Testy
Luxusní kabiny – Palácová revo luce
02.04.2012 10:19
Hodina pravdy: nový Actros GigaSpace v testu kabin. Nechá hvězda své největší soupeře MAN a Scanii ve stínu?
Nový Actros GigaSpace působí mohutným dojmem. Kompaktní, vysoce narostlý a štíhlý degraduje v triu především ne zcela malého konkurenta v podobě typu MAN TGX s budkou XXL. Optický dojem je potvrzen o 20 cm větší výškou. Scania nezaostává. Nejen širokými předními pneumatikami působí mohutně a podsaditě, dosahuje dokonce takřka stejné výšky jako Actros. Je ovšem zřejmé, že posuzovat trio podle vnějšího vzhledu nestačí. Leda že by velká výška Actrosu nepřinesla řidiči žádnou výhodu. Vzhledem k zachování rovné podlahy je budka postavena poněkud vysoko nad rámem. Scania je uvnitř menší, než by se dalo předpokládat podle masivní budky.
Vstup. Jasně, nejpohodlnější vstup do kabiny nabízí Scania. Díky vyhraněnému motorovému tunelu je podlaha položená níže, čemuž odpovídá i nižší nástupní hrana vozidla. Tomu přizpůsobili švédští konstruktéři i nástupní schůdky, jejichž počet omezili na tři. Řidič tak může pohodlněji nastupovat takřka bez nutnosti používat boční rukojeti. Zcela opačně řešil nástup Mercedes: stejně jako u předchůdce vedou do kabiny čtyři schůdky. Řidič absolvuje vždy takřka kolmý výstup - vysoce ceněnou alpskou disciplínu. Jestliže byste chtěli nastoupit do vozu s aktovkou v ruce, zjistili byste, jak vysoko je umístěná podlaha, pod jejíž rovnou plochou je ukryt mohutný motor Euro VI.
MAN JDE ČASTO
ZLATOU STŘEDNÍ CESTOU
Stejně jako u řady jiných konstrukčních celků, drží se MAN i ve stavbě budek zlaté střední cesty. Motorový tunel s převýšením pouhých 10 centimetrů takřka nepostřehneme. K tomu je třeba připočíst absenci horského šplhání, přičemž uvnitř je přesto dostatečná výška i pro obry. Schůdky překoná řidič mnichovského vozu lehce. Pracoviště řidiče. Vycházíme z předpokladu, že správný řidič stráví za volantem deset hodin denně.V tomto ohledu je překvapivě inovovaná Scania, navzdory staré koncepci, posuzovaná skvěle. Hodnotíme-li komfort obsluhy a možnosti nastavení sedadla a volantu, představuje stará koncepce podařené řešení. Nastupování i vystupování, stejně jako posaz za volantem, jsou díky zvolené ergonomii velmi pohodlné. Mercedes se snaží o co nejluxusnější řešení. Navzdory podobným hodnotám jako u Scanie nezískáme z interiéru tak perfektní dojem jako u švédského produktu.
Na tomto místě je vhodné konstatovat, že oba výrobci přistupovali k řešení s rozdílnou filozofií. U Scanie je řidič součástí vozidla, což ostatně souvisí i s podlahovým tunelem, zatímco u Mercedesu si řidič zachovává svojí identitu a z jeho pozice získává lepší výhled. Řidič typu MAN je rovněž méně součástí celku. Trůní v pohodlném křesle v klimatizovaném prostředí - samozřejmě za příplatek. Stejně jako je výborně hodnocená Scania, zaslouží si uznání i Actros. Podařilo se zde dobře vyřešit komfortní sedadlo s jednoduchou obslužnou mechanikou v sériové verzi, a to jak u budky BigSpace, tak i GigaSpace. Oddělení ovladačů vlevo a vpravo vedle sedadla je pro řidiče příjemnější. Jediný nedostatek spatřujeme v nízkém opěradle. U vytáhlých postav by při nečekané srážce znamenala příliš tvrdý náraz do vazu.
