Náš test
Citroën C3 Picasso - Francouz z Trnavy
Tom Hyan 19.05.2009 15:31
V dávných letech patřily automobily Citroën ke stylisticky nejnápaditějším, ale ta doba je zřejmě pryč. Poslední novinku C3 Picasso sám výrobce nazývá jen kouzelnou krabicí (ano, magic box) a zjevně se inspiroval v Japonsku, kde se podobné vozy po léta vyrábějí. Využití obestavěného prostoru bylo tedy prioritou…
Zdá se, že je vše podřízeno neskromným nárokům dnešních lidí, kteří potřebují k životu nesmyslně velké množství předmětů a samozřejmě si je musejí (alespoň si to myslí) převážet s sebou. Grand dedans, petit dehors, tedy malý zvnějšku, velký uvnitř, bylo mottem Oliviera Petita, architekta pětimístného C3 Picasso, i Carla Banzaniga, šéfdesignera C3 Picasso, který se zjevně navíc snažil ozvláštnit design vozu alespoň podivným seskupením sdružených svítilen. Prohlédněte si především roztodivné tvary hlavních světlometů na zvýšené přídi (daň předpisům o ochraně chodců), či sestavu svítilen na zadním čele, od horizontálních výstupků nárazníku až po lemy okna a třetí brzdovou svítilnu zcela nahoře v náznaku jakéhosi spoileru.
Interiér je skutečně prostorný, obávám se však, že hovořit v tomto případě o malém voze není rozhodně namístě. I při vyšší poloze sedáků vám zbývá dost prostoru nad hlavou, variabilní interiér s posuvnou druhou řadou dělených sedadel v rozsahu 150 mm může prostor pro náklad, či posádku přeměňovat, ostatně v interiéru lze převážet věci až 2,41 metru dlouhé. Při porovnání s vybranou konkurencí Opel Meriva, Nissan Note, Ford Fusion a Kia Soul je objem interiéru vskutku největší, otázkou ovšem zůstává, zda je to vůbec třeba. Musím se přiznat, že mě na tomto voze nejvíce zaujal vynikající výhled ven, třídílné čelní okno s tenkými sloupky ve stylu Tatry 87 i klasické sloupky A rozhodně výhledu nebrání, interiér je sympaticky prosvětlen, prosklená plocha 3,37 m2 je údajně největší v segmentu (proti Nissanu Cube jistě!) a ještě se zvětší na hodnotru 4,52 m2, pokud sáhnete po verzi s velkoplošnou panoramatickou skleněnou střechou. Na automobil o celkové délce 4,08 metru, šířce 1,73 metru a výšce 1,62 metru tedy pěkný skleníkový efekt…
Výrobce uvádí, že C3 Picasso je více než MPV, a real driver’s car, tedy vůz pro radost z jízdy, ale s tím bych si dovolil polemizovat, i C3 Picasso je postaven na upravené podlahové plošině PSA číslo 1, a ta svým charakterem nic podobného nedovoluje, ostatně to ani není v zadání kompaktního velkoprostorového vozu s téměř jednoprostorovou karoserií, jenž má sloužit k uspokojení přepravních potřeb jedince, zasaženého multifunkčností, kterou dnes tak rádi označujeme slovním spojením životní styl. Výhodou platformy 1, sdílené např. s Peugeotem 207 (rozvor náprav je shodný), je možnost výroby na společné flexibilní lince, a tak bylo rozhodnuto, že vozy C3 Picasso bude dodávat výhradně slovenská továrna PSA Peugeot Citroën z Trnavy. Náběh výroby poněkud omezilo lednové usednutí ruského medvěda na plynové potrubí, ale nakonec dealeři dostali svá C3 Picassa včas. V plném roce má činit produkce tohoto typu 110 tisíc vozů ročně a u Citroënu věří, že C3 Picasso bude držet nejvyšší příčky prodejních statistik příslušného segmentu tak, jako se to podařilo s většími typy C4 Picasso a Grand C4 Picasso ze španělské produkce.
Paleta nabízených pohonných jednotek je u Citroënu obvyklá, dva zážehové čtyřválce 1.4 a 1.6 VTi (Francouzi se rádi pochlubí, že jsou to výsledky spolupráce s BMW Group) a samozřejmě něco pro příznivce nafty, jichž je ve Francii většina (1.6 HDi ve dvou výkonových verzích, viz přehled technických údajů). Při uvedení na trh jsou k dispozici pouze manuální pětistupňové převodovky, zjevně o polosamočinné řazení SensoDrive není tak velký zájem, jak se původně očekávalo. Emise CO2 do 130 g/km u obou vznětových motorů znamenají, že si vůz vysloužil Citroënovu ekologickou nálepku Airdream. V budoucnu je ještě sníží C3 Picasso se zařízením Stop & Start druhé generace, který už byl vystaven na Pařížském autosalonu 2008; toto provedení však využívá šestistupňovou automatizovanou převodovku a mikrohybridní systém alternátor/spouštěč s rekuperací energie při brzdění (spotřeba EU 4,2 l/100 km proti dnešním 4,7 l). Citroën totiž patří k prvním značkám, jež techniku Stop & Start uvedly (na C2 a C3); její druhá generace bude v prodeji od roku 2010. Nový C3 Picasso je také prvním automobilem své značky, který dostal nové modernizované logo Citroën v rámci změny firemní strategie. K této zajímavé novince se samozřejmě vrátíme redakčním testem, z nabídky čtveřice motorů do České republiky zatím nepřijde typ 1.6 HDi 110 FAP. Prodej bude zahájen 30. dubna, ceny začínají od 299 900 Kč (výbava X), resp. 339 900 Kč (SX, šest airbagů, manuální klimatizace).
Zdroj: Automobil 04/09
Autor: Tom Hyan
Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)