Náš test
CITROËN C3 1.2 PURETECH – Když chcete komfort
Lukáš Dittrich 05.09.2017 06:04
Test
Pokud hledáte malý městský automobil a vaší hlavní prioritou je pohodlí, nový Citroën C3 bude téměř jistě ideální volbou. Jiný takto pohodlný hatchback na trhu nenajdete.
V dnešní době je na trhu čím dál tím více automobilů, jež chtějí splnit požadavky ideálně všech zákazníků. Je to logické, protože když nabídnete univerzální vůz, oslovíte širší skupinu potenciálních zájemců. Stinnou stránkou je ale skutečnost, že takový automobil nedokáže splnit nic na sto procent. Není stoprocentně pohodlný, praktický, ani třeba sportovní. Jednostranně zaměřených vozů je na trhu spíše méně. Citroën C3 třetí generace (viz AR 8/’16 a 11/’16) je ale přesně takovým automobilem. Protože se soustředí hlavně na cestovní komfort, je to s ním celkem jednoduché. Kdo hledá pohodlí, ten bude maximálně spokojen. První generace typu C3 se představila v roce 2002 (viz AR 8/’02), aktuální třetí vydání si odbylo světovou premiéru minulý rok na pařížském autosalonu. Novinka má na co navazovat, protože první dvě generace znamenaly pro automobilku zhruba 3,5 milionu celosvětově prodaných exemplářů. Typu C3 se dobře dařilo i na českém trhu, kde si malý francouzský hatchback od roku 2002 našel téměř dvacet tisíc zákazníků. Nejnovější verze chce na tyto úspěchy navázat a jak jsme se přesvědčili v týdenním testu, v segmentu malých hatchbacků se rozhodně neztratí. Argumentem číslo jedna hovořícím pro nový Citroën C3 je vzhled. Ačkoliv design je záležitost čistě subjektivní, je potřeba uznat, že na pohled se tento automobil povedl.
Designéři navázali na typ C4 Cactus (viz AR 10/’14), takže i zde najdete příď s rozdělenými světlomety a bohaté oplastování kolem celé karoserie. Automobilka si je dobře vědoma aktuálního zájmu o crossovery, a proto navrhla svůj hatchback tak, aby je alespoň na pohled připomínal. Kromě toho se veškerý ten plast při jízdě po městě mnohdy hodí, zejména pak ochranné panely na dveřích. Ty ale nejsou součástí základní výbavy, bez příplatku je dostanete až v kombinaci s nejvyšší (testovanou) výbavou Shine. Ostatní varianty mají ve dveřích prolis podobný tomu, co má C3 na střeše. Kdo chce nižší výbavu i panely Airbump, ten si je může dokoupit ke všem výbavám v rámci příslušenství. Navíc si svou C3 můžete do značné míry také uzpůsobit vlastním představám. K dispozici máte devět základních barev karoserie, tři odstíny střechy a volit pak lze i barvu zpětných zrcátek, rámečků kolem mlhovek, odstín prvního rámečku na bočních plastových panelech a barvu proužku na zadním sloupku. Citroën slibuje celkem 36 barevných kombinací. Interiér navazuje na to, co už známe ze zmíněného typu C4 Cactus. Upřímně musíme říci, že se nám tento styl líbí čím dál více. Jednoduché tvary, elegantní design, příjemné materiály a znovu několik verzí. Kromě té standardní nabízí Citroën ještě provedení Urban (červeno-černé), Metropolitan (černo-šedé) a Hype Colorado (oranžovo-černé).
Právě poslední jmenovaná verze byla případem testovaného exempláře. Na pohled vypadá interiér takto vyvedené C3 velice hodnotně. Jenže je to také interiér, kde naplno pocítíte zaměření na komfort. Na výraznější boční vedení zapomeňte, přední sedadla jsou velice měkká a tělo příliš nepodrží. Vzhledem k naladění podvozku a hlavně k přítomnosti atmosféricky plněného tříválce o výkonu pouhých 60 kW (82 k) nám to ale ani trochu nevadí. Za pozornost stojí rovněž vnitřní prostor. Jak už jsme psali dříve, základem třetí generace Citroënu C3 je platforma PF1, již používal i předchůdce (viz AR 2/’10), nicméně základní rozměry vozu se výrazně změnily. Novinka je dlouhá 3996 mm (dříve 3941 mm), široká 1749 mm (dříve 1728 m) a rozvor náprav narostl z původních 2466 na 2540 mm. To vše má příznivý vliv na nabídku místa pro posádku. Jedinou oblastí, kde došlo k mezigeneračnímu poklesu, je výška. Třetí generace je přesně o pět centimetrů nižší. V kontextu nabízeného prostoru uvnitř se přímo nabízí porovnání s u nás suverénně nejprodávanějším malým hatchbackem, tedy se Škodou Fabia. Jak ukázalo naše měření, Citroën C3 je v některých ohledech lepší.