Obecně lze konstatovat, že jak u Scanie, tak u Mercedesu najde řidič možnost individuálního přizpůsobení pro svoji postavu. U vozu ze stáje MAN by neuškodilo ještě o stupínek zvětšit úhel nastavení volantu. U všech členů testovacího tria je třeba vyhovět nejrůznějším potřebám řidičů. Přístup jednotlivých tvůrců, jak jsme uvedli, je různý. Vozidlo z Mnichova svým vnitřním uspořádáním nabízí maximální prostor pro volný pohyb osádky. Jinak je tomu u Scanie, kde si řidič musí pro jízdu nejprve dobýt místo za volantem resp. za tvarovaným přístrojovým panelem. Přitom má všechno perfektně po ruce. Tlačítka ne zcela logicky umístěné volicí páky musí speciálně nováček nejdříve nastudovat. V tomto ohledu je Mercedes perfektně vyřešen.
Vše je umístěno tam, kde to řidič instinktivně očekává. Přemístění řadicí konzoly vpravo od sedla řidiče je zdařilé. Stuttgartští inženýři pošilhávali po konstruktérech ze Södertelje. Z ovladače jízdního režimu však řidič v noci neodečte zřetelně příslušný signál.V tomto hodnocení je stařešina cechu o prsa vpředu. Konvexní otočný přepínač dá jasně na srozuměnou, jaká poloha je v daném okamžiku aretována. Rovněž multifunkční volant typu R je znamenitě vyřešen. Neobsahuje sice tolik ovladačů jako volant Mercedesu, nicméně všechny důležité povely může řidič hravě prostřednictvím volantu udělit. Volant Mercedesu, vypůjčený ze stejného domu, září v luxusním kočáru a k seznámení s funkcemi je vhodné prostudovat návod k obsluze. Nejméně přesvědčivou koncepci obslužného systému nabízí MAN. Umístění volicí páky řazení a programové předvolby na jiném místě (na konzole vpravo vedle sedadla) je nesmyslné. V tomto ohledu existuje celá řada vhodnějších řešení zahrnujících přemístění některých ovládacích prvků a příruční schránky. Mnichovští by mohli příruční schránu umístit vpravo vedle sedadla řidiče.
U VOLANTU MAN JE MOŽNÁ CHYBNÁ OBSLUHA
Také multifunkční volant nemusí být „ušit" nejlépe. Klávesy jsou v našem případě sice velké, ale přesto málo přehledné. Nehledě na to, že řidič, jehož ruce jsou v typické poloze „za deset minut dvě", může často nechtěně přesunout buď tempomat, nebo nastaví rádio silněji či slaběji. Odkládací prostory. Až dosud platilo „Oldie but Goodie". Scania nabízí dokonce lepší obslužnou koncepci než nový Actros. Když se řidiči líbí sedět hodně vzadu, může se cítit jako hradní pán. Hovoříme-li na téma odkládací prostory, může konečně hvězda hrát svoji zářivou roli.
Odhlédneme-li od skutečnosti, že Actros nabízí nejvíce místa pro uložení věcí, jsou jeho zavazadlové prostory a schránky smysluplně rozmístěné. Pod lůžkem je ve tvaru krychle nachystán objemný „zavazadelník". Obě vnější schránky jsou přístupné zevnitř a opatřené těsným krytem. Jen Actros nabízí nosič tří polyetylenových lahví. Někomu se může zásoba hodit. V celkovém uspořádání interiéru ukazuje, co vše je možné uvnitř umístit. Rovněž schránky nad čelním sklem jsou objemné, nad místem určeným pro spolujezdce zůstávají v ústraní. Rovněž Scania nabízí mnoho odkládacích prostorů. V tomto ohledu snese srovnání s Actrosem, který poskytuje navíc větší volnost pohybu.
