Testy
Supertest – Scania G 440 Euro 6 CCAP – Na dálkové ovládání
26.06.2012 09:42
Nový aktivní GPS tempomat (systém CCAP) má nejlepší spojení s „tím nahoře“. Testujeme nový tahač Scania G 440 Euro 6. Co dovede jeho aktivní GPS tempomat?
Titulek dnešního testu vychází tak trochu z orwellovského díla „Big Brother“. Jde o to, že systém CCAP dokáže pomocí spojení s sítí GPS pracovat se všemi digitalizovanými topografickými daty evropských dálnic a nejdůležitějších silnic. Sytém přes GPS upozorní řídící jednotky trucku na pozici kde se momentálně nachází a předvídavý tempomat CCAP převezme režii řízení zvolené rychlosti: před jízdou do kopce zrychluje, před vrcholem stoupání zpomalí a při jízdě z kopce nutí truck k maximální zvolené rychlosti. Budou v budoucnosti všechna nákladní vozidla dálkově ovládaná? Tak či tak, v každém případě budeme jezdit úsporněji. To je jasné proroctví mnohých expertů posuzujících vozidla s motory emisní specifikace Euro VI. SCANIA G 440 Highline Euro 6 s aktivním systémem CCAP se zúčastnila supertestu, aby předvedla svůj potenciál.
SCANIA TESTOVALA VLASTNÍ SYSTÉM CCAP NA DÁLKOVÉM SILNIČNÍM OKRUHU
Samotný test našeho časopisu je pro nás skvělou příležitostí zkontrolovat tvrzení expertů značky Scania o tří procentní úspoře paliva. Nehledě na fakt, že některé testy systému CCAP Švédové absolvovali na našich testovacích okruzích, značka Scania je představitelem optimálního příkladu pro všestranné využití všech technických možností pro zvýšení efektivity silniční dopravy. Pro správné využití systému CCAP je nutné, aby základní nastavená rychlost nepřesáhla hodnotu 90 km/h. Máme pro tuto záležitost velmi dobré předpoklady, jelikož našich stadardních 85 km/h je v tomto případě opravdu optimálních. Aktivní GPS tempomat je nastaven na udržování zvolené rychlosti v rozmezí až plus 4 km/h. S lehkým překročením zvolené rychlosti dovolí systém jízdu z kopce na úrovni maximální rychlosti 90 km/h, a to mimo záznam digitálního tachometru. Ačkoli systém CCAP neustále pracuje v rozmezí stanové rychlosti – 8 % až + 4 %, maximální rychlost zásadně nepřekračuje hodnotu 90 km/h. Při testu jsme zjistili, že lze s aktivovaným systémem CCAP zajet celý vytýčený okruh. Pro porovnání projedeme celý zvolený okruh také bez aktivovaného systému CCAP, se zapnutým běžným tempomatem nastaveným na 85 km/h, respektive 89 km/h. Abychom vše uvedli na správnou míru: vyšla nám 3,5 % úspora spotřeby motorové nafty při absolutně zanedbatelné ztrátě průměrné rychlosti! Způsob, jakým systém CCAP reguluje jízdu, je fascinující.
Speciálně co se týká okresních komunikací, kde jsme byli původně velmi skeptičtí. Ovšem system CCAP funguje perfektně. Před každým stoupáním systém přidá rychlost. Ještě více obdivuhodné je však ubírání „plynu“ před vrcholem stoupáním a následujícím sjezdem. V navazující jízdě po dálnici funguje CCAP také velice dobře. Řidič pozná pracovní nasazení systému díky zobrazenému malému písmenu „E“ na displeji. V ten okamžik se k režii jízdy dostane tzv. Communicator a systém GPS. Naděje, že systém CCAP pochybí a člověk by se musel zamyslet, se většinou nenaplňuje. Ojediněle vykazuje dálkově ovládaný tempomat CCAP sem, tam nedorozumění. Nicméně ostatní řidiči trucků mohou pouze s obtížemi pochopit, proč vozidlo s CCAP najednou před vrcholem stoupání zpomalí. A když se následně odhodlají absolvovat předjížděcí manévr, přijde jim divné, že jim při jízdě z kopce visíme na nárazníku. To se nejspíš zlepší tehdy, až budou všechny trucky vybaveny systémy CCAP... Ctižádostivým řidičům je útěchou, že při velmi koncentrované jízdě, především však při předvídavém způsobu jízdy, mohou být stále ještě lepší, než samotný systém CCAP. Avšak padne-li na krajinu noc, či je cesta opravdu neznámá, stává se samotná jízda obtížnou a „Big Brother“ má ihned co nabídnout. Systém CCAP zohledňuje také počasí. Při protivětru jde před vrcholem později „z plynu“, aby se při jízdě z kopce za každou cenu dosáhlo předepsané rychlosti. Tak jemné vnímání nemá žádný šofér...
KOMPAKTNÍ G 440 ZAUJALA DOBRÝM VÝKONEM V SUPERTESTU
K bezchybné práci GPS tempomatu přidává SCANIA G 440 Euro 6 své další lepší stránky. Vnější vzhled působí dospěle. Jen ten, kdo se na ni dokáže opravdu nestranně a nezaujatě podívat, zjistí, že „G“ je opravdu malý král. Předností je pohodlný výstup a dostatečně tuhé uložení kabiny, které zabraňuje přenášení nepříjemných vlivů nedokonalosti cest na volant. Kdo má chuť, může za to se Švédem na dálnici „pořádně vzít“. Se čtyřiceti tunami je „Géčko“ obstojně komfortní. S každou ubranou tunou celkové hmotnosti se pak jízda stává, řekněme „sportovnější“. Výsledkem je jen mírně vyšší spotřeba motorové nafty v porovnání s motorem Euro V, zato však menší chuť na AdBlue. Kompliment zaslouží Scania také za výtečně pracující Opticruise převodovky s integrovaným retardérem. Sice ještě nelze hovořit o plné podpoře systému CCAP, ale toto řešení již tak usnadňuje řidiči řazení převodových stupňů. Nachází přijatelný kompromis mezi rychlostí a pohodlností řazení. Přesto zůstává virtuální cit pro manuální zásahy poslední baštou vykutálených řidičů, kteří na úkor systému CCAP nějakou tu kapku motorové nafty ještě ušetří. Netěšte se však předčasně! Inženýři v Sodertaelje jsou již v pohotovosti a zamýšlějí činnost tzv. Communicatoru, systému GPS, motoru a převodovky sladit. Poté nám zbude již jen točení volantem... Sečteno, podtrženo, balíček úprav se líbí. Systém CCAP pracuje perfektně. Technika Euro VI je, zdá se, přinejmenším u vozidel Scania, co se týká spotřeby motorové nafty neutrální. Scania řady „G“ je řidičsky aktivní truck pro těžkou nebo národní přepravu zboží. Nad systémem CCAP je nám všem potřeba hodno popřemýšlet. Investovali bychom 485 € do tohoto „žhavého drátu“. Celý článek
Převzato z časopisu