Náš test
Citroën C4 Cactus 1.2 – Svérázný...
Otakar Gregora 18.03.2015 06:38
Mezi novinkami některých automobilek najdeme i vozy lišící se na první pohled originálním designem...
K nim patří i novinka se znakem dvojitého šípu, neméně originálního jména Cactus. Podrobně jsme ji představili v AR 10/’14, nyní tedy přinášíme výsledky krátkodobého testu. Citroën Cactus, kompaktní crossover, obohacuje již tak velmi pestrou řadu C4, od jejíchž ostatních typů se na první pohled liší osobitým designem. Z řady originálních prvků jsou nejnápadnější velkoplošné plastové panely Airbump, chránící boky a rohy karoserie před drobným poškozením. Důležitější než jejich estetická funkce je účinnost ochrany, podstatně větší než u obvyklých úzkých bočních lišt. Dalšími charakteristickými znaky designu jsou tvary hlavních světlometů i koncových svítilen, zapuštěných do rohových panelů Airbump, celoobvodové plastové lemy spodku karoserie a blatníků a pevně vestavěné střešní lišty pro montáž nosičů zavazadel.
Snadno přístupný interiér s poněkud výše uloženými sedadly dobře využívá obestavěný prostor a nabízí dostatek místa cestujícím i jejich zavazadlům. V prostoru předních sedadel jsme změřili šířku ve výši loktů/ramen 1420/1370 mm a výšku stropu nad svisle seřiditelným sedákem řidiče 980 až 1050 mm, v obdobných místech zadních sedadel 1390/1340 mm, respektive 920 mm. Zadní cestující mají dost místa pro nohy i za zcela vzad posunutými předními sedadly, kde je mezi jejich opěradly a zadními sedáky mezera 150 mm, která se po nastavení předních sedadel do střední polohy zvětší na 255 milimetrů. Velikosti vozu je přiměřený dobře tvarovaný zavazadlový prostor, za zadními sedadly v rovině podlahy dlouhý 800 mm, široký 1030 mm a pod výklopným krytem vysoký 560 mm.
Po sklopení celistvého zadního opěradla na rovněž jednodílný sedák se ložná délka zvětší na nejméně 1390 mm. Významnou myšlenkou projektu C4 Cactus bylo nabídnout vůz co nejpraktičtější, zbavený všeho zbytečného. To je zřejmé i z uspořádání a výbavy interiéru a konstrukce některých jeho prvků. Tak například na snížení hmotnosti se podílejí výklopná skla zadních bočních dveří. Nejnápadnější je originálně řešená přístrojová deska, jejíž výbava včetně ovládacích prvků je soustředěna do dvou displejů zobrazujících všechny důležité provozní údaje, většinu z nich na větším stře-dovém s dotykovým ovládáním jednotlivých funkcí. Škoda jen, že programu zjednodušování padl za oběť otáčkoměr. Z pěti alternativních úrovní výbavy Live, Feel, Feel Edition, Shine a Shine Edition, lišících se několika prvky, měl testovaný vůz druhou nejjednodušší, přesto však dostatečně bohatou. Najdeme v ní např. centrální zamykání s dálkovým ovládáním, šest airbagů včetně okenních pro obě řady sedadel, přední bezpečnostní pásy s pyrotechnickými předpínači, úchyty Isofix na vnějších zadních sedadlech, palubní počítač, elektrické ovládání skel předních dveří a zpětných zrcátek, manuální klimatizaci s pylovým a prachovým filtrem, audiosoustavu a navigaci s dotykovým displejem 7“, tempomat a omezovač rychlosti, za příplatek parkovací asistent se zpětnou kamerou apod. Zmínku zaslouží stírače čelního skla Magic Wash s tryskami ostřikovače přímo v raméncích, přesněji usměrňujícími proud kapaliny a, podle údaje výrobce, snižujícími její spotřebu proti obvyklému řešení na polovinu.
Stejně originální je uložení čelního airbagu spolujezdce do stropu u horního rámu čelního skla, díky němuž se zlepšila přístupnost velké odkládací schránky Top Box v přístrojové desce se vzhůru výklopným víkem. Celý interiér je dílensky pečlivě zpracován, kvalita použitých materiálů je i v nejlevnější verzi s textilním čalouněním dobrá. Navzdory označení je C4 Cactus postaven na upravené platformě PSA No.1 (např. Citroën C3), kombinované s novým koncernovým základem EMP2. Rozsáhlé využití lehkých slitin, vysokopevnostních ocelí a mo-derních technologií svařování se významně podílí na snížení hmotnosti vozu asi o 200 kg ve srovnání s typem C4, s nímž se shoduje konstrukcí hlavních skupin poháněcí soustavy a podvozku. Motor testovaného vozu je z nové generace PureTech zážehových tříválců PSA, ve výkonnější verzi bez přeplňování má měrný výkon 50 kW/l. Ke snížení hmotnosti přispívá nejvíce celohliníková konstrukce, charakteristický zvuk vyniká jen při volnoběhu a větším zatížení v nízkých otáčkách. S charakteristikou motoru je dobře sladěna lehce a přesně řazená pětistupňová převodovka.