Chytrá myšlenka: u Švéda je odnímatelná podlaha u schránky nad čelním oknem. Tam lze kupř. uložit kávovar na stojato. Mercedes poskytuje „vario podlahu" u střední schránky. Méně překvapení nabízí MAN. Odkládací prostory pod lůžkem působí neuspořádaně. Místo pro uložení věcí je omezeno mohutnou schránkou se vzduchovým filtrem. Prostor je tak nevýhodně zmenšen. Naproti tomu kabina působí vzdušným dojmem. Proč některý z výrobců nenabízí horní sklápěcí lůžko, zůstává záhadou. Tím by se v každém případě zlepšil prostorový dojem interiéru. Pro řidiče, který dole odpočívá (a využívá horní lůžko pro uložení věcí), by byla dodatečná pozice horního lůžka přijatelným kompromisem.
HLINÍKOVÁ A KARBONOVÁ OPTIKA JE LEPŠÍ NEŽ DŘEVĚNÝ DEKOR
Průchod obývákem. Začněme u značky MAN: chladnička se svými třemi přihrádkami pro velké lahve je dobrou myšlenkou. Ještě lepší by bylo, kdyby celé zařízení zajelo pod lůžko. Kvalitou splňuje vůz z Mnichova všechna očekávání. Působí ušlechtile. Hliníkové a karbonové oslnění razí technickou linii. Zkondenzovaná voda a volně ložené kabely v horních schránkách nepůsobí právě přesvědčivě. Pro praváky je vpravo umístěný ovladač pro nastavení volantu nevýhodný. Pravá ruka by chtěla především sklopit volant, což je u Scanie vyřešeno ovladačem vlevo na sloupku řízení. V tomto ohledu je Mercedes ve výhodě. Zde je dole v prostoru nohou umístěno tlačítko á la Volvo - přičemž „originální" pedál je lepší... Při průchodu se ukazuje rovněž výhodné malé horní okno v kabině XXL: řidič může ráno z horního lůžka určovat polohu. Je dobré, že všechny závěsy nepropouštějí světlo. U Mercedesu zůstává ve výšce B sloupku stále malá šterbina u stěny kabiny, kudy proniká světlo. U lůžek vozidla MAN chybí odkládací místo - síť u spodního lůžka lze posuzovat jako nouzové řešení - což platí i o Scanii. Pochvalu zaslouží pružinová podpora mechanismu horního přestavitelného lůžka TGX.
Nevyžaduje od řidiče velké úsilí. Toto je u Scanie s přídavným zajišťovacím mechanismem po vzoru zámků pásů nepoddajné. Překvapivě výkonné v Mnichovanovi je reprodukční zařízení. Hluboké basy bez dozvuků, pěkně znějící střední tóny a čisté výšky vytvoří z kabiny XXL podle potřeby koncertní sál. Problematické je najít v TGX místo pro kávovar. Nejvhodnější umístění je na odklápěcí desce stolku nad lednicí. I zde je ovšem velké nebezpečí, že kávovar spadne na zem při neopatrném průchodu řidiče kabinou. Také velká termoska jako součást testovací výbavy nemá v TGX svoje místo, přičemž u Scanie ji lze uložit do dveřních schránek. Vnější přihrádky TGX se zaplní velkou cestovní taškou a nosičem polyetylenových lahví. Naproti tomu Actros se zřetelně vyhraněnými odkládacími prostory má na konec ještě místo pro sedadlo spolujezdce. Mercedes nabízí tolik prostoru pro zavazadla, že bez problémů pojme objemnou testovací tašku a vedle se nechá ještě umístit chladnička. Sklápěcí sedadlo Mercedesu je velmi zajímavé řešení. Při jeho sklopení se zvětší volnost pohybu v kabině.