Vpředu jsme v úrovni loktů naměřili šířku 1414 mm a vzadu 1391 mm, v případě mladoboleslavského bestselleru to bylo 1410 mm a 1380 mm. Fabia ovšem nabízí více místa pro hlavu v obou řadách. Minimální prostor pro nohy ve druhé řadě činí u Citroënu 110 mm, zatímco u Škody 100 mm. Subjektivně je v nové C3 vzadu poměrně dost místa, ale vyšší cestující se sem vejdou tak akorát. Není se čemu divit, bavíme se přece o kategorii malých hatchbacků. Všechny naměřené hodnoty najdete jako vždy v připojené tabulce. Základní objem zavazadlového prostoru 300 litrů pro běžné cesty určitě postačí, zmíněná Fabia ale umí nabídnout o třicet litrů více. Fabia má zároveň o 25 mm delší ložnou plochu (675 vs. 700 mm), nová C3 ovšem nabízí větší šířku. Její minimum je 992 mm, zatímco mezi podběhy u Fabie jsme dříve naměřili 960 mm. Testovaný atmosféricky plněný tříválec 1.2 PureTech (60 kW) představuje druhou nejdostupnější motorizaci v nabídce. Levnější je už jenom stejný motor naladěný na 50 kW (68 k). Naopak silnější zážehovou alternativou je přeplňovaná verze disponující výkonem 81 kW (110 k). Ta je vždy spojena se šestistupňovou samočinnou převodovkou EAT6, zatímco slabší varianty standardně používají pětistupňový „manuál“. Zájemci o vznětový agregát si mohou vybrat mezi dvěma verzemi čtyřválce 1.6 BlueHDi (55 kW/75 k a 73 kW/99 k). Po stránce dynamiky zázraky rozhodně nečekejte.
Oficiální hodnota pro zrychlení z nuly na 100 km/h je u exemplářů s disky obutými do širších pneumatik (195/65 R15) přesně 14,9 s. My jsme sice naměřili lepší čas, ale ani 14,3 s není hodnota, jež by předurčovala vůz k expresnímu svezení. Rychlostí 140 km/h jedete zhruba půl minuty po startu. Aby se tříválec alespoň trochu probral, musíte ho vytočit přes pět tisíc, jinak se přílišného zrychlení nedočkáte. Spotřeba se podle palubního počítače pohybuje kolem sedmi litrů, jak se ale ukázalo při našem testu, počítač vykázal poměrně velkou chybu. Na naší testovací trase byla reálná spotřeba určená podle dotankování o litr nižší (6,0 vs. 7,0 l/100 km). Ne, dynamika vážně není silnou stránkou této C3. Ale ono to nevadí, kdo chce ostrý malý hatchback, ten si přece může koupit DS 3 Performance. Tady jde o něco úplně jiného. Citroën C3 vás svým naladěním prakticky od prvních metrů tak ukolébá, že na nějaké rychlejší cestování nebudete mít chuť. Podvozek využívající vpředu modifikované vzpěry McPherson a vzadu vlečená ramena je velice měkký, vůz se v zatáčkách naklání, a ačkoliv není moc výkonný, při rychlé akceleraci poměrně hodně zvedá příď. Posilovač řízení má výrazný účinek, takže se k vám přes volant nedostanou žádné informace, ale na druhou stranu se při práci s ním nemusíte vůbec namáhat.
