Náš test
Citroën C4 Aircross 1.8 HDi – Japonský původ
Otakar Gregora 17.10.2012 06:10
V pestré paletě vozů Citroën nechybí ani kategorie SUV/Crossover, nově doplněná kompaktním typem C4 Aircross, vyráběným v ruském městě Kaluga...
Novinka je dalším příkladem stále častější globální spolupráce různých automobilek; C4 Aircross a sesterský Peugeot 4008 jsou odvozeny od japonského Mitsubishi ASX (viz test v AR 2/’11). Nejmenší SUV značky Citroën prozrazuje své příbuzenství s japonským vzorem nejen celkovým tvarem karoserie, ale i převzatými skupinami poháněcí soustavy a podvozku. Na první pohled se liší detaily vnějšího designu nepatrně delší dvouprostorové karoserie, zejména přídí s typickými znaky francouzské značky.
Větší světlá výška, kola 18“ a pohon všech kol řadí C4 Aircross mezi vozy Crossover, spojujícími vlastnosti běžných osobních kombi a SUV. Na poněkud výše položená sedadla se nastupuje pohodlně, přestože dveře se otevírají jen o standardních přibližně 65 stupňů. Dobře přístupný je i zavazadlový prostor s prahem 760 mm nad zemí a dolním okrajem otevřené výklopné zadní stěny ve výši 1850 mm. V dobře využitém obestavěném prostoru karoserie je dostatek pohodlí pro pět cestujících. Vpředu jsme změřili šířku ve výši loktů/ramen 1460/1440 mm a výšku stropu nad svisle seřiditelným sedákem řidiče 930 až 980 mm, v obdobných místech zadních sedadel 1480/1420 mm, resp. 900 mm. Cestující vzadu mají nadprůměrně místa pro nohy, neboť i mezi opěradly zcela vzad posunutých předních sedadel a zadními sedáky je mezera 200 mm, která se po nastavení předních do střední polohy zvětší na komfortních 300 mm. Velký zavazadlový prostor, vzadu omezený 60 mm vysokým prahem, je v rovině podlahy dlouhý 820 mm, široký až 1350 mm a pod výklopným krytem vysoký 490 mm.
Pod jeho odnímatelnou podlahou je uloženo náhradní kolo s další výbavou. Sklopením dělených zadních opěradel na sedáky do roviny podlahy se zvětší ložná délka na nejméně 1550 mm. Aircross se nabízí ve třech úrovních výbavy Attraction, Tendance a Exclusive, poslední, nejluxusnější, měl testovaný vůz. Standardně má například xenonové světlomety se samočinnou regulací výškového nastavení, přední mlhovky, bezklíčové zamykání a spouštění motoru tlačítkem, sedm airbagů včetně kolenního pro řidiče, elektrické ovládání skel dveří a vyhřívaných sklopných zpětných zrcátek, úchyty Isofix na zadních sedadlech, palubní počítač, tempomat s ovládáním na volantu obloženém kůží, automatickou dvouzónovou klimatizaci s pylovým a prachovým filtrem, přední a zadní parkovací čidla, audiosoustavu s přehrávačem CD/MP3 aj. Mnohé z těchto standardních prvků mají i obě nižší úrovně výbavy. Z bohaté nabídky příplatkové výbavy měl navigaci NaviDrive s dotykovým displejem a zpětnou kamerou, panoramatické střešní okno s elektricky ovládanou clonou, podélné držáky střešních nosičů zavazadel, elektricky seřiditelná a vyhřívaná přední sedadla a perforované kožené čalounění.
K celkově příznivému dojmu z ergonomicky dobře řešeného a bohatě vybaveného interiéru přispívají pečlivé zpracování všech detailů i kvalitní materiál obložení a čalounění. Vzhledem ke zmíněné příbuznosti Aircross/ASX upouštíme tentokrát od podrobného popisu konstrukce a funkce poháněcí soustavy i podvozku, a s odkazem na test japonského příbuzného v AR 2/’11 a na připojený přehled technických údajů testovaného vozu připomínáme jen základní charakteristiku. Moderní motor je první sériový diesel pro osobní automobily s variabilním časováním ventilů, jež umožnilo snížit kompresní poměr a zvýšit tak kultivovanost běhu a snížit hlučnost. S charakteristikou motoru je sladěna šestistupňová převodovka s přesným řazením, přenášející hnací moment přes elektronicky řízenou mezinápravovou spojku na přední nebo všechna kola. Třípolohovým otočným ovladačem na středové konzoli za řadicí pákou lze kdykoli zvolit kterýkoli ze tří režimů pohonu.
V poloze 2WD jsou poháněna jen přední kola a spotřebu paliva snižuje odpojení všech nefunkčních otáčejících se dílů. V poloze 4WD se hnací moment samočinně rozděluje na kola obou náprav podle jejich trakčních schopností. Pro optimalizaci spotřeby paliva se asi z 98 procent přenáší na přední kola, při zhoršených adhezních podmínkách se tento poměr mění až k souměrnému rozdělení 50:50 %. Konečně v poloze LOCK s blokovanou spojkou se hnací moment trvale rozděluje souměrně na kola obou náprav a zaručuje největší trakční schopnosti v obtížných podmínkách. V konstrukci podvozku jsou použita vesměs osvědčená řešení pro vozy tohoto druhu, a to jak nezávislé zavěšení všech kol a jejich odpružení, tak brzdová soustava s kotouči na všech kolech a řízení s elektrickým posilovačem. Aircross má samozřejmě také vesměs elektronicky ovládané asistenční systémy zvyšující aktivní bezpečnost a usnadňující ovládání.