MIMO SÓLO JÍZDY ACTROS PŮSOBÍ JAKO KOUZLA ZBAVENÝ
Nakonec může TGX několika milými detaily přesvědčit: Všechna čtyři okna jsou ovládána elektricky, sedadlo řidiče je ve standardním provedení vybaveno dvěma loketními opěrami. Samostatný lůžkový závěs odděluje „ložnici" od obývacího prostoru. Stačí zatáhnout a nepořádník se nemusí „chlubit" rozházeným lůžkem... Nový Actros je kromě jiného vybaven zásuvkami pod přístrojovou deskou. Tím je nápadný a typický. Zásuvky jsou prostorné, ale poněkud viklavé. Vcelku lze hodnotit úroveň dílenského zpracování nového Actrosu poněkud hůře než u MP3. Tvrdé plasty dominují interiéru a šterbiny neodpovídají kvalitativním přednostem vozidel společnosti Daimler.
Hovoříme-li při uvedení nového vozidla Mercedes Actros o nové koncepci, o sekci pro odpočinek a oddělení pracovního prostoru, zůstává otevřenou otázka srovnání sólo vozidla s konkurenty. Jistěže by Mercedes i v případě shodného vybavení nebyl špatný, avšak bez druhého lůžka lze obtížně srovnávat inovace s konkurenty. Přenosová technika se slabými basy stěží může konkurovat soupeřům. Matně osvětlené kóje rovněž nepatří k silným stránkám nováčka. Skutečný pokrok lze spatřovat v systému jízdních informací. Mezi přístroji umístěný informační panel je založen na moderním počítačovém systému. Nováček za volantem rychle nastuduje funkci a ovládání systému. V tomto ohledu MAN i Scania zůstávají zřetelně pozadu. V obou případech se bez předběžného studia návodu k obsluze stává ovládání hádankou. Švéd množstvím provozních informací drží krok se svými konkurenty. Při posuzování barevného provedení ukazuje Mercedes i Scania analogii: vespod šedá, navrch hnědá. Mercedes si činí nárok na světlý interiér, který se dá lehce čistit. My říkáme: dobře tak, je však rychle zašpiněn a řidič jej musí pravidelně ošetřovat. Starší Scania potvrzuje, že béžová a světle šedá v novém voze působí hezčím dojmem než černá.
DOBŘE OKOPÍROVÁNO NENÍ TOTÉŽ JAKO DOBŘE UDĚLÁNO
V případě odkládacího stolku znovu Mercedes ukazuje, že se dívá na konkurenty, především na Scanii. Jen „zaklapávací" mechanika a kovový stůl působí studeně. V jednom bodě zůstává Mercedes věrný svému duchu. V umělecky působících dřevěných aplikacích. Sorry, něco takového se hodí pro třídu S sedmdesátých let - nikoliv pro moderní nákladní vůz. U Scanie se velmi líbí hodnotné obložení horních schránek. Zde ani v tuhých zimách uvnitř odložené věci neprochladnou. Naproti tom postrádáme síť proti komárům na posuvné střeše. Odedávna terčem kritiky: ve schránce u spolujezdce zamontované clony proti slunci.
Výhrady proti kvalitě jsou i u horního lůžka včetně sklopného žebříku. Obecně lze posuzovat kvalitu ve dvou rozličných skupinách. Až do výšky dolní hrany čelního skla působí ušlechtile a může se pochlubit úzkými symetrickými spárami. Všechny komponenty nad čelním sklem jsou jen „nahozeny". Plasty působí laciným dojmem a nejsou sladěny s interiérem. Typická je potom malá přihrádka nad řidičem pro standardní desky se spisy. Kdo ji vysune má hned obsah a celou přihrádku v náručí. S tenkým plastovým opláštěním nepůsobí zabudovaná chladnička důstojně. Kdyby chtěla Scania zlepšit kvalitu, pak poslouží rovnou Ikea chladnička. Měření hluku.
