/1253 mm
Výška ... 552 mm
Výška nakládací hrany ... 675 mm
Výška otevřeného víka ... 1885 mm
Převzato z časopisu
Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)