Všechno tohle dohromady znamená jediné – C3 třetí generace chce být hlavně komfortní. Ten vláčný podvozek dokonale vyžehlí i opravdu velké nerovnosti. Interiér navíc dostal perfektní odhlučnění, což se týká i tříválcového motoru. Pokud pojedete řekněme 150 km/h, na pětku už motor točí přes 4000 1/min, ale uvnitř ho skoro neslyšíte. Vlastně se musíte celkem soustředit, abyste i při běžné akceleraci nebo na volnoběh odhalili jeho tříválcovou koncepci. Škoda nepřesné pětistupňové manuální převodovky. Komfortní naladění je navíc podpořeno dalšími asistenčními systémy. Dokonce už v nejdostupnější výbavě najdete čtení značek omezujících rychlost a hlídání jízdních pruhů. Dokoupit pak můžete ještě paket obsahující samočinné brzdění před překážkou a hlídání bdělosti řidiče. Věci jako tempomat nebo vyhřívané sedačky jsou samozřejmostí. Největší zajímavostí nového Citroënu C3 je ale nakonec vestavěná kamera umístěná u vnitřního zpětného zrcátka. Ta se aktivuje po otevření dveří a potom nahrává dění před vozem. V případě nehody je záznam uložen a vy ho můžete následně využít. Případně je možné stiskem tlačítka nahrát nějaké konkrétní video nebo lze stiskem jiného tlačítka pořídit fotografii. Tuto věc najdete v ceníku jako ConnectedCAM, přičemž dostupná je pouze v kombinaci s nejvyšší výbavou Shine jako příplatek za sedm tisíc korun. Náš vůz ale tento příplatek nedostal.
Nový Citroën C3 je celkově pěkný, relativně prostorný a vůbec docela povedený automobil, pokud na něj budete nahlížet jako na vůz určený pro běžné (převážně městské) přesuny z jednoho místa na druhé. Drobné nedostatky se ale najdou. Zvyknout si musíte na ovládání přes dotykovou obrazovku, jež nahradila prakticky všechna tlačítka. Je zde sice hlasové ovládání (mimochodem je můžete vyvolat stiskem tlačítka na volantu, ale také na páčce blinkrů), ovšem nikoliv v češtině, a třeba zadat anglicky navigaci na území ČR nejde vůbec. Drobné prohřešky se najdou také u dalších detailů. Výklopné loketní opěrky na předních sedadlech vypadají pěkně, jenže jsou příliš krátké na to, aby byly reálně použitelné. Do držáků nápojů před řadicí pákou se nevejdou klasické plechovky a navíc tu je také 12V zásuvka. Pokud do ní připojíte nějaké zařízení, pak sem nedáte vůbec nic. Celkově láká třetí generace Citroënu C3 zákazníky zejména na pohodlí. Díky tomu můžeme tento vůz bez problému označit za nejpohodlnější malý hatchback. Kdo hledá právě komfort, ten bude spokojen na sto procent.
Technické údaje
POHÁNĚCÍ ÚSTROJÍ
Kapalinou chlazený celohliníkový zážehový řadový tříválec, atmosféricky plněný, uložený vpředu napříč; DOHC 4V, proměnné časování, řetěz; elektronické přímé vstřikování paliva, EU6; 1199 cm3 (ø 75,0 x 90,5 mm), 11,1:1, 60 kW (82 k)/5750 min-1 a 118 N.m/2750 min-1. Pětistupňová přímo řazená převodovka (3,42 – 1,81 – 1,28 – 0,96 – 0,77 – Z 3,58), stálý převod 4,92; pohon předních kol.
PODVOZEK
Samonosná konstrukce s pomocným rámem vpředu (platforma PSA PF1); přední kola nezávisle zavěšena, vpředu příčná ramena a modifikované vzpěry McPherson, vzadu vlečená ramena spojená torzně poddajnou příčkou; odpružení vinutými pružinami a teleskopickými tlumiči, vpředu příčný zkrutný stabilizátor; stopový průměr otáčení 10,7 m; kotoučové brzdy, vpředu s vnitřním chlazením, vzadu bubnové; hřebenové řízení s elektrickým posilovačem; kola 6J x 15, pneumatiky Michelin Energy Saver, 195/65 R15.
ROZMĚRY A HMOTNOSTI
Rozvor náprav 2540 mm, rozchod kol 1474/1468 mm; d/š/v 3996/1749/1474 mm; součinitel odporu vzduchu cx = 0,31; objem zavazadlového prostoru 300/922 l; objem palivové nádrže 45 l; obrysový průměr otáčení 10,9 m; pohotovostní hmotnost DIN 1055 kg; celková povolená hmotnost 1550 kg.
PROVOZNÍ VLASTNOSTI
Největší rychlost 177 km/h; zrychlení 0 – 100 km/h za 14,9 s; spotřeba paliva EU 5,7/4,1/4,7 l/100 km; emise CO2 109 g/km.
CENA: od 244 900 Kč
Převzato z časopisu