Scania není špatná: v hodnocení hluku převyšuje své konkurenty zcela jasně: je nejtišší a patrně nejlépe izolovaná, nehledě na to, je-li ve vozidle umístěn motor V8 - jako v našem případě, anebo šestiválec. Při měření hlukoměr odmítá pracovat, neboť hluk se pohybuje pod měřitelnou hranicí 50 dB(A). V testu jsme kromě toho simulovali činnost chladicího agregátu na zadní stěně. U Švéda jsme naměřili 85 dB(A) zvenku. Na lůžku to bylo 54 dB (A). Pak přišel na řadu Actros s výsledkem 56 dB(A) uprostřed, zatímco dvakrát tak hlučný - 58 dB(A) - je MAN. Nově konstruovaný Actros rozhodně nepatří mezi super tichá vozidla. Naměřené hodnoty leží poblíž úrovně testovaného typu MAN - Scania je podstatně tišší. Zdali snesete lépe turbínový hluk vozu MAN nebo tlumený ale zvučný zvuk Mercedesu, je věcí vkusu. Jízdní komfort. Pro spravedlivé ocenění trojice testovaných vozů jsme zkoušku uskutečnili jednak sólo, jednak při maximálním vytížení vozidel. MAN přesvědčil podvozkem s X-rameny zadní nápravy a jednolistovými parabolickými pery vpředu. Podvozek nabízí za všech situací nejlepší jízdní komfort.
S lehkými výkyvy budky Actros ztratil body v nezatíženém stavu díky zadnímu tuhému pérování. Scanii nelze rozhodně hodnotit špatně. Jízdu zatížené soupravy Actros a R lze hodnotit často citovaným výrazem - jako po prkně. V tomto ohledu má přece jen Benz převahu nad Švédem. Závěrem. Poněkud delší zhodnocení: Actros nabízí kombinaci spousty dobrých nápadů. Zastoupen budiž v tomto hodnocení držákem přenosného počítače na spodním lůžku, podařenou přístrojovou koncepcí nebo - bohužel v testu postrádanou - kabinou se zákoutím a velkým horním lůžkem. K tomu je třeba připočíst odstranění všech předchozích nedostatků - dnes jsou k dispozici standardní lepší sedadla, velký počet držáků na nápoje (které jsou lépe zajištěny) a k tomu vynikající kombinace volnosti pohybu a enormních odkládacích prostor. Přes všechnu chválu nelze však nový Actros označit jako zjevení, které přes noc dokáže deklasovat své konkurenty. Ovšemže představuje (velmi) zdařilý kompromis, jemuž se bezmála všichni řidiči dovedou přizpůsobit. Scania je stále přitažlivá pro řidiče, kteří denně stráví za volantem deset hodin. MAN naproti tomu klade větší důraz na oblast bydlení a odpočinku. Bere „jízdu" jako nutné zlo. Kvalitou se však může chlubit. Tomu je již MAN vyučen.
MAN
Při hodnocení volantu a rozsahu nastavení sedadla nabízí TGX méně než konkurenti. Přesto si každý řidič najde patřičnou polohu. Ovladatelnost prvků přilehlého přístrojového panelu je vyvážena velkou volností pohybu v kabině. MAN působí střízlivě a věcně ve srovnání s druhými testovanými vozy. Pro ovládací prvky řadicí konzoly (jízdní režim, parkovací brzda, ovladač oken) by se našlo umístění na přístrojové desce. Potom by bylo více místa uprostřed.
U typu TGX se výrobce zaměřil na téma život a bydlení. Odkládací prostory jsou se svými 600 l menší než u konkurence – proto nabízí vnitřní prostor kabiny MAN více místa pro pohyb. Umístění odkládacích schránek pod lůžko si vyžaduje přepracování. Chladnička nezajede celá pod postel a překáží. Nabízí se možnost umístit lahve vpředu. Předností jsou proti tomu vhodně rozložená odkládací místa. Zaklapávací systém u chladničky není dobře vyřešen. Umístění stolku před spolujezdce by bylo lepším řešením. Ve vozidle je dostatek držáků a prohlubní pro umístění tekutin. I ve dveřích najdeme držák lahví.
