Představujeme
Automobili Pininfarina – Splněný sen
Petr Hanke 06.01.2025 11:15
Foto: Petr Hanke
Splněný sen. Na designérských prknech společnosti Pininfarina vznikly nejkrásnější stroje automobilové historie. Nyní je ale také samostatnou automobilkou. Její model Battista jsme v Automobilu již představili, avšak nyní jsme měli možnost mluvit přímo se zástupci této značky a poodhalit nejen její současnost, ale především plány.
Jízdní dojmy s modelem Pininfarina Battista jsme přinesli již v Automobilu 10 v roce 2023. Od té doby tato mladá automobilka vyrobila z plánovaného počtu 150 pouze 25 automobilů, jejichž základní cena je stanovena na 55 milionů korun. Možnost rozhovoru se zástupci této značky, kterou jsme měli v prodejní galerii v Čeladné nedaleko Ostravy, byla zajímavým pohledem do zákulisí této automobilky. Automobili Pininfarina je samostatnou divizí společnosti Pininfarina S.p.A., a to nejen právně, ale také fyzicky, protože v centrále v italském Cambianu nemají zaměstnanci jedné společnosti přístup do té druhé.
Foto: Petr Hanke
Myšlenku výroby vlastního automobilu měl údajně Battista „Pinin“ Farina v hlavě od založení společnosti a cizí nebyla ani jeho synovi Sergiovi Pininfarinovi. Nicméně obchodní model, jenž fungoval prakticky nepřetržitě od 30. let minulého století až přibližně do roku 2010, spočíval v návrzích karoserií pro ostatní výrobce, jejich stavbě a později i výrobě menších sérií kompletních vozů.
Postupně ale automobilky zjistily, že je výhodnější navrhovat si své vozy samostatně, a flexibilnější výrobní linky zvládly i produkci méně frekventovaných karosářských verzí (typicky kabrioletů). Pininfarina již dlouhou dobu navrhuje například v oblasti architektury, lodí či obecně v průmyslovém designu, takže postupné snižování objemu činnosti v automobilovém sektoru nebylo z hlediska existence zásadní. Naopak umožnilo realizaci vize stavby vlastních vozů. Jistě k tomu pomohl i rok 2015, kdy více 76 % akcií společnosti převzala indická automobilka Mahindra, která jí poskytla finanční stabilitu.
Samotná Automobili Pininfarina vznikla v roce 2018 a svůj první model Battista představila již o rok později. Určitou inspirací pro tento vůz byl koncept Pininfarina Sergio z roku 2013, postavený ještě na základě Ferrari 458 Spider. Šéfdesignér Davide Amantea v Čeladné vysvětloval, že typ Battista chtěl navrhnout v duchu tradice Pininfarina s důrazem na čistotu linií a nadčasovost. Nejtěžší na návrhu tohoto vozu údajně bylo maximální zjednodušení a očištění designu. Battista má proporce klasického sportovního vozu s motorem uprostřed, a to i přesto, že k jeho pohonu slouží čtveřice elektromotorů na nápravách. Velké, vzájemně se prolínající plochy doplněné několika definujícími zlomy vytvářejí při reálném setkání fascinující celek. Automobil opticky odlehčuje černě lakovaná střecha, tvořící jednolitý celek s čelním sklem a víkem zavazadlového prostoru na zádi. Aerodynamické prvky v podobě zadního spoileru jsou skryté a aktivují se, když jsou potřeba.
Foto: Petr Hanke
Cit a důraz na kvalitu materiálů je patrný také uvnitř. Do interiéru se navíc nečekaně snadno nasedá zásluhou úzkých prahů, které u vozů s uhlíkovými monokoky bývají většinou mnohem širší. V interiéru je připravena kombinace kůže, oceli, skla a hliníku. Battista je zásluhou trojice hlavních displejů na první pohled moderní vůz, nicméně krátká možnost procházení menu na jednotlivých displejích ukazuje zaměření na poskytování především informací relevantních pro jízdu spíše než efektní animace a online funkce.
Pininfarina Battista používá techniku vozu Rimac Nevera – z tohoto chorvatského supersportu pochází monokok z uhlíkových vláken, akumulátor s kapacitou 120 kWh ve tvaru T umístěný napříč za sedadly a čtveřice elektromotorů nabízející v nejostřejším režimu Furiosa až 1397 kW (1900 k) a 2360 N.m. Naladění hnací soustavy, tedy reakce na plyn, vektorování točivého momentu, každý z pěti jízdních režimů, ale také strategii rekuperace si u Pininfariny dělali sami. O specifickém přístupu svědčí rovněž fakt, že dvojice sedadel je v italském voze umístěna o 100 mm více vpředu. Zatímco Rimac svůj model naladil tak, aby maximalizoval jeho dynamiku jak na běžných silnicích, tak zejména na závodních okruzích, Battista je údajně laděný více pro každodenní užívání si cest po běžných silnicích. Reakce akcelerátoru jsou proto v základních režimech méně ostré a také podvozek je údajně citelně měkčí.
Foto: Petr Hanke
Battista je prvním modelem značky Pininfarina a svým pojetím, technikou i cenou míří do nejvyšších pater automobilové produkce. Jeho cílem je novou značku představit a uvést, nicméně současně s tímto vozem společnost vyvíjela i další dva, které se již různou formou prezentovaly. Jedním z nich je barchetta B95, technicky spřízněná s Battistou a jménem oslavující 95. výročí své automobilky. Světu se ale představil ve formě koncepčního vozu Pura Vision i třetí vůz – sportovně-luxusní SUV/crossover, jehož cena by měla být výrazně nižší a k jehož pohonu bude sloužit hybridní soustava. Právě tímto modelem, jehož sériová podoba údajně bude hodně blízko představenému konceptu, by u Pininfariny chtěli navýšit prodeje tak, aby se počítaly v řádech tisíců kusů. V přípravě už jsou ale i další modely, o nichž se zatím nesmí mluvit. Jejich společným rysem by měl být důraz na emotivní a nadčasový design, který ve spojení s prvotřídními materiály bude odkazem na nejkrásnější vozy historie.
Převzato z časopisu