Hlavní skupiny podvozku, a to nápravy, brzdová soustava a řízení, se konstrukčně shodují s uvedenou platformou, jsou ovšem přizpůsobeny novému použití ve voze jiné hmotnosti i požadovaných vlastností. Základní technické údaje jsou v připojeném přehledu. Cactus nepostrádá ani asistenční soustavy zvyšující aktivní bezpečnost. Kromě ABS s brzdovým asistentem má i stabilizační a protiprokluzovou soustavu. Vůz jsme zkoušeli v běžných provozních podmínkách, v nichž prokázal vesměs dobré jízdní vlastnosti, chování i ovladatelnost srovnatelné s typem C3. V zatáčkách je lehce nedotáčivý, vzdor o něco větší světlé výšce a tedy i poloze těžiště se nijak výrazněji nenaklání, směrově je dostatečně stabilní, a ani rychlé opakované změny směru (slalom), či intenzivní akcelerace a brzdění nevyvolávají nadměrné nežádoucí pohyby karoserie. Účinnost brzd plně vyhovuje hmotnosti vozu i jeho dynamickým vlastnostem, působí rovnoměrně i při opakovaném brzdění bez náznaků slábnutí. Řízení je přesné a přiměřeně lehké. Součástí zkoušek bylo i obvyklé měření dynamických vlastností a spotřeby paliva (právě při něm jsme postrádali otáčkoměr, jehož chybějící údaje řadicích otáček suplovaly vypočtené, odpovídající rychlosti jízdy). Výsledky prokázaly, že Cactus i v méně výkonné verzi je dostatečně temperamentní a vzhledem k dosažené průměrné rychlosti i úsporný. Citroën C4 Cactus příjemně obohacuje paletu vozů nižší střední třídy. Od srovnatelných ostatních se sice příliš neliší provozními ani užitnými vlastnostmi a komfortem, ale je přitažlivou nabídkou všem, kdo se chtějí vymanit z jisté uniformity ostatních vozů, a s podmínkou zachování vlastností kompaktního rodinného automobilu chtějí i svěží vzhled a originální design. To vše nyní mohou mít, podle zvoleného typu, motoru a výbavy, za 329 900 až 504 900 Kč (ceny v době testu). Testovaný vůz se základní výbavou Feel byl za 359 900 Kč.
Technické údaje
MOTOR – zážehový řadový tříválec, uložený napříč před přední nápravou; blok motoru i hlava válců z hliníkové slitiny; 1199 cm3 (ø 75,0 x 90,5 mm); 11,0:1; 60 kW (82 k)/5750 min‑1 a 118 N.m/2750 min‑1; DOHC 4V, vačkové hřídele poháněné ozubeným řemenem, ventily ovládané vahadly, variabilní časování ventilů; vyvažovací hřídel; nepřímé vstřikování paliva řízené elektronicky společně se zapalováním; trojčinný katalyzátor výfuku se sondou lambda; chlazení kapalinou s elektrickým větrákem; alternátor 12 V – 180 A, akumulátor 12 V – 60 A.h.
PŘEVODNÉ ÚSTROJÍ – pohon předních kol; jednokotoučová suchá spojka; plně synchronizovaná pětistupňová převodovka s přímým řazením (3,417 – 1,809 – 1,281 – 0,975 – 0,767 – Z 3,583); stálý převod 4,538.
PODVOZEK – bezrámová konstrukce s pomocným rámem vpředu; přední náprava s dolními trojúhelníkovými příčnými rameny a vzpěrami McPherson, zadní náprava kliková s vlečenými rameny spojenými zkrutnou příčkou; odpružení vinutými pružinami s teleskopickými tlumiči, vpředu příčný zkrutný stabilizátor; provozní brzdy kapalinové s posilovačem a ABS, vpředu plné kotoučové ø 266 mm, vzadu bubnové; parkovací brzda mechanická na zadní kola; hřebenové řízení s elektrickým posilovačem, volant ø 370 mm, převod 17,1:1 (3,02 otáčky mezi krajními rejdy); ocelová kola 6,5 J x 16; pneumatiky Goodyear Efficient 205/55 R 16; nouzové náhradní kolo s pneumatikou 185/65 R15.
KAROSERIE – samonosná ocelová; dvouprostorový čtyřdveřový pětimístný sedan (hatchback) s výklopnou zadní stěnou a variabilním zavazadlovým prostorem; cx = 0,32 (S.cx = 0,69 m2).
ROZMĚRY A HMOTNOSTI – rozvor náprav 2595 mm; rozchod kol 1477/1480 mm; d/š/v 4157/1729/1530 mm; provozní/povolená celková hmotnost 1040/1500 kg; objem zavazadlového prostoru 348/1170 l; objem palivové nádrže 50 l.
PROVOZNÍ VLATNOSTI (údaje výrobce) – největší rychlost 171 km/h; zrychlení 0 – 100 km/h za 12,9 s, 0 – 400/1000 m za 18,9/34,5 s; spotřeba paliva EU 5,6/4,0/4,6 l/100 km; emise CO2 107 g/km; vnější stopový/obrysový průměr zatáčení 10,9/11,2 m.
Převzato z časopisu