Mercedes
Ve srovnání se současným provedením nabízí nový Actros zřetelně zvětšený rozsah nastavení sedadel a volantu. Nové ovládání systému Powershift připomíná jednoznačně Scanii. Ve snaze umístit k rukám řidiče co nejvíce funkcí, vyšlo jich v konečném řešení na volantu přespříliš. Přesto volant padne lépe do ruky a je přehlednější než u vozu MAN. Ovládání systému Start-Stopp je nepřesvědčivý fígl. Velmi dobře je vyřešeno sedadlo u verze GigaSpace. Je komfortní a snadno nastavitelné.
U nového typu Mercedes Actros najdeme nejlepší kompromis mezi životním prostředím a odkládacími prostory. Mercedes důsledně využil zákonem stanovené rozměry. Podlaha je ovšem umístěna velmi vysoko. Kromě hladkých poliček jsou objemné odkládací prostory a schránky dobře rozděleny. Navíc, stejně jako u současného provedení, jsou k dispozici koše na papír, přihrádky na doklady a variabilní odkládací poličky. Odvážnou myšlenkou jsou velké schránky pod lůžkem. Zde našla místo i velká chladnička s oddělenou přihrádkou na zeleninu.
Scania
Přes veškeré snahy tvůrců soutěžících vozidel, zůstává „R“ v hodnocení místa řidiče a nastupování do vozu normou. Multifunkční volant nabízí optimální řešení. Ovládání retardéru a sytému Opticruise je promyšlené. Seřizování sedadel a volantu je nepopiratelně velkorysé. Řidič se cítí jako srostlý s vozidlem. Ovladače mohou působit zastaralým dojmem, nechají se ale dobře obsluhovat. Přístroje a informační systém jsou dobré.
Typ R působí zvenku dokonce větším dojmem než MAN – uvnitř je však menší. Horní lůžko vyčnívá do prostoru, dolní lůžko nepřekáží jen při „jízdní“ poloze. Vysunování lze provést jen při sedadlech posunutých dopředu. K tomu patří 15 cm tlustá matrace bez pružného jádra. Se zhruba 1000 litry odkládacích prostorů dosahuje Scania takřka hodnot nového Actrosu. Vůz má zřetelně malou kabinu. Přesto se může i podsaditý řidič volně pohybovat. Nicméně Scania nabízí promyšlenou koncepci osvětlení, důmyslný odklápěcí stůl vpravo a dostatečně velké (za příplatek) vnější schránky.
DÍLENSKÉ ZPRACOVÁNÍ
Ve druhém běhu s vynikající kvalitou
MAN a Scania jsou o krůček vpředu – TGA a první vozy řady R však měly lacině zpracovaný interiér. Druhé lití již přineslo ušlechtilý přístrojový panel. Jediným nedostatkem je lacině působící neizolovaná horní přihrádka, v níž se objevuje zkondenzovaná voda a volně uložené kabely. Scania působí ušlechtilým dojmem s vysoce kvalitně dílensky zpracovaným suterénem s vkusným plastovým obložením. Vše co je ovšem nad čelním sklem, je naproti tomu špatně slícováno a působí prostřednictvím hnědé hrubé plastové struktury laciným dojmem. Mercedes nedosahuje u nového Actrosu (ještě) hodnoty MP3. Zejména obložení přístrojové desky tvrdými plasty nepůsobí přesvědčivě. Hnědé plastové povrchy „obýváku“ jsou věcí vkusu. Dobře jsou řešeny izolované schránky nad čelním sklem. Tradiční umělecké dřevěné obložení působí staromódně. Kovové nebo karbonové obložení sluší novému vozu lépe. Nestejné spáry a dílenské zpracování testovaného vozidla nedosahuje kvalit, jakých jsme u Mercedesu zvyklí.
Závěr
Žádný „nad“ trucker Nový Actros spojuje mnoho nápadů, překvapil – speciálně u verze GigaSpace – svou velikostí. Odstup mezi ním a jeho, před krátkou dobou uvedenými konkurenty, není velký. Pracoviště řidiče kopíruje Scanii, aniž dosahuje špičkové kvality. MAN působí dobrým dojmem. Celkem vzato v tomto okamžiku je Mercedes vpředu.
Převzato z časopisu