Kromě ABS s brzdovým asistentem to je stabilizace ESP, asistent rozjezdu do kopce a posilovač řízení s vhodně zvolenou účinností. Ke snížení spotřeby paliva přispívá systém samočinného vypínání a spouštění motoru při krátkých zastávkách. Při obvyklých zkušebních jízdách jsme nejen subjektivně posuzovali jízdní vlastnosti vozu a jeho ovladatelnost, ale také měřili jeho dynamické vlastnosti a spotřebu paliva. Jízdními vlastnostmi je Aircross srovnatelný s běžnými cestovními vozy, díky pohonu všech kol (pokud je zvolen) se v zatáčkách chová téměř neutrálně a vzdor vyššímu těžišti se příliš bočně nenaklání. Směrově je stabilní a ani větší boční plocha nezpůsobuje přílišnou citlivost na vítr. Ačkoli je uzpůsoben i pro jízdu v lehčím terénu, je podvozek naladěn pro převažující silniční provoz.
Charakteristika odpružení vyhovuje dobrým kompromisem požadavkům na komfort i jízdní vlastnosti a ovladatelnost. Aircross sice není čistokrevný terénní automobil, poháněcí soustava s volitelným pohonem všech kol však umožňuje i jízdu mimo silnice v lehčím terénu, jehož překážky překonává díky větší světlé výšce. Bezpečné ovládání zaručují účinné a neslábnoucí brzdy, přesné a přiměřeně lehké řízení a asistenční systémy zvyšující jeho stabilitu. Výsledky měření odpovídají s obvyklými odchylkami údajům výrobce. Aircross je dostatečně temperamentní, byť hodnotami zrychlení nepatrně zaostává za stejně výkonným Mitsubishi ASX. V testu sice měl také o něco vyšší spotřebu paliva, ale přímé srovnání není možné, neboť podmínky měření, zejména atmosférické, nebyly stejné. Nicméně s jednou náplní palivové nádrže lze ujet přes tisíc kilometrů. C4 Aircross je dalším přírůstkem příslušné kategorie SUV, který vlastnostmi jistě zaujme nejen příznivce značky. Typová řada Aircross se začala prodávat za zaváděcí ceny od 479 900 do 699 900 Kč za testovaný vůz se standardní výbavou. K ní je třeba přičíst příplatek 125 100 Kč za mimořádnou výbavu, zvyšující výslednou cenu tohoto vozu na 826 000 Kč.
Technické údaje
MOTOR – vznětový řadový čtyřválec Mitsubishi, uložený napříč před přední nápravou; 1798 cm3 (ø 83 x 83,1 mm), 14,9:1; 110 kW (150 k)/4000 min‑1 a 300 N.m/2000 až 3000 min‑1; blok motoru i hlava válců z hliníkové slitiny; DOHC 4V (ozubený řemen), ventily ovládané vahadly, variabilní časování sacích ventilů; přeplňování turbodmychadlem VGT s chladičem stlačovaného vzduchu; přímé vstřikování paliva common rail, vstřikovací tlak 200 MPa; oxidační katalyzátor výfuku, filtr pevných částic; chlazení kapalinou se dvěma elektrickými větráky; alternátor 14 V – 130 A, akumulátor 12 V – 86 A.h.
PŘEVODNÉ ÚSTROJÍ – jednokotoučová suchá spojka; plně synchronizovaná tříhřídelová šestistupňová převodovka (3,818 – 2,045 – 1,210 – 0,974 – 0,897 – 0,790 – Z 4,139), stálý převod 4,058 (I až IV) a 3,450 (V, VI a Z); pohon předních nebo všech kol s elektromagneticky ovládanou mezinápravovou spojkou.
PODVOZEK – bezrámová konstrukce s pomocnými rámy vpředu i vzadu; přední náprava s dolními příčnými trojúhelníkovými rameny a vzpěrami McPherson, víceprvková zadní náprava s příčnými a podélnými rameny, odpružení vinutými pružinami s teleskopickými tlumiči a příčnými zkrutnými stabilizátory ø 18 mm; provozní brzdy kapalinové s posilovačem, na všech kolech kotoučové (vpředu s vnitřním chlazením) ø 294/302 mm, ABS/BA; parkovací brzda mechanická na zadní kola; hřebenové řízení s elektrickým posilovačem, volant ø 375 mm, 3,3 otáčky mezi krajními rejdy; kola 7J x 18 z hliníkové slitiny, pneumatiky Bridgestone Dueler H/P 225/55 R 18; nouzové náhradní kolo s pneumatikou T155/90 D 16.
ROZMĚRY A HMOTNOSTI – rozvor náprav 2670 mm, rozchod kol 1525/1525 mm; d/š/v 4341/1799/ 1632 mm; světlá výška 195 mm; součinitel odporu vzduchu cx = 0,337; provozní/povolená celková hmotnost 1570/2060 kg; objem zavazadlového prostoru 416/1193 l; objem palivové nádrže 60 l.
PROVOZNÍ VLASTNOSTI (údaje výrobce) – největší rychlost 198 km/h; zrychlení 0 – 100 km/h za 11,5 s, 0 – 1000 m za 33,7 s; spotřeba paliva EU 6,8/4,9/5,6 l/100 km; CO2 147 g/km; vnější stopový/obrysový průměr zatáčení 10,60/11,32 m; stoupavost 33 %; přední/zadní nájezdový úhel 19°/30°, přechodový úhel 18°; brodivost 400 mm při 10 km/h.
Převzato z časopisu
